Czy mogę ogłosić upadłość konsumencka bez majątku? To jedno z częstszych pytań jakie otrzymuję od osób zainteresowanych oddłużeniem. W Internecie od dawna krąży bowiem mit, zgodnie z którym do upadłości konsumenckiej niezbędnym jest posiadanie majątku. Czy jest on prawdziwy? Czy dłużnicy bez majątku nie mogą liczyć na oddłużenie?

Spis treści:

  1. Mity o upadłości konsumenckiej
  2. Ile trzeba mieć majątku do ogłoszenia upadłości?
  3. Upadłość konsumencka bez majątku jest korzystniejsza
  4. Czy upadłość konsumencka bez majątku jest możliwa? 

Mit o upadłości konsumenckiej

Mity o upadłości konsumenckiej, których jest całkiem sporo, wynikają albo z błędnej interpretacji przepisów, albo z nieaktualnej już ich treści. W tym przypadku mamy do czynienia z jednym i z drugim.

Błędna interpretacja przepisów prawa upadłościowego

Zgodnie z treścią przepisów art. 13 ust. 1 Prawa upadłościowego:

„Sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania lub wystarcza jedynie na zaspokojenie tych kosztów.”

Powyższy przepis dotyczy jednak wyłącznie upadłości prowadzonej na zasadach ogólnych, czyli tzw. upadłości gospodarczej. Nie ma on zastosowania przy upadłości konsumenckiej.

Nieaktualna treść przepisów prawa upadłościowego

Upadłość konsumencka funkcjonuje w polskim systemie prawnym już od marca 2009 r. Jednakże z uwagi na pierwotnie bardzo rygorystyczne przesłanki jej ogłoszenia, przez szereg lat stanowiła ona martwą instytucję. W latach 2009 – 2014 z około 2,3 tyś. wniosków o upadłość konsumencką pozytywnie rozpatrzono jedynie 87. Za taki stan rzeczy odpowiadał m.in. wymóg posiadania majątku, który pozwoliłby co najmniej na pokrycie niemałych kosztów ówczesnego postępowania.

Na szczęście przesłanki ogłoszenia upadłości konsumenckiej uległy złagodzeniu w grudniu 2014 r

Ile trzeba mieć majątku do ogłoszenia upadłości?

Aktualnie można ogłosić upadłość nie posiadając grosza przy duszy. Nie trzeba mieć żadnych nieruchomości, samochodów, czy też oszczędności.

Jak wynika bowiem z przepisów art. 4917 ust. 1 Prawa upadłościowego, w przypadku, gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na pokrycie kosztów postępowania albo w masie upadłości brak jest płynnych funduszów na ich pokrycie, koszty te pokrywa tymczasowo Skarb Państwa.

Ostatecznie koszty postępowania upadłościowego są albo całkowicie umarzane wraz z długami, albo spłacane przez upadłego dłużnika w ramach ewentualnego planu spłaty wierzycieli, który jest dostosowywany do jego możliwości finansowych.

Upadłość konsumencka bez majątku jest korzystniejsza

Brak majątku nie tylko nie stanowi przeszkody na drodze do oddłużenia, ale wręcz stanowi spory plus.

Syndyk nie musi bowiem podejmować czynności związanych z likwidacją masy upadłości, które często są bardzo czasochłonne. Czasami wręcz przez „trudno zbywalne” składniki majątku (np. udziały w spadku lub mało atrakcyjnych nieruchomościach) postępowania upadłościowe potrafią ciągnąc  się latami.

Dlatego też upadłość konsumencka bez majątku jest znacznie szybsza. W niektórych sądach upadłościowych jest ona przeprowadzana nawet w pół roku.

Czy upadłość konsumencka bez majątku jest możliwa?

Poniżej link do mojego kanału na YouTub zawierającego krótkie nagranie podsumowywujące niniejszy artykuł. 

 

Jeżeli potrzebujesz fachowej pomocy prawnej w przeprowadzeniu upadłości konsumenckiej zapraszam do kontaktu.
Zadzwoń pod numer 601 153 747 lub napisz na maila mh@kancelariamh.pl

 

Upadłość konsumencka bez majątku

Dołącz do dyskusji na forum!

Zachęcam do zadawania pytań na forum o upadłości konsumenckiej. Przejdź do strony >>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *