Blog

Blog upadłośćkonsumencka.com.pl jest odpowiedzią na duże zainteresowanie tematyką upadłości konsumenckiej i potrzebę jaśniejszego wytłumaczenia związanych z nią zagadnień. Ideą prowadzenia tego bloga jest przystępne oswojenie dłużnika z procedurą postępowania upadłościowego. Dzięki temu upadłość konsumencka nie jest już tak straszna :). Wyjaśniam na nim najistotniejsze kwestie dotyczące dłużników zainteresowanych złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej i odpowiadam na komentarze moich Czytelników.


CZYTAJĄC PUBLIKOWANE NA BLOGU ARTYKUŁY PAMIETAJ, ŻĘ:

 • mają one wyłącznie charakter edukacyjny i nie stanowią porady prawnej,
 • odnoszą się one do poruszanych zagadnień prawnych wyłącznie w sposób ogólny,
 • przepisy cały czas się zmieniają, a co za tym idzie niektóre artykuły są już nieaktualne,
 • udzielane przeze mnie odpowiedzi na komentarze pod artykułami nie budują  stosunku klient – prawnik.

Nie odpowiadam za treść komentarzy pozostawionych na blogu przez jego czytelników. Jeżeli którykolwiek z nich uważasz za niestosowany proszę zgłosić to do mnie. Prośba o jego usunięcie na pewno zostanie rozważona.

DANE OSOBOWE

Dane osobowe podawane przez czytelników bloga przetwarzane są przez Kancelarię Adwokacką Michał Hajduk wyłącznie w celu udzielania odpowiedzi na pytania przesyłane za pośrednictwem bloga.

Kancelarię Adwokacką Michał Hajduk jest administratorem powyższych danych osobowych. Nie są one nikomu sprzedawane ani udostępniane.

Podstawę przetwarzania danych czytelników bloga stanowią przepisy art. 6 ust. 1 lit b RODO.

W celu ochrony wyżej wskazanych danych osobowych kancelaria podejmuje środki techniczne i organizacyjne odpowiednie do stopnia zagrożenia bezpieczeństwa świadczonych usług, które służą zapobieganiu ich pozyskiwania i modyfikacji w Internecie przez osoby nieuprawnione.

Każdemu użytkownikowi bloga przysługuje prawo do:

 1. dostępu do jego danych osobowych i otrzymania ich kopii,
 2. sprostowania ich treści,
 3. żądania ich usunięcia, ograniczenia lub sprzeciwienia się ich przetwarzaniu,
 4. ich przeniesienia,
 5. cofnięcia zgody na przetwarzanie jego danych osobowych.

Podawanie danych osobowych jest dobrowolne. Przy czym brak ich podania może uniemożliwić udzielenia odpowiedzi na pytania zadane za pośrednictwem bloga.

Dane osobowe czytelników bloga są usuwane w terminie 7 dni licząc od daty otrzymania żądania ich usunięcia lub cofnięcia zgody na ich przetwarzanie. Przy czym żądanie takie może spotkać się z odmową, jeżeli czytelnik bloga naruszył obowiązujące przepisy prawa a zachowanie danych osobowych jest niezbędne do wyjaśnienia i ustalenia jego odpowiedzialności prawne z tego tytułu.

Decyzje nie są podejmowane w sposób zautomatyzowany. Dane czytelników bloga nie są profilowane.

Czytelnikom bloga przysługuje skarga do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

GDZIE JESZCZE ZNAJDZIESZ PORADY?

Oprócz subskrybowania bloga upadłośćkoncumencka.com.pl, zajrzyj na specjalnie stworzone przeze mnie forum Upadłość konsumencka. Przygotowałem też aktualny, przykładowy wniosek o upadłość konsumencką wzór.

Zachęcam Cię też do odwiedzenia pozostałych moich stron:

adw. Michał Hajduk

219 Replies to “Blog”

 1. Mam pytanie , czy jeśli teraz zgłaszam wniosek o upadłość do sądu, jestem na umowie o pracę, natomiast w międzyczasie stosunek pracy wygaśnie i będę na działalności gospodarczej jednak na l4 z powodu ciąży czy to będzie miało jakiś związek ze złożonym wnioskiem ?

 2. Witam. Sąd ogłosił moją upadłość konsumencką . Obecnie trwa postępowanie. Wynajmuję mieszkanie wraz z moim konkubentem i córką.Umowa najmu jest na mnie. Chcielibyśmy zmienić mieszkanie na inne , ale 300 zł. miesięcznie droższe. Czy jest to obecnie możliwe i jak to przeprowadzić , żeby sobie nie zaszkodzić?

  • W mojej ocenie jest to jak najbardziej możliwe, o ile kwota najmu mieści się w kwocie wynagrodzenia wolnego od zajęcia, tj. w kwocie Pani wynagrodzenia, które nie wchodzi do masy upadłości. Niemniej w pierwszej kolejności koniecznie należny to uzgodnić to z syndykiem.

 3. Witam P. Mecenasie, dostałem wezwanie na rozprawę w sprawie upadłości czy to znaczy że sąd pozytywnie rozpatrzył wniosek i teraz chce tylko tam coś dopytać? czy będzie to badał na rozprawie.

 4. Witam Pana,
  pozwolę sobie zadać kilka pytań. „Prowadzę” spzoo w której jestem prezesem. Spółka jest zawieszona od 3 lat, nie ogłosiłem upadłości we właściwym czasie. Myślałem, że spółka wyjdzie z długów ale komornik się pośpieszył i nie zostało nic by spółka mogła upaść.
  W związku z tym moje pytania:
  Chciałbym ogłosić upadłość konsumencką – wiem, że nie mogę być w zarządzie spółek handlowych pół roku. Muszę również czekać 10 lat by ją ogłosić z powodu nie zgłoszenia upadłości spółki zoo w terminie. Niestety nie wiem od którego momentu liczyć to 10 lat.
  W międzyczasie część wierzycieli nie mogąc ściągnąć należności ze spółki z nakazem zapłaty i nie skuteczną interwencja komornika, sądownie ściągają je ode mnie jako jedynego członka zarządu. Tu kolejne pytanie: rozumiem, że w przypadku ogłoszenia mojej upadłości te długi zostaną anulowane ale spółka ma jeszcze innych wierzycieli, którzy nie wystąpili jeszcze do mnie jako prezesa zarządu bezpośrednio z roszczeniami. Co w przypadku takich długów – mogę je wtedy podać? Obawiam się, że w przyszłości gdy ogłoszę upadłość Ci wierzyciele wybiorą taką drogę egzekucji.

  Pozdrawiam

  • Nie jest tak, że nie można być członkiem zarządu. Upadłość konsumencką można ogłosić również do aktualnego członka zarządu spółki z o.o.
   Brak złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości spółki z o.o. również nie wyklucza możliwości ogłoszenia upadłości w stosunku do członka zarządu. Po pierwsze są spore wątpliwości czy z tego powodu sąd może oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Po drugie nawet przyjmując, że zaniechanie złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości spółki z o.o. stanowi podstawę do oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej członka zarządu spółki, to można powoływać się na względy słuszności lub względy humanitarne jako przesłankę do przeprowadzenia upadłości konsumenckiej.
   W mojej ocenie dziesięcioletni okres należny liczyć od daty, w której upłynął 14 dniowy termin do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości spółki. Czyli należny w pierwszej kolejności ustalić kiedy nastąpiła stan niewypłacalności spółki, co często nie jest łatwa sprawą.
   Upadłość konsumencka nie obejmuje przyszłych, nie powstałych jeszcze zobowiązań.

   • Mam podobny problem. Jak ustalić właściwy termin złożenia wniosku o upadłość? Spółka z o.o. działała w latach 2007- 2008. Nie posiadam dokumentów księgowych. Czy umorzenie egzekucji komorniczej wobec spółki będzie wystarczającym dowodem że spółka była juz na pewno nie wypłacana? Miał już Pan do czynienia z podobnymi sprawami?

    • Niestety nie da się tego zrobić bez dokładnej wiedzy co do daty powstania wymagalności poszczególnych zobowiązań. Umorzenie postępowań egzekucyjnych może stanowić dowód stanu niewypłacalności, niemniej nie pozwala ono ustalić, kiedy ów stan niewypłacalności dokładnie powstał. Cały czas mam do czynienia z podobnymi przypadkami.

 5. Witam
  Choruje na psychiczna chorobę Schizofrenia paranoidalna od 2000r Teraz mogę napisać ze jest ok .
  Mam problemy finansowe związane z tą choroba za ciągnięte kredyty i nie z tety nie jestem wstanie z płacić.
  Mam komornika i firmę windykacyjną .Kredyty zaciągnięte przed leczeniem mojej choroby w 1998r.
  z mężem jestem w prawnej separacji i mam rozdzielność majątkową. Dzieci są już dorosłe i prowadza swoje życie . Nie posiadam żadnych nieruchomości mam tylko mieszkanie komunalne.
  Czy mogę wystąpić o upadłość konsumencką.
  Proszę odpowiedz.
  Dziękuję

 6. Witam,
  Panie Mecenasie, prosze o informacje czy we wniosku muszę wskazać wszystkich wierzycieli? Czy wystarczy tylko jeden?
  Z gory dziękuje za informacje i pozdrawiam,
  Magda

 7. Witam, chcialabym oglosic upaflosc konsumencka, jednak mieszkam z mezem i rodzina w domu moich rodzicow. Jestesmy w nim zameldowani ale nic nie nalezy w nim do nas. Czy Sad moze zabrac moim rodzicom dom i inne przedmioty?

   • Panie Mecenasie,

    mam podobną sytuację jak Karolina. Jestem zameldowana i mieszkam z Mamą przy czym nic nie jest moją własnością. Przeczytałam, że nie ma to znaczenia przy egzekucji bowiem liczy się to co jest we władaniu/posiadania dłużnika. Czy to jest prawda?
    Proszę spojrzeć na nw. sprawę
    czy komornik może zająć cos z mieszkania które nie jest moja własnością a jestem w nim zameldowana dodam jeszcze ze jest to mieszkanie własnościowe moich rodzicóww
    Jeśli tam zamieszkujesz, to tak. Komornik nie bada co jest czyją własnością. Komornik może zająć to, co jest we władaniu Dłużnika. Pisząc prościej, jeśli mieszkasz z Rodzicami, to praktycznie jesteś we władaniu wszystkiego, co znajduje się w mieszkaniu.
    PRZEPIS PRAWNY:
    Art. 845. § 1. Do egzekucji z ruchomości komornik przystępuje przez ich zajęcie.
    § 2. Zająć można ruchomości dłużnika będące bądź w jego władaniu, bądź we władaniu samego wierzyciela, który do nich skierował egzekucję. Ruchomości dłużnika będące we władaniu osoby trzeciej można zająć tylko wówczas, gdy osoba ta zgadza się na ich zajęcie albo przyznaje, że stanowią one własność dłużnika, oraz w wypadkach wskazanych w ustawie. Jednakże w razie zbiegu egzekucji sądowej i administracyjnej dopuszczalne jest zajęcie ruchomości na zasadach przewidzianych w przepisach o egzekucji administracyjnej.
    Nie, nie jest wymagana zgoda Właściciela. Właściciel może ewentualnie wnieść powództwo przeciwegzekucyjne, jeśli zostanie zajęta jakaś ruchomość należąca do niego

 8. Mam pytanie ,w ilu egzemplarzach skład sie wniosek wraz z dowodami/załącznikami o upadłość w dwóch – jeden dla mnie i jeden dla sąd czy dwa dla sądu ?

   • Panie Mecenasie to w roku 2016 znowu bedą jakieś zmiany w Upadłości? Jeszcze chciałam sie dowiedzieć czy na liste wierzycieli wobec których jestem dłużna Urząd Skarbowy za podatki Vat i Zus? Tylko że w Zus-e dostałam aboalicję ale zostały mi jeszcze składki za pracowników. Podobna ich nie da się umożyć ale czy podatki Vat można umożyć?

    • Panie Mecnasie mam pytanie kolejne. Przeszłam rozmowę z pracodawcą ,zrobił mi wyzuty odnosnie broblemów jakie mu sprawim a bardziej komornicy ze wiecznie męcza go pisaami i jak mu wspomniałam ze zamierzam złożyc wniosek o upadłosc i ze syndyk moze miec jakies wymogi odnosnie przekazywania mojego dochodu strasznie sie obużył ze znowu cos i dał mi do zrozumienia ze woli mnie zwolnic niz miec pracownika przez którego ma zawracani głowy. Boje się ze może mi podziekowac za prace ,Z czym to się moze wiazac przy upadłosci ? Czy jak mnie zwolini zanim zglosze upadłosc to moge miec odzucony wniosek ,nie wiem jak mu powiedziec jak go uspokoic choc z jego strony troche go rozumiem , Czy jak dostaje pieniązki do reki te moje 380 zł to czy syndyk bedzie kontaktowal sie z oim pracodawca i kazal przelewac te pieniadze ,czy powiedziec syndykowi ze ja do reki mam wyplate i bede mu sama placila by nie zawracal glowy pracodawcy ?

     • Nie trzeba mieć pracy, żeby móc ogłosić upadłość konsumencka. Brak pracy nie stanowi żadnego problemu.
      Co do drugiego pytania, to wszystko zależny od uznania syndyka. Jest to kwestia dogadania się z nim. Przepisy tego nie regulują. Na temat wynagrodzenia za pracę pisałem już TUTAJ

     • Przepraszam jedno bym chciała wiedzieć . Czy nadchodzące zmiany w upadłości sprawią ,że będzie ciężej uzyskać upadłość ,czy kost opłaty wzrośnie ?

     • A co zaznaczać w tym nowym wniosku jako dłużnik w pozycji „zawarcie układu”? Tak czy nie?

     • To zależy czy chce się układu, czy też nie. Niemniej pytanie to nie powinno znajdować się we wniosku o upadłość konsumencką. Kwestia ta jest rozstrzygana bowiem dopiero już po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej i to nie przez sąd upadłościowy, który rozpoznaje wniosek o upadłość konsumencką, a przez wyznaczonego w sprawie sędziego-komisarza.

     • Przepraszam, że tutaj też pytam, ale jak nie mam nic, to układu nie będzie, tak? I czy jak zaznaczę „nie” w pytaniu o układ, to czy źle to nie wygląda, nie rzutuje na rozpatrywanie sprawy i nastawienie sądu?
      U nas sędzią-komisarzem Sąd upadłościowy wyznacza… siebie. Sąd i sędzia-komisarz to ta sama, jedna osoba.

     • W uproszczeniu układ sprowadza się do tego, że dłużnik przedstawia wierzycielom propozycje co do warunków spłaty posiadanego zadłużenia. Warunki te musza być korzystniejsze dla wierzycieli, niż rezultat przeprowadzenia likwidacji majątku dłużnika.
      W obowiązującym wzorze formularza nie zaznacza się informacji, o tym czy ma się zamiar zawierać układ z wierzycielami.

 9. Panie Mecenasie
  Chciałabym zapytać o kwestię umorzenia zobowiązań wobec komornika. Mama miała jednego wierzyciela, którego dług od paru lat ściągał z niej komornik. Składając wniosek o upadłość mama wskazała jako dług zarówno wierzyciela jak i komornika (bo jego koszty komornicze też widniały na pismach i z miesiąca na miesiąc rosły). Obecnie ogłoszona jest upadłość, syndyk sporządził listę wierzytelności i tutaj pojawia się pytanie. Ponieważ na tej liście widnieje tylko wierzyciel bez komornika. Czy to oznacza, że po zakończeniu całej procedury upadłości dług wobec komornika z tytułu niespłaconych kosztów postępowania komorniczego które komornik sobie naliczał nadal będą długiem do spłacenia czy może w momencie ogłoszenia upadłości one przestały istnieć?

  • Umorzenie zobowiązań obejmuje wszystkie zobowiązania istniejące przed datą ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Oczywiście z pewnymi drobnymi wyjątkami, ale nieodnoszącymi się do zobowiązań z tytułu kosztów postępowania egzekucyjnego.
   Na liście wierzytelności są ujmowane należności jedynie tych wierzycieli, którzy dokonali zgłoszenia wierzytelności.

 10. Witam, mam pytanie odnośnie zgromadzenia danych dotyczących zadłużenia. Planuję złożyć wniosek
  o upadłość konsumencką, gdyż widzę w tym szansę na wyjście ze swojej trudnej sytuacji (zaprzestałam spłaty kredytów, gdyż zwolniono mnie z pracy z przyczyn ekonomicznych – oszczędności w firmie) obecnie jestem na świadczeniu przedemerytalnym, które zajmuje komornik. Niestety nie posiadam pełnej dokumentacji
  dotyczącej mojego zadłużenia, gdyż banki sprzedają swoje wierzytelności, zatem gdzie mogłabym to wszystko sprawdzić ?. Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

  • Nie ma takiego „miejsca” gdzie zgromadzone byłby wszystkie informacje dot. zadłużenia danego dłużnika. Trzeba szukać po różnych rejestrach (np. BIK, BIG czy KRD), niemniej nie ma gwarancji, że będą one zawierały aktualne i pełne dane co do zadłużenia.

 11. dziękuję za odpowiedź, tak właśnie pytając o miejsce miałam na myśli takie rejestry, ale czy w takim razie
  składając do Sądu wniosek o upadłość można podać przybliżone kwoty zadłużenia, bo przecież wiadomo, że np. odsetki ustawowe powiększają się z dnia na dzień, albo czy np. można wystosować do wierzycieli jakieś pisma z prośbą o podanie aktualnych danych na ten temat. pozdrawiam serdecznie

 12. zapomniałam jeszcze zapytać, czy zmiany w przepisach o upadłości konsumenckiej, które wchodzą w życie
  1 stycznia 2016 jak np. wniosek o upadłość z wniosku wierzyciela tyczą się tylko osób które prowadziły działalność gospodarczą tzn byłych przedsiębiorców czy stosują się także do zwykłych osób fizycznych, które nigdy takiej działalności nie prowadziły?

  • Odpowiedź zawarta jest w treści samych przepisów:
   ” Wierzyciel może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej, która była przedsiębiorcą, także po zaprzestaniu prowadzenia przez nią działalności gospodarczej, jeżeli od dnia wykreślenia z właściwego rejestru nie upłynął rok. Postępowanie toczy się według przepisów tytułu V części trzeciej.”

 13. Wczoraj 30 grudnia wysłam wniosek do sądu. teraz się denerwuję :). Moja życiowa szansa na nowy etap życia. Nie wiem czy z powodu ilosci stron i sporego opisu zaistniałej sytuacji na powstanie zadłużenia nie spowoduje odrzucenia wniosku :(. Ile trzeba teraz czekać na pierwszy odzew Sadu ,co teraz nastąpi po złożeniu wniosku ?

  • Zbyt duża ilość stron wniosku nie stanowi podstawy do jego oddalenia 🙂
   To jak szybko będą podjęte czynności w Pani sprawie zależny od sprawności organizacyjnej sądu, w którym złożyła Pani wniosek. Średni czas rozpoznania sprawy o upadłość konsumencką wynosi dwa miesiące.
   To jak dokładnie będzie procedowania Pani sprawa zależny natomiast od praktyki przyjętej w danym sądzie. Zazwyczaj odbywa się rozprawa, po przeprowadzeniu której wydawane jest postanowienie. Niemniej w niektórych sądach, np. w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy postanowienia wydawane są także bez rozprawy na posiedzeniach niejawnych.

   • Nie wiem czy to problem, ale nowy wniosek… dziwnie wygląda, bo PO WYDRUKOWANIU pojawia się znak wodny na całej kartce A4 po przekątnej o treści: http://www.rcl.gov.pl.
    Dodatkowo u góry jest numer strony Dziennika Ustaw oraz teksty „załączniki” oraz „wzór”.
    To nie przeszkadza w złożeniu takowego wniosku, nie oddali tego Sąd?

    • …generalnie JEST PROBLEM, bo numer strony PIERWSZEJ strony wniosku to… – 2 – bo taki jest numer strony dziennika ustaw.
     Przecież MUSZĘ COŚ ZAKRYĆ, Pan Panie Mecenasie pisał, żeby NIC nie zakrywać, a tak NIE MOŻE ZOSTAĆ – dlaczego Pan się boi zakryć: dmucha Pan na zimne, to co… mam zacząć numerację strony od numeru 2, to Sąd spyta „gdzie pierwsza strona”? To jakieś jaja są, a nie wzór…

     • …i jeszcze jedno: na wzorze banknotów jest słowo „wzór”, ale przecież płacimy, używamy takich banknotów BEZ słowa „wzór”. Nie wiem czy to zakrywać czy nie. Nie rozumiem do końca Pana rozumowania, że „ja bym nie zakrywał” – dlaczego?
      Dodatkowo na wzorze jest słowo „załącznik”, a przecież swoje ZAŁĄCZNIKI dołączam do wniosku i samo przez się rozumie się, że wniosek nie może być „załącznikiem”, skoro do wniosku dołączam załączniki?
      Czy ja czegoś nie rozumiem, czy Sądy są ograniczone, czy może nasze rozumowanie jest błędne?

   • Bardzo dziękuję za informacje ,to sie trochę uspokoiłam, 🙂 że ilość stron nie spowoduję oddalenia i mam w takim razie nadzieje ,że w moim Saddzie w Warszawie odbędzie się sprawa na posiedzeniu niejawnym,to zaoszczędziło by mi dodatkowego tresu,bo co by nie mówić zawsze to łączy się ze stresem, No pozostaje mi tylko czekać na wyniki przebiegu sprawy, Dziękuję jeszcze raz Panie Mecenasie .Napiszę jak rozstrzygneła się moja sprawa z czasem

     • No mam nadzieje ,że będą dobre 🙂
      Jeszcze bym chciała sie dowiezieć ,kiedy zawita u mnie Syndyk ,czy zostane jakos wcześniej poinformowana a bym była obecna w tym czasie w domu ,czy przychodzi bez zapowiedzi ?

     • Syndyk zawsze wcześniej się kontaktuje i umawia na spotkanie. Nie spotkałem się jeszcze z inna praktyka. Dlatego też dobrze po ogłoszeniu upadłości dobrze jest zostawić w sekretariacie swój nr telefoniczny dla syndyka.

     • Jeszcze sie zastanawiam z wiązku z tym/i nowymi wnioskami o czym piszą wyzej, W związku z tym ze wniosek nadałam do Sadu z dniem 30 grudnia 2015r(przed zmianamiw 2016r) to ja nie musiałam załączac zadnych nowych specjalnych wniosków? Ja tylko złożyłam wniosek pisany na wzór podany od Pana Mecenasa, Oswiadczenie dłużnika ,i moje załączniki jako dowody,ale nic dodatkowo nie pobierałam żadnych innych wnioskow

     • Obowiązek składania wniosku o upadłość konsumencką na formularzu wszedł w życie z dniem 01 stycznia 2016 r. Zatem nie musiała Pani korzystać z formularza.

     • Panie mecnasie ,siedzę i jeszcze przeglądam strony na Pana Blogu i coraz większe mam wątpliwosci czy mogę uzyskać upadłoć . Może nie czytam ze zrozumieniem a te wszystkie przepisy mnie ogłupiją 🙁 Rozchodzi mi się o to ,że z tego co zrozumiałam ,nie wiem czy poprawnie ,ale ja powinnam złożyc wniosek o upadlośc przed upływem jednego roku od wykreslenia z ewidencji prowadzonej na mnie firmy? Wczesniej nie myslałam o tym bo psychicznie po zajsciach zyciowych nie przyszlo mi do glowy by skladac wniosek o upadlosc po zamknięciu firmy. Jak ja wysłałam wniosek do sądu teraz 30 grudnia 2015 r a wpis z ewidencji dzialalnosci wykreslono 04,grudnia 2004r czyli ponad 10 lat temu ,to Sąd nie odrzuci mi Wniosku,że złożyłam go po tak długim czasie od zamknięcia firmy, a długi i zobowiazania powstały w czasie prowadzenia działalnosci i inne mniejsze juz po zamknięciu firmy z powaodu braku dalszych srodkow do zycia. Juz głupieje 🙁 Jeszcze ,czy jak Wierzyciel wystapi teraz w bierzącym roku ze sprzeciwem lub wnioskiem o upadłosc na mnie jako dłuznika ,to Sad moze odżucić moj Wniosek o upadłosc ? Nie wiem czy jasno zadaje pytania ,ale jestem poddenerwowana tą moją Upadłoscia i nie wiem co dalej będzie się działo i czego mam sie spodziewać w nastepstwie po złożeniu wniosku. Sama i z Pana Mecensa pomocą wszystko pisałam i bede sama bez niczyjego wsparcia przez to przechodzić dalej.

     • Każdy przedsiębiorca ma obowiązek złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości na zasadach ogólnych w terminie 14 dni od dnia powstania stanu niewypłacalności (aktualnie jest to już 30 dni). Uchybienie temu obowiązkowi – tj. niezłożenie wniosku lub jego złożenie po terminie – samo w sobie stanowi podstawę do oddalenia wniosku o upadłość konsumencką. Aby się obronić przed oddaleniem wniosku o upadłość konsumencką należny powołać się na względy słuszności lub względy humanitarne. Przy czym – co jest bardzo ważne – ww. uchybienie może stanowić podstawę do oddalenia wniosku jedynie w przypadku gdy miało miejsce w okresie 10 lat przed datą złożenia wniosku o upadłość konsumencką. Czyli w Pani przypadku okoliczność ta nie powinna stanowić żadnej przeszkody 🙂
      Wierzyciele na chwile obecna nic nie mogą zrobić, co by miało wpływ na rozstrzygnięcie w przedmiocie Pani wniosku.

     • Monika – nie, do 31.12.2015 r. włącznie nie obowiązywały żadne wzory wniosków. Każdy pisał jak uważał – przy zachowaniu pewnych ogólnych wymogów.

     • Bardzo dziekuję za wyjaśnienia Panu Mecenasowi i wiernym czytelnikom forum 🙂

 14. proszę.o radę.w 2010 roku wzięłam z mężem kredyt na ślub i remont w domu rodziców na kwotę 60tys w ratach po 1300zl.po urodzeniu dziecka przez moment było ciężko i po napisaniu wniosku do banku jedyną opcja która nam dali to przez rok rata 1000 zł.w tamtym roku po 2porodzie przewlekłe zachorowałam mąż musiał zwolnić się z pracy żeby zająć sie dziećmi. i od tamtej pory żyjemy z mojego zasiłku rehabilitacjego 1200 zł i rodzinnego 200 zł wzięliśmy drugi kredyt na 9000 zł na spłatę zaległych rat ale przestało wystarczać na opłaty i wzięte wcześniej zobowiązania np.abonament telefonu.czy warto ogłosić upadłość? bo wiem ze bank nam nie pomoże a zostało 2 lata do końca kredytu

  • W mojej ocenie istnieją przesłanki do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Niemniej problem stanowi drugi kredyt. Sąd może bowiem uznać, że na skutek co najmniej rażącego niedbalstwa w istotny sposób pogłębili Państwo stan niewypłacalności zaciągając zobowiązanie, do spłaty którego nie posiadali Państwo zdolności.

 15. wiem, że może wydać się to Panu marudzeniem ale mam jeszcze pytanie odnośnie upadłości konsumenckiej
  dla przedsiębiorców lub tez osób które były przedsiębiorcami, a osobami które takiej działalności nigdy nie prowadziły i nie prowadzą – czy one również muszą złożyć wniosek na określonym formularzu?

   • Sorry, powiem wprost Panie Mecenasie: jak Pan nie wyłączy tutaj możliwości komentowania – wraz ze wskazaniem, że takim miejscem jest forum – to forum umrze, ze szkodą dla całego serwisu internetowego, jak i samych zainteresowanych.
    Nikt tutaj nie widzi próśb o pisanie na forum, a Pan odpowiada – to się chwali. Ale jednocześnie niszczy to forum, które ledwo zipie, a pełno komentarzy i porad… tutaj.

    • Jeżeli wyłączę możliwość komentowania, to już nie będzie blog. Komentarze są jak najbardziej wskazane, byleby odnosiły się one do treści danego wpisu. Pytania i dyskusję nieodnoszące się do tematu należałoby zaś prowadzić już na forum. Niestety nie zmuszę nikogo do pisania na forum. Chyba, że zacznę odpowiadać na pytania zadawane na blogu na forum, a na blogu podawał jedynie link do odpowiedzi na forum. Zastanawiam się obecnie nad takim rozwiązaniem.

 16. Witam, Szanowny Panie Mecenasie, chciałabym poinformować, iż w zakresie właściwości sądów upadłościowych z dniem 01 stycznia 2016 roku nastąpiła zmiana w zakresie właściwości Sądu Rejonowego w Słupsku, VI. Wydział Gospodarczy. zmiana właściwości VI Wydziału Gospodarczego z dniem 01-01-2016 r.
  Na podstawie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 grudnia 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie przekazania niektórym sądom okręgowym i sądom rejonowym rozpoznawania spraw gospodarczych z obszarów właściwości innych sądów okręgowych i sądów rejonowych (Dz. U. z 2015 r., poz. 2185) z dniem 01 stycznia 2016 roku następuje zmiana właściwości VI Wydziału Gospodarczego Sądu Rejonowego w Słupsku:
  – VI Wydział Gospodarczy – sprawy gospodarcze z obszaru właściwości sądów rejonowych w Bytowie, Chojnicach, Człuchowie, Lęborku i Miastku.
  – sprawy upadłościowe i restrukturyzacyjne z obszaru właściwości sądów rejonowych: Gdańsk-Południe w Gdańsku, Gdyni, Kartuzach, Kościerzynie, Kwidzynie, Malborku Sopocie, Starogardzie Gdańskim, Tczewie, Wejherowie, Bytowie, Chojnicach, Człuchowie, Lęborku, Miastku i Słupsku przekazuje się Sądowi Rejonowemu Gdańsk-Północ w Gdańsku.

  Mam nadzieję, że w/w informacja przyda się czytelnikom blogu Pana Mecenasa, który również mi pomógł w sporządzeniu pierwszego wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

  Pozdrawiam
  apl. adw. Edyta Wojciechowicz

 17. Szanowny Panie Mecenasie,

  Czy art 127 i nast. obejmują swoim skutkiem także te czynności, które zostały dokonane przed zaciągnięciem jakichkolwiek zobowiązań, a więc wówczas gdy upadły nie był w ogóle dłużnikiem?

  Z poważaniem,
  Marcin

 18. Dzień dobry Panie Mecenasie .Mam pytanie sąd ogłosił upadłość konsumencką w listopadzie 2015 ( chodzi tu o moją znajomą ) ,jest wyznaczona pani syndyk,pensja jest zajęta przez ową syndyk.Ta moja znajoma wynajmuje mieszkanie pani syndyk mówiła że z tej części którą zajęła bedzie wpłacać do właścicieli mieszkanie ale niestety ludzi ci nie otrzymują ani złotówki.I tu rodzi się pytanie co się dzieje z pieniędzmi które pani syndyk zajmuje? Oprócz tego są inne zobowiązania finansowe które wcześniej były zabierane przez komornika.Dziękuje z góry za odpowiedź .

  • Środki, które zajmuje syndyk wchodzą w skład tzw. masy upadłości, która z kolei służy zaspokojeniu kosztów postępowania upadłościowego, a to co zostanie, trafia do wierzycieli w ramach tzw. podziału funduszy masy upadłości.
   Po ogłoszeniu upadłości, żaden komornik nie ma prawa prowadzić postępowania egzekucyjnego co do zobowiązań, które są zaspokajane w ramach postępowania upadłościowego.

 19. Dzień dobry Panie mecenasie mam takie pytanie, (w związku z tym, że jestem na etapie gromadzenia
  dokumentów dotyczących mojego zadłużenia) jak wygląda sprawa z ogłoszeniem upadłości w prasie, bo
  kiedyś przeglądając internet natknęłam się na taką informację, iż po ogłoszeniu upadłości przez sąd upadły
  jest zobowiązany umieścić taką informacje w prasie o zasięgu ogólnopolskim. Tak więc mam pytanie czy jest to warunek konieczny? a jeżeli tak to na czym to tak dokładniej polega. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie.

 20. Dzień dobry,
  mam ogłoszoną upadłość, posiadam 1/6 udziału mieszkania, jak sąd może się ustosunkować do sprzedaży?, decyduje o tym sędzia komisarz, czy syndyk, moje drugie pytanie ogłoszenie upadłości było spowodowane utrata pracy, nie mam pracy do dzisiaj, co w związku z tym z planem spłaty wierzycieli?, z góry dziękuje za odpowiedz

  • Nie do końca rozumiem pytanie. Sąd nie ma się tu do czego ustosunkowywać. Sąd ogłosił upadłość i na chwile obecną tyle jego pracy. Sprzedawać będzie udziały już syndyk. Syndyk też nie ma do czego tu się ustosunkowywać, tylko podejmować czynności zmierzające do sprzedaży rzeczonego udziału. O tym co będzie jeżeli mu się nie uda napisałem TUTAJ
   Co do planu spłaty wierzycieli to dla sądu nie ma znaczenia to czy dłużnik pracuje, ale jakie są jego możliwości zarobkowe upadłego i sytuacja osobista.

 21. Mam pytanie dotyczące załączników do wniosku, czy wystarczający będzie aktualny plan podziału sumy uzyskanej z egzekucji wydany przez komornika, czy muszę każdy sądowy nakaz zapłaty też dołączyć. Dwa banki, w których zaciągnęłam kredyt już nie istnieją.

  • Przepisy nie określają jakie dokładnie dokumenty mają być załączone do wniosku. Z ich treści można wyczytać jedynie, że dłużnik powinien uprawdopodobnić okoliczności wskazane we wniosku. To jakie dokładnie dokumenty zostaną załączone do wniosku stanowi zatem wyłącznie decyzję dłużnika. To co musi być we wniosku wskazane to lista wierzycieli z podaniem ich adresów, aktualnej wysokości zobowiązania oraz terminu płatności. Dlatego też należałoby załączyć wszystkie dokumenty, z których informacje te wynikają.

 22. Witam mam pytanie maz oddal wniosek o upadlosc pisal mu go radca prawny od pracodawcy u ktorego jest zatrudniony ale czytalam te uzasadnienie i wedlug mnie jest tak daremne ze to szok ja bedac po zawodowce juz na dzien dobry bym je odrzucila i moje pytanie jest takie jak sad odrzuci wniosek iddzie pisac jeszcze raz i ponownie oddac czy juz nie

  • Jeżeli sąd oddali wniosek, to można wnieść zażalenie. Jeżeli sąd II instancji również wniosek oddali, to nie ma już możliwości ponownego jego złożenia – zakładając, że przyczynę oddalenie będzie stanowić uznanie, iż dłużnik w sposób zawiniony lub na skutek rażącego niedbalstwa doprowadził do swojej niewypłacalności.

 23. Panie Mecenasie . Jestem wspólnikiem w dwuosobowej spółce jawnej. Chcę ogłosić upadłość zarówno gospodarczą firmy jak i konsumencką . Firma ma liczne zobowiązania z których obsługą ma coraz większe problemy. Mój wspólnik nie chce zgodzić się na ogłoszenie upadłości tylko chce ratować firmę chociaż według mnie nie ma na to szans. Czy mogę ogłosić upadłość bez zgody wspólnika i jaką : gospodarczą czy konsumencką . Wspólnik chce tkwić w tej sytuacji ja chciałbym zacząć ją rozwiązywać jak najszybciej aby zminimalizować ewentualne straty . Między mną a wspólnikiem jest spora różnica wieku – on zbliża się do 70 lat ja mam natomiast 50 lat i chciałbym mieć szansę ułożyć sobie życie od nowa, bez długów .

  • Proszę nie oglądać się na wspólnika. Nie jest tu potrzebna jego zgoda. Najpierw należy złożyć wniosek o upadłość spółki,tj. dla przedsiębiorców. Uchybienie obowiązkowi złożenia wniosku o upadłość dla przedsiębiorców może przekreślić szanse na późniejsze oddłużenie się.

 24. Witam mam pytanie dzis odbyla sie sprawa o upadlosc meza sad po przesluchaniu go powiedzial ze odp przyjdzie po posiedzeniu pocztą zawsze tak jest czy oznacza to ze odrzuca wniosek?

 25. Witam.Mam kredyt we frankach na mieszkanie oraz ok.15 chwilówek na kwotę 60 tysięcy,które zaciągnełam mając nawrót choroby.Jestem chora na schizofrenię.Jestem również w trakcie rozwodu.Czy jest możliwa upadłośc konsumencka z powodu choroby? Pozdrawiam

 26. Witam. Co zrobić jesli jestem osobą samo zatrudnioną? pracuję w branży medycznej. Samozatrudnienie było wymogiem od pracodawcy. Posiadam kredyt w CHF, spłaty rat i odsetek przekraczają moje mozliwości. Jak w takiej sytuacji przeprowadzić upadłość – chętnie pozbedę się kredytu i mieszkanie oddam bankowi. Czy mam szansę na upadłość konsumencką? a jeśli nie to jaka jest inna droga?

  • Szanse są, ale pod warunkiem, że nie ma się zarejestrowanej działalności gospodarczej. Upadłość konsumencka jest dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Nie ma tu żadnych wyjątków. Jest to wymóg formalny.

 27. No i przyszlo pismo ze sadu po 3 miesiacach trzekania odmowa niewiem co prawnikowi strzelilo do glowy ale kazal mezowi powiedziec ze ja nigdy nie pracowalam a to totalna bzdura no i czytajac orzeczenie sadu wynika ze to przez moje bezrobocie odrzucil wniosek a ja pracuje od 17 roku zycia a mam 42 lata Panie Michale da sie cos jeszcze z tym zrobic czy juz nic

 28. wita, chciałam się dowiedzić co się dzieje z pieniędzmi które nadal pobiera syndyk od momentu złożenie planu podziału , a uprawomocnieniem się wyroku?Czy syndyk je zwraca, czy może co innego się z nimi dzieje?

  • @Ingo w tym temacie pomimo jednej ustawy co sąd to inny obyczaj nawet co syndyk , generalnie ze swojego doświadczenia powiem że każdy wydatek z twojego konta powinien być zatwierdzony przez sędziego i powinnaś zostać o tym poinformowana tak było w moim przypadku. Syndyk zwrócił mi pieniądze pobierane od momentu złozenia planu podziału ale dopiero po uprawomocnieniu planu spłaty , ale nalezy grzecznie ale stanowczo rozliczyć z tych środków syndyka włącznie z wyciągiem z konta masy upadłości tak zrobiłam ja i tak wszystkim doradzam.To nasze pieniądze i mamy prawo wiedzieć na co zostały wydane i upominać się o zwrot jeśli coś zostało po opłaceniu syndyka i wierzycieli.

 29. krótki pytanie,
  syndyk po pierwszej wizycie zabrał telewizor i laptopa, resztę pozostawił mówiąc, że to nie wchodzi do masy upadłościowej. A czy nie jest tak, że również telewizor i komputer mógł zostawić?
  MM

 30. Dzień dobry, mam już od 17 listopada 2016 postanowienie sądu o mojej upadłości , które mówi o całkowitym umorzeniu zobowiązań. Do tej pory wyrok nie jest prawomocny, wierzyciele (bank i ZUS) w ogóle nie zareagowali (są zwrotki w sądzie o odebraniu postanowienia już z 2-giego grudnia). Moje pytanie brzmi: czy powinnam napisać do sadu o uprawomocnienie wyroku, czy czekać cierpliwie, aż sędzia podpisze to postanowienie? Nie wiem jak długo może to trwać, czy są jakieś zawite terminy?
  Dziękuję za odpowiedź

  • Prawomocność postanowienia nie wymaga składania jakiegokolwiek pisma. Co najwyżej można wystąpić do sądu o dręczenie odpisu postanowienia ze stwierdzeniem jego prawomocności. To czy i kiedy postanowienie się uprawomocni zależy od działań wierzycieli. Jeżeli wierzyciele nie wnieśli w terminie wniosku o uzasadnienie albo zażalenia, to postanowienie jest prawomocne.

 31. Witam P. Mecenasie,mam pytanie, jeśli syndyk zajmie mój majątek,a przegram sprawę o upadłość konsumencką,czy majątek mój przepada,czy syndyk oddaje mój majątek po przegranej sprawie?

  • Syndyk jest dopiero po ogłoszeniu upadłości. Jeżeli nie zostanie ogłoszona upadłość, to nie będzie syndyka. Przed ogłoszeniem upadłości siłą rzeczy syndyk nie jest w stanie zająć Pani majątku, ponieważ go najzwyczajniej nie ma.

 32. Dzień dobry Mecenasie, mam jeden dług z 2009r , który został przejęty przez Ultimo oraz dług Orange z 2013. Przez okres 2 lat mieszkałam w Anglii, wróciłam do Polski i chciałabym ogłosić upadłość konsumencką. Prawnik zalecił mi napisanie pismo do Ultimo o informację na co składa się dług, ale jeżeli dług został przedawniony, to czy tym pismem nie „wsadzę kija w mrowisko”?

  Pozdrawiam serdecznie
  P.

 33. Dzień dobry. Otrzymałam listownie odpis wniosku syndyka o przyznanie wynagrodzenia i zobowiązano mnie do zajęcia stanowiska w przedmiocie wniosku w terminie 7 dni. Nie bardzo wiem, czego się ode mnie wymaga, potwierdzenia, że nie mam zastrzeżeń do wysokości wynagrodzenia syndyka? Mógłby mi Pan coś podpowiedzieć? Czy są jakieś wzory takich pism?

  • Chodzi o to, czy kwestionuje Pani wysokość wynagrodzenia, które zażyczył sobie syndyk.
   Nie ma tu żadnych wzorów pism. Należy po prostu odpowiedzieć i ewentualnie uzasadnić, jeżeli kwestionuje Pani podstawy żądania syndyka.

 34. Witam,
  od roku nie prowadzę działalności gospodarczej. Mam długi, nie ogłaszałam od razu upadłości ponieważ chciałam spłacać zobowiązania. Niestety minął rok a moja sytuacja jest tragiczna. Moje i męża dochody przekraczają miesięczne zobowiązania. Nie mamy za co żyć. Od 3 lat mamy kredyt hipoteczny( rata 1000 zł) jest terminowo spłacany. Ale mamy masę innych kredytów, nieopłacony zaległy ZUS, US. Banki powypowiadały umowy. Czy zgłaszając upadłość zabiorą nam dom, który jest pod hipoteką? Wartość długów przekracza wartość domu.

 35. Witam. Panie Mecenasie proszę o pomoc. W 2009 roku założyłam działalność gospodarczą i dodatkowo w listopadzie 2010 roku byłam dodatkowo zatrudniona. W sierpniu 2011 roku wzięłam kredyt w banku. W lutym 2012 roku poważnie zachorowałam i choruję do dnia dzisiejszego. W 2013 roku zawiesiłam działalność z myślą, że wrócę jeszcze do pracy. Pomimo tych trudności kredyt nadal spłacałam. Niestety mój stan zdrowia się pogarszał i nie byłam już w stanie ani pracować ani spłacać kredytu. Próbowałam negocjować w Banku warunki spłaty,jednak Bank był nieugięty. Oddał sprawę do Komornika. Orzecznik Komisji w ZUS orzekła częściową niezdolność do pracy a Komisja o Orzekaniu Niepełnosprawności całkowitą niezdolność do podjęcia pracy. Od lipca 2013 roku jestem na rencie inwalidzkiej. W grudniu 2015 roku działalność gospodarcza została wyrejestrowana. W związku z tym pytanie do Pana Mecenasa – czy mogę ogłosić Upadłość Konsumencką i jak jest szansa na pozytywne rozstrzygnięcie? Pozdrawiam

   • Nie mam zaległości w ZUS i US . Kredyt który wzięłam w czasie prowadzenia działalności gospodarczej część spłaciłam resztę Bank umorzył, natomiast kredyt, który wzięłam w innym Banku to niestety z tego tytułu mam właśnie zadłużenie. Mam jeszcze pytanie- czy taki wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej mogę złożyć sama czy będę potrzebowała pomocy Adwokata?

    • W takim przypadku są duże szanse na pozytywne rozpoznanie wniosku przez sąd.
     Wniosek może Pani złożyć sama. Wzór wniosku wraz z instrukcją do pobrania z bloga (zakładka Baza wiedzy). Chyba, że nie czuje się Pani na siłach – w takim przypadku przyda się pomoc adwokata.

     • Panie Mecenasie bardzo dziękuje za wyczerpującą odpowiedź i oczywiście pomoc.
      Z wyrazami szacunku. Barbara

 36. Panie Mecenasie,
  Kilka dni temu otrzymałam postanowienie sadu o umorzeniu zobowiązań bez ustalania planu spłat. Czy to już jest koniec postępowania? czy teraz syndyk zwolni mi wynagrodzenie itp.? Czy ja jeszcze dostanę coś z sądu? Czy z tym pismem np. mam się gdzieś udać ? zupełnie nie mam pojęcia co robić.

 37. Dzień dobry.
  Moje pytanie dotyczy. Długu powstałego w monecie prowadzenia S.C. w latach 1998-2000. W roku 2000 zapadł wyrok sądowy w postępowaniu nakazowym. W 2008 roku komornik uchylił zajęcie wynagrodzenia. Od 2012 roku komornik ściąga dług z emerytury. w 2017 komornik podjął działania polegające na zajęciu wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatków opłaty egzekucyjne wyniosły 14.000 zł. Wygląda na to że dług będzie spłacany w nieskończoność. Czy ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest w takim przypadku możliwe. Dodatkowo brak jest dokumentów S.C. na którą powstał dług a wspólnik od lat nie żyje.

 38. ksiag 24lipiec 2017 mam pytanie do jakiego sądu mogę złożyc wniosek o upadłość konsumenckom jestem z wilelkopolski S
  iedlec

 39. Mam pytanie: mialem zaciagniety kredy w banku w Polace oraz karte kredytowa na sume ok. 10.000 zl w 2011 r.
  Nie splacilem go i od tego czasu nie mialem kontaktu z komornikiem ani z bankiem gdyz mieszkam za granica.
  Mozliwe ze jakiekolwiek pisma z w/w instytucji mogla odebrac moja byla zona mieszkajaca w Polace w naszym wspolnym mieszkaniu. Ja nic nie podpisywalem od 2011 roku.
  Jak sytuacja moja wyglada w swietle prawa i jak bedzie wygladac za kolejne 10 lat kiedy bede zjezdzal do Polski na stale.

 40. Witam mam pytanie. Jeśli jedynym moich dochodem jest emerytura czy jest jakiś przepis regulujący jaki % emerytury może zająć syndyk, w sytuacji gdy wielkość emerytury jest zbyt niska aby spłacić wierzytelności, a mam jeszcze na utrzymaniu żonę bez żadnych dochodów i prawa do emerytury

 41. Od paru lat jestem na działalności gospodarczej. Ponad miesiąc temu zaciągnęłam kredyt na rozwój firmy. Kredyt w dużym % został skonsumowany i nie przyniósł oczekiwanych zysków. Po kilku kilku tygodniach po zaciągniętym kredycie zerwałam ścięgno, na razie dostałam L4 na 2 miesiące. Nie wykluczone, że zostanie przedłużone. Nie jestem zdolna do pracy. Nie zarabiam, nie stać mnie na spłatę kredytu. Czy w tej sytuacji mogę zamknąć działalność i ogłosić upadłość? Czy na tej podstawie możliwe jest umożeniu kredytu?

 42. Witam.
  Jeśli byłam poręczycielem w kredytach zaciągniętych przez męża firmę (ogólnie mamy rozdzielność majątkową) na bardzo duże kwoty, obecnie wszystko jest zajęte przez komornika i większość rzeczy zlicytowana, mam również zajęte wynagrodzenie, czy w takiej sytuacji mogę jako osoba prywatna ogłosić upadłość konsumencką? Firma ma jeszcze teoretycznie status „aktywna” ale tak naprawdę nie prosperuje od 2 lat.

 43. Panie Mecenasie,

  Sąd umorzył moje zobowiązania , wierzyciel wniósł zażalenie , Sad II instancji oddalił zażalenie . Czy wierzyceil może jeszcze coś zrobić , czy przysługuja mu jakieś środki odwoławcze?

 44. Witam. Jeśli część zobowiązań jest regularnie spłacana – przez pozostałych kredytobiorców (np kredyt hipoteczny) a część (ta większa, pozostałe kredyty w bankach) nie i to już od kilku lat to jest to przesłanka do odrzucenia wniosku o upadłość?

 45. Witam !

  Mam problem i nie potrafię odnaleźć odpowiedzi, jako pracodawca upadłego przez 4 ostatnie miesiące nie przelewałem połowy wynagrodzenia syndykowi. Wprawdzie otrzymaliśmy pismo informujące, że nasz pracownik ogłosil upadłość i należy przelewać połowe jego wynagrodzenia syndykowi, ale z uwagi na błąd w kadrach nie robilismy tego, cała kwota trafiała na konto pracownika. Teraz syndyk wzywa nas jako pracodawcę do zapłaty i grozi skierowaniem sprawy do sądu, ponadto powiadomił inspekcję pracy. Ta na szczęście odpisała, że się tym nie zajmuje ale wskazano art. 886 par 3 kodeksu postepowania cywilnego, że pracodawca który wypłacił pracownikowi zajętą część wynagrodzenia odpowiada za wyrządzoną szkodę. Pytanie, czy mam obowiązek zapłacić syndykowi ? Przyznam, że obecnie nie mamy tych pieniędzy, a nie potrzebna nam sprawa w sądzie ;/

  • Art. 886 Kpc nie będzie miał tu akurat zastosowania. W sprawach nieuregulowanych ustawą do postępowania upadłościowego wprawdzie stosuje się odpowiednio przepisy Kpc, ale nie wszystkie. Dotyczy to jedynie księgi pierwszej części pierwszej Kodeksu postępowania cywilnego, z wyjątkiem przepisów o zawieszeniu i wznowieniu postępowania.

   Niezależnie od powyższego w mojej ocenie syndyk ma prawo żądać wypłat tych środków i w razie czego dochodzić ich zapłaty na drodze sądowej.

 46. Witam
  Mam pytanie ponieważ chciałbym złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości jednak nie jestem w stanie wskazać wszystkich zobowiązań. Przez sytuacje życiowe posiadam jedynie wezwania z ostatnich kilku lat. Co z długami które prawdopodobnie się przedawniły a wierzyciele się nie odzywają? czy będzie to powód odrzucenia wniosku?
  pozdrawiam Mariusz

 47. witam mam pewien dylemat. od 10 miesiecy jestem „upadła”. mam dwoch wierzycieli: bank i firmę leasingowa. jestem właścicielem 1/2 udzialu w nieruchomości (pol domu). okazalo się, że sprzedaż tego udziału jest trudna wrecz niemożliwa (pomimo licytacji komorniczej drugiej polowy nieruchimosci) . dla mnie jest to ok, bo dzieci i ja mamy gdzie mieszkać. zycie utrudnia mi tylko wlaczenie czesci moich poborow do masy upadłości, ale jakis daje sobie radę. Syndyk zaproponowal mi w zwiazku z powyzszym złożenie wniosku o umorzenie upadlosci i powrotu do stanu sprzed. on wzialby swoje wynagrodzenie, a ja dostalabym zwrot pieniedzy zabieranych co miesiąc przez syndyka. czy to ma wogole sens? czy lepiej czekac az syndyk bedzue obniżal wartosc mojego udziału w nieruchomosci, aż znajdzie się kupiec?

   • P. Michale wiem, że wrocilabym do punktu wyjścia. na szczęście nie mialam wtedy jeszcze komornika na karku (bank caly czas się „buja”, brak komunikacji miedzy depertamentami) . niestety nie wiem co moze zrobic syndyk w mojej sprawie skoro moje udzialy w nieruchomosci sa niezbywalne, czy syndyk ostatecznie może sprzedac udzialy za grosze? nie wiem ile moja upadłość moze potrwać. moze lepiej porozumiec się z wierzycielami i zamiast miec pobory okrajane przez syndyka, placic wierzycielom? ps. czy jest szansa na konsultację telefoniczną z Panem?

    • Tak, syndyk może z czasem schodzić z ceny. Nie znam Pani sytuacji, niemniej syndyk pobiera część wynagrodzenia tylko przez czas trwania postępowania, wierzyciele zaś mogą to robić przez komornika do końca życia – oczywiście wszystko zależy od skali zadłużenia.
     Tak, istnieje możliwość umówienia się na indywidualne konsultacje, przy czym są one już odpłatne.

 48. Witam, jestem wierzycielem , chciałbym zapytać czy są a jeżeli tak – jakie są możliwości umorzenia /”udaremnienia” postępowania upadłościowego który de facto jest bardzo krzywdzący dla wierzycieli – pozbawi ich na pewno większej części dochodzony wierzytelności?

  • Jedyna możliwość, to wykazać, że dłużnik zataił przed sądem rozpoznającym wniosek istotne okoliczności, które mogłyby skutkować jego oddaleniem. Ewentualnie wykazać, że dłużnik ukrywa majątek przed syndykiem, albo zataił jakichś wierzycieli.
   W związku z powyższym, jeżeli dłużnik szczerze przedstawił swoją sytuacje przed sądem i współpracuje z syndykiem, nie ma możliwości doprowadzenia do umorzenia postępowania upadłościowego.

   • Czy może Pan wskazać podstawę prawną takich możliwości z prawa upadłościowego (Art.)?
    A jak należy rozumieć w szczególności Art. 361 ust. 1 pkt 3 pu. oraz pkt 1-2 ? I czy wierzycielowi przysługuje prawo do zapoznania się z wnioskiem upadłościowym i z aktami sprawy prowadzonego post. upadłościowego? Jeśli tak na podstawie jakich przepisów z pu?

 49. Witam. Panie Mecenasie mam pytanie, czy jest możliwe ogłoszenie upadłości konsumenckiej małżonków?Więc tak wraz z mężem zaciągneliśmy razem kredyt w 2011r., ale bank w 2016 ogłosił upadłość i wszystkie zobowiązania przejął syndyk. Ja również mam kredyt w tym banku zaciągnięty w 2014r. Męża brat i jego żona też mają tam kredyt hipoteczni. Mąż i jego brat poręczyli też kredyt swojej mamie, ale oni nie spłacają swoich zadłużeń i dostali wypowiedzenie umów od syndyka. My też dostaliśmy wypowiedzenie kredytu, który zaciągneliśmy wspólnie. Nie wiemy co mamy zrobić, ponieważ nie mamy pieniędzy, żeby spłacić wszystkie zobowiązania. Chcieliśmy sprzedać nieruchomość, ale nie możemy znaleźć kupca, który zapłaci taką kwotę, żeby pokryć wszystkie zobowiązania. Czy jest możliwość, żeby syndyk odstąpił od odsetek zapadłych?

  • Co Pan rozumie przez obronę? Jeżeli chodzi o obronę przed ogłoszeniem upadłości, to nie ma takiej możliwości.
   Jeżeli chodzi o możliwość zaspokojenia swoich należności w toku postępowania upadłościowego, to podstawowym warunkiem jest dokonanie zgłoszenia wierzytelności. Niemniej to czy i w jakim zakresie należność zostanie zaspokojona zależny przede wszystkim od tego, czy dłużnik ma jakiś majątek, tj. od zasobności masy upadłości.

 50. Czy są orzeczenia Sądów odrzucające wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej ze względu na długie zwlekanie z podjęciem decyzji? Taką informację mam od adwokata.

  • Proszę o sprecyzowanie. Czego miałoby dotyczyć to „długie zwlekanie z podjęciem decyzji”? Jeżeli chodzi o decyzje co do złożenia wniosku o upadłość konsumencką, to nie. Upadłość konsumencka jest prawe dłużnika i tylko on decyduje kiedy złoży wniosek.

 51. Chcialem tu ze swojej strony bardzo podziekowac Panu Mecenasowi Michalowi Hajdukowi za cala pomoc przy skladaniu wniosku ( sad oglosil moja upadlosc) oraz polecam skorzystanie z pomocy Pana Mecenasa jak i zlozenie wniosku o upadlosc wszystkim ktorzy borykaja sie z problemem niewyplacalnosci a chcieliby zaczac zyc normalnie.
  Panie Mecenasie bardzo dziekuje, trudno jest wyrazic wdziecznosc za dostanie szansy na normalne zycie.

 52. Jestem w trakcie spłaty wierzycieli i trwać to bedzie jeszcze 35 miesięcy kwota do spłaty nie jest duża i w małym stopniu obni ża mój standart życia ale nadal i w BIK czy BIG jest uwidoczniona moja upadłość kiedy będę czysty abym mógł wziąć kredyt bankowy itp Jestem starszym panem i chciałbym mieszkanie w którym mieszkam przekształcic wykupić suma jest stosunkowo bardzo niska ale nie dostanę gdyz jestem osobą niewiarygodna bo mam wpis że prowadzi sie upadłość konsumencka .

 53. Witam,
  Posiadamy z żoną wspólny kredyt hipoteczny na dom, raty są płacone w terminie, żona chce ogłosić upadłość w związku z brakiem możliwości spłat zaległości które wniknęły po upadku działalności(nadmienię że zaległości są ściągane teraz z jej pensji przez komornika plus dodatkowo nadpłacane ale zamiast zadłużenie spadać z powodu odsetek rośnie…), mam pytanie co z domem, czy jest możliwość abym mógł w dalszym ciągu płacić ten kredyt aby nie stracić domu(jako współkredytobiorca), czy syndyk sprzeda dom i spłaci należnośc wobec banku? Dodatkowo jako współkredytobiorcy są moi rodzice którzy posiadają swój majątek, czy syndyk może zająć także coś co należy do nich??

    • Niestety w takim przypadku dom wejdzie do masy upadłości w całości, a co za tym idzie syndyk będzie go sprzedawał. Pan będzie nadal odpowiedzialny za spłatę kredytu, w takim zakresie w jakim nie znajdzie on pokrycia w sprzedanym doku. Niestety przepisy są bardzo krzywdzące. Proszę zapoznać się z wpisem na ten temat dostępnym TUTAJ.

     • Dziekuje bardzo za odpowiedz.Panie Mecenasie
      mam jeszcze pytanie czy istnieje jakas inna możliwość abyśmy wyszli z dlugu??tak jak pisałem wczesniej nie uciekamy od tego,część ściąga komornik,część nadpłacamy sami,ale niestety dług się nie zmniejsza…,czy można w jakiś sposób porozumieć sie z komornikiem w sprawie odsetek??czy tylko możemy liczyć na jego dobrą wole??

 54. Bardzo dobrze, że w rozwijasz stronę w odpowiedzi na zainteresowanie ludzi. Na pewno odbędzie się to z obopólną korzyścią. 🙂 Społeczeństwo wydaje się coraz bardziej świadome tego, że nieznajomość prawa szkodzi i że warto wiedzieć, co można wykorzystać dla siebie, a czego unikać. Pozdrawiamy i życzymy powodzenia w rozwoju!

 55. Dostalem od sadu pismo odnosnie zlozenia wniosku o ustalenie planu splaty w terminie 10 dni pod rygorem ustalenia planu splaty z urzedu mam rozumiec ze jak nie wysle wniosku to sad sam zatwierdzi plan splaty ? Jak mialby wygladac ten wniosek ?

  • Jeżeli nie wniesie Pan rzeczonego wniosku, to sąd nie uwzględni Pana stanowiska i przyjmie co będzie uważał. Na blogu jest kilka wpisów poświęconych tej tematyce. Ponadto w „bazie wiedzy” jest również wzór samego wniosku.

 56. Witam,
  w grudniu 2017 roku Sąd ogłosił moją upadłość konsumencką. Obecnie toczy się postępowanie. Pracuję w spółce z o.o. Udziałowcy spółki mimo, że wiedzą o mojej sytuacji, proszą, żebym podjął się pełnienia funkcji prezesa Zarządu. Nie wiem co zrobić w tej sytuacji?

 57. Od ogłoszenia upadłości w czerwcu minie dwa lata ,majątku nie ma,co miesiąc potrącany z emerytury 25% na konto syndyka,chyba jako zabezpieczenie . Dłużnicy zgłoszeni ,wszystko już dawno wyjaśnione ,a ja czekam i czekam na ostatnią rozprawę W między czasie (rok temu) wysłałem pismo z prośbą o anulowanie całkowite z obowiązań też żadnej odpowiedzi ,Ostatnio tylko przysłali do mnie sprawozdanie syndyka,bez żadnych wiadomości .Czy mogę wysłać do sądu prośbę o przyspieszenie zakończenia ,tak żeby się nie obrazili.

 58. Witam
  czy emerytka która ma zajętą emeryturę przez Komornika i duzy dług do spłaty ,nie ma zadnego majatku ma szanse na upadłość?

 59. Dzień dobry. Mam kilkanaście kredytów konsolidacyjnych z czego dwa niespłacone i chciałbym na nie ogłosić niedługo upadłość. Ale podobno można odzyskać zwrot prowizji za już spłacone pożyczki. I czy jak poprzez sąd bądz pośredników którzy tym się zajmą będę starał się o taki zwrot to czy będzie miało to wpływ na moja upadłość majątkową?

  • Po ogłoszeniu upadłości nie można samodzielnie prowadzić postępowań sądowych o zapłatę. W miejsce upadłego dłużnika wchodzi bowiem syndyk. Co więcej, we wniosku o upadłość należny wskazać posiadane roszczenia i w razie ich zasądzenia przez sąd, to syndyk je zajmie i włączy do masy upadłości.

 60. Witam serdecznie. Minął ponad rok, odkąd pomógł mi Pan w uzyskaniu upadłości konsumenckiej, za co jestem ogromnie wdzięczna. Moja sprawa jest już całkowicie zakończona z bardzo pozytywnym skutkiem.
  Pamiętam jak trudno było mi znaleźć prawnika, który wiedziałby w jaki sposób podejść do tematu upadłości konsumenckiej. To był trudny czas. Dopiero gdy zgłosiłam się do Pana, w końcu sprawy nabrały tempa.
  Ogromnie dziękuję za specjalistyczne, rzeczowe doradztwo oraz konkretną pomoc. Dziś jestem już wolna od wszelkich zobowiązań.

  Polecam wszystkim Pana Mecenasa. Jeszcze raz bardzo za wszystko dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

  Joanna

 61. Witam po dłuższym czasie, po ogłoszeniu planu spłaty zadłużenia mija rok, plan jest wykonywany. W tym na rzecz mBanku. Pozostało jeszcze 2 lata spłat. Ostatnio przychodzi pismo z EOS, iż bank sprzedał im wierzytelność i domagają się całości. Czy to nie należy traktować jako próbę wyłudzenia?

  • Najlepiej odpowiedzieć na to pismo przedstawiając kserokopie postanowienia w przedmiocie planu spłaty wierzycieli. Jak dalej będą się naprzykrzać, to można zastanowić się nad ewentualnym podciągnięciem tego pod próbę „wyłudzenia” i zawiadomić odpowiednie organy.

 62. Dzień dobry.
  Po 40 dniach otrzymałam od pani syndyk list z prokuratury ( sprawa nie dotyczyła sprawy upadłościowej) otwarty i kiedy zapytałam :
  – kiedy ten list przyszedł ?
  – dzwoniłam do pani – a tu moje ogromne zdziwienie przecież nic nie dostałam
  W związku z tym mam pytanie gdzie mogę złożyć zażalenie na syndyka z art.267 kk ?

 63. Witam Panie Mecenasie, proszę o wypowiedzenie się ile może zająć syndyk gdy upadły ma na utrzymaniu troje małoletnich dzieci i żonę? Utrzymujemy się z jednej pensji. Obecnie zajmuje mi 50% zostaje 2500 zł. na pięć osób.

  • Ilość dzieci nie ma wpływu na wysokość dokonywanych potrąceń. Syndyk zajmuje tyle co komornik, czyli co do zasady 50%. Przy czym po potrąceniu musi zostać pozostawiona kwota odpowiadająca co najmniej wysokości minimalnego wynagrodzenia.

 64. Dzień dobry! Ja trochę z innej strony. Właśnie nabyłam mieszkanie od syndyka w ramach sprzedaży masy upadłości i okazało się, że w mieszkaniu tym przebywa żona Pana, który ogłosił upadłość ( miał firmę, więc była to upadłość przedsiębiorcy raczej). Czy syndyk ma jakieś narzędzia prawne żeby ją usunąć z mieszkania (dotychczas wynajmował Pani to mieszkanie), czy leży to po mojej stronie?

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 65. Mam ogłoszoną upadłość, a nadal jest mi potrącona rata pożyczki udzielonej przez Pracowniczą Kasę Zapomogowo-Pożyczkową, czy jest to postepowanie zgodne z prawem?

 66. Witam,
  Bardzo proszę o pomoc Pana adw. Michała Hajduka i informację czy mogę podjąć dodatkową pracę (um. zlecenie lub um. o pracę) jeśli jestem w trakcie oczekiwania na zatwierdzenie listy wierzycieli przez syndyka. Pracuję na umowie o pracę na najniższej krajowej i te środki nie wystarczają mi na życie. Czy mogę podjąć dodatkową pracę i czy mam ten fakt zgłaszać do syndyka? Czy dodatkowy dochód wtedy wejdzie cały do masy upadłościowej? Z góry dziękuje za odpowiedź.

  • Może Pani podjąć dodatkowe zatrudnienie. Niemniej należny o tym poinformować syndyka. Cześć dodatkowego dochodu na 99% wejdzie do masy upadłości. Niemniej nie znam dokładnie sprawy, a co za tym idzie nie jestem w stanie nic konkretnego stwierdzić.

 67. Witam. Mam pytanie dotyczące Art. 49118. Ograniczenie upadłego w czynnościach prawnych. Czy będąc na etapie planu spłaty mogę podpisać umowę najmu mieszkania? Jakie umowy może podpisać upadły? Czy o wszystko musi pytać sąd?

  • Nie można zaciągać zobowiązań (zawierać umów), które mógłby uniemożliwić wykonania planu spłaty wierzycieli. Umowę najmu mieszkania jak najbardziej można zawierać, o ile czynsz najmu jest w zakresie możliwości finansowych dłużnika, przy uwzględnieniu obciążeń niewynikający z ustalonych przez sąd spłat wierzycieli.

 68. Witam Panie Mecenasie
  Moja mama chce zglosic upadlosc konsumecka jest strasznie zadluzona I nie jest wyplacalna.. Jakie kroki trzeba podjac I do kogo sie udac w tej sprawie…
  Dziekuje serdecznie za odpowiedz…
  Joanna
  Grzeschik

  • Na blogu znajdzie Pani wszystkie informacje, tj. gdzie złożyć wniosek o upadłość konsumencką i jak go sporządzić. Jeżeli potrzebuje Pani pomocy prawnej, to może ją Pani uzyskać w mojej kancelarii. W takim przypadku proszę zadzwonić do mnie pod nr 601 153 747.

 69. Witam,
  mam w ręku

  „Postanowienie Sądu z 17.grudnia 2019 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy w postepowaniu upadłościowym (z mojego wniosku ) w upadłości likwidacyjnej i Sąd POSTANOWIŁ :
  1. ustalic plan splaty wierzycieli w ten sposób, że ….
  2. pierwsza rata…
  3. kolejnych 11 rat …
  4. okres, w którym upadła bedzie zobowiązania spłacać…
  5. pozostałą część zobowiazań uznanych na liście wierzytelności i nie spłaconych na zasadach wskazanych w punktach 1-4 oraz wszystkie inne zobowiazania upadłej powstałe przed dniem ogłoszenia upadłości(data postanowienia o ogłoszeniu upadłości) umorzyć po wykonaniu planu spłaty wierzycieli”

  W dalszej części jest także uzasadnienie do powyższego postanowienia.

  Klauzulę prawomocności nadano 04.lutego 2020

  a ja dokonałam wpłat sum wyszczególnionych w Postanowieniu na wskazane konta wierzycieli , przy czym uregulowałam juz wszelkie wierzytelności na co mam dowody wpłat potwierdzane przez placówki pocztowe za pośrednictwem których przekazywałam należne sumy

  A W ZWIAZKU Z POWYZSZYM zastanawiam się, Panie Mecenasie, czy mam wystąpić z WNIOSKIEM O STWIERDZENIE WYKONANIA PLANU SPŁATY WIERZYCIELI ? i co z tzw. SPRAWOZDANIEM ?? czy mnie to obowiązuje i w jakiej formie (?) https://xn--upadokonsumencka-z4b47hvn.com.pl/wp-content/uploads/2020/05/Wniosek-o-stwierdzenie-wykonania-planu-sp%C5%82aty-wierzycieli.pdf
  Bardzo proszę o odpowiedź albowiem na stałe zamieszkuję na drugiej półkuli i rozliczam sie z fiskusem poza Polską co znacznie wszystko utrudnia jeśli chodzi o kontakt… Do dzisiaj na adres w Polsce mimo monitów nie wpłynęło prawomocne Postanowienie Sądu, a Sąd twierdzi ze jest zwracane (??), nadal w związku z brakiem tego postanowienia z klauzulą prawomocności nie mogę wyegzekwować przesłania na moje konto za granicami Polski środków zgromadzonych na koncie ponoc nie sposób ich „przepisać” bo to co wysłała kancelaria Syndyka czyli odpis uprawomocnionego postanowienia nie jest „moje”??), a poza tym mimo decyzji o wycofaniu blokad syndyka m.in. na pocztach w Polsce – nadal nie dociera korespondencja np. z zakładu emerytalnego , który usiłował mi przekazać kilka dokumentów w związku z waloryzacją emerytury itd.

  Nadmieniam, że nie jestem w stanie określić kiedy będę mogła przylecieć do Polski, bo znów otrzymałam informację że została anulowana moja rezerwacja na sierpień br.

  Bardzo mi zależy aby wreszcie po prawie 5 latach zakończyło się to postępowanie i dlatego proszę pilnie o odpowiedź.

  Pozdrawiam.

  • Jeżeli plan spłaty wierzycieli został wykonany, to należy wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie jego wykonania. We wniosku takim trzeba wykazać, że plan spłaty wierzycieli został wykonany. Na złożenie sprawozdania jest termin, który wiąże każdego. Jeżeli przed nadejściem terminu złożenia sprawozdania plan spłaty został wykonany, to należy poprzestać na samym wniosku o stwierdzenie jego wykonania.

   • Dzień dobry.
    Mój partner z którym mamy dziecko chce ogłosić upadłość. Nie ma on żadnego majątku. Obecnie jest bezrobotny. Od lat mieszkamy razem w domu który jest moją własnością. Nie dorzuca się do rachunków. Wszystkie media opłacam ja z mojej pensji.
    Natomiast co jakiś czas kupował do domu materiały budowlane oraz rzeczy typu panele podłogowe czy dach. Czasami również płacił ekipie remontowej. Zawsze gotówką. Czy syndyk może zająć moją nieruchomość w związku z tym lub jakąś rzecz z mojego domu? Czy moje dziecko może ponieść jakieś konsekwencje?

 70. Dzień dobry. Moje pytanie dotyczy upadłości konsumenckiej. Ile będzie mógł zabrać mi syndyk z wypłaty niemieckiej ok 2000 euro wpływającej na konto polskie a w porównaniu na konto niemieckie. Jest jakaś różnica? Z góry dziękuję za pomoc.

  • Bez znaczenia jest w jakim kraju się zarabia. W każdym przypadku syndyk stosuje krajowe przepisy. Czyli co do zasady syndyk zabierze połowę wynagrodzenia, przy czym musi zostawić dłużnikowi kwotę nie mniejszą niż polskie minimalne wynagrodzenie za prace. Przy czym można wystąpić do sądu po ogłoszeniu upadłości o ograniczenie potrącenia lub jego całkowite zdjęcie.

 71. Mam pytanie: Jako byli wspolmalzonkowie mamy ovzywiscie dlug solidarny ale……co sie dzieje w momencie gdy jedna z osob sklada wniosek o umorzenie postepowania upadlosciowego? Czy caly dlug bedzie teraz tylko od niej wymgany? Co z postepowaniem drugiej strony? Czy tez jest automatycznie umarzane?

 72. witam . złożyłam w lipcu WNIOSEK O STWIERDZENIE WYKONANIA PLANU SPŁATY I UMORZENIE POZOSTAŁYCH ZOBOWIĄZAŃ mimo, ze na postanowieniu o planie spłaty z grudnia 2019 byl punkt, że umorzone zostaną pozostałe zobowiązania po wykonaniu planu spłaty. Dzwoniłam do sądu i dzieki „automatowi” dowiedziałam się, że wszystko zostało prawomocnie zakończone w lutym 2020 (???) … ciekawe, prawda? Oczywiście usiłuje sie dodzwonić aby mi wreszcie powiedziano o co chodzi , to póki co dzisiaj dowiedziałam się, że niby zmienił się w październiku sędzia i do teraz trzyma akta (???)…MIałam nadzieję, że po 5 latach wreszcie zamkną postępowanie a ja z tym POSTANOWIENIEM ostatecznie zamykającym ten rozdział w moim życiu jeszcze tylko zwróce się aby mnie wykreślono z tych różnych rejestrów…A propos, – do kogo pisać o wykreślenie z takich rejestrów (jeśli takowe istnieją)i czy to zrobi może sąd?(oby…). Pozdrawiam

 73. Witam, czekam ma zatwierdzenie listy wierzytelności po czym mam złożyć wniosek o plan spłaty lub jego brak. Mam pytanie czy w tym wniosku w informacjach o dochodach, wydatkach itd mam uwzględniać małżonka czy tylko siebie ( mamy intercyzę podpisana przed ślubem w 2014 r, a wniosek o upadłość złożony został w 2019 roku). Dodatkowo ja nie pracuje od 2013 roku i do teraz zajmuje się opieką nad dziećmi, więc cały ciężar utrzymania rodziny leży po stronie męża.
  Nigdzie nie mogę znaleźć informacji w jaki sposób intercyza ma się do planu spłaty.
  Z góry dziękuję za informację.

  • Intercyza nie ma żadnego znaczenia przy planie spłaty wierzycieli. Wzór wniosku znajdzie Pani na stronie bloga. We wniosku wykazuje Pani swoje możliwości zarobkowe, źródła i wysokość dochodów oraz koszty utrzymania swoje i rodziny. Niewątpliwie we wniosku należy opisać również jak wygląda sytuacja rodzinna, a zwłaszcza wyjaśnić z jakich względów nie podjęło się pracy zarobkowej.

 74. Dzień dobry,

  Panie Mecenasie, mam ogłoszony 36 miesięczny plan spłaty wierzycieli,spłaciłam już z tego 17 rat. Raty są dość wysokie ( 1150 zł miesięcznie przy wpływach ok. 4000 zł, samotna matka, wynajmowane mieszkanie w stolicy). Niestety, w związku z sytuacja covidową, rosnącą drożyzną oraz kosztami utrzymania z miesiąca na miesiąc jest mi coraz ciężej tych wpłat dokonywać. Dodatkowo w międzyczasie zachorowałam na nieuleczalną chorobę dermatologiczną, której leczenie jest kosztowne. Czy istnieje szansa na zmianę planu spłaty? Jak to wygląda? Czy może Pan Mecenas coś więcej na ten temat napisać na forum? z góry dziękuję za pomoc,

  • Można złożyć wniosek o zmianę, jak i o uchylenie planu spłaty wierzycieli. We wniosku trzeba wskazać na okoliczności, które przyczyniły się do zmniejszenia/utraty zdolności do wykonywania planu spłaty wierzycieli.

 75. Panie Mecenasie, co robić w sytuacji gdy mam zadłużenie w getin bank. Ten bank jest w restrukturyzacji i słyszałem ze przejął go velobank (informacja niepewna). Jakiego wierzyciela by Pan wpisał we wniosku o Upadlosc ?

  • Zgadza się, VeloBank S.A. kontynuuje obsługę produktów przeniesionych z Getin Noble Bank S.A. Tym samym w spisie wierzycieli należy wskazać właśnie VeloBank S.A. Przy czym najlepiej dopisać, że pierwotnym wierzycielem był Getin Noble Bank S.A. W razie wątpliwości, celem ich wyjaśnienia, można też wcześniej zadzwonić na infolinie VeloBank S.A.

 76. Dzień Dobry
  Chciałbym ogłosić upadłość ale 2 lata temu otrzymałam w drodze działu spadków nieruchomość rolna zabudowaną budynkami gospodarczymi pow.0297 ha ale niestety z ustanowioną służebnością (taki był warunek darowizny) .Po 3 dniach i przemyśleniu sprawy ( bardzo zły stan techniczny budynku oraz służebność dla osoby która nie będzie partycypować w kosztach utrzymania i remontów nieruchomości) zrezygnowałam z darowizny w taki sposób że również również w formie darowizny z ustanowioną służebnością ofiarowałam ja baratu.
  Proszę o radę czy to bardzo komplikuje sprawę czy jednak muszę czekać do upływu 5 lat od darowizny ?

  • Sytuacja jest skomplikowana i aby móc udzielić rzetelnej odpowiedzi potrzebowałbym kilku dodatkowych informacji. Jeżeli to nie problem, to proszę zadzwonić do mnie z początkiem tygodnia pod nr 601 153 747.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *