Względy słuszności oraz względy humanitarneWzględy słuszności oraz względy humanitarne to kluczowe pojęcia dla wszystkich tych dłużników, względem których zachodzi przynajmniej jedna z przesłanek negatywny ogłoszenia upadłości konsumenckiej oznaczonych w art. 4914ust. 2 i 3 p.u.n. (na ich temat pisałem TUTAJ). Przesłanki te nie maja bowiem charakteru bezwzględnego i pomimo ich zaistnienia sąd zobowiązany jest ogłosić upadłość konsumencką, jeżeli tylko przeprowadzenie postępowania upadłościowego uzasadnione jest względami słuszności lub względami humanitarnymi – oczywiście o ile nie zachodzą inne przeszkody.

Względy słuszności oraz względy humanitarne są pojęciami nieostrymi. Z tego względu posłużenie się nimi pozwala na elastyczne stosowanie prawa, poprzez uwzględnianie również kryteriów pozaprawnych przy dokonywaniu oceny działań lub zaniechań danego dłużnika. Problem w tym, że przedmiotowe pojęcia są mało znane w polskim ustawodawstwie, a co za tym idzie w praktyce mogą powstać kłopoty z ich jednolitą interpretacją.

Należy zaznaczyć, że względy słuszności oraz względy humanitarne to pojęcia o odrębnym znaczeniu, a co za tym idzie nie należy ich ze sobą utożsamiać. Dla pozytywnego rozpatrzenia wniosku o upadłość konsumencką w przypadku zaistnienia ww. przesłanek negatywnych, nie jest koniecznym zaś jednoczesne wystąpienie względów słuszności i względów humanitarnych.

Względy słuszności

Względy słuszności to podstawowe i pierwotne normy moralne oraz obyczajowe będące wyrazem wrodzonego, instynktownego poczucia sprawiedliwości. Sąd bada tu niejako otoczenie, w którym przyszło działać dłużnikowi i ocenia czy uzasadniało ono jego zachowania nieakceptowane przepisami.

Przykładowo na względy słuszności może powołać się konsumenta, który w okresie prowadzenia działalności gospodarczej nie złożył w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości dla przedsiębiorców ponieważ w chwili zaistnienia stanu niewypłacalności był ciężko i przewlekle chory.

Względy humanitarne

Względy humanitarne to okoliczności dotyczące bezpośrednio osoby dłużnika, niewątpliwe odnoszące się do jego godności i czci jako osoby ludzkiej. Sąd dokonuje tu oceny ewentualnych skutków braku przeprowadzenia postępowania upadłościowego w odniesieniu do danego dłużnika oraz stopnia ich dotkliwości biorąc pod uwagę właściwości i warunki osobiste dłużnika. Można wręcz stwierdzić, że następuje tu badanie czy „kara” w postaci braku przeprowadzenia upadłości konsumenckiej nie będzie nazbyt dotkliwa dla danego dłużnika.

Przykładowo na względy humanitarne może powołać się konsument, którego podeszły wiek i stan zdrowia nie pozwala na podjęcia jakiejkolwiek pracy zarobkowej, zaś wysokość emerytury otrzymywanej po zajęciu komorniczym nie pozwala na kupno w aptece niezbędnych leków.

Dołącz do dyskusji na forum!

Zachęcam do zadawania pytań na forum o upadłości konsumenckiej. Przejdź do strony >>

25 Replies to “Względy słuszności oraz względy humanitarne”

 1. Panie Mecenasie czy w razie kiedy Sąd zapyta mnie właśnie o to dlaczego nie ogłosiłam upadłości dla przedsiębiorców mając dzialanosc czy mogę powołać się na to, że poprostu nie wiedzialam o tym? W trakcie jej dzialania zaszlam w ciaze, nie posiadalam tak jak do tej pory zadnego majatku, dzialalnosc przynosila caly czas straty, firma moja nie trwala nawet rok, nie bylo nawet co spieniezac, jednakze pojawily sie z tego tytulu zadluzenia (nie oplacanie wszystkich skladek)?

 2. witam, chciałbym się dowiedzieć czy to,ze sąd nie odrzucił wniosku tylko wyznaczył termin sprawy można traktować jako dobry znak?Czytałam ,że są rozpatruje wnioski na posiedzeniach niejawnych.U mnie jest przesłanka do odrzucenia wniosku, gdyż jako przedsiębiorca nie złożyłam wniosku o upadłość gdy był na to czas, minął już rok od zamknięcia działalności. Myśli Pan , ze jest jakaś szansa na pozytywne zakończenie….pewnie ma Pan doświadczenie w takich sprawach.
  pozdrawiam

     • witam ja też miałam takie przesłanki ale są d wniosku nie odrzucił ogłosił upadłość w moim przypadku ale może to zrobić jeszcze po ogloszeniu upadłości , mam nadzieję ze tego nie zrobi , bo upadłosć już mam . Ja byłam wzywana na sprawę i szczegółowo pytana ale odpowiedziałam zgodnie z prawdą i sąd się przychylił .

     • tak wiec jestem po rozprawie, ogloszenie postanowienia mam 5 maja, prosze sledzic bloga, napisalam mecenasowi jak to u mnie wygladalo, zapewne opublikuje moj wpis

  • Wyznaczanie rozpraw to w zasadzie norma. W tego typu postępowaniach jest to już ogólnie stosowana praktyka. To czy Pani wniosek zostanie pozytywnie rozpoznany zależy od tego czy powołane przez Panią „względy słuszności” lub „względy humanitarne” przekonają sąd. Nie wiem na co dokładnie się Pani powoływała więc trudno mi to ocenić.

 3. Pani Elu a czy może Pani napisać coś więcej o co Sąd pytał na sprawie, jak u Pani było z tą działalnościa, czy miała Pani jakies zobowiązania z dzialalności? Mi sie tez wydaje, ze nawet po ogloszeniu upadlosci moze odrzucic, bo chyba syndyk to sprawdzi czy sie mialo dziALALNOSC i czy sie zlozylo wniosek o upadlosc firmowa

 4. Witam nie jest to takie proste zarówno dla sądów jak i syndyków ja powiedziałam syndykowi od razu o działalności i o tym że nie mogłam wtedy złożyć wniosku o upadłość dla przedsiębiorcy bo byłam w zagrożonej ciąży i leżałam w szpitalu (mam dziecko z wadą wrodzoną więc to trochę sąd przekonało ale co zrobi niewiem).Nie mam długów z tytułu działalności jako tako tylko w zusie znaleźli zaległe deklaracje i w związku z tym jakieś zaległości ale jak to sąd potraktuje niewiem. Ze spieniężeniem majątku to nie taka prosta sprawa ja jako tako majątku nie mam stary samochód i kawałek domu i to co jest w domu ale wg 829 kpc to co jest w domu na wyposażeniu nie wchodzi do masy upadłości. Jeśli jest Pani zainteresowana proszę na priv mój email : eszafa1@wp.pl .

 5. Witam,chciałabym zapytać o taka sprawę-sad ogłasza upadlosc,następnie syndyk spienięża majątek czy do tego czasu zanim to zrobi pensja jest zabierania w takiej samej formie(kwocie)jak przez komornika!?czy syndyk wypłaci pieniądze na alimenty dla dzieci?

  • Przez cały czas trwania postępowania upadłościowego (nie dotyczy to okresu na jaki ustalono Plan Spłaty Wierzycieli) do masy upadłości trafia dokładnie taka sama część wynagrodzenia za pracę, jaką „zabierał” komornik.
   Nie podlegają egzekucji, a co za tym idzie nie wchodzą w skład masy upadłości, alimenty oraz zaliczki alimentacyjne. Jednakże, gdy środki z tego tytułu wpływają na rachunek bankowy, tracą swój status i mogą być już objęte egzekucją. To czy środki te rafią do masy upadłości zależy w zasadzie od postawy syndyka.

   • nie rozumiem do końca Pana odpowiedzi, załóżmy ,że zarabiam 6 tys. netto z tego komornik zabierał 60% , 40 % zostawało mi na życie, komornik z tego co pobrał opłacał alimenty…rozumiem ,ze syndyk działa na zasadach podobnych jak komornik, czyli zabierze 60 % i z tego opłaci alimenty??czy nie?Przecież z tego co mi zostanie nie będę w stanie opłacić alimentów i w ten sposób będą kolejne ,nowe długi.
    I jeszcze pytanie odnośnie nieruchomości , która na 99% nie znajdzie nabywcy, czy jest taka opcja żeby na wniosek syndyka sąd wykreślił tą nieruchomość z mojego”majątku”?

    • Źle Panią zrozumiałem. Druga część mojej odpowiedzi dotyczyła tego czy środki otrzymywane z tytułu alimentów wchodzą do masy upadłości.
     Tak jak napisałem wcześniej, do masy upadłości trafi dokładnie taka część wynagrodzenia, jaką mógł wcześniej zająć komornik. Środki, które znajdą się w masie upadłości będą przeznaczane m.in. na pokrycie wierzytelności. Przypadające za czas po ogłoszeniu upadłości należności alimentacyjne będą zaspokajane przez syndyka na bieżąco w pierwszej kolejności, jednakże w kwocie nie wyższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę – oczywiście o ile pozwala na to stan masy upadłości.

     • czyli jeżeli mam zasądzone alimenty na 3 dzieci w kwocie , 800,970 i 1270 łącznie 3040 zł to syndyk będzie przeznaczał kwotę równą minimalnej płacy 1286 zł na 3 dzieci??To niesamowite….
      w ten sposób robią się kolejne długi, ponieważ alimenty nie są zaspokajane w pełnej kwocie, dziwne to dla mnie, to co w takim razie z resztą alimentów??
      czy ta kwota minimalna jest na 1 dziecko?

     • Ograniczenie wysokość wypłat dokonywanych na zaspokojenie wierzytelności alimentacyjnych do „kwoty nie wyższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę” nie dotyczy ogólnej sumy wypłat z tego tytułu, ale kwoty wypłaty przypadającej na poszczególnego uprawnionego (na jedno dziecko).

 6. Panie mecenasie , a co z nieruchomością, która jest nie do sprzedania?Komornik próbował przez rok czasu sprzedać 1/8 nieruchomości, ale mu się nie udało, od 7 lat próbowano ją sprzedać, ale nikt nie jest zainteresowany.Czy w takiej sytuacji , syndyk może wnioskować o wyłączenie tej nieruchomości ze składu masy upadłościowej?

 7. Panie Mecenasie bardzo proszę o wyjaśnienie co wchodzi w skład masy upadłościowej, co syndyk zabierze. Nie mam żadnego majątku poza tym co mam w domu (pralka, telewizor, lodówka). Chce złożyć wniosek o upadłość konsumencką, posiadam wierzytelności z różnych tytułów. Z tytułu prowadzonej działalności mam zaległy zus, ale podpisałam ugodę z zusem i regularnie ją spłacam choć kwota raty jest trzy razy taka jak mój dochód netto (200zł),dzieci utrzymuje z alimentów. Pytanie także w jaki sposób sąd ustala kwotę spłat.

 8. Witam.
  Sąd odrzucił moj wniosek o upadłość powołując się właśnie na argument, iż jako przedsiębiorca miałem obowiązek ubiegać się o upadłość gospodarczą, ale tego nie zrobiłem. Przedstawiłem historię choroby – ciężka depresja która ciągnie się już dość długo. Argumentem w uzasadnieniu było to, iż choroba owa wynikła z ciężkiej sytuacji, więc nie mogła być ona przyczyną i brać tego pod uwagę nie może…
  Druga rzecz, która zdziwiła mnie niepomiernie – sędzia stwierdził, że za pracą powinienem ruszyć do większego miasta. Odpowiedziałem, że ze względów ekonomicznych jest to niemożliwe. Póki co komornik zostawia mi minimum, a w Warszawie na przykład za tą kwotę nawet mieszkania nie wynajmę. Poradził mi…WZIĄŚĆ KREDYT.
  Tak wygląda sytuacja w sądzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *