upadłość konsumencka forumWokół bloga skupiła się już spora społeczność i bardzo się z tego cieszę. Czytelnicy obdarzyli mnie ogromnym zaufaniem i zasypali masą wiadomości. Jest to impuls do kolejnych działań. I tak oto powstało forum o upadłości konsumenckiej 🙂  Zachęcam do aktywnego jego współtworzenia! Oczywiście na forum również, w miarę możliwości, będę odpowiadać na pytania dotyczące upadłości.
Podyskutujmy na: upadlosckonsumencka.org

Dołącz do dyskusji na forum!

Zachęcam do zadawania pytań na forum o upadłości konsumenckiej. Przejdź do strony >>

203 Replies to “Upadłość konsumencka FORUM”

 1. Panie mecenasie, sama piszę wniosek o upadłość konsumencką posługując się wzorem ze strony Ministerstwa i z Pana blogu.Proszę mi podpowiedzieć, czy wskazując we wniosku swoją ciężką, przewlekłą chorobę, muszę użyć sformułowania że „przeprowadzenie postępowania jest uzasadnione względami humanitarnymi”, czy to Sąd ocenia i sam to stwierdza.

  • Jeżeli nie zachodzą przesłanki negatywne ogłoszenia upadłości konsumenckiej (np. w postaci braku wcześniejszego złożenia wniosku o upadłość dla przedsiębiorcy) to jest to całkowicie niepotrzebne.

     • Przed ślubem napisaliśmy rozdzielność majątkowa u notariusza, po 4 miesiąch później mój mąż złożył wniosek o upodłość konsumencka. Czy ja jako żona będę odpowiadać swoim majątkiem przed syndykiem? Czy mam prawo wpuścić syndyka do mieszkania które jest wyłącznie moją własnością? Dodam że mąż nie jest w mieszkaniu nawet zameldowany. Co z przedmiotami ruchomymi w moim mieszkaniu syndyk może je zająć? Wszystkie długi przed naszym ślubem mąż zaciągnał w poprzednim małżeństwie o czym nie wiedziałam. Mam dzieci czy jeśli mąż przyspodobi je przed sądem będą one odpowiadać za męża długi w przyszłosci?

     • Jeśli posiada Pani majątek osobisty, to nic mu nie grozi. Dotyczy to zarówno nieruchomości, jak i jej wyposażenia. Natomiast majątek wspólny (tj. majątek nabyty po zawarciu związku małżeńskiego) może zostać w całości wciągnięty do masy upadłości.
      Nie ma Pani obowiązku udostępniać syndykowi swoje mieszkania. Dzieci nie będą odpowiadać za długi męża.

     • Witam! Chciała bym zapytać z czym wiąże się upadłość konsumencka po jej ogłoszeniu. Czy to oznacza, że długi przepadają?

    • Dzień dobry chciałabym się dowiedzieć ile trzeba złożyć odpisów wniosku . Jeżeli mam 4 wierzycieli to po jednym dla każdego czy po prostu jeden odpis i odpisy wszystkich załączników dla syndyka . Z góry dziękuję za odpowiedź

   • Witam
    Panie Mecenasie prowadziłem działalność gospodarczą około 5 lat temu i został dług w Zus
    była to kwota około 20 tyś teraz z odsetkami jest około 30 tyś czy można by było się starać
    o upadłość konsumencką i jaka jest szansa i jakie są całkowite tego koszty ? Proszę o odpowiedz

    • Jak najbardziej można starać się o umorzenie zobowiązań względem ZUS. Niemniej na chwile obecną może to być trochę problematyczne,jeżeli nie złożył Pan wcześniej wniosku o upadłość gospodarcza. Nie znając szczegółów Pana sytuacji trudno cokolwiek więcej stwierdzić. Jeżeli jest Pan zainteresowany zleceniem sprawy mojej kancelarii, to proszę o kontakt mailowy.

     • W rubryce wierzycieli nie wiem co mam wpisać bo połowę długow jest już u komornika i firm windykacyjnych?

     • W rubryce wierzycieli wpisuje się wierzycieli. Wierzyciel to podmiot w stosunku, do którego posiada się zadłużenie. Komornik prowadzi postępowania egzekucyjne na rzecz wierzycieli. Skoro dług jest już u komornika, to wierzycielem jest ten podmiot, na rzecz którego komornik prowadzi postępowanie egzekucyjne. Wierzyciel jest zawsze oznaczony w pismach, które komornik wysyła. To samo dotyczy firm, które prowadzą windykację.

   • Jeżeli nie ma Pan możliwości spłaty posiadanego zadłużenia, to nie pozostaje nic innego jak ogłoszenie upadłości. Wzór wniosku oraz instrukcje do jego samodzielnego sporządzenia znajdzie Pan na blogu. Oczywiście jeżeli zachodzi potrzeba uzyskania pomocy prawnej w poprowadzeniu sprawy istnieje możliwość zlecenia jej mojej kancelarii.

 2. Dziękuję za odpowiedź.
  Jestem osobą fizyczną. Posiadam 12 wierzycieli, a łączna kwota wierzytelności to ok. 50 tys. zł. (bez wliczania odsetek, które wielokrotnie przekraczają główne zadłużenie). Dokumentów jest bardzo dużo. Dotyczą potrąceń komorniczych od 2004 roku.
  Moje pytanie: czy każdy dokument powinien mieć napisaną formułkę „za zgodność z oryginałem” i mój podpis?
  Drugie pytanie: czy jestem obowiązana złożyć własne odrębne oświadczenie na piśmie o prawdziwości danych zawartych we wniosku?
  ( bo taką wzmiankę znalazłam w jednej z porad na innych stronach internetowych).

  • Nie ma Pani uprawnień do poświadczania za zgodność z oryginałem jakiegokolwiek dokumentu składanego w sądzie. To mogą uczynić jedynie notariusze oraz reprezentujący Panią w sprawie adwokat lub radca prawny.
   Nie ma obowiązku składania jakichkolwiek innych oświadczeń ponad to wskazane w przepisach, czyli o braku przesłanek negatywnych skutkujących oddaleniem wniosku. Wzór wniosku oraz instrukcję jego sporządzania znajdzie Pani TUTAJ

   • Witam
    Panie Mecenasie chciałbym zapytać o procedury związane z upadłością konsumencką. W czerwcu 2021 r, sąd ogłosił moją
    upadłość konsumencką. Nie mam żadnego majątku ponieważ ze względu na niepełnosprawność w stopniu znacznym mieszkam z rodzicami. Syndyk zabiera mi część dochodów (tyle ile określają przepisy), ale do tej pory nie przedstawił żadnego planu spłaty wierzycieli. Chciałabym zapytać więc po jakim czasie od ogłoszenia upadłości otrzymam taki plan i na jaki okres oraz czy jest możliwość że te długi choć w części zostaną umorzone. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

    • Niestety przepisy nie wyznaczają syndykowi żadnego terminu na przedłożenie projektu planu spłaty wierzycieli. Może to nastąpić zarówno po 6 miesiącach od daty ogłoszenia upadłości, jak i po trzech latach. Wszystko zależy od tego jak szybko syndyk uwinie się z pozostałymi swoimi obowiązkami. Jest to bowiem ostatni etap pracy syndyka.

 3. Witam panie mecenasie.Wziąłem w Skok Wesoła kredyt hipoteczny przez dwa lata było dobrze ale koledze pomogłem w kredycie i tak zaczeły sie problemy gdyz on nie spłacał go,musiałem zaciagnac kolejny kredyt by spłacic jego .Mam podpisane dokumenty z nim ze to był dla niego wprawdzie między soba ale takowe są.Więc zaczeły sie problemy w Skok Wesoła były spóźnienia ale mimo tego nam wypowiedzieli umowe a potem komornik.Ten skok jest w stanie upadłości jest nad nim nadzór komisaryczny.Od zeszłego roku toczyłem z nimi walke by zawiesili nam tego komornika ale narazie sie udało,gdyż potracali mi prawie po 2500zł a czasami po 5000 tys gdyz pracuje na kopalni i wszelkie barbórki oraz 13 i węgiel mi zabierano a dług sie nie zmniejszał kontrolowałem to ile mi zeszło ile na dzień było odsetek a i tak gdzieś to nie ubywło z zadłuzenia.W kwietniu mimo takich potraceń chcieli nas zlicytować lub sprzedac mieszkanie a nawet moja żone gnębili telefonami co dalej państwo robią przez co żona wpadła w depresje i raz ją szukałem przez policje bo dostała chwilowego zaniku pamięci i znalazła sie w Austri,chodzi do psychologa bo niedajemy sobie z tym radeŻona była wdąwa i pierwszego małżeństwa ma 2 dorosłych dzieci najsr=tarszy sy przez którego miała mase problemów a żeby synósiowi pomóc wzieła na siebie na swoje nazwisko jego dług który myslała ze da rade spłacać bo jeździła cze sto do Włoch.W tym skok Wesoła mam 70 tys jeszcze kredytu hipotecznego i w skok Centrum ok 56 tyś jest mi ciężko mam 2 małych dzieci a Skok Wesoła żąda odemnie min 2000tyś m-c co niestarcza na Skok Centrum mam inne małe długi które mi rosna typu czynsz światło bo mi niestarcza.Mamy bardzo ciężką sytuacje nikt nam niechce pomóc aniechce kolenych kredytów gdyz mam 50 lat i pół roku do emerytury.Prosze mi powiedzieć czy w tej sytuacji mogę ogłosić upadłość kosumencka bardzo prosze o pomoc

  • Wniosek o upadłość konsumencką jak najbardziej może Pan złożyć. Co do tego czy zostanie on pozytywnie rozpoznany, to trudno ocenić. Wszystko zależy od oceny sądu. Jeżeli sąd ustali, że Pana kolega nie miał zdolności do spłaty kredytu i musiał się Pan z tym liczyć, to może uznać, że stan niewypłacalności jest wynikiem przynajmniej Pana rażącego niedbalstwa. Tak samo w przypadku Pana żony odnośnie przejęcia przez nią długu syna.

 4. Witam
  W 2007 roku umarł mój ojciec z którym po rozwodzie rodziców nie mieszkałem od 6 roku życia( tera mam 40 lat) pozostawił po sobie 400tyś długu który ja odziedziczyłem bo przyjąłem spadek wprost. Nic nie dziczyłem poza długami. Próbowałem się bronić przed sądem ale to nic nie dało minął termin 6 miesięczny. Czy jest szansa żeby upadłość mnie objęła. Czy jak do długu należy jeszcze druga żona i syn ojca to czy mogę upadłośc ogłosić tylko ja. z góry dziękuję za odpowiedź.

 5. Panie mecenasie, proszę doradzić czy wpisać jako jedno ze zobowiązań, należności z tytułu niezapłaconego abonamentu RTV.
  Już raz miałam egzekucję z tego tytułu za lata 2008-2012, a że była to egzekucja administracyjna, więc zawieszone były egzekucje sądowe na 3 miesiące i prowadzona w/w.
  W dalszym ciągu nie płaciłam abonamentu RTV i na dzień dzisiejszy nie mam żadnego upomnienia ani wezwania do zapłaty, ale to zadłużenie jest. Czy ująć je we wniosku nie podając kwoty, bo jej nie znam? Bowiem w przeciwnym razie to zadłużenie nie zostanie ujęte w upadłości.

  • Tak, należy wskazać każde zobowiązanie. Proszę spróbować przynajmniej wyliczyć kwotę zadłużenia. Jeżeli była prowadzona egzekucja, to powinna Pani posiadać wiedzę co do tego, od kiedy nie jest płacony abonament.

   • Dziękuję. Faktycznie , znalazłam kalkulator wyliczania kwoty zaległości na stronie Poczty Polskiej. Będzie to kwota ok.600,- zł.

 6. Witam
  Mam pytanie jak Sąd ustali mój plan spłaty jeżeli ja nie mam majątku jedynie wynagrodzenie w wysokości najniższej krajowej a długi po ojcu odziedziczyłem w wysokości 400tyś zł. Jak Sąd ustala plan i od czego to zależy.

 7. Korzystając z Pańskich wzorów i instrukcji, staram się napisać wniosek o upadłość. Uzasadnienie, nie wiem jak je ująć.
  Wypowiedziany kredyt, który stał się podstawą do wniosku o upadłość był kolejnym z kolei, bo poprzednie miałam problem spłacać i próbowałam konsolidacji. Niespłacanie, było ściśle związane z brakiem stałej pracy przez męża. Dochody były niewystarczające.
  To zapętlenie kredytowe, towarzyszy nam od dłuższego czasu. Ten ostatni, stał się „gwoździem do trumny”. Chce zaznaczyć, że pozostałe zobowiązania na dzień dzisiejszy są regulowane na bieżąco. A kredyt o którym pisze, jest ściągany przez komornika, z mojej stałej pensji. I nie wystarcza nawet na opłacenie pracy komornika, nie mówiąc o samym kredycie.
  A może to jest, rażące niedbalstwo? i upadłość się mi nie należy?

 8. Panie Mecenasie, właśnie odebrałam pismo sygnowane przez Sąd Rejonowy w Lublinie XVI Wydział Cywilny..W nagłówku pozew o zapłatę. Dług oczywiście znalazł się na liście , którą przedstawiłam Sądowi Gospodarczemu (upadłość została ogłoszona 24.04.). Teraz jest inny wierzyciel. Poprzednio Debet Trading Partners Bis, a obecnie Debet Trading Partners Sp. Przypuszczam, ze firma- matka ceduje dług na firmę – córkę. Czemu służą te „podchody”? Przewleczeniu działań prowadzących do ustalenia planu spłat? Jak powinnam reagować? Na piśmie nie ma żadnego numeru telefonu.

 9. Witam. mam pytanie troszeczke innego typu: jesli ktoś miał zajecie wynagrodzenia (był zbieg egzekucji) i niestety srodki zbieraly sie na koncie i nic nie zostalo przekazane do komornika na poczet spłaty, co sie dzieje z tymi środkami po zakończeniu pracy przez pracownika?

  • Nie ma takiego miejsca. Można sprawdzić w BIG i BIK, ale nie ma żadnej gwarancji, że w tych rejestrach będą ujawnieni wszyscy Pana wierzyciele. Wierzyciel nie ma obowiązku zgłaszać gdziekolwiek faktu, że ma dłużnika.

 10. Witam .Otórz mama z tata mają zaległości w spółdzielni mieszkaniowej. Sięgające 50000 zł. Zaległości powstały w skutek wielu czynników:
  tata i mama stracili oboje pracę, byli na bezrobociu najpierw z prawem do zasiłku potem bez prawa, tato zachorował miał wypadek, zrobiły mu się uszkodzenia neurologiczne w skutek czego nie mógł znaleźć pracy, popadali dalej w zadłużenia, wpłacali tyle ile mogli, od zeszłego roku mama ma prace wpłaca regularnie czynsz ale nie ma na spłatę zobowiązania . Tato zmarł w zeszłym roku w wyniku swojej choroby. Czy jesli mama zloży wniosek o upadłóść konsumencką to ma szanse ? Wiem że wtedy będzie musiała opuścic zamieszkiwany lokal ( nie jest on własnościowy). Ile procent może sąd zasądzic do spłaty? Czy upadłość konsumencka matki ma wpływ na pełnoletnie dzieci? Czy nie bede musiała spłacać ja tych zobowiązań? Wiem wiele pytań ale windykacja nie chce odpuścic i pójsc na ugode stąd chyba mama ogłosi upadłość bon nie jest w stanie spłacic tego długu a odsetki rosna z roku na rok

  • W mojej ocenie są podstawy do uwzględnienia ewentualnego wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej Pani mamy.
   Nie do końca rozumiem pozostałe pytania. Jeżeli chodzi Pani o plan spłaty wierzycieli, to na jego temat przeczyta Pani TUTAJ.
   Upadłość konsumencka dotyczy jedynie tej osoby, co do której została ogłoszona. Nie widzę podstawy do przyjęcia Pani odpowiedzialności za długi mamy.

  • Jeśli dług jest w spółdzielni i dorosłe dzieci tam są zameldowane w tym mieszkaniu to dług przypada na was wszystkich. Musicie też się zrzec długu po ojcu oczywiście, ale mimo to dług w spółdzielni jest też waszym długiem.

 11. Mam pytanie, natury następującej, ogłosiłam upadłośc, która spowodowana była utratą pracy, w chwili obecnej nie mam pracy, nie mam majatku, jakiej reakcji sądu mogę sie spodziewać?

 12. Panie Mecenasie,
  Moje pytanie dotyczy sprzedaży mieszkania przez syndyka, gdy upadłość zostanie ogłoszona:
  Cena rynkowa mojego mieszkania to ok. 300 tyś zł.
  Przyjmijmy, że sąd ogłasza moją upadłość konsumencką.
  Za jaką kwotę syndyk najprawdopodobniej sprzeda mieszkanie? Proszę o widełki.

  • Nie ma czegoś takiego jak „widełki”. Mieszkanie zostanie sprzedane za tyle, za ile znajdzie się nabywca. Przy czym z uwagi na fakt, że jest to tzw. sprzedaż wymuszona żadko kiedy udaje się osiągnąć cenę zbliżoną do ceny rynkowej.

  • witam pana
   proszę o odpowiedż: prowadzłlem działalność gospodarczą przez 23lata nigdy nie miałem problemów finansowych aż do roku 2012 działalność zlikwidowałem bo zaczęły się problemy finansowe mam kilka kredytów które nie zostały spłacone do końca w tym ZUS oraz U.S.sprawa w sądzie trwa już 4lata dotyczy podatku VAT sprawa w toku .Na chwilę obecną nie pracuję sprawy zdrowotne nie mam zasiłku utrzymuję sie z prac dorywczych czy w takiej mam szansę na złożenie upadłości konsumenckiej

 13. Witam serdecznie Panie mecenasie, proszę o informację czy jest jakakolwiek różnica w zajęciu wynagrodzenia przez komornika, a zajęciem wynagrodzenia przez syndyka? Czy oddzielne przepisy to regulują?

 14. Witam. Panie mecenasie mam pytanie odnośnie zadłużenia kredytowego w banku. Znajomy stracil płynność finansowa. Posiada kredyty w banku oraz kartę kredytowa, oczywiście ich nie spłaca. Do tego ma również pożyczki chwilowki internetowe. Czy z tego tytułu są jakieś szanse na złożenie wniosku o upadłość ?

 15. Panie Mecenasie,

  Niebawem kończy się maksymalny 5 letni okres planu spłaty w ramach upadłości konsumenckiej.
  Niestety syndykowi nie udało się w tym czasie sprzedać nieruchomości, w związku z czym majątek nie został spieniężony. Co postanowi sąd mając na uwadze, że niewykonanie planu spłaty nie nastąpiło z winy upadłego a z winy syndyka?

 16. Witam Panie mecenasie, rozważam złożenie wniosku o upadłość konsumencka za młodu narobiłem sonie sporo długów ponieważ nabrałem rzeczy na raty oraz chwilowki które po pewnym czasie mnie przerosły i przestałem spłacać teraz dług urósł do około 40 tysięcy ja wyjechałem za granice aby spalacic chociaż 1/4 ale nie
  Mam jiz silu bo te długi ciagle rosną przez odsetki.. czy mogę złożyć wniosek o upadłość konsumencka? Myśli pan ze mam szanse na umorzenie długów? Jestem młody chce zacząć nowe życie od czystej karty. Ile
  Może trwać taki proces ?

 17. Witam.Sama pisałam wniosek oupadłośćkonsumencką,bo nie było mnie stać już wtedy na jakąkolwiek pomoc prawną no i się udało.Ale schody się dopiero zaczęły po ogłoszeniu upadłości. Moja upadłość ogłoszono 15.03.2016.Wreszcie Sędzia Komisarz przyjął listę wierzytelności i wszystko by było ok. gdyby nie śmierć mojej matki w kwietniu br.Sprawy spadkowe i odzszkodowania z PZU.Matka mnie wydziedziczyła w testamencie napisanym odrecznie(brak notarialnego poświadczenia) na rzecz moich dwoch synów.Teraz Syndyk pyta mnie o zachówek.Jak to się ma wobecprawa wydziedziczenia?Druga kwestia dostałam odszkodowania z dwoch polis PZU mojej i mojej Matki w wysokości łącznej 2200 zł. Wczoraj byłam u mojej Pani Syndyk i ona każemi zwrócić 1/4 kwty wypłaconego odszkodowania czyli 550 zł.Tu przytaczam jeden z punktów zwolnienia od płatności.
  11) świadczenia z ubezpieczeń osobowych oraz odszkodowania z ubezpieczeń majątkowych, w granicach określonych w drodze rozporządzenia przez Ministrów Finansów i Sprawiedliwości. Bez względu na to, czy ubezpieczenia te mają charakter dobrowolny, czy przymusowy.
  Jestem osobą samotną,utrzymuje mnie MOPR gdyż jestem niezdolna do pracy od 3 lat a sparwa sądowa z ZUS-em trwa już od 14 miesięcy(Zasiłek rechabilitacyjny).Nie mogę teraz starać sie nawet o rentę po 27 latach pracy.Jestem bezsilna.Nie mam tych 550 zł,bo moja zapomoga wynosi 670 zł miesięcznie.Błagam o poradę bo psychicznie już nie mam sił.Z wyrazami szacunku Viola z Poznania

  • Byłam w takiej samej sytuacji.Sama przyznałam się syndykowi,że zmarła mi mama i dostałam pieniądze z polis. Musiałam wpłacić część syndyka na jego konto. Radziłam się Mecenasa i to niestety jest zgodne z prawem.

  • Niestety pierwsze pytanie dotyczy kwestii, dla wyjaśnienia których niezbędna byłaby analiza dokumentacji. Jeżeli przysługuje Pani roszczenia o zachowek, to jak najbardziej syndyk może się o niego upominać. Jeżeli jest to kwestia sporna, to może nawet wystąpić na drogę sądową przeciwko pozostałym spadkobiercą.
   Co do drugiego pytanie, to należy zwrócić uwagę, że świadczenia te są wolne od zajęcia „w granicach określonych w drodze rozporządzenia przez Ministrów Finansów i Sprawiedliwości”. Zatem – w zależności od kwoty świadczenia – syndyk może jego cześć włączyć do masy upadłości.

 18. Dzień dobry. W lutym br postępowanie upadłościowe zostało umorzone na mój wniosek. Stało się tak, ponieważ w trakcie trwania postępowania otrzymałem spadek, co pozwoliło na spłatę wszystkich zobowiązań bez sporządzania PSW. Problem polega na tym, że syndyk zawnioskował o maksymalne wynagrodzenie i, po dość burzliwej wymianie korespondencji, sąd wydał postanowienie o przyznaniu połowy zawnioskowanej kwoty. Syndyk złożył na tę decyzję zażalenie, w związku z czym sprawa znowu się przeciągnie. W chwili obecnej w masie upadłości pozostało ok. 36.000 zł. Moje pytanie brzmi, czy mam jakieś prawne możliwości, aby wymusić zwrot reszty majątku, pomniejszonej np. o sporną kwotę? Zależy mi na tym, ponieważ muszę rozliczyć podatek dochodowy ze sprzedaży odziedziczonej nieruchomości, a nie mam z czego tego zapłacić (chodzi o kwotę prawie 10.000 zł). Dodam, że w jednym z pism z sądu w pouczeniu było napisane: „jeżeli syndyk jest zobowiązany wydać dłużnikowi jego majątek na skutek uprawomocnienia się postanowienia o umorzeniu lub zakończeniu postępowania, a postanowienie o przyznaniu wynagrodzenia ostatecznego nie jest jeszcze prawomocne, kwota wynagrodzenia podlega złożeniu do depozytu sądowego, w wysokości różnicy między kwotą wnioskowaną a sumą pobranych zaliczek”. Czy syndyk ma obowiązek wydania majątku „z urzędu”, czy muszę np. złożyć wniosek do sądu?

 19. Dzień Dobry, usłyszałam od prawnika, że dług 30 tys to za mało by składać wniosek o upadłość konsumencką, że się nie opłaca. Czy to może być prawda? Mam czekać aż urośnie większy?

  • Przepisy nie określają poziomu zadłużenia, który trzeba osiągnąć aby móc składać wniosek o upadłość konsumencką. To czy opłaca się składać wniosek o upadłość konsumencką przy takim zadłużeniu, to już kwestia Pani indywidualnej sytuacji. Nie znam jej, więc nie jestem w stanie tego ocenić.

 20. Panie mecenasie. Niestety zycie sie zawalilo i przestalam spłacać zobowiązania. Jeszcze nie mam komorników ale mam 60-70 tel dziennie. Musze sięgnąć po upadłość. Co mam powiedzieć w tej chwili wierzycielom??? Ze nie mam z czego splacac?? Isc na ugodę?? Szukac restrukturyzacji??? Bo podobno przed złożeniem wniosku trzeba byc niewyplacalnym minimum 2 mc. Co robic?? Milczec? Nie odbieram bo się boję.

  • Do składania wniosku o upadłość konsumencką wystarczy mięć już jedną zaległość w spłacie któregokolwiek z posiadanych kredytów/pożyczek, o ile z okoliczności sprawy wynika, że nie ma szans na poprawę sytuacji finansowej dłużnika.
   Nie ma znaczenia co będzie Pani mówiła wierzycielom. I tak będą wydzwaniać i domagać się płatności. Najpierw będą prosić a następnie straszyć czym się tylko da. Niestety taka kolej rzeczy. Jedyne co może pomóc, to ogłoszenie upadłości.

 21. witam,mamy z mezem cztery kredyty w ktorych juz mamy zajecia komornicze,oraz kilka malych pozyczek,nasze problemy sie zaczely od kiedy stracilm prace,mamy czworke malych dzieci i maz sam pracuje,lacznie z odsetkami mamy ok 130tys zadluzen,myslimy o upadlosci konsumenckiej,mamy jaks szanse?

  • Nie bardzo jestem w stanie ocenić to na podstawie tak pobieżnych informacji. Wszystko zależy od okoliczności istniejących w chwili zaciągania poszczególnych zobowiązań, jak i od zachowania już po powstaniu stanu niewypłacalności.

 22. Witam mam pytanie dlaczego te wnioski u różnych firm są tak drogie, mam również wzór jak go wypełnić, czy sąd nie zwraca na to uwagi ?skoro stać cię dać ok 3000zl to nie stać cię na spłacanie !!!?

 23. Witam,
  Mam ogłoszoną upadłość konsumencką. W najbliższym czasie będę musiała napisać wniosek do Sądu o plan spłaty wierzycieli. Syndyk mnie poinformował, że mogę to zrobić w trakcie postępowania. Mam trochę pytań odnośnie takie wniosku. Czy powinien uwzględnić tylko tych wierzycieli co się zgłosili? Czy wszystkich, których podałam we wniosku o ogłoszenie upadłości.? Proszę o pomoc.

   • Panie Macenasie mam pytanie. Jestem na końcówce wykonania planu spłat – spłaciłem ostatnią ratę . Natomiast Dzisiaj dostałem od jednego z wierzycieli przelew zwrotny. Jest to związane prawdopodobnie z tym, że w lutym 2018 (jak już byłem w trakcie planu spłat) dokonali cesji na innego wierzyciela (Kancelaria Medius S.A. ), który żądał spłaty całego zobowiązania z odsetkami( sam sobie jeszcze doliczył następne). Ja cały czas plan spłaty realizowałem na pierwotnego wierzycieli. Jak powinienem postąpić w tym przypadku aby na sam koniec nie narobić sobie kłopotów :(. Przelew jeszcze raz dzisiaj ponowiłem (4,78 zł) ale pewnie zaraz wróci (wcześiejszych przelewów nie cofali). Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

  • Tak. Na początku obiecują cuda na kiju, a później się okazuje, że jednak się nie da i dać się nie mogło bo to, bo siamto. Oczywiście kasa nie podlega zwrotowi. Kancelaria RIO to tak jak piszesz firma, a nie kancelaria adwokacka/ radcowska, która bierze wszystkie sprawy, nawet te bez szans byle swoje skasować. Oczywiście klient nie wie że jest bez szans. O tym, że nie miał szans dowiaduje się później ?

 24. Witam, pytanie moje jest takie
  Splacam dług za mieszkanie które moi rodzice zadluzyli (mam nakaz spłaty ok 200tys) oni jeszcze żyją dostali mieszkania zastępcze dług jest solidarny na mnie i całe rodzeństwo z tym że tylko ja Splacam bo pracuje mieszkam w wynajętym mieszkaniu z dwujka dzieci do tego doszły mandaty za bilety z ZTM z przed 10 lat,
  moja pensja jest ok 3000.i już nie daje rady czy ja mogę ogłosić upadłość z tym że oprucz pensji niemam nic wlasnosciowego ?

 25. Dzień dobry ,mam pytanie ogłosiłam upadłość konsumencką z powodu kredytu hipotecznego zaciągniętego we frankach.
  Czy mam szansę uzyskać kredyt hipoteczny w walucie PLN?

   • Panie Michale. Planujemy z mężem złożyć upadłość konsumencka. W tej chwili splacamy już 2 lata komornika -długi na ok. 100tysiecy.
    W tym momencie płacimy również dwa kredyty na kwotę ok.340zl. Te dwa kredyty kończą nam się w kwietniu.
    Czy możemy zgłosić tylko tych wierzycieli co chcemy? Chcielibyśmy te dwa kredyty spłacić do końca. A podać tylko tych wszystkich pozostałych wierzycieli ?

 26. Witam:) Mam pytanie dotyczące upadłości konsumenta a dokładnie jeżeli mam pożyczki z współkredytobiorcą (w jednym banku 3 pożyczki i 2 sama w parabankach)to czy możemy razem złożyć wniosek o upadłość konsumentów,nie jesteśmy małżeństwem.Pożyczki są spłacane regularnie w banku,na spłatę w parabankach już nie posiadam środków.Raty pochłaniają prawie wszystkie nasze dochody.Płacimy już prawie 4 lata, jeszcze 6 lat zostało.Jestem tym bardzo zmęczona bo nie mam możliwości np.wyremontować mieszkania itp z powodu spłaty rat.Jakie są szanse?I istotne pytanie komu zlecić załatwienie wszystkich formalności żeby nie błądzić i dobrze to poprowadzić i ile to kosztuje?Proszę o odpowiedź.Dziękuję

  • Nie ma możliwości złożenia wspólnego wniosku, nawet gdyby byli Państwo małżeństwem. Każdy musi złożyć osobny wniosek. Na drugie pytanie nie jestem w stanie odpowiedzieć jedynie na podstawie kilku zdań. Co do trzeciego pytania, to najlepiej zlecić sprawę kancelarii, która specjalizuje się w tego typu sprawach. Stawki honorarium to kwestia indywidualnych ustaleń.

 27. Witam, jestem juz ponad rok po zakonczeniu procesu upadlosciowego. Ostatnio otrzymalam wezwanie do zaplaty z Ultimo dot. zobowiazania o ktorym nie mialam pojecia, wobec powyzszego nie zostalo ono zgloszone do wniosku upadlosciowego . Pomimo wyslania prawomocnego wyroku do Ultimo, poinformowano mnie, ze dlug caly czas istnieje. Prosze o porade, co w takim wypadku robic? Myslalam, ze upadlosc ,,uwolni” nas od dlugow a tymczasem jakies zamierzchle sprawy, ktore nie dawaly znac teraz sie uaktywnily. Prosze o pomoc, co robic ? Pozdrawiam Aga

  • Umorzeniu podlegają również te zobowiązania istniejące przed ogłoszeniem upadłości, których dłużnik nie wskazał, o ile z okoliczności sprawy wynika, że to uchybienie nie było umyślne. Należy „wytłumaczyć” to wierzycielowi, albo wyjaśnić na drodze sądowej.

 28. Witam 
  Bardzo potrzebuję Pana pomocy w poprowadzeniu mnie wypełnienia prawidłowo i złożenia do Sądu wniosku o upadłość konsumencką,  składałam raz ale źle był wypełniony,  nie stać mnie na prawnika a moje fundusze się wyczerpały, od kilku lat walczę w Sądach  o odzyskanie syna,  sytuację mam tragiczną bo pensję zabierają mi komornicy zatem błagam wszystkich którzy już są po uzyskaniu zgody na upadłość przez Sąd mających czyste konto i zaczynających życie od nowa, uzyskanie przezemnie upadłości to moja droga do odzyskania syna a niczego więcej w życiu nie pragnę jak jego dobra i uśmiechu. Z góry bardzo dziękuję
  ​​​​​​​Magda

 29. Witam
  Moja sytuacjia jest następująca , mam ogłoszoną upadłość konsumencką od marca 2019, z syndykiem wszystko załatwione. Pytanie jest takie jak długo trwa upadłość konsumencka – bo na chwilę obecną czekam na rozprawe na której zostanie zrobiony plan podziału oraz sędzia określi kwotę jaką mam spłacać. W przepisach jest tak że maksymalnie 3 lata mogę spłacać wierzycieli, i teraz tak czy czas czekania na rozprawę też się liczy , bo w tym czasie pobiera syndyk pieniądze z mojego wynagrodzenia.

  • Niestety tu nie ma żadnych wiążących, nieprzekraczalnych terminów. Sama upadłość może trwać nawet latami. Jedynie przy planie spłaty wierzycieli jest ustalona granica – max 3 lat. Przy czym wykonywania planu spłaty wierzycieli biegnie dopiero od momentu uprawomocnienia się postanowienia sądu go ustanawiającego. Nie wlicza się tu czasu trwania samego postępowania upadłościowego.

   • Panie Mecenasie, mój skromny komentarz: postanowienie staje się prawomocne, miałem problem z ustaleniem konkretnego dnia (odwołania), potem złożyłem wniosek o odpis, a dopiero po kilku miesiącach po otrzymaniu odpisu wiedziałem komu i ile mam płacić. A więc realnie wpłaty zaczęły się kilka miesięcy po uprawomocnieniu się postanowienia.

 30. Czy rzeczywiście kancelaria RIO w Gdyni jest mało pomocna w napisaniu wniosku o upadłość konsumencką, bo mają dobre opinie w internecie. Proszę o odpowiedź osoby, które korzystały z pomocy tej kancelarii.

  • Wydałem wiele pozytywnych opinii na temat kancelarii RIO. Niestety moja do nich nie należy.
   Zapłaciłem kancelarii nie małe pieniądze, dokładnie tyle co ja zarabiam w 9 miesięcy. Dlatego wziąłem pożyczkę, aby móc skorzystać z ich usług. Sądziłem, że jest to dobra decyzja. Na początku było wszystko pozytywne. Do samego końca przekonywali mnie, że będzie wszystko dobrze. Aż doszło do momenty kiedy to sąd odrzucił wniosek. Kancelaria zażądała dodatkowych pieniędzy, za to aby dalej mnie reprezentować, ale ja już nie miałem finansów. Więc mimo, że mieliśmy zawartą umowę z tą kancelarią to zostałem pozostawiony sam sobie. Jestem niezadowolony. W umowę mam informację, że przysługują mi konsultację ale pani z infolinii poinformowała mnie, że za konsultacje jak chcę to muszę dodatkowo zapłacić. Także nie wiem, za co ja zapłaciłem tyle pieniędzy tej kancelarii. Sądziłem, że jest to firma które zależy na człowieku, ale wychodzi na to że dbają tylko o swój portfel.

 31. Witam,
  Podpisałam ugodę z windykacją na konto, której wpłaciłam już trzy raty, na poczet zadłużenia. Proszę o informację, czy w zaistniałej sytuacji, mogę starać się o upadłość?

 32. Witam
  Niedawno opuściłem ZK gdzie odbywałem wieloletnią kare pozbawienia wolności.
  Czy jeśli sam łamiąc prawo przyczyniłem się do powstania moich długów mam jakieś szanse na upadłość . Dziękuję

 33. Szanowny Panie mecenasie, bardzo proszę o odpowiedź. Otóż w gronie wskazanych przez ze mnie wierzycieli we wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej umieściłem bank który wcześniej dokonał cesji wierzytelności na jeden z NSFI. Nowy wierzyciel nie został przeze mnie wskazany jako aktualny, natomiast powyższy bank został poinformowany przez Syndyka o moim postępowaniu upadłościowym. Obecnie sąd wydał prawomocne postanowienie wraz z planem spłaty, gdzie NSFI nie był uwzględniony. W związku z tym czy tak pominięty wierzyciel ma jakiekolwiek prawo do podważenia postępowania upadłościowego oraz czy ta wierzytelność zostanie umorzona po wykonaniu planu spłaty? Gorąco pozdrawiam i z góry dziękuję za Pańską odpowiedź.

  • To zależy. Jeżeli miał Pan wiedzę o NSFI i z okoliczności sprawy wynika, że taką wiedzę musiał Pan posiadać (np. otrzymał Pan informację o cesji), to będą problemy. NSFI może twierdzić, że zadłużenie nie uległo umorzeniu w związku z jego niewskazaniem we wniosku i brakiem udziału w postępowaniu upadłościowym.

 34. Witam mam problem z długami za kredyt hipoteczny kredyty podpisane przez męża gdy byliśmy małżeństwem i kredyt mój. Bank odbiera mi dom. Proszę o kontakt.

 35. Witam serdecznie! Mam wielka prośbę czy mógłby mi ktoś polecić radcę prawnego bądź kancelarie z Łodzi która specjalizuje się w upadłościach konsumenckich robi to dobrze a przy tym nie bierze dużo pieniążków? Byłam dziś u niejakiego Janusza Bialkowskiego zażyczył sobie Ok 5 tysięcy płatne z góry. Chodzi o długi komornicze około 100 tysięcy jest wszystkiego. Bardzo prosze o poradę. Pozdrawiam wszystkich.

  • Witaj Paulina, jestem w trakcie upadłości konsumenckiej, dlatego wiem jak to bardzo trudny proces i według mnie nie ma szans by przejść przez niego samodzielnie. Psychika nie wytrzyma i całkowity brak wiedzy prawniczej. Każdy więc , szanujący się prawnik ( mający wiedzę i jest uczciwym człowiekiem) nie będzie pracował „za darmo”. 5 tys o czym piszesz to jest taka kwota, że ja miałabym wątpliwości, bo jest to niska kwota. Jeśli oczekujesz, że znajdziesz prawnika taniej, to na pewno znajdziesz, ale pytanie czy chcesz prawnikowi dać „darowiznę” czy chcesz zapłacić za rzetelną, uczciwą prawnika pracę. Prawnik to nie działalność charytatywna i musisz to rozumieć.
   I jeszcze jedno, w dobie internetu nie musisz mieć prawnika z Łodzi, może to być prawnik z dowolnego miasta, bylebyś miała pewność, że jest uczciwym i odpowiedzialnym człowiekiem.
   Pozdrawiam i życzę Ci wyjścia na prostą.

   • Pani Haniu czy mogłaby pani opisać jak wygląda u pani ta upadłość?? Rozumiem że już na nowych zasadach?? Byłabym bardzo wdzięczna. Pozdrawiam

   • Wczoraj otrzymałam informacje o postanowieniu – umorzenie bez ustalania planu spłaty. Wniosek złożyłam w styczniu 2016, przez te 5 lat ani raz nie skorzystałam z pomocy prawnika. To nieprawda, że niemożliwe jest przejście przez ten proces samodzielnie. Życzę wszystkim cierpliwości, pokory i mądrego sędziego.

 36. Witam,
  Panie Mecenasie czy przy składaniu wniosku do Sądu o upadłość konsumencką wszystkie dokumenty wierzycieli ( umowy kredytowe wezwania do zapłaty itp.) winnam złożyć w oryginale czy kopie .

 37. Witam ,
  Panie Mecenasie , czy bank może nie wziąć pod uwagę pismo syndyka , w którym jest napisane żeby bank odblokował środki które są na rachunku ?
  Chodzi o bank Santander.

 38. Panie Mecenasie
  Mam dwa problemy. Moi wierzyciele chcą umorzyć upadłość. Jeden to gmina. Znajomy jej spłacił dług a drugi to jakiś fundusz,który kupił dług od banku. Na liście wierzycieli jest gmina i bank. Nic się nie dzieje w sprawie bo syndyk nie może sprzedać nieruchomości więc chce się pozbyć sprawy. Lista wierzycieli jest już prawomocna. Czy jest jakiś sposób, żeby dało się wpisać na listę wierzycieli ten fundusz zamiast banku. Znalazłem kupca na nieruchomość ale dużo taniej niż wycena. Fundusz chce mnie zwolnić z długu jak kupiec im zapłaci. Wtedy złożą wniosek o ogłoszenie upadłości.

  • Niestety nie jestem w stanie udzielić żadnej konkretnej porady nie znając dokładnie sprawy, a zwłaszcza przyczyn ewentualnego umorzenia postępowania. Problem ze sprzedażą nieruchomości nie stanowi sam w sobie podstaw do umorzenia. Przy czym wskazuje Pan, że jest potencjalny nabywca. Jeżeli tak, to nie widzę problemu aby nieruchomość została nabyta w toku postępowania od syndyka. Syndyk nie musi sprzedawać nieruchomości za wartość wyceny. Może zejść znacznie poniżej wartości rynkowej.

 39. Witam
  Chcialem panu przedstawic swoja obecna sytuacje zyciowa i dowiedziec sie czy moge sie starac o zlozenie wniosku o upadlosc konsumencka jak moge panu dostarczyc informacje

 40. Witam. Panie mecenasie mam pytanie moja babcia złożyła wniosek o upadłość konsumencka i w czasie gdy wszystko jest rozpatrywane a babcia nie ma pieniędzy na długi co dzieje się z ratami ? Gdy banku dają już wypowiedzenie

 41. Witam mialam sprawe o upadlosc konsumencka w sadzie w Poznaniu.Sedzia asesor nie przygotowany do sprawy .i tylko z mojej strony opwiadania o moich dlugach i histori zycia.Po rozprawie dal tydzien na ogloszenie wyroku.Wyrok to zaniedbanie z mojej strony i wysmiewanie sie ze nie mialam pelnomocnika.Ze wzgledow finansowych nie mialam pelnomocnika .Coz to jest wielka pomylka ta upadłosc i niedouczeni sedziowie na sprawach tak waznych

  • Proszę wystąpić o uzasadnienie. W uzasadnieniu będzie napisane dokładnie co w ocenie sędziego było nie tak. Następnie można poprawić wcześniejszy wniosek i złożyć go na nowo. Wzór wniosku wraz z instrukcją jego sporządzania znajdzie Pani na stronie bloga.

 42. Witam Panie Mecenasie
  Czy w 2020 roku dalej kest szansa zgłosić upadłość konsumencka?
  Dlug w zusie okolo 13 tys za nie oplacanie wszystkich skladek
  Plus w bankach z 10 tysiecy za trudne okresy
  Czy jak kancelaria oczekuje oplaty za usługę 5 tysiecy i czy daja gwarancje 100% ze sie uda … ?

 43. Dzień dobry, moja upadłość konsumencka ciągnie się już 3 rok.Kiedy wydawało się,że lada moment będzie plan spłaty bądź uorzenie dostałam informację,że wierzyciel, którego wskazałam we wniosku upadłościowym chce dołączyć do wierzycieli (wcześniej nie reagował).Jest już po terminie, a syndyk wysłał mi oświadczenia listą uzupełnienia wierzytelności do podpisu.Czy mam to podpisać? Znów wydłuży to postępowanie….

 44. Witam.
  Panie mecenasie mam pytanie mam wzięte mieszkanie na hipotekę wspòłkredytobiorcą jest moja była żona do dnia dzisiejszego nie mam z nią uregòlowanego tego mieszkania porostu sam spłacam kredyt jak to się ma do upadłości konsumenckiej czy moja była żoną też będzie miała problemy z syndykiem czy syndyk też coś może byłej żonie zabrac

  • Syndyk będzie zainteresowany jedynie mieszkaniem oraz ewentualnie majątkiem pozostałym z Państwa małżeństwa jeżeli ta kwestia nie została uregulowana. Jedynie na tym tle żona może mieć jakieś „problemy”. Ale czy i jakie, to bez znajomości sprawy nie jestem w stanie ocenić.

 45. Witam.
  Panie mecenasie w 2007 roku wziąłem kredyt hipoteczny na mieszkanie od 2009 roku pracuje za granicą więc mogłem sobie pozwolić na dodatkowe kredyty karty kredytowe w między czasie miałem rozwód i sąd mi zasądził alimenty w kwocie 2000 złotych potem też były brane pożyczki z instytucji pozabankowych ale wszystko jak najbardziej spłacałem aż do lutego tego roku. Wracając z kontraktu do domu po przyjeździe moim w związku z epidemia zostały pozamykane granice i niestety musiałem siedzieć w domu 3 miesiące oczywiście bez otrzymywania wynagrodzenia starałem się opłacać jak tylko mogłem ale wszystkiego nie dałem rady w marcu moja firma widząc że będzie dłuższy przestój zawiesiła ze mną umowę i skierowała mnie na permitering(tymczasowy norweski zasiłek dla bezrobotnych) ten zasiłek dopiero otrzymuje od 3 miesięcy, w chwili gdy nie miałem środków do życia jeden bank i dwie instytucje pozabankowe wypowiedziały mi umowy kredytowe i sprzedały JE firmom zewnętrznym które należały mi natychmiastowej spłaty jest to około 50000tyś nie mam takiej kwoty nawet jakbym chciał spłacić to druga sprawa to pracując normalnie spłacałem wszystkie zobowiązania i jeszcze mi starczało na życie teraz przy tym obecnym zasiłku dla bezrobotnych nie starcza mi na wszystkie opłaty spłace kredyty i alimenty to mi brakuje na opłaty mieszkaniowe czy jest ku temu przesłania by ogłosić upadłość konsumencką.

 46. Witam mój partner wszystko zrobił tak jak się należy sad zrobił upadłość przejął syndyk A komornik zszedł z pensji A jest obecnie syndyk. Zostawil mu 120 zl na życie jaką to upadłość adwokat wziął kasę nie cała od partnera nie ma z czego zapłacić resztę. Nie wiem co z tym zrobić A jak pomoc proszę o rade

 47. Witam Panie Mecenasie. Moj brat wpadł dlugi z powodu hazardu, aktualnie się leczy na hazard. Moje pytanie takie ,czy jest szansa ,że sad rozpatrzy jego sprawę pozytywnie upadłości konsumeckiej?

 48. Panie Mecenasie posiadam umowy kredytów niektóre wypowiedzenia umów i parę dokumentów od komornika. Nakazy zapłaty i innych dokumentów nie posiadam. Czy to co posiadam wystarczy do upadlosci

 49. Dzien dobry
  Proszę o informację czy upadlosc konsumencka w momencie złożenia do sądu zawiesza postępowania komornicze ? Lub kiedy to następuje
  Moje drugie pytanie
  Z tego co wiem ogłoszenie upadłości cały proces trwa około 3 lat, czy w czasie postępowania, gdyby moja sytuacja poprawiła się, mam prawo do zrezygnowania z prowadzenia upadłości
  Dziekuje za ewentualna odpowiedź
  Edyta

  • Złożenie wniosku o upadłość konsumencką nie zawiesza postępowań komorniczych. Następuje to dopiero z dniem ogłoszenia upadłości. Jak najbardziej istnieje możliwość „zrezygnowania” z upadłości po jej ogłoszeniu. Niemniej od 24 marca br. sąd nie jest już takim wnioskiem związany i może odmówić umorzenia postępowania upadłościowego, jeżeli uzna, że mogłoby to doprowadzić do pokrzywdzenia wierzycieli.

 50. Witam, opiszę mój problem. Moi teściowie z poczatkiem grudnia 2020 oglosili upadłość konsumencka. Ich dlugi wynoszą okolo 500 tyś złotych. Syndyk zlicytuje ich dom(około 15 letni)z działką i przyległy do domu nie dzialajacy już sklep spożywczy. Dodatkowo jeszcze osobną działkę okolo 20 arów. Problem polega na tym ze w połowie 2017 i 2018 roku teściowie przekazali mojej żonie darowiznę pieniężna na łączną kwote około 200 tyś zlotych. Pieniądze te wykorzystane zostały do uruchomienia działalności gospodarczej i na tzw życie. W tamtym momencie nic nie wskazywało na przyszłe problemy finansowe moich teściów. Problemy zaczęły się od 2019 roku. Z tąd moje pytanie, jak będzie wyglądać to w dalszym czasie? Chodzi glownie o skargę Palińska. Czy majatek teściów wystarczy na zaspokjenie wierzycieli? Ewentualnie w jakim stopniu.
  Pozdrawiam Paweł

  • Skarga paulińska jak najbardziej wchodzi w grę. To jakie dokładnie czynności będzie podejmował syndyk zależy wyłącznie od jego decyzji. Niemniej na pewno będzie badał tą sprawę.
   Nie mam pojęcia czy majątek teściów wystarczy na zaspokojenie wierzycieli. Skąd mam mieć takie informacje? Nie wiem ani ilu jest wierzycieli i na jaką kwotę, ani jaka jest wartość majątku.

 51. Dzień dobry Panie Michale. Proszę mi doradzic, mianowicie moj sym mieszkajac w Austrii, namawiamy na kupowanie na raty zadluzyl sie na kilka tys euro. Pracowal i splacal ale jesli zaplacil pozniej rosly odsetki. Placil a długi prawie sie nie zmniejszaly. Moj syn (28 lat) wpadl w depresje, stracil prace i wyjechal do Polski, gdzie ma mieszkanie, ktore kupilam dla niego jak mial 14 lat. Czy po ogloszeniu upadlosci w Austrii mogą zlicytowac mieszkanie w Polsce. Czy będą go szukac jesli się wyprowadzil? Jak mozna z tej sytuacji wyjsc. Bardzo proszę o radę, pozdrawiam

   • Dzien dobry.
    Panie Mecenasie,
    Jestem w trakcie pisania wniosku o umorzenie zadluzenia bez planu splaty.
    Wniosek juz mam, zestawienie dochodow i kosztow jest ale nikt mi nie powiedzial o tym bym zbierala faktury czy paragony za pieluchy dla syna mleko i chemie…Czy moje zestawienie ma racje bytu bez takich”dowodow”?

    • Jak najbardziej ma rację bytu. Wiadomo przecież, że w pewnych okolicznościach, zwłaszcza przy posiadaniu dziecka, określone wydatki są niezbędne. Sąd zawsze musi kierować się zasadami doświadczenia życiowego. Nie wszystko musi być udowodnione/udokumentowane.

 52. Witam mam pytanie czy mój syn może ubiegać się o upadłość konsumencka nabrał kredytów w chwilówkach i bankach jest ponad 50tys zł mieszka na stancji jeszcze płaci na syna pieniądze niestety nie stać go na spłacenie tego zadluzenia czy istnieje możliwość upadku konsumenkiego? Z góry dziękuję za odpowiedź

 53. Witam Panie Mecenasie,

  mój mąż jest nałogowym hazardzistą, leczy się psychiatrycznie. Dowiedziałam się, że zaciągnął kilkanaście pożyczek w parabankach, których nie jest w stanie spłacać w całości. Spłaca dwie. Ponadto kilka lat temu zaciągnął kredyt w którym jestem poręczycielem, ale spłaca go regularnie. Niestety zaczynają się procesy sądowe z parabankami, mamy niskie emerytury. Czy ma on szansę na ogłoszenie upadłości konsumenckiej? Jak wygląda kwestia niewypłacalności skoro niektóre kredyty spłaca? Co będzie z tym kredytem gdzie jestem poręczycielem? Od kilku miesięcy mamy rozdzielność majątkową ustanowioną przez sąd z datą wsteczną. Czy będę musiała coś spłacać skoro jestem poręczycielem jednego z kredytów? Czy syndyk może zająć moją emeryturę? Bardzo proszę o odpowiedź.

  • Tak, ma on możliwość ogłoszenie upadłości. Spłata niektórych zobowiązań nie stanowi przeszkody w ogłoszeniu upadłości. Dla zaistnienia stanu niewypłacalności wystarczającym jest posiadanie już jednego wierzyciela, w stosunku do którego są jakieś zaległości. Niestety będzie Pani ponosiła odpowiedzialność za te pożyczki, które poręczyła. Z tego powodu również Pani może ogłosić upadłość konsumencką. Syndyk męża nie może zając Pani emerytury.

 54. Dzień dobry
  Jestem na etapie pisania sprawozdania z wykonania planu spłaty wierzycieli za rok 2019.
  W grudniu dokonałam ostatniej wpłaty.
  Zatem mam pytanie co będzie dalej gdy złożę ostateczne pismo do sądu.

 55. Witam.
  Mam ogłoszona upadłość transgraniczną w UK. Jak to się ma do kredytu hipotecznego w PL.(dom był już dwa razy wystawiony na licytacji komorniczej – nie został zlicytowany )Czy mam przedłożyć dokumenty o upadłości komornikowi który przejął sprawę? Czy przy upadłości transgranicznej kredyt hipoteczny również zostanie umorzony ,czy trzeba będzie pokryć jakaś część?

  • Wszystko zależy od tego, czy syndyk w toku postępowania upadłościowego prowadzonego w UK powiadomił o ogłoszeniu upadłości polskich wierzycieli. Z mojej praktyki wynika, że bardzo często tego nie robią a w takim przypadku polscy wierzyciele mogą zarzucać, że ich należności nie zostały umorzone właśnie z powodu tego uchybienia. Niemniej jeżeli nieruchomość nie została dotychczas spieniężona, to nadal jest Pani jej właścicielem.

 56. Witam.
  W 2019 roku wzięlam kredyt dla męża, na rozwój jego firmy, okolo 60 000 zł. Kredyt był spłacany do czasu rozstania z mężem… Zostałam sama z córką, a ponadto bez pracy. Chciałabym ubiegać się o upadłość, czy mam jakieś szanse?

 57. Panie Mecenasie malzonka ma dlug komorniczy teraz nie ma potracen zarabie najnisza krajowa dlug ma z dzialalnosci ktora prowadzila kredyt wziela bez mojej wiedzy dzialalnosc wymeldowala 2020 r oglosila upadlosc konsumencka ja swoj majatek zapisalem na dzieci 2016 r i noterialnie podoisalem rozdzielnosc majatkowa to jest 4.5 roku ile bedzie trwala upadlosc komornicza czy ja bede obciazony dlugami Zony razem nie mieszkamy jestesmy w seperacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *