upadlosc konsumencka wzor pobierz Pobierz bezpłatnie:
Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej 2020 – WZÓR
Załączniki do wniosku o upadłość konsumencką 2020 – WZÓR
Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej 2020 – INSTRUKCJA

Przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej należy ustalić, który sąd jest właściwy do jego rozpoznania. Przy ustalaniu właściwości sądu należy opierać się na przepisach ogólnych, ponieważ procedura upadłości konsumenckiej nie przewiduje tu żadnych odrębnych zasad.

Właściwość rzeczowa
Rozpoznawanie wniosków o ogłoszenie upadłości konsumenckiej należy do wyłącznej właściwości sądów upadłościowych. Przy czym sądy upadłościowe nie stanowią jakiejś odrębnej jednostki organizacyjnej w strukturze sądownictwa powszechnego. Sądy upadłościowe to wydziały w sądach rejonowych – sądach gospodarczych.
Na blogu przygotowałem wykaz wszystkich sądów gospodarczych oraz ich adresy. Można znaleźć je TUTAJ.

Właściwość miejscowa
Wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie można jednak złożyć w dowolnie wybranym przez siebie sądzie upadłościowym. Właściwość sądu upadłościowego ustala się bowiem według miejsca zamieszkania dłużnika. Jeżeli natomiast dłużnik nie ma miejsca zamieszkania na terenie kraju, sądem upadłościowym właściwym do rozpoznania wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest ten, w którego obszarze właściwości znajduję się majątek dłużnika.

Dołącz do dyskusji na forum!

Zachęcam do zadawania pytań na forum o upadłości konsumenckiej. Przejdź do strony >>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *