Analiza sytuacji dłużnika

Upadłość konsumencka – darmowa porada prawna

darmowa porada prawnaDarmowa porada prawna z zakresu upadłości konsumenckiej. Za darmo i niezobowiązująco możesz uzyskać poradę prawną w zakresie oceny możliwości ogłoszenia upadłości i uzyskania oddłużenia w ramach konsumenckiego postępowania upadłościowego.

W na rynku jak grzyby po deszczu pojawiają się liczne firmy oddłużeniowe i kancelarie, które obiecują złote góry. Tym czasem upadłość konsumencka może przynieść Ci więcej szkody, niż korzyści

Wbrew rozpowszechniającemu się ostatnio w Internecie mitowi, upadłość konsumencka nie jest dla każdego, a ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie daje gwarancji oddłużenia. Dlatego też zanim złożysz wniosek o upadłość konsumencką lepiej sprawdź, czy to rozwiązanie jest dobre dla Ciebie. Obecnie łatwiej jest ogłosić upadłość, niż się z niej wycofać. Oddłużenie to proces długotrwały, który wiąże się z licznymi niedogodnościami. Niektóre z nich mogę być wyjątkowo dotkliwe. 

Dzięki darmowej poradzie prawnej dowiesz się, czy:

 • w Twoim przypadku rzeczywiście zaistniał stan niewypłacalności;
 • spełniasz wszystkie warunki niezbędne do ogłoszenia upadłości konsumenckiej;
 • ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie pogorszy Twojej obecnej sytuacji;
 • w razie ogłoszenia upadłości konsumenckiej istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia przez syndyka ze skargą pauliańską;
 • ogłoszenie upadłości nie spowoduje negatywnych skutków dla członków Twojej rodziny lub znajomych;
 • istnieje niebezpieczeństwo odmowy oddłużenia pomimo przeprowadzenia konsumenckiego postępowania upadłościowego;
 • musisz liczyć się z ustaleniem planu spłaty wierzycieli;
 • istniej inna droga pozbycia się zadłużenia poza upadłością konsumencką, np. zawarcie układu z wierzycielami.

Jeśli chcesz uzyskać darmową analizę swojej sytuacji zadzwoń do mnie pod nr 601 153 747 lub napisz maila na adres mh@kancelariamh.pl i opisz w nim swoją sytuację jako dłużnika wskazując przy tym:

 • jakie masz długi (podając przybliżoną liczbę wierzycieli i kwotę zadłużenia) i w jakim celu były one zaciągnięte;
 • czy ktoś z Twojej rodziny lub znajomych udzielał Ci poręczeń za zaciągane kredyty lub pożyczki;
 • w jakich okolicznościach utraciłeś zdolność do spłaty zaciągniętych zobowiązań;
 • czy na przestrzeni ostatnich 5 lat dokonywałeś jakichkolwiek darowizn lub rozporządzałeś majątkiem o znacznej wartości, np. darowałeś dom lub sprzedałeś mieszkanie;
 • czy na przestrzeni ostatnich 5 lat odrzucałeś spadek lub posiadasz nieuregulowane jeszcze sprawy spadkowe;
 • czy czy na przestrzeni ostatnich 5 lat odrzucałeś spadek lub posiadasz nieuregulowane sprawy spadkowe;
 • jakie masz źródła i wysokość dochodów;
 • czy posiadasz jakiś majątek poza rzeczami osobistymi i sprzętami codziennego użytku.

zadaj_pytanie_online

Oczywiście istnieje też możliwość osobistego spotkania. Przy czym są one już odpłatne, podobnie jak indywidualne porady prawne w pozostałym zakresie. Jeżeli nie stanowi to dla Ciebie problemu i preferujesz osobisty kontakt zapraszam do jednego z moich biur zlokalizowanych we Wrocławiu, Warszawie i Katowicach. W przypadku gdy jesteś już zdecydowany zlecić poprowadzenie swojej sprawy mojej kancelarii istnieje również możliwość osobistego spotkania się w Twoim miejscu zamieszkania. 

94 Replies to “Analiza sytuacji dłużnika”

 1. Mam długi w wysokości około 500 tyś złotych
  Długi powstały w wyniku inwestycji w biznes, za namową mojej żony
  Otrzymuję 1600zł z czego do przeżycia zostaje mi 1000zł, resztę zabiera komornik
  Praktycznie żaden, wszystkie rzeczy zostały przepisane na bliskich by nie zabrał ich komornik

  • No to może mieć Pan problemy jeżeli wie-rzyciele zaskarżą takie czynność, a sąd uzna, że zostały poczynione z zamiarem pokrzywdzenia wierzycieli. Jest to bowiem podstawa do oddale-nia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

 2. Mam dług wwysokości ok 70tys. zł duża częśc to odsetki. Czy nie mając nieruchomości i majątku mam szansę na upadłość ?

   • Nie rozumiem. Pisze Pan iż do ogłoszenia upadłości konsumenckiej nie jest potrzeby żaden majątek po czym zamieszcza Pan link do strony gdzie wyraźnie napisano „jedną z większych przeszkód w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej stanowi brak majątku dłużnika … Sąd w takim przypadku zmuszony jest bowiem oddalić wniosek”. Wnioskuję że jednak aby nie oddalono naszego wniosku majątek jakiś jest potrzebny chociażby taki „który pozwoliłby pokryć koszty postępowania upadłościowego”.

    Poproszę o sprecyzowanie gdzie błędnie rozumuję.

    Z góry dziękuję i pozdrawiam.

    • błędnie rozumujesz ponieważ rozmawiałem z prawnikiem i brak majątku jest zaletą gdyż po zasądzeniu upadłości w moim przypadku Sąd Lublin Wschód z siedzibą w świdniku sprawę przejmuje syndyk masy upadłościowej który gdybyś coś miał to by przejął i sprzedał na spłatę wierzycieli reszta umożona, wyczyszszczony bik i ewentualnie big tak mam a to niedotyczy tylko firm poczytaj :Syndyk masy upadłościowej to najogólniej rzecz biorąc osoba, której zadaniem jest przeprowadzanie postępowania upadłościowego postawionych w stan upadłości. W praktyce sprowadza się to najczęściej do konieczności zlikwidowania majątku danego podmiotu w taki sposób, by możliwie najpełniej zaspokoić roszczenia wierzycieli. Syndykiem może być wyłącznie osoba posiadająca licencję doradcy restrukturyzacyjnego. Sam zawód zmienił zatem nazwę z syndyk na doradca restrukturyzacyjny. Syndyk zaś to już tylko funkcja w toku postępowania upadłościowego.

 3. Dzień dobry Panie Michale.Być może choć trochę Pan mi pomoże.Zadłużenia mam ok 40000.Wiele firm windykacyjnych odkupiło już długi od banku.Biorąc kredyty pracowałam i ja i mąż.Ja niestety w późniejszym okresie pracowałam bez umowy ale zarabiałam także więcej.W 2009 roku urodziłam syna który od narodzin wymagał mojego siedzenia w domu.Tracił oddech.Jest po operacji.Nikt nie chciał mnie przyjąć do pracy jak dowiadywał się że mam dwoje dzieci.Czy w takiej sytuacji jest choćby cień szansy na ogłoszenie upadłości.Jest jeszcze jeden problem.W związku z długami zamieniliśmy mieszkanie w bloku na kamienice.W trakcie przeprowadzki zaginęły nam dokumenty między innymi i te kredytowe.Czy jest jakaś szansa w takim przypadku na pomoc.

  • W mojej ocenie istnieje bardzo duża szansa na pozytywne rozpatrzenie ewentualnego wniosku. Bazując na tym co Pani napisała uważam, że istnieją podstawy do ogłoszenia upadłości konsumenckiej.
   Co do braku dokumentów, to miałem już taką sytuację. Sąd wezwał wtedy wierzycieli do przedłożenie posiadanych przez nich umów i wyliczenie dokładnej wysokości zadłużenia.

 4. Dzień dobry.
  Od 06.2013r. wychowuję sama trójkę dzieci (16,10,7 lat). Mąż odszedł pozostawiając „sporo” zobowiązań, o których nie wiedziałam. Aby podołać sytuacji przeprowadziłam się do rodzinnego miasta (300 km) i podjęłam decyzję o wynajęciu domu, w którym mieszkaliśmy wspólnie. Jednocześnie po kilku nieudanych próbach (odmowa męża) podpisałam rozdzielność majątkową i umowę alimentacyjną (01.2014) bez podziału majątku.
  Do dnia dzisiejszego nie jestem rozwiedziona (skomplikowana sytuacja rodzinna nakazuje mi czekać na złożenie wniosku przez drugą stronę, co jednak niestety nie następuje).
  Jestem współwłaścicielką z mężem domu, który obciążony jest hipoteką, będącą zabezpieczeniem spłaty kredytu w CHF w wysokości ok. 270 tys.CHF (kapitał). Jednocześnie jestem „posiadaczką” dwóch kredytów gotówkowych. Wszystkie zobowiązania zostały zaciągnięte wspólnie, kiedy nasza sytuacja finansowa była bardzo dobra (mąż zajmował stanowisko dyrektora, nasze dochody miesięczne wynosiły ok 15 tys. zł).
  Po przeprowadzce wynajęłam mieszkanie, znalazłam pracę i dziś, po dwóch tatach, zajmuję stanowisko kierownicze. Moje zarobki to ok. 3 tys. zł. Z tytułu umowy alimentacyjnej otrzymuję wynagrodzenie męża z tyt. RN w wysokości ok. 1,5 tys. zł. Wynajem domu to dochów w wysokości ok. 2 tys. zł.Miesięczna suma rat z tyt. zaciągniętych kredytów wynosi ok. 7 tys. zł. Rachunek wskazuje, że mając trójkę dzieci i podejmując przez ostatnie dwa lata dodatkowo próby spłaty innych zobowiązań, które zaczęły mnie obciążać po odejściu męża (mandaty, inne wspólne zobowiązania) – nie jestem w stanie spłacać zadłużenia z tyt. kredytów. W 2014r. podpisałam z mężem z Bankiem Millenium ugodę, która wydłużyła termin spłaty, ale niewiele to pomogło. Jestem dziś „na łąsce” lub „niełasce” męża, który stosuje nieuczciwe metody do osiągania zamierzonych celów (spłacę raty, ale nie wiem kiedy). Nie chcę tak żyć, Chcę się uwolnić od męża. Jestem osobą niezależną, która chce rozpocząć nowe życie. Utraciłam wspólny majątek, który mąż sprzedał (poza domem). Ostatnio udało mi się dotrzeć do aktów notarialnych, z których wynika, że sprzedaż nieruchomości (działki inwestycyjne) została przeprowadzona przez męża w celu spłącenia jego długów. Dziś żyję niezależnie. Nie znam miejsca pobytu męża, numery telefonów cały czas się zmieniają, kontakt z dziećmi mąż ograniczył do minimum. Istotną informacją jest fakt, że dopiero w 01.2015r wykreśliłam z CEIDG zawieszoną od 2010r działalność. To u Pana dowiedziałam się, że jest to przesłanka uniemożliwiająca ogłoszenie upadłości. Moje pierwsze pytanie; w CEIDG jest zapis: „Data zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej 2013-01-01, Data wykreślenia wpisu z rejestru 2015-01-13”. Czy muszę czekać do 01.2016r, czy można uznać datę zaprzestania wykonywania działalności? Kolejna sprawa to kwestia Sp. z o.o., w której jest wspólnikiem. Z uwagi na fakt, że mąż zasiadał/zasiada w RN spółek Skarbu Państwa, wszystkie udziały w spółkach (które uruchamiał) przepisywał na mnie. Dziś spółki nie działają, a mnie pozostał problem. Jedna z nich wystąpiła z wnioskiem o ogłoszenie upadłości, który został odrzucony z powodu braku środków. Było to 26.11.2007r., a ja byłam członkiem zarządu.. Czy jest to przesłanka uniemożliwiająca ogłoszenie upadłości konsumenckiej?
  Na dzień dzisiejszy kredyty okresowo spłaca mąż, który znając moją sytuację finansową, będzie świadomie utrudniał nam życie. Zdaję sobie sprawę, że po ogłoszeniu upadłości „moja” część domu przejdzie w zarządzanie syndyka i nie będę już osiągała dochodów z najmu. Proszę o informację czy upadłość konsumencka jest dla mnie dostępna przy dość skomplikowanej sytuacji życiowej opisanej powyżej. Czy mając takie plany powinnam mimo wszystko przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości wystąpić z wnioskiem o rozwód (czytałam, że podczas trwania postępowania nie można tego zrobić), w związku z tym, która z sytuacji jest dla mnie korzystniejsza, aby zmaksymalizować prawdopodobieństwo osiągnięcia celu w postaci docelowego oddłużenia.
  Dziękuję za cierpliwość. Pozdrawiam. Anna.

  • Niestety liczy się data wykreślenia z rejestru. W związku z tym musi Pani czekać, aż upłynie rok od tej daty. Przy czym z uwagi na skomplikowaną sytuację, zalecam przystąpienie do sporządzania wniosku już teraz. Bazując na przedstawionych przez Panią informacjach oceniam, że jest bardzo duża szansa na ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
   Posiadanie udziałów w spółce nie stanowi żadnego problemu. Problem stanowi członkostwo w zarządzie. Niemniej nie jest to problem nieprzezwyciężenia. Duże znaczenie mają szczegóły oraz interpretacja przepisów, która na chwile obecna nie jest jeszcze jednolita.
   Co do pytania o kwestie związane z rozwodem, to niestety nie jestem wstanie Pani odpowiedzieć. Musiałbym dokładniej poznać Pani sytuacje, a do tego konieczne byłoby spotkanie.

   • Witam,
    dziękuję za odpowiedź. W związku z tym, że planuję złożenie ogłoszenia upadłości konsumenckiej, proszę o informację poza forum w jaki sposób mogę się z \Panem skontaktować w celu omówienia szczegółów dotyczących przygotowania przez Pana wniosku (jeśli jest to możliwe). Z poważaniem,

 5. Witam.
  Moje sytuacja jest dosyć skomplikowana i zastanawiam się od której strony ugryźć kwestię napisania poprawnego wniosku.

  Przez kilka lat prowadziłam działalność gospodarczą (op. w formie karty podatkowej), w tym czasie mój mąż również okresowo prowadził swoją działalność, ale ogólnie działaliśmy na tym samym polu i nie jesteśmy w stanie oddzielić tych dwóch działalności od siebie (handel). Mamy z mężem rozdzielność zawartą jeszcze przed ślubem. W czasie trwania mojej działalności, kiedy zaczęła zmieniać się ogólna koniunktura, nadszedł kryzys i problemy związane z sezonem (ciężka zima), mąż nie dostał przedłużenia umowy najmu miejsca handlowego, nasze działalności zaczęły przynosić co raz mniejsze zyski. Zaczęłam ratować się kredytami, które miały pomóc utrzymać się na powierzchni. Z tego okresu mam wziętych kilka kredytów (w tym jeden jest kredytem samochodowym- odkupiłam od męża jego samochód), mam też już u komornika sprawę za zaległy czynsz za lokal który wynajmowałam na działalność. Kiedy okazało się ze nie damy rady wyjść na prostą zamknęłam swoją działalność i podjęłam pracę na umowę o pracę, w której staram się wyrabiać najwyższe premie, nie ukrywam dochodów itd. Nie posiadam nieruchomości. Niestety moje zarobki są zbyt niskie i patrząc na odsetki i opłaty dla komornika prawdopodobnie nie będę w stanie spłacić moich należności przez najbliższe kilkadziesiąt lat. Mąż też ma bardzo niskie dochody i one ledwo starczają na utrzymanie rodziny.
  W związku z obniżającymi się dochodami zmienialiśmy często miejsca zamieszkania i podczas przeprowadzek poginęło mi większość dokumentów (w tym umów zawartych z bankami). Na tę chwilę nie stać nas nawet na wynajęcie mieszkania.
  I w związku z tym, że nie znam dokładnych dat i wysokości branych pożyczek i kredytów, jak również nie ma konkretnego jednego powodu utracenia zdolności spłaty (typu choroba, utrata pracy,śmierć współmałżonka), zaciągniętych przez mnie zobowiązań boję się że wniosek napiszę źle i zostanie on odrzucony.
  Czy dane zawarte we wniosku muszą być bardzo dokładne i konkretne?
  I czy we wniosku powinnam podać wierzyciela od którego pożyczałam pieniądze czy tego, który kolejny z rzędu odkupił mój dług? Co się stanie jeśli przypadkowo nie wymienię wszystkich wierzycieli we wniosku?

  Bardzo proszę o pomoc.

  • Jeżeli w obliczu stanu niewypłacalności zamiast ogłosić upadłość dla przedsiębiorców ratowała się Pani kredytami, to jest to poważny problem. Brak dokumentów też może okazać się problematyczny. Dane we wniosku powinny być maksymalnie szczegółowe, zwłaszcza te odnoszące się do posiadanych zobowiązań i wierzycieli. We wniosku siłą rzeczy trzeba wskazać pierwotnych i aktualnych wierzycieli – pierwotnych w uzasadnieniu wniosku, a aktualnych w liście wierzycieli. Jeżeli nie wskaże Pani jakiegoś wierzyciela nieumyślnie, to nic złego się nie stanie. Niemniej taki wierzyciel może próbować wykazać, że jego nieujawnienie było umyślne, a w takim przypadku, jeżeli nie brał on udziału w postępowaniu upadłościowym, zobowiązanie względem niego nie zostanie umorzone.

 6. Prowadzę DG. Długi zaciągnąłem jako konsument. Z prowadzeniem DG nie mam problemów. Wszystkie podatki z US są opłacone, a ZUS-owe długi spłacam na bieżąco. U kontrahentów nie mam żadnych problemów. Rozumiem, że gdybym chciał ogłosić upadłość konsumencką to musiałbym zamknąć DG i poczekać rok?
  Czy utrata części pożyczonych pieniędzy z banku w nietrafione inwestycje (giełda – krach w 2007r) są równoznaczne z odrzuceniem wniosku?

  • Tak, zdolność do ogłoszenia upadłości konsumenckiej nabywa się dopiero po upływie roku licząc od dnia zakończenia i wyrejestrowania działalności z CEIDG.
   Nietrafiona inwestycja nie jest równoznaczna z oddaleniem wniosku. Wszystko zależny od okoliczności w jakich miało to miejcie.

 7. Witam
  po 6 latach pracy na etacie postanowiłam otworzyć własną działalność, zaciągnęłam niewielki kredyt na jej rozpoczęcie pewna tego, że skoro pracowałam w tym zawodzie 6 lat u kogoś sama też dam sobie radę … niestety okazało się to wszystko nie być aż takie proste … zaciągałam kolejne zobowiązania wobec Banków i Instytucji pozabankowych aby wyjść na prostą, łudząc się jednocześnie, że wszystko ruszy do przodu … niestety tak się nie stało … w marcu tego roku zaczęłam chorować i niestety lekarze nie potrafią zdiagnozować co się ze mną dzieje … brak możliwości pracy pozbawił mnie praktycznie środków do życia i spłaty zobowiązań, z końcem czerwca zamknęłam działalność , obecnie mam ok 150 tys zobowiązań do spłaty i brak majątku ( nie licząc 14 letniego auta, którym mąż dojeżdża do pracy i skutera, którym ja jeżdżę) … większość kredytów ma ubezpieczenie od choroby ale nie mogę z niego skorzystać ponieważ choruje ale nie wiadomo na co … zaczęłam myśleć o upadłości konsumenckiej ale nie wiem czy mam prawo złożyć taki wniosek i jak wybrnąć z tej sytuacji …, z mężem przed rozpoczęciem działalności spisaliśmy intercyzę … utrzymuje mnie i dom ale sam nie zarabia tyle aby spłacić moje zobowiązania…

 8. miałam umowę 2 lata po 9 miesiącach pracodawca zwolnił mnie bez podania przyczyny a zaciągnęłam pożyczkę w BZ WBK Z ubezpieczonym kredytem mam zasiłek z kuroniówki przez 6 m czy mam szanse na ogłoszenie upadłości konsumenckiej i czy karta kredytowa jest uważana też jako kredyt ogółem mój dług to 7238 zł mam coraz większe problemy ze spłatą proszę o poradę .

 9. Witam Pana

  Wysłałem na maila moją historię. Byłbym wdzięczny za poradę, opinię w mailu zwrotnym lub w kontakcie telefonicznym.

  Pozdrawiam serdecznie

 10. Mam długi prywatne (niesplacone kredyty). Czy kończąc działalność gospodarczą w maju 2009 roku musiałem przeprowadzac upadłość dzialalnosci aby teraz skorzystac z upadlosci konsumenckiej?

 11. Witam, czy umowy z tytułu opłaty za gaz, prąd, telefon itp. należy wykazywać jako zobowiązania przy składaniu wsioku o upadłość? Jeśli tak, to czy oznacza to, że wszystkie te umowy zostaną zerwane przy ogłoszeniu upadłości i np. trzeba będzie spłacić całość umowy za abonament i telefon?

   • tzn. że na moment ogłoszenia upadłości konsument zostanie bez prądy, gazu itp., bo zerwanie umów przecież tym skutkuje?

     • A jeśli zapomnę podać np. telefon na abonament, który jest niewielki i płacę go terminowo, nie miałem i nie mam zadłużenia – to w razie wykrycia położy mi to całą sprawę czy niekoniecznie?
      Pytam, bo u znajomego syndyk powiedział, że umowy bieżące, które są regulowane na bieżąco go nie interesują…?

     • Nie powinno to „położyć sprawy”. Trzeba na takie sprawy patrzyć zdroworozsądkowa. Jeżeli reguluje się tego typu zobowiązania na bieżąco, to syndyk umywa od tego ręce.

     • Czyli jeśli dobrze rozumiem – położyć sprawę może zobowiązanie nieuregulowane, którego świadomie nie podałem, natomiast na bieżąco regulowane nie są jakby w gestii zainteresowania syndyka, czy tak?
      Ewentualnie syndyk może spytać skąd mam kasę na to…(?)
      Spotkałem się jeszcze z czymś, Panie Michale: kolega, co upadł ma telefon w Orange na abonament. Nie ma tam żadnych długów. Nie podał, że ma telefon syndykowi, bo nie widział takiej potrzeby.
      A Orange i tak dowiedział się, że znajomy jest w upadłości – przez co jak się śmiejemy „imię i nazwisko mu się wydłużyło” i teraz się nazywa imię-nazwisko-w upadłości likwidacyjnej 🙂
      Nota bene BOK Orange nie chce ujawnić skąd ma tę informację, no chyba że tam ktoś siedzi i codziennie wertuje Monitory Sądowe – jak Pan sądzi: skąd wiedzą, bo nie od syndyka, bo ten musiałbym pisać „do wszystkich”, także tych niepodanych?

     • Gwoli jasności, wniosek o upadłość konsumencką obligatoryjnie powinien spis wierzycieli z podaniem ich adresów i wysokości wierzytelności każdego z nich oraz terminów zapłaty. Przepisy nie rozróżniają tu zobowiązań na publicznoprawne, cywilnoprawne, przedawnione, czy też nieprzedawnione oraz regulowane na bieżąco i przeterminowane. Każdy wierzyciel ma być ujawniony na liście wierzycieli. Jeżeli w tym zakresie pojawi się jakieś uchybienie, to niestety podlega ocenie, czy stanowi ono podstawę do oddalenia wniosku/umorzenia postępowania. Ja w moich wnioskach wskazuję wszystkich wierzycieli, nawet tych względem których należności są regulowane na bieżąco. To, że zobowiązania są regulowania, nie zwalania Dłużnika z ich ujawnienia we wniosku.
      Co do Orange, to wystarczy, że monitorują wpisy o ogłoszonych upadłościowy w MSiG. Banki to robią na bieżąco.

     • A w sumie jeśli monitorują te wpisy w Monitorze, to… po co? Czy jeśli klient płaci regularnie, to czy ma to jakiekolwiek znaczenie? Czy powoduje jakiekolwiek działanie ze strony np. takiego Orange?
      Wydaje mi się, że nie, ale mogę się mylić?

     • Sytuacja finansowa dłużnika dla wierzyciela zawsze ma znaczenie. Niemniej jeszcze nie słyszałem żeby upadłość abonenta skutkowała jakimiś działaniami ze strony operatora.

     • A idźmy o pół kroku dalej – w trakcie postępowania upadłościowego kończy się umowa telekomunikacyjna, dzwonią z przedłużeniem… i co? Zasadniczo wolno czy nie wolno mi przedłużyć taką prawidłowo regulowaną? To nie jest nowa umowa, a tylko przedłużenie. Jak to traktować? Syndyka pytać?

     • Dzwonimy do syndyka i z nim wszystko uzgadniamy. Sami nie podpisujemy żadnej umowy. Po ogłoszeniu upadłości dłużnik jest ubezwłasnowolniony w zakresie swojej sfery majątkowej. Nic nie jest w stanie tego zmienić.

 12. Witam, a w jaki sposób określić wysokość zobowiązania za mieszkanie, tzn. za ile miesięcy wpisać? Jeżeli nie ma umowy pisemnej o wynajem, a opłaty są regulowane na bieżąco, to należy wpisać takie zobowiązanie? Czy zobowiązania regulowane na bieżąco podaje się także pod klauzulą „Dłużnik jest niewypłacalny, bowiem nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych: i tu lista zobowiązań”?

  • Wystarczy wpisać, że zobowiązanie ma charakter okresowo, jest regulowane na bieżąco i nie ma żadnych zaległości, a comiesięczny czynsz płatny do n dnia każdego miesiąca wynosi n złotych.
   Nie bardzo rozumiem pytania co do klauzuli. Napisał Pan, że zobowiązanie z tytułu najmu reguluje na bieżąco.

 13. Czy możliwe jest skorzystanie z pana pomocy jako adwokata specjalizującego się w tej tematyce,pytam czy pracuje pan jako przedstawiciel dłużnika? Cała droga jawi się jako skomplikowana oraz wielowarjantowa zwłaszcza na osi czasu. Ja właśnie jestem w sytuacji ,w której musze przyjąć fakt niewypłacalności,nie mam przekroczeń płatności dłuższych niż 30dni,a w związku z tym ,żadnego tytułu komorniczego,ale skończyły się możliwości spłacania zobowiązań.A więc kwestia czasu.

   • Witam. Czy kancelarie zazwyczaj mają podobne ceny prowadzenia sprawy dłużnika starającego się o upadłość. Kancelaria do której się zgłosiłem liczy sobie 3690 za udzieleniu Zleceniodawcy konsultacji z zakresu upadłości konsumenckiej i o ile Zleceniodawca spełnia przesłanki ustawowe do ogłoszenia upadłości konsumenckiej opracowanie wniosku do sądu o ogłoszenie upadłości. oraz 780 za reprezentowanie w sądzie. Czy takich spotkań może być więcej niż jedno. np. 3 i koszt wzrośnie 780×3?

    • Każda kancelaria indywidualnie wycenia swoje usługi. Stawki są różne. Niemniej 3.690 zł za zbadanie/konsultacje, które mają dopiero ustalić czy są podstawy do składania wniosku, to jakieś „nieporozumienie”. Tyle to się bierze za sporządzenie wniosku. Proszę o przesłanie mi na maila opisu swojej sytuacji, u mnie uzyska Pan taką ocena za darmo. Zazwyczaj w sprawie jest jedna rozprawa. Jednakże miałem i sprawę gdzie było ich 6.

 14. Witam,

  w chwili obecnej jestem zatrudniony na umowę o pracę, na czas nieokreślony zarabiam rożnie ale średnio wychodzi ok 2500 PLN.
  Pracuje w banku na stanowisku specjalisty do spraw sprzedaży. Banki kusiły różnymi promocjami i w pewnym momencie uświadomiłem sobie że jestem już zadłużony „po uszy”. Na co dzień rozmawiam z klientami przez telefon oferując im rożne rozwiązania finansowe, a sam znalazłem się w takiej sytuacji, że już nie wiem co mam robić, stąd ten mail do Państwa.

  Spłacam kredyt gotówkowy na kwotę ok 110tys (ok 160 tys z odsetkami) oraz 2 karty kredytowe na kwotę ok. 5 tys. a także debet kwota ok 1 tys (łącznie wszystkiego ok 120 tys kapitału)
  NIGDY nie miałem żadnych opóźnień, zajęć komorniczych czy windykacyjnych.
  Od jakiegoś czasu moja sytuacja w pracy popsuła się do tego stopnia, że za dwa, trzy miesiące nie będzie mnie stać na spłatę tych zobowiązań.Czy mimo tego możecie mi Państwo jakoś pomóc ?
  Nie znam się na tym wiec proszę o radę ekspertów a mam 27 lat i chciałbym żyć spokojnie.
  Kredyty były nie przemyślane, młodzieńcze błędy których teraz żałuje, dlatego już teraz szukam pomocy

 15. Witam a co jesli mam w polsce długi i ktorych nie moge spłacić nawet ratalnie kazdy wierzyciel i firma windykacyjna chce juz i spore raty ktorych niemoge na raz spłacać chcialbym pokoleji i wszystko spłacić. Przebywam za granicą w polsce nie posiadam majatku a nawet meldunku lecz listy od wiezycieli przychodza na mój adres do rodziców splacam zaległy ZUS oraz polise za nie oplacone OC splacilem jednego wierzyciela zostalo siechyba najgorsze okolo 20tys. w PEKAO lecz raty jakie oni wymagaja nie sa do przyjecia gdyz zostane bez srodkow do zycia co mam robic?

  • Tak długo jak nie ma Pan miejsca zamieszkania w kraju, tak długo nie ma możliwości ogłoszenia upadłości w Polsce. Upadłość może Pan ogłosić ewentualnie w jednym z państw UE. Oczywiście na warunkach przewidzianych przez tamtejsze przepisy.

 16. Witam Panie Michale. Mam dług bankowy w wysokości 17 500 zł przejęty od paru dni przez windykację.Moja wina ponieważ licząc na uczciwość pracownika banku nie przeczytałam dokładnie umowy , okazało się żę mam nie kredyt gotówkowy a limit w koncie i to co od dwóch lat płacę to tylko odsetki a żeby pozbyć się długu w całości muszę jednorazowo wpłacić całą kwotę. Pracuje na pół etatu najniższej krajowej , złożyłam wniosek o restrukturyzację w banku ale zaproponowali wysokość raty na którą mnie nie stać na chwilę obecną. nieruchomości żadnej nie posiadam ponieważ mieszkałam z ojcem dzieci w jego domu a on padł ofiarą lichwy…. tak zostałam bez dachu nad głową…. Widykacja wydzwania mówiąc, że wnioskują do sądu , że koszta wzrosną itp. Czy jest sposób na jakieś sensowne rozwiązanie w mojej sytaucji?

   • Dziękuję za odpowiedź panie Michale. Problem w tym , że z bankiem nie udało się dogadać przekazali do windykacji ta natomiast próbowała wymusić na mnie wysokość raty na którą mnie w obecnej sytauacji nie stać… i poinformowali , że albo wpłacę całą kwotę , którą jestem winna albo wnioskują do sądu i na tym się skończyło. Czy w mojej sytuacji upadłość konsumencka jest uzasadniona?

    • Formalnie patrząc nie ma przeszkód do złożenia wniosku o upadłość konsumencką. Kwestia tego jak sąd rozpoznający wniosek oceni przyczyny powstania stanu niewypłacalności. Pani musi przekonać danego sędziego, że stan niewypłacalności nie jest wynikiem Pani zawinionego działania lub rażącego niedbalstwa.

     • Dobrze, Już wiem co mam mniej więcej zrobić bardzo dziękuję jeszcze raz za odpowiedź.Pozdrawiam

 17. Witam, mąż prowadził działalność gospodarczą na rozruch podpisał 2 kredyty na które udzieliłam również zgodę po jakimś czasie jedna z firm która wykonywała u nas zamówienie ogłosiła upadłość nie płacąc nam za zrobione zamówienia spółka ta znikła a mąż został z zaległościami z powodu tej sytuacji starał się utrzymać firmę zaciągnął kolejne 2 kredyty. A 80 tys a wcześniejsze są na 300 tys wpakował się w chwilowki o niczym nie wiedziałam ja sama podpisałam mu 3 pożyczki na kwotę 10 tys teraz jesteśmy nie wypłacalni czy mamy szanse na ogłoszenie upadłości ja obecnie jestem na macierzyńskim od 2 miesięcy a wynagrodzenie jakie teraz dostaje to 1360 zł w tym samych opłat mam 700 zł i brakuje mi na życie tym bardziej ze te pożyczki mam na raty w wysokości 600 zł jaka szanse mam na upadłość a umowa w pracy kończy mi się w lutym a macierzyński płaci mi ZUS ze względu na mała liczbę pracowników w firmie w której pracuje

 18. Witam,moje zadłużenie w sumie w kilku bankach to około 700 tyś (kapitał)Od 06 czerwca 1995 roku do 04 czerwca 2018 prowadziłam działalność handlową.W 2016 roku rozwiodłam się i pomimo ,ze miałam rozdzielność majątkową niestety brak dochodów byłego męża znacznie pogorszył moją sytuację. Poza tym diagnoza choroby u mojej 10 letniej córki spowodowała,ze wszystko zaczęło w moim życiu nabierać innych barw. Zmuszona byłam zamknąć działalność i zająć się dzieckiem ,które ma orzeczenie o niepełnosprawności od grudnia 2017roku. W tej chwili żyję z alimentów i świadczeń socjalnych które w sumie dają około 3000 zł miesięcznie. Moje długi i raty trzykrotnie przewyższają te dochody. Chętnie umówiłabym się na odpłatną wizytę ale z tego co zrozumiałam,żeby w moim przypadku mówić coś o upadłości konsumenckiej to musi minąć rok od zamknięcia działalności ?

  • Chyba już sama sobie dałam odp ,że tak musi minąć rok od zamknięcia działalności,ale pisze Pan do jednej z osób,że można zacząć wcześniej pisać wniosek. Czy w moim przypadku byłoby to też możliwe biorąc pod uwagę to,że jako samotna matka jestem zmuszona do zaprzestania prowadzenia działalności i przejścia na tzw świadczenie pielęgnacyjne z powodu niepełnosprawności córki ?

 19. Proszę o pomoc w sprawie upadłości konsumenckiej jestem zadłużony w parabankach zadłużenie powstało z powodu brania chwilówek na spłatę poprzednich i regulowanie zobowiązań bieżących czy mam szanse na ogłoszenie upadłości

  • Ma Pan szansę na umorzenie zobowiązań w ramach upadłości konsumenckiej, ale już na nowych zasadach. Jeżeli chce Pan zlecić poprowadzenie sprawy mojej kancelarii proszę o kontakt pod nr 601 153 747.

 20. Witam. Mam 28 lat, kończę studia- zostało mi tylko obronić prace dyplomową, w maju ubiegłego roku wpadłem w hazard, używki alkohol. Właśnie na gry hazardowe, nabrałem kredytów w mBanku w oparciu o deklaracje posiadania pracy nie przekraczającej 3tys zł.
  6 maja- na kwotę 12tys
  6 maja- tego samego dnia po przegraniu pieniędzy, ponownie wziąłem kredyt na kwotę 12tys
  7 maja- 16tys
  18 maja- 24tys
  24 maja- 12tys
  25 maja- 12tys
  dodatkowo posiadam kredyt odnawialny na tym koncie- 15tys
  W międzyczasie brałem różne chwilówki, które już w sumie pospłacałem, została mi chyba jedna. Do tej pory nie spóźniałem się ze spłatą rat. W chwili obecnej złożyłem wniosek o 3 miesięczną karencję z tytułu utraty pracy. Mieszkam w akademiku, nic na własność – prócz starego komputera i telefonu nie posiadam.

 21. Mam długo w wysokości około 20 tys powstały one na skutek zaciągania pożyczy zek na zycie opłaty a także branie telefonów dla osób trzecich i nie płacenie przez nie abonamentu co skutkowało rozwiązaniem umowy i naliczenia mi kary

 22. Dzień dobry,
  Chcę złożyć wniosek o upadłość konsumencka. jestem na etapie zbierania informacji dotyczących moich długów. Znam wysokość zadłużeń w pełnych kwotach. Proszę o informację, czy kwoty moich zadłużeń, umieszczone we wniosku muszą być rozbite na kapitał i odsetki, czy wystarczy podać cała kwotę zadłużenia. Serdecznie proszę o pomoc.

 23. Dzień dobry,

  Na rozprawie odrzuciłam spadek po ojcu, bo wiedziałam, że ma zadłużenie w ZUS. Jeden z wierzycieli po jakimś czasie odwołał się od tej decyzji i sąd orzekł, że przyjęłam spadek. Zadłużenie wynosi obecnie około 350 tysięcy zł. Nie posiadam ruchomości ani nieruchomości jak i żadnego innego majątku. Wychowuję samotnie dziecko. Ograniczyłam potrącenia z wynagrodzenia do 400 zł na rzecz ZUS. Oczywistym jest, że nigdy nie spłacę należności głównej, wszystko idzie na rzecz kosztów i odsetek, które też realnie nie są do spłaty do końca mojego życia. Poza tym spłacam regularnie zadłużenie z tytułu kredytu, zbliżam się do końca spłaty i pozostanie tylko ZUS.

  Czy w takim przypadku mam szansę na uzyskanie decyzji o upadłości konsumenckiej?

 24. Witam mam zadłużenie w kwocie 66tys zł w lutym 2021r opuściłem zakład karny odbywałem karę pozbawienia wolności wymiarze 3lat i 10miesiecy pod czas pobytu w z-k miałem eksmisję z mieszkania w dniu dzisiejszym jestem bez domny i mam na utrzymaniu malolatnia córkę która obecnie mieszka u moich rodziców nie mam pracy jest trudno podjąć pracę po wyjściu ZK czy mam szanse zgłosić upadłość konsumencka.prosze o odpowiedź z góry dziękuję

 25. Dzień dobry. Moja sprawa jest bardzo zagmatwana. Spróbuję w prosty sposób ją opisać choć tego się nie da. Prowadziłam firmę sama około 15 lat. Rozwinęła się i miałam duży dochód. W 2010r. wyszłam za mąż, za bardzo wpływowego człowieka. Kiedy on stracił swoją bardzo dużą firmę, zaczęły się problemy. Chcąc mu pomóc wymyśliłam sposób na zarobienie pieniędzy, pomimo tego że miał komornika na 500 000,00zł. Zgodnie z prawem oczywiście bo, jestem księgową i na studiach miałam prawo. W ciągu 4 miesięcy zarobił 400 000,00zł. Mógł to zrobić gdyż, wzięłam na moją firmę w 2014r. dwa kredyty po 100 000,00zł czyli, łącznie 200 000,00zł. na jeden podpis bo miała taką zdolność. pieniądze zarobił on i ja. Jednak zgubiła mnie miłość i zaufanie. W 2015r, zaczął się koszmar ( uderzył mnie a ja wyprowadziłam się z domu który był mój- uderzenie to, czyn o niskiej szkodliwości społecznej tak to uzasadnił prokurator jego kolega- odwołania nic nie dały) z którego do tej pory nie mogę psychicznie, fizycznie i finansowo stanąć na nogi i nigdy nie stanę. Obecnie moje długi wynoszą około 400 000,00zł. tyle ile mogłam dzięki rodzinie spłaciłam. W tamtym roku zakończyłam spłatę pani adwokat- niecałe 60 000,00zł.( jej sprawą zajęła się moja mama bo mnie szantażowała). Początkowo sprawy w sądzie szły bardzo dobrze ale w rezultacie tylko jedną wygrałam. Pisałam wszędzie gdzie można bo wiem, jak to mój mąż mówił:” wszystko i wszystkich można kupić, jest to kwestia ceny”, często to powtarzał, gdy burmistrz J.T, komendant policji u nas bywał. Ja tego doświadczyłam i teraz to wiem.
  Przechodząc do meritum sprawy: wzięłam od komornika informację o stanie zaległości w sprawach egzekucyjnych na dzień 16.03.2021r.
  1. Pierwsza sprawa częściowo spłacona to o zniesławienie. Pod wpływem leków powiedziałam mu przez telefon że jest złodziejem. Spraw przegrałam bo mi, nie ukradł od klientów około 100 000,00zł na jeden podpis tylko, pobrał jak to Sąd wyjaśnił a to duża różnica. Koszt procesu 588,47zł, koszt zastępstwa w egzekucji 67,50zł, koszty klauzuli 126,00zł.
  2. Druga to księgi wieczyste. Mój były mąż, cofną darowiznę nie mając dowodów na rażącą niewdzięczność, takie było uzasadnienie Sądu Pierwszej Instancji ale Apelacyjny we Wrocławiu zmienił, uzasadniając: ” na podstawi doświadczenia życiowego wszystko wskazuje, że byłam rażąco nie wdzięczna”- i tak straciłam 3 miliony zł, które były moim zabezpieczeniem. nie wiedziałam że mam wpis zrobić w księgach wieczystych. Zrobił mi sprawę w Sądzie i : koszt pro. 2986,60zł, koszt zast. 225,00zł, koszt kla.126,00zł.
  3.Sprawa prowadzona z wniosku Prokura Niestandaryzowany Fundusz Inwestycyjny- kredyt w rachunku na towar wzięłam. Należność główna 14 606,02zł, odsetki do 16.03.2021r 5 315,56zł.
  4.Ta sprawa jest powiązana z pierwszą. Kredyt prywatny w rachunku na jeden podpis niecałe 100 000,00zł. Tyle ile mogłam spłaciłam. Egzekucja z wniosku Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. Należność główna 52 332,56zł, odsetki do 16.03.2021 14464,63zł.
  5.Egzekucja z wniosku byłego męża Z.S. Tu nie mogę dojść do dziś jak to policzył. porobił jakieś kompensaty, przerachowania i cuda. Zabrał mi pieniądze z jedynej sprawy którą wygrałam kwotę
  59 146,84zł i pobrał duże kaucje gwarancyjne z równych budów które miałam do zwrotu. Ile nie wiem bo firma która robiła zwroty nie udzieliłam mi informacji po wielokrotnych moich prośbach. Koszt procesu na dzień 16.03.2021r. 14 304 53zł.
  6.Sprawa egzekucyjna z wniosku Sadu Okręgowego w Świdnicy. To sprawa z cofnięcia darowizny. Sąd :
  ” nakazuje powodowi ( czyli mi) uiścić na Skarb Państwa Sąd Okręgowy w Świdnicy kwotę 32 500,00zł tytułem brakującej opłaty od pozwu. Obecnie na dzień 16.03.2021r. – 31 532,11zł.
  Czasami myślę że Wysoki Sąd myśli że jestem blondynką. Ostatnio przegrałam sprawę o moje pieniądze od klienta, które to wówczas” pobrał”- nie ukradł mąż Ok 40 000,00zł. Sąd uzasadnił to w ten sposób, że firma była moja, ale tak na prawdę to jego, dlatego wszelkie przychody i dochody należą się jemu. A co z podatkiem który zapłaciłam, kredytem który wzięłam ? Pytałam wszystkich nawet Urząd Skarbowy i co? Nic. Cisza. Żadnej odpowiedzi nawet apelacja nie pomogła i nie odpowiedziała.
  Mam jeszcze kredyt firmowy w wysokości obecnie na 29.03.2021 wysokości należność główna 72 725,66zł odsetki do 29.03 2021- 28 853 65 koszt procesu 3654,00zł opłata egzekucyjna 10 523,40. Robię szkic od czego zacząć. Chcę sama napisać wniosek pod nadzorem specjalisty, ale cały czas zastanawia się czy mam jakieś szansę aby to wygrać? Doświadczenie mi pokazało że, uczciwość nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością, A co Pan o tym myśli Mecenasie ?
  Z poważaniem.
  B.B.

  • Z tego co Pani napisała wynika, że jak najbardziej może starać się o ogłoszenie upadłości. Przy czym po zmianach, które weszły w życie 24 marca 2020 r. samo ogłoszenie upadłości nie stanowi problemu. O tym czy zostanie się oddłużonym sąd bowiem decyduje dopiero na koniec całej procedury. Natomiast z tego co Pani pisze wynika, że mąż może robić problemy i np. próbować doprowadzić do umorzenia postępowania, albo odmowy oddłużenia.

 26. Szanowny Panie,
  Mam długi wynoszące około 1,5 mln złotych u różnych wierzycieli ( od urzędów po osoby prywatne). W 2009 roku gdy byłam 19 letnią osobą, mój ojciec otworzył na mnie działaność gospodarczą i był moim pełnomocnikiem. Przez kilka lat zrobił w moim imieniu długi oraz nakłonił do podpisania umów kredytowych. Później dlugi zaczęły mi narastać, ojciec się ode mnie odwrócił. Nie posiadam zadnej dokumentacji. Czy byłaby to sytuacja kwalifikująca się do upadłości?

  • Jak najbardziej wskazane okoliczności powstania stanu niewypłacalności uzasadniają staranie się o oddłużenie w ramach upadłości konsumenckiej. Na przestrzeni swojej wieloletniej praktyki wielokrotnie miałem już do czynienia z podobnymi przypadkami i w każdym udało się uzyskać pełne umorzenie zadłużenia. Przy czym nie są to sprawy proste, albowiem sądy z zasady nieprzychylnie patrzą na tzw. firmanctwo.

 27. Dzień dobry,
  mam ogłoszoną upadłość konsumencką, zgodnie z planem spłat (do końca zostało 10 m-cy) i ze względu na utratę pracy w kwietniu 2022 r.pobieram zasiłek stażowy z Urzędu Pracy w wysokości 1564,91 zł netto do końca września 2022 r.
  Pracodawca (organizator stażu) zapowiedział, że nie podpisze ze mną umowy o pracę po zakończeniu stażu, więc nie wiem nawet, czy będzie przysługiwał mi zasiłek dla bezrobotnych. Ze względu na wiek 58 lat oraz zaburzenie afektywne dwubiegunowe mam problem ze znalezieniem innej pracy.
  Czy mam się starać o zminę planu spłat wierzycieli, czy o całkowite umorzenie wierzytelności?

 28. Witam serdecznie. Otóż 3 tygodnie temu wyslalałam do sądu wniosek że nie jestem w stanie wywiązywać się z planu spłaty. Kiedy sędzia komisarz raczy mi odpowiedzieć, bo termin raty już minął i zbliża się następną a ja nie mam z czego płacić co uzasadnilam we wniosku.

 29. Pytanie chce ogłosić upadłość, z tego co czytałem jeśli sąd ogłosi upadłość syndyk wchodzi na moje wynagrodzenie o pracę i zajmuje 50 % wynagrodzenia ale czytałem że jeśli mam na utrzymaniu żonę i dwoje dzieci to może zabrać mniej, mogę o to wnioskować odrazu czy to dopiero przy ustaleniu planu spłat???

 30. Mam już ogłoszoną upadłość i od września 2022 wykonuje plan spłaty.
  Czy w sporządzeniu sprawozdania z wykonania planu spłaty wpisać przychód jakim są świadczenia pobierane na opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem. Z innego tytułu przychodów nie mam.
  Proszę o odpowiedź i pozdrawiam serdecznie
  Emilia

   • Witam. Moja sprawa o upadłość konsumencką jest w toku od 16.02.2024 w sadzie w krk. Nie ukrywam że bardzo mi zależy na szybkiej decyzji sadu . Czytałam że zajmuje to ok 2 msc od czasu dostarczenia wniosku do sądu. U mnie wychodzi na początek kwietnia. Czy jest jakaś możliwość przyspieszenia ?

    • Można wysyłać prośby o przyśpieszenie, ale jeżeli nie jest się w jakiejś „wyjątkowej” sytuacji, to nic się tym nie wskóra. Wynika to z faktu, że aktualnie wszystkie postępowania się przewlekają i wszyscy wysyłają takie prośby. Ewentualnie po upływie 2-3 miesięcy można składać skargę na przewlekłość postepowania. To akurat jest bardzo skuteczny środek nacisku i przyśpiesza rozpoznania wniosku.

 31. Witam.
  Została mi ogłoszona upadłość. Płacę alimenty. Poproszę o podpowiedź czy syndyk zostawia mi na koncie najniższa krajowa plus środki na alimenty? Czy z najniższej krajowej musze te alimenty jeszcze opłacać?

 32. Witam. czy w trakcie wykonywania psw mogę kupić samochód osobowy za kwotę 18 tysięcy czy może to być naruszenie i skutkiem będzie umorzenie? Niestety nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi. Co prawda dostałem samochód jako prezent ślubny ale umowa była by przepisana na mnie jako kupującego .

 33. Dzień dobry, chciałabym się doradzić czy w moim przypadku jest możliwa upadlosc. Firmę zamknęłam z początkiem roku. Mam koło 150 tys długu, głównie bankowego, ZUS i US. W ciągu ostatnich 5 lat (w lipcu 2020) sprzedałam mieszkanie. Większość środków z tej transakcji przeznaczyłam na spłatę wierzycieli ale zostawiłam tez pieniądze na życie. Obecnie mam prace ale komornik zostawia mi tylko najniższa krajową a ciężko za to przeżyć. Mam dziecko w wieku szkolnym. W ostatnich 5 latach odrzuciłam tez spadek po ojcu ale były tam ponoć tylko długi. Nie ma żadnych nieruchomosci czy samochodów.

  • Nie widzę żadnych przeszkód w ogłoszeniu upadłości i pozbyciu się zadłużenia. Przy czym po ogłoszeniu upadłości syndyk może żądać rozliczenia się z ceny uzyskanej ze sprzedaży mieszkania oraz wyjaśnień dotyczących odrzucenia spadku.

 34. Dzień dobry!
  Mam pytanie, realizuje proces spłaty po zakończeniu upadłości (w kwietniu tj.2024 r. plan spłaty się zakończy), jednak mam odziedziczyć spadek po rodzicach o co teraz? Zostanie zajęty? Czy będzie włączony do planu spłaty? Jak wygląda procedura?

  • Formanie postepowanie upadłościowe jest zakończone. Nie ma syndyka, ani masy upadłości. Zatem nikt nie zajmie spadku. Niemniej takie wzbogacenie może stanowić podstawę do zmiany planu spłaty wierzycieli. Co istotne należy poinformować sąd o nabyciu spadku w rocznym sprawozdaniu z wykonywania planu spłaty wierzycieli. Oczywiście wszystko ostatecznie zależy od wartości nabytego spadku.

 35. Witam mam pytanie w sprawie ojca , sad oglosil upadlisc , czekamy na plan splaty . Ojciec z powodu choroby przebywa w osrodku , jego emerytura nie wystarcza na osrodek I my (dzieci) doplacamy do tego osrodka . Czy w takim przypadku moga mu umorzyc wszystko , czy nadal moga ustalic jakis plan splat

  • Jeżeli Pana ojciec nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać, to oczywiście sąd powinien umorzyć zobowiązania bez ustalania planu spłaty wierzycieli. Niemniej to na upadłym, tj. Pana ojcu ciąży ciężar wykazania tego przed sądem.

 36. Dzień dobry czy realizując plan spłaty już 3 rok. Mogę skorzystać z zapomogi mieszkaniowej z Zakładowego Funduszu Socjalnego w szkole ? Czy będę miała z tego tytułu problemy ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *