Garage Sale Thrift Store ClutterOgłoszenie upadłości konsumenckiej skutkuje pozbawieniem upadłego konsumenta prawa zarządu posiadanym majątkiem. Jednakże celem przyspieszenia procedury upadłości konsumenckiej, przepisy przewidują możliwość powierzenia konsumentowi zadań związanych z likwidacją części jego majątku. W przypadku gdy syndyk uzna to za zasadne, może on bowiem pisemnie upoważnić upadłego konsumenta do sprzedaży ruchomości należących do masy upadłości.

Upoważnienie to może dotyczyć wszystkich ruchomości upadłego konsumenta lub tylko poszczególnych przedmiotów. Jego treść powinna w miarę precyzyjnie określać zakres i warunki sprzedaży. Należy przy tym zaznaczyć, że syndyk ma możliwość w każdym czasie zmienić zakres upoważnienia, a nawet je cofnąć, np. gdy próby sprzedaży podejmowane przez upadłego konsumenta okażą się bezskutecznie lub naruszy on warunki sprzedaży określone w upoważnieniu.

Udzielenie upadłemu konsumentowi upoważnienia do sprzedaży ruchomości wchodzących w skład masy upadłości nie skutkuje odzyskaniem przez niego prawa zarządu tą częścią majątku. Sprzedaż, którą przeprowadza upadły konsument na podstawie rzeczonego upoważnienia odbywa się bowiem w imieniu i pod kontrolą syndyka, którego upadły jest tylko pełnomocnikiem. W związku z powyższym sprzedaż dokonywana „za pośrednictwem” upadłego konsumenta zachowuje skutki sprzedaży egzekucyjnej, co oznacza, że nabywca ruchomości staje się ich właścicielem bez żadnych obciążeń.

Dokonana przez upadłego konsumenta sprzedaż jakiegokolwiek składnika masy upadłości bez stosownego upoważnienia będzie zawsze nieważna. Dotyczy to również sprzedaży dokonanej z przekroczeniem zakresu upoważnienia, jak i po jego wygaśnięciu, choćby nabywca działał w dobrej wierze.

Na koniec należy podkreślić, że upadły konsument nie może powierzyć przeprowadzenia sprzedaży ruchomości wchodzących w skała masy upadłości innym osobą udzielając im w tym celu dalszego pełnomocnictwa.

Dołącz do dyskusji na forum!

Zachęcam do zadawania pytań na forum o upadłości konsumenckiej. Przejdź do strony >>

37 Replies to “Sprzedaż składników masy upadłości przez upadłego konsumenta”

 1. Witam ponownie Pana Mecenasa 🙂 Pana blog bardzo dużo mi pomógł i jestem na etapie pisania wniosku do sądu. Chodzi mi o aktualny i zupełny wykaz majątku czyli jeżeli dobrze rozumiem że mam spisac wszystkie wartościowe rzeczy które posiadam ( urządzenia AGD) nawet jeżeli nie są moje a jestem w ich użytkowaniu i czy przy tym mogę powołać się na „przedmioty urządzenia domowego” czy mam wogóle ten etap pominąć i wpisać tylko samochód? nie chce mieć później kłopotów bo czytając ustawę jeżeli sędzia ustanowi syndyka to pewnie on bedzie musiał złożyć mi wizytę w domu tak? czy mógłby Pan taki przykładowy wniosek umieścić na blogu? zapewne wielu ludziom ułatwiło by to sprawe przy pisaniu takiego wniosku. dziękuję bardzo

  • Jak wskazuje treść przepisu do wniosku należy załączyć „aktualny i zupełny” wykaz majątku. Skoro wykaz ma dotyczyć Pani majątku (wnioskodawcy), to nie widzę podstawy do wskazywania w nim przedmiotów nie wchodzących w jego skład, tj. stanowiących własność osób trzecich. Wykaz ma być zupełny, a co za tym idzie w mojej ocenie powinien zawierać wymienienie wszystkich składników majątku wnioskodawcy, nawet jeżeli nie będą one wchodzić w skład masy upadłości. Ocena tego czy dany składnik majątku wchodzi do masy upadłości, czy też nie w zasadzie należy bowiem do syndyka. Wzór wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej z czasem pojawi się na blogu.

 2. Panie Mecenasie czy z chwilą ogłoszenia upadłości syndyk zajmuje moje wynagrodzenie w całości czy w kwocie wyznaczonej przez sąd

  • Kwota w jakiej wynagrodzenia za prace wchodzi do masy upadłości nie wynika z postanowienia sądu, a bezpośrednio z samych przepisów prawa, a dokładniej Kodeksu pracy. Do masy upadłości wchodzi kwota równa połowie otrzymywanego wynagrodzenia. Przy czym wolną od zajęcia jest kwota równa płacy minimalnej. Należy przy tym zaznaczyć, że ograniczenia te nie dotyczą wynagordzenia otrzymywanego z tytułu umów cywilnoprawnych (np. umowy zlecenia, czy umowy o dzieło).

 3. Witam

  Jutro mam spotkanie z Syndykiem. Mam wykazać swój majątek oraz wszystkie umowy itd. Czy muszą być to orginały? Czy kopie? Mogę dać syndykowi orginały umów itd?Proszę o odpowiedz

 4. Dzien dobry
  Mam pytanie mam dlugi jeszcze z 2004 dopiero teraz dostalam zajecie komornicze okolo 100 tys . Wtedy stracilismy prace i bank zabral nam mieszkanie i przestalismy regulowac swoje naleznosci.Teraz od paru lat razem z mezem pracujemy .Ja mialam juz dwie egzekucje z wynagrodzenia i je splacilam. Nie posiadamy majatku , wynajmujemy mieszkanie,w tym roku dostalam pozyczke z pracy w kwocie 10 tys. by pokryc koszty pogrzebu syna czy wziecie tej pozyczki dyskwalifikuje zlozenie wniosku o upadlosc konsumencka.

   • Bardzo dziękuję za odpowiedź.
    Mam tylko jeszcze pytanie ponieważ wynajmujemy z mężem mieszkanie, mamy jeszcze córkę, czy syndyk zajmując nam wynagrodzenie zostawi nam kwotę na opłacenie wynajmowanego mieszkania mamy z mężem dobre pensje. Mieszkamy w bardzo dużym mieście a wynajem jest drogi więc co wtedy ? nie możemy stracić dachu nad głową.Chcemy oddać długi tyle ile da rade by zacząć normalnie żyć choć w naszej sytuacji będzie ciężko.

    • Co do zasady nie jest to brane pod uwagę. Kwoty potrącane przez syndyka określają jednoznacznie przepisy, a ich wysokość nie jest uzależniona od potrzeb upadłego (więcej na ten temat TUTAJ). Jeżeli pozostałe Państwu wynagrodzenie nie pozwoli na dalsze opłacanie dotychczasowego lokalu, będą Państwo musieli poszukać innego tańszego. Niestety nie ma tu innego rozwiązania. Chyba, że trafia Państwo na naprawdę wyrozumiałego syndyka.

 5. Panie Mecenasie

  Co się dzieje z np. polisą na życie (typ polisolokaty) w razie upadłości konsumenckiej? Czy syndyk ją rozwiązuje, a środki z niej idą do masy? Czy likwidacja takiej polisy przed wnioskiem o upadłość może być zakwestionowana jako bezskuteczna?

 6. Witam serdecznie,
  Panie Mecenasie, chciałabym podpytać – pracuję na umowę cywilnoprawną, zdalnie, w domu. – jest to moje jedyne źródło dochodu Posiadam swój (dokumenty zakupu na mnie) sprzęt do pracy (komputer, telefon, modem, drukarka), dzięki któremu mogę zarabiać. Czy, gdybym się zdecydowała na złożenie wniosku o upadłości, ten sprzęt zostanie zajęty i wynagrodzenie z tej umowy w całości. Nie chciałabym zostać bez środków do życia, ale kwoty zobowiązań przekraczają moje możliwości (mąż stracił pracę w wyniku wypadku, więc utrzymanie jest na mojej głowie). Będę wdzięczna za odpowiedź. Miłego dnia/ wieczoru.

 7. Witam, zastanawia mnie jak wygląda sprzedaż/zbycie nieruchomości jeżeli jest paru właścicieli.
  Mam 1/6 domu, w którym dożywotnio może mieszkać ciotka (zapis w akcie darowizny) oraz 1/4 mieszkania.
  Pozostali właściciele mieszkania chą również je sprzedać (mieszkanie stoi puste), ale mamy obecnie problem, ponieważ dług we wspólnocie mieszkaniowej przekracza wartość nieruchomości – tym samym różnice musielibyśmy dopłacić na co nas nie stać. Jak wyglądałaby sprzedaż mieszkania jeżeli tylko ja ogłosiłabym upadłość konsumencką?
  I jeszcze jest sprawa 1/6 domu – pozostali właściciele nie chcą mnie spłacić a nikt nie kupi 1/6 małego starego domku.

 8. Panie Mecenasie pytałam już o to ale zapytam jeszcze raz czy nagroda dyrektora wchodzi do masy upadłości w całości odpisał Pan że w połowie tak tez zinterpretował to mój zakład pracy przy potraceniu tymczasem syndyk żąda całości czy są jakieś jednolite przepisy jeśli chodzi o kwestie potraceń bo wygląda że nie

 9. Dzień dobry. Jestem w trakcie procedury likwidacji mojego majątku po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Mam następujący problem i pytanie, czy na działania sędziego-komisarza mogę gdzieś złożyć zażalenie? Chodzi o to, że mój sędzia komisarz bezwzględnie każe syndykowi zlicytować wszystkie sprzęty, które mam w domu, w tym pralkę, odkurzacz, lodówkę, kuchenkę gazową. To nie są sprzęty wyższej klasy, takie standardowe, około 10- letnie, jakie większość Polaków ma w domu. Ja rozumiem, że chcą sprzedać telewizor, kuchenkę mikrofalową czy zmywarkę, bez tego można żyć, ale ja mam dwójkę dzieci, w tym jedno niemowlę, jak mam prać, czy ugotować obiad? Na płomieniu świecy? A jak przechowywać żywność? Zimą za oknem, a latem? Moje dziecko raczkuje, odkurzacz jest mi niezbędny do utrzymania czystości w domu.Czy ja mogę coś w tej sprawie zrobić, aby nie pozbawiono mnie podstawowych sprzętów pozwalających prowadzić gospodarstwo domowe? Nawet przy zajęciu komorniczym obowiązuje zasada, że nie sprzedaje się rzeczy które mogą być sprzedane znacznie poniżej ich wartości rynkowej, a dla dłużnika mają duże znaczenie użytkowe. Czy mogę coś w tej sprawie zrobić?

  • A skąd wiesz, że sędzia-komisarz tak każe: może syndyk ściemnia trochę…?
   Generalnie wg mojej wiedzy nie mogą Ci zabrać NIC WIĘCEJ aniżeli CO NAJWYŻEJ komornik.

  • W mojej ocenie wskazane przez Panią składniki majątku ewidentnie nie wchodzą do masy upadłości.
   Należy wystąpić do sędziego-komisarza z wnioskiem o rozstrzygnięcie tego czy dany składnik majątku wchodzi do masy upadłości, czy też nie. Wniosek należy oczywiście uzasadnić. Następnie należy złożyć zażalenie do sądu na postanowienie sędziego-komisarza jeżeli będzie ono niekorzystne.

 10. Mieszkam w domu rodziców, wszystko jest ich własnością, choć obecnie już na większość przedmiotów jak np. pralka, telewizory, czy kuchenka lub meble nie mają już rachunków. Obawiają się, że jeśli złożę wniosek o upadłość wszystko to zostanie zlicytowane. Z tego względu nie pozwalają mi na to dopóki u nich mieszkam, a niestety na wynajęcie nawet tymczasowo pokoju mnie nie stać. Nie mam umowy o pracę, a raty kredytow przekraczają moje miesięczne wynagrodzenie. I tu moje pytanie – czy faktycznie syndyk ma prawo włączyć przedmioty z ich domu do masy upadłościowej? Jestem zameldowana w tym mieszkaniu, ale w żadnym stopniu nie jest ono moją własnością. ie stać mnie na wynajęcie nawet pokoju

  • Tutaj nie ma jednej i cudownej rady – wszystko zależy od syndyka: duża część w ogóle nie przychodzi do mieszkania ani razu. Ale wykluczyć się tego nie da.
   Radziłbym albo podać inny adres i potem powiesz, że się przeprowadziłaś do rzeczywiście na jakiś czas wynajętego mieszkania – albo podać we wniosku adres rodziców, a następnie po ogłoszeniu upadłości albo przed samą ewentualna wizytą syndyka zgłosić, że się przeprowadziłaś.
   Generalnie z tego co widzę i z tego co tutaj inni też piszą, to jakieś pralki czy lodówki to tylko kłopot dla syndyka i nawet mają pretensje, że ktoś napisał, że ma pralkę czy lodówkę, bo wtedy obliguje to syndyka do sprzedaży. Piszesz, że nic nie masz, mieszkanie też nie twoje i wszystko co w nim to rodziców i już. Choć najlepiej bym zmienił miejsce zamieszkania chwilowo – tak jak to ktoś ostatnio też pisał na forum.

   • Najchętniej bym zmieniła, bo mi sie też nie uśmiecha mieszkać u rodziców, ale kompletnie mnie nie stać nawet na jeden miesiąc. Wynagrodzenie mam z tytułu umowy zlecenia, wiec w żadnym stopniu nie chronione. Musiałam wrócić do rodziców, bo nawet na jedzenie mnie nie stać przy obecnych zobowiązaniach i pracy

    • No to podajesz adres u rodziców, a w razie wizyty pokazujesz pokój, w którym mieszkasz, w którym są rzeczy osobiste, nic nie posiadasz i tyle. Jest duża szansa, że syndyk nie przyjdzie, ale nie wiadomo.
     Wydaje się, że dalej jest dobry (w miarę) czas na przeprowadzanie takich spraw, bo nikt do końca nie wie z czym to się je i w miarę upływu czasu będzie raczej trudniej niż łatwiej, szczególnie jeśli chodzi o syndyków.
     Umowę zlecenie masz chronioną, jeśli to wypłaty co miesiąc, a nie okazyjne – stałe comiesięczne wypłaty są chronione na takich samych zasadach co pensja, czyli do najniższej pensji nic nikt nie zabierze.

 11. Witam
  Czy na podstawie powyzszego art. moge wystapic jako upadła o upoważnienie do samodzielnej sprzedaży mieszkania stanowiacego masę upadłości.
  Bardzo proszę o informację.

    • Świadczenia z ubezpieczeń osobowych, jak i odszkodowania z ubezpieczeń majątkowych, w granicach określonych w drodze rozporządzenia przez Ministrów Finansów i Sprawiedliwości, nie wchodzą do masy upadłości. Bez względu na to, czy ubezpieczenia te mają charakter dobrowolny, czy przymusowy. Informacje dot. rzeczonego rozporządzenia znajdzie Pani w komentarzach pod wpisem TUTAJ.

 12. Witam,

  ponad rok temu sprzedałem synowi samochód. Nie wiedziałem, że będę musiał starać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Czy jeżeli dojdzie do upadłości, będę ponosił jakieś konsekwencje związane ze sprzedażą samochodu i syndyk cofnie sprzedaż?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *