Ile kosztuje upadłość konsumencka Pobierz bezpłatnie:
Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej 2020 – WZÓR
Załączniki do wniosku o upadłość konsumencką 2020 – WZÓR
Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej 2020 – INSTRUKCJA


Opłata sądowa od wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej wynosi obecnie 30 zł. Jeżeli chodzi o koszty postępowania prowadzonego po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, to ich wysokość uzależniona jest m.in. od czasu trwania postępowania, zakresu czynności przedsięwziętych przez syndyk w jego toku oraz przyznanego mu wynagrodzenia.

Należy przy tym wskazać, że celem obniżenia kosztów postępowania wynagrodzenie syndyka zostało mocno ograniczone. Jego wysokość obecnie może wynosić od 1/4 do dwukrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego. Jedynie w szczególnie uzasadnionych przypadkach sąd może ustalić wynagrodzenie syndyka w wysokości do czterokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, o którym mowa powyżej. Ponadto celem obniżenia kosztów postępowania, zwolnione od opłat zostały obwieszczenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, których w toku upadłości konsumenckiej wymagają przepisy.

W praktyce średni koszt konsumenckiego postępowania upadłościowego oscyluje w granicach 3.000 – 5.000 zł. Przy czym należy zaznaczyć, że dłużnik nie musi wcale dysponować takimi środkami, aby móc złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Co więcej może nawet nie posiadać żadnego majątku. W przypadku, gdy majątek dłużnika nie wystarcza na pokrycie kosztów postępowania albo brak jest płynnych funduszów na ich pokrycie, koszty te pokrywa bowiem tymczasowo Skarb Państwa.Syndyk natomiast zwraca Skarbowi Państwa pokryte koszty niezwłocznie po wpływie do masy upadłości pozwalających na to środków (np. po sprzedaży mieszkania upadłego konsumenta). W przypadku gdy do masy upadłości nie wpłyną środki pozwalające na zwrot Skarbowi Państwa pokrytych kosztów postępowania, do ich zwrotu w pełnej wysokości zobowiązany będzie upadły w ramach planu spłaty wierzycieli.Jeżeli natomiast sąd umorzy upadłemu konsumentowi jego zobowiązania bez ustalenia planu spłaty wierzycieli umorzone zostaną również pokryte przez Skarb Państwa koszty postępowania upadłościowego.

Umorzenie upadłemu konsumentowi jego zobowiązania bez ustalenia planu spłaty wierzycieli może natomiast mieć miejsce gdy osobista sytuacja konsumenta w oczywisty sposób wskazuje, że nie byłby on zdolny do dokonania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty.

Dołącz do dyskusji na forum!

Zachęcam do zadawania pytań na forum o upadłości konsumenckiej. Przejdź do strony >>

5 Replies to “Ile kosztuje ogłoszenie upadłości konsumenckiej?”

  1. Witam p. mecenasie. Mam kilka pytań od strony wierzyciela – mianowicie.
    Pożyczyłem koledze wieksza kwotę, w tej sprwie sąd wydał wyrok, a komornik wszczął post. egzekucyjne.
    Obecnie postepowaniew w toku.
    Dłużnik straszy mnie, że ogłosi upadłość konsunencką, choć prowadzi firmę i twierdzi że firma przynosi dochody, posiada tez majatek (dom). Podejrzewam że środki uzyskane przez komornika w rzeczywistości moga nie wystarczyć na pokrycie wszystkich należności tj. (komornika, sądowych, moich i innych wierzycieli, gdyż są mimi jeszcze instytucje państwowe).
    Dłuznik twierdzi, że przy ogłoszeniu upadłości, koszty te bedą dla niego niższe nadto musi zachować srodki na zamieszkanie jak nie w posiadanym domu to w innym miejscu np. zakupionym mieszkaniu ze srodków otrzymanych od syndyka ze sprzedaży domu.

    Moje pytania.

    1. Czy w tym przypadku sąd może ogłosić upadłość ?
    2. Czy rzeczywiście dłuznik może otrzymać środki od syndyka na kupno mieszkania mino że nie zwróci
    wierzycielom wszystkich należności ?
    3. Jak długo może trwać całe postepowanie upadłościowe do chwili zwrotu srodków wierzycielom ?
    4. Czy rzeczywiście upadłość konsumencka jest lepsza dla dłuznika i czy tańsza ?
    5. Czy gdy nie wystarczy środków z majątku dłuznika na pokrycie wszystkich kosztów, będę mógł sie w przyszłości
    domagać od dłuznika zwrotu pozostałego długu ?

    Dziekuję za informację – pozdrawiam.

    • Odnosząc się kolejno do pytań:
      1. jeżeli dłużnik wykaże, że jest niewypłacalny, to tak może sąd ogłosić jego upadłość. Co więcej – z pewnych względów – w Pana interesie jest uprzedzenie takiego wniosku, o ile jest zasadny.
      2. Tak, w przypadku upadłości konsumenckiej istnieje taka możliwość. Niemniej z uwagi na prowadzenie działalności gospodarczej przez dłużnika aktualnie można składać jedynie wniosek o ogłoszenie jego upadłości jako przedsiębiorcy.
      3. miesiącami, a nawet latami. Nie ma żadnego granicznego terminu.
      4. Jeżeli ogłoszona z wniosku dłużnika, to tak. Jeżeli z wniosku wierzyciela, to nie bardzo.
      5. O ile nie zostaną one umorzone, to tak. Upadłość konsumencka co do zasady zmierza do umorzenia zobowiązań, których nie udało się pokryć z majątku upadłego dłużnika

  2. Jestem emerytka. Moje zadluzenie w jednymj edynym banku (PKO), wynosi juz 50% mojej malej emerytury (1345 netto)na 2017 r.(nowej wysokosci jeszcze nie znam). Bank pobiera co miesiac swoje, bezposrednio z kazdej emerytury, gdyz na moje konto w tymze banku ona wplywa. Wczoraj prawnik z jakiegos ogloszenia ” na slupie”. gdzie poszlam, powiedziala, ze w moim przypadku nie mozna oglosic upadlosci, gdyz ciagle place. Musialabym zerwac umowe z bankiem, wypowiedziec w pk.t gdzie upowazniam bank do pobierania z konta, poczekac az zajmie sie mna komornik i dopiero wtedy moge szukac pomocy , oglaszajac upadlosc konsumencka, lub zmienic bank, gdzie bedzie przychodzic emerytura a w tym co bylam, przestac placic.
    Na moje pytanie, czy warunkiem zlozenia wniosku do sadu, jest nie placenie i bycie sciganym przez wierzycieli i komornika i jakie przepisy o tym stanowia, nie bardzo umiala odpowiedziec (adwokat aplikantka, mloda).Ale powtarzala jak papuga,ze musze wypowiedziec umowe i przestac placic! Czy musze doprowadzac az do takiego zaostrzenia sytuacjii i dodatkowych kosztow postepowania komorniczego?

    Cos mi tu nie pasuje, nie znalazlam czytajac przepisy i to Forum czegos takiego. Wiem, ze moja sytuacja jest troche odmiennna, bo nie mam „noza na gardle” w postaci komornika i wierzycieli, ale wydaje mi sie, ze jesli dlug stanowi polowe lub wiecej dochodu, to chyba powinnam miec mozliwosc zgloszenia upadlosci?! (dodam, ze niczego tez nie posiadam, mieszkam w kwaterunku, nawet nie mam telewizora.)

    • Aby móc ogłosić upadłość nie trzeba mieć wyroków sądowych, komornika, czy nawet wypowiedzianego kredytu/pożyczki. Niemniej trzeba mieć zadłużenie, którego termin płatności już upłynął, np. jedną/dwie zaległe raty. Ponadto z okoliczności sprawy musi wynikać, że dłużnik nie ma zdolności do spłaty zadłużenia i utrata tej zdolności ma charakter trwały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *