Porady prawne

Udzielam porad prawnych między innymi w zakresie:

 • przesłanek ogłoszenia upadłości konsumenckiej
 • wpływu ogłoszenia upadłości konsumenckiej na sytuację majątkową dłużnika oraz jego rodziny
 • przebiegu postępowania upadłościowego
 • skuteczności czynności prawnych podejmowanych przed datą złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Poradę prawną można uzyskać w trakcie spotkania w kancelarii, jaki i w drodze telefonicznej oraz mailowej. 

Porady prawne są odpłatne.

Jeśli szukasz porady prawnej z innej dziedziny, jestem również do dyspozycji. Więcej informacji na temat usług znajdziesz na stronie mojej kancelarii.

zadaj_pytanie_online

18 Replies to “Porady prawne”

 1. Witam,
  Proszę o informację, czy jeżeli składałam wniosek o upadłość w 2011r. z marnym skutkiem, ponieważ nie dysponowałam kwotą ok. 80 tys. zł na postępowanie, to czy w obliczu nowych przepisów prawa upadłościowego mogę ponownie złożyć taki wniosek???

 2. Witam
  Proszę o informację taką,jeżeli wzięłam kredyt w Parabanku chcąc jeszcze ratować sytuację, a będąc już niewyplacalną mam szansę skadać wniosek o upadłość konsumencką jesteśmy „frankowiczami” co nas
  doprowadzilo do znalezienia się w pętli kredytowej.Jesteśmy osobami fizycznymi a nie przedsiębiorcami

  • Tak, można składać wniosek, niemniej ogłoszenie upadłości może być problematyczne. Problem stanowią zaciągnięte chwilówki. Sąd może uznać takie działanie za istotne pogłębianie zadłużenia na skutek rażącego niedbalstwa – zaciągnie kolejnych zobowiązań w sytuacji braku zdolności do ich spłaty.

 3. Panie Mecenasie czy istnieje jakiś wzór bilansu ktory musi złożyć do wniosku o upadłość przedsiebiorca wnoszą o upadłość swojej firmy? Gdzie szukac takiego wzoru?

 4. Witam.Mam pytanie odnośnie upadłości konsumenckiej.Otoz sprawa wygląda tak jestem w trakcie postępowania upadłościowego,s sytuacja zmusiła mnie gdyż sama wychowuje córkę i jeszcze się rozchoeowalam że zaciągnęła chwilowki na małe kwoty co miesiąc były przedłużane niestety teraz jestem po operacji kręgosłupa i nie pracuje,a zwolnienie mi się nie należy z racji tego,ze pracuje na umowę zlecenie i pracodawca nie odprowadzał mi składek chorobowych.Prosze mi napisac co mam teraz zrobić?Jakie grożą mi konsekwencje,bo spać przez to niw mogę po nocach

 5. Witam . W Moim przypadku już Toczy się postępowanie Upadłościowe. W związku z tym mam pytanie. Syndyk przedstawił mnie już do podpisania Moje wierzytelności wobec Banków. Jeden z tych Wierzycieli po mimo że kredyt nie był tani i przez trzy lata spłacany. to po wypowiedzeniu tego kredytu doliczył Sobie skutki Oboczne. Kwota bardzo duża. Czy kiedy tego nie zaakceptuję to przedłuży Postępowanie??? Jak mam udowodnić Bankowi,że jego kwota jest nie do przyjęcia? Czy to mam szansę udowodnić? Z poważaniem Joanna.

  • To czy zadłużenie zostanie uznane na liście wierzytelności i w jakiej wysokości decyduje w pierwszej kolejności syndyk, który ją sporządza. Z tego względu brak akceptacji ze strony upadłego dłużnika niewiele tu zmienia i zasadniczo nie ma wpływu na czas trwania postępowania. Jeżeli natomiast syndyk nie uwzględni zobowiązania zgodnie z treścią zgłoszenia wierzytelności, to jak najbardziej może znacząco to przedłużyć postępowanie upadłościowe, jeżeli „pokrzywdzony” wierzyciel wniesie sprzeciw. Rozpoznanie takiego sprzeciwu to czasami nawet pół roku. Również sam upadły dłużnik może wnieść taki sprzeciw, jeżeli syndyk uwzględni zobowiązanie, którego ten nie zaakceptował. W takim przypadku w sprzeciwi musi on udowodnić swoje racje, tj. udowodnić, że zobowiązanie nie istnieje, albo jego kwota jest niższa.

   Biorąc pod uwagę fakt, że zobowiązania i tak są umarzane, upadły dłużnik w większości przypadków nie ma interesu w tym aby dawać wierzycielowi podstawy do wnoszenia sprzeciwu i tym samym przedłużania postepowania.

 6. Witam, parę dni temu Sąd ogłosił mi upadłość konsumenta. Wynajmuję mieszkanie, natomiast mieszkanie od mamy jest po zmarłym moim tacie. Mama ma tam jak dobrze pamiętam 50%, zaś my z bratem po 1/4. We wniosku nie podałem tego bo poprostu o tym zapomniałem to było 6 lat temu. A dwa mama tam mieszka więc jakoś się o tym nie pomyślało. Ppwiadomiłem o tym fakcie syndyka. Mam powiadomić sąd i syndyka w odp na jego list który przyjdzie. Czy jest wysokie ryzyko anulowania mi upadłości?. Dziś bede pisał do Sądu

 7. Nie mam umowy kredytowej kredytu odnawialnego i karty kredytowej, bo zgubiłem je, nie wiem kiedy kredyt będzie wymagalny – co wpisać w tę rubrykę wniosku o upadłość?

  • Sądy wymagają tych danych, a w przypadku ich braku żądają przynajmniej wyjaśnienia z czego on wynika. Jeżeli to kwestia braku samej umowy, to potrzebne dane można uzyskać albo bezpośrednio w banku, albo z raportu BIK.

 8. Dzień dobry.
  Czy,po otrzymaniu postanowienia sądu stwierdzającego wykonanie planu spłaty wierzycieli w postępowaniu upadłościowym i umorzeniu wszystkich pozostałych zobowiązań upadłego powstałe przed dniem ogłoszenia upadłości i niewykonane w wyniku wykonania planu spłaty wierzycieli, muszę wystąpić do sądu o stwierdzenie prawomocności tego postanowienia?

 9. Dzień dobry,
  Panie Mecenasie, czy jak będę posiadał upadłość konsumencką, syndyka, będę mógł wyjechać do Anglii ?
  Moja narzeczona ma brata w Anglii i chce go odwiedzić i mam jechać razem z nią. czy straż graniczna może mnie zatrzymać na lotnisku ? to samo wakacji za granicą jak to będzie wyglądać ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *