Plan Spłaty Wierzycieli Plan Spłaty Wierzycieli to instytucja nowa, właściwa jedynie upadłości konsumenckiej, o której jak się okazuje wielu dłużników ma mylne wyobrażenie. Ostatnio spotykam się nawet ze stwierdzeniami, że upadłość konsumencka nie jest warta zachodu ponieważ i tak do końca trzeba spłacić wszystkie zobowiązania w ramach rzeczonego planu – co oczywiście nie odpowiada prawdzie. W związku z powyższym, aby zadać kłam zaczynającym krążyć mitom, ten i kolejne wpisy zostaną poświęcone tematyce planu spłaty wierzycieli.

Kiedy ustalany jest plan spłaty wierzycieli?

Plan spłaty wierzycieli ustalany jest:
– po wykonaniu ostatecznego planu podziału,
a gdy z uwagi na brak majątku upadłego plan podziału nie został sporządzony
– po zatwierdzeniu listy wierzytelności.

Kto ustala plan spłaty wierzycieli?

Plan spłaty wierzycieli ustalany jest postanowieniem, wydawanym przez sąd z urzędu po zaistnieniu jednej z powyższych okoliczności. Nie jest tu potrzebny żaden wniosek upadłego, czy też wierzyciela.
Ustalenie przedmiotowego planu następuje po wysłuchaniu przez sąd: upadłego, syndyka i wierzycieli. W tym celu zasadnym jest wyznaczenie rozprawy. Upadły będzie mógł zatem przedstawić swoją sytuację oraz oczekiwania co do kształtu planu spłaty wierzycieli, w szczególności w zakresie wysokości rat oraz ich częstotliwości. Przy czym stanowisko upadłego nie jest wiążące do sądu. Jeżeli plan spłaty wierzycieli będzie odbiegał od jego oczekiwań może wnieść zażalenie.
Należy zaznaczyć, że sąd jest zobowiązany wysłuchać każdą z ww. osób, a co za tym idzie wysłuchani muszą być wszyscy wierzyciele ujęci na liście wierzytelności. Przy czym w przypadku znacznej ilości wierzycieli można poprzestać na odebraniu od nich pisemnych oświadczeń.

Treść planu spłaty wierzycieli

Plan spłaty wierzycieli określa, w jakim zakresie i w jakim czasie, upadły konsument jest obowiązany spłacać zobowiązania uznane na liście wierzytelności, a niewykonane w toku postępowania upadłościowego na podstawie planów podziału, oraz jaka część zobowiązań upadłego powstałych przed dniem ogłoszenia upadłości zostanie umorzona po wykonaniu planu spłaty wierzycieli.

Na jaki okres ustalany jest plan spłaty wierzycieli

Plan spłaty wierzycieli ustalany jest na okres maksymalnie 36 miesięcy (trzech lat). Przy czym jego okres może wynosić równie dobrze jeden miesiąc. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji danego dłużnika.

Czym kieruje się sąd ustalając plan spłaty wierzycieli

Ustalając plan spłaty wierzycieli, sąd bierze pod uwagę:
– możliwości zarobkowe upadłego,
– konieczność utrzymania upadłego i osób pozostających na jego utrzymaniu, w tym ich potrzeby mieszkaniowe,
– wysokość niezaspokojonych wierzytelności i realność ich zaspokojenia w przyszłości.

Należy zaznaczyć, że sąd nie jest związany stanowiskiem upadłego co do treści planu spłaty wierzycieli.

W kolejnym wpisie napisze m.in. o tym kiedy sąd umarza zobowiązania upadłego bez ustalania planu spłaty wierzycieli.

Dołącz do dyskusji na forum!

Zachęcam do zadawania pytań na forum o upadłości konsumenckiej. Przejdź do strony >>

69 Replies to “Plan Spłaty Wierzycieli”

 1. Witam,

  Panie Mecenasie,
  Wiele juz wiem i wiele zrozumiałem z Pana strony, za co dziękuję. Ale mam parę pytań…
  W 2008 r wzięliśmy z żoną kredyt w CHF, kwota w PLN to 380 tys zł. Kurs franka był wtedy na poziomie 1,90 zł. W 2011 przestalismy spłacać kredyt i po wszelkich procedurach egzekucyjnych w 2012 roku komornik zajął nasze wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę. Dług na dzień dzisiejszy to ponad 800 tys. Od momentu zajęcia do dnia dzisiejszego (3 lata!) 50% pensji zabiera komornik, niestety tylko z pensji żony ponieważ ja nie pracuje od roku. Przed 2012 czyli przed całą walka z bankiem o jakkolwiek dogadanie się nabralismy innych kredytów na spłaty innych zzobowiązań, innymi słowy… Typowa pętla. Nasze wspólne długi to łącznie jakieś 1,1 mln zl. Żona ma na karku 3 komorników ja chyba 5. Jeden kredyt, który został wzięty na konsolidację innych na kwotę 100 tys jest spłacania regularnie od początku, po 2 tys/Mc, od dwóch lat.to Kredyt na zone. Ja swoich nie splacam bo nie mam z czego. Aby jakoś stanąć na nogi postaralem się o dofinansowanie z Up na otwarcie działalnośc. Otworzyłem ja w marcu tego roku, lecz dopiero w kwietniu doszliśmy do wniosku, że nigdy nie splacimy długu w kwocie ponad 1 mln zł i postaramy się o upadłość konsumencka. Na Pana stronie wyczytałem, że wniosek o upadłość można złożyć dopiero rok po zamknięciu działalności, to prawda? Do tego dochodzi to, że ja mogę zamknąć działalność dopiero w marcu 2016, jeśli zrobię to wcześniej będę musiał zwrócić całą kwotę jaką dostałem z Up. Wiec licząc na zdrowy rozum… Wniosek o upadłość możemy złożyć dopiero w kwietniu 2017? Czy może są jakieś regulacje, które mówią o „wyjątkach”.

  Pozdrawiam

  • Tak, zdolność do upadłości konsumenckiej nabywa się dopiero po upływie roku licząc od dnia zakończenia działalności gospodarczej i jej wyrejestrowania.
   Nie ma tu żadnych wyjątków. Na chwile obecną może Pan złożyć jedynie wniosek o ogłoszenie upadłości dla przedsiębiorców.

 2. Panie Mecenasie,
  bardzo proszę o link do wpisu, o którym wspomina Pan powyżej.
  ” W kolejnym wpisie napisze m.in. o tym kiedy sąd umarza zobowiązania upadłego bez ustalania planu spłaty wierzycieli.”

  pozdrawiam

   • Super, czekam na ten wpis. Gdyby mógł Pan napisać również jak wygląda temat płatności zobowiązań po ogłoszeniu upadłości, a przed wyznaczenie ew. planu spłat lub umorzeniem. W moim przypadku Sad wydał postanowienie o upadłości na początku maja. Syndyk poinformował już moich wierzycieli, przygotowuje wycenę nieruchomości. Czekam na kolejne posiedzenie Sądu w/s planu spłaty. Tymczasem mam zobowiązania jak np. rata kredytu, odsetki od karty kredytowej, czynsz, których w dalszym ciągu, tak jak przed ogłoszeniem upadłości,w związku z sytuacją finansową nie reguluję. Inne opłaty,np prąd, gaz płace regularnie. Proszę o informację,jak to wygląda w praktyce, co z długami które rosną po ogłoszeniu upadłości, a przed planem spłaty wyznaczonym przez Sąd, czy one również w przypadku decyzji o umorzeniu zostaną umorzone? Będę wdzięczna za takie informację.

    • Plan spłaty wierzycieli jest ustalany na koniec postępowania upadłościowego po wysłuchaniu upadłego, syndyka i wierzycieli uwzględnionych na liście wierzytelności.
     Zobowiązania reguluje syndyk wykonując plan podziału funduszy masy upadłości, według ich kategorii (więcej na ten temat TUTAJ). Na bieżąco, w miarę możliwości finansowych masy upadłości regulowane są tylko wierzytelności z pierwszej kategorii. Upadły nie ma zasadniczo prawa regulowania czegokolwiek.

     • Czyli rozumiem, że po ogłoszeniu upadłości do czasu zakończenia postępowania nie muszę płacić żadnych bieżących zobowiązań, nawet tych które regularnie opłacałam przed ogłoszeniem upadłości? Rat kredytu nie płaciłam i dalej nie płacę, bo właśnie ten kredyt był powodem mojej niewypłacalności. Ale prąd, gaz itp. płacę, bo boję się że mi odłączą
      Będę bardzo wdzięczna za podpowiedź, jak prawidłowo teraz powinnam postępować, tj do czasu ustalenia planu spłaty wierzycieli. Co powinnam opłacać.

     • Co do zasady nie. Niemniej opłaty typu energia, gaz i inne media bym płacił. Proszę dokładnie uzgodnić to z syndykiem i wszystko robić według jego wskazań.

 3. Panie Mecenasie mam pytanie odnośnie może nie samego planu spłaty ale wierzycieli , otóż mój syndyk wysłał pisma do wierzycieli , powinny już dawno dojść tymczasem wierzyciele wciąż dzwonią twierdząc że pism nie ma i nadal podejmują czynności w kierunku odzyskania wierzytelności . Pytanie co w przypadku kiedy wierzyciel nie zgłosi wierzytelności w terminie do sędziego komisarza lub uda , że nie otrzymał informacji (chociaż tutaj zakładam , że syndyk wysłał listy za potwierdzeniem odbioru) . Mam 3 wierzytelności które nie zgłosiłam razem z wnioskiem do sądu (myślałam że zdążę spłacić przed upadłością) ale zgłosiłam je syndykowi czy one też będą brane pod uwagę.

  • Poza dzwonieniem i przedstawianiem swoich „twierdzeń” wierzyciel nic nie może. A jakie czynności wierzyciele podejmują w kierunku odzyskania wierzytelności? Składają pozwy? Wszczynają postępowania egzekucyjne? Jeżeli dzwoni wierzyciel to poruszę mu podać nr do syndyka, a jeżeli nie przyjmuje tego do wiadomości to już jego problem. To czy wierzyciel dokona zgłoszenia wierzytelności, czy też nie zasadniczo dla Pani nic nie zmienia. Postępowanie upadłościowe obejmuje wszystkich wierzycieli.

 4. no właśnie i tu nasuwa sie pytanie co w sytuacji kiedy jeden z wierzycieli nie zglasza swojej wierzytelnosci sedziemy komisarzowi w terminie miesiaca? jak sad dochodzi do aktualnego zadluzenia wtedy?

  • Nie bardzo rozumiem. Sąd już wydał postanowienie w Pani sprawi i ogłosił upadłość. Po co sądowi po ogłoszeniu upadłości „dochodzenie do aktualnego zadłużenia”. Jeżeli wierzyciel nie dokona zgłoszenia swojej wierzytelności to po prostu nie bierze udziału w postępowaniu upadłościowym i pozbawia się możliwości uzyskania ewentualnego zaspokojenia w jego toku. Co nie zmienia faktu, że i tak zostaje objęty skutkami upadłości konsumenckiej.

 5. chodzi mi o to Mecenasie, ze np jesli we wniosku podalam stan zadluzenia jednego z wierzycieli na kwote np 5000 zł i stan podalam na np15 stycznia 2015 roku, a okazalo by sie, ze wierzyciel np poda zobowiazanie na kwote zadluzenia 5600 zł stan np na 5 maja 2015 roku lub nie poda, ale taka wierzytelnosc np jest z uwagi na odsetki to wlasnie co wtedy, no bo w sumie wierzyciel nie musi nic przedstawiac sedziemu, nie wszyscy moi wierzyciele przyslali mi aktualny stan zadluzenia pomimo mojej wystosowanej prosby

 6. Panie Mecenasie, nasza upadłość jest już na etapie ustalania planu spłat. Dziś przypomniał sobie o nas jeszcze jeden wierzyciel. Niestety nie umieściliśmy go w wykazie wierzytelności , chociaż dług powstał przed ogłoszeniem upadłości. Co robić ?

 7. Witam Panie Mecenasie. Orientuje się Pan ile czasu czeka się aż Sąd nada klauzulę prawomocności na wyrok o planie spłaty? Chodzi mi o to że była rozprawa o ustalenie planu spłaty, sąd wydał wyrok który powinien się uprawomocnić po 7 dniach jak nie będzie odwołań ani wniosków o pisemne uzasadnienie. Po tych 7 dniach złożyliśmy pismo do Sądu aby otrzymać prawomocny wyrok. I mija już parę tygodni a tu na razie cisza. I się zastanawiam po jakim czasie dostaniemy informację, że wyrok jest prawomocny? Czy niezależnie od tego kiedy Sąd nada klauzulę wykonalności będzie on prawomocny od 7 dnia po rozprawie? Bo od tego zależny od którego miesiąca mamy realizować plan spłaty, i obawiam się że jak będziemy czekać długo na klauzulę to się okaże że on stał się prawomocny a my nic nie wiemy i nie realizujemy planu.

  • do @dorota Może ja koleżance odpowiem bo jestem w podobnej sytuacji , czytałam akta sprawy po postanowieniu . Sędzina napisała następującą adnotację , przedłożyć do uprawomocnienia po 21 dniach od doręczenia stronom . Z tym , że w mojej sprawie wierzyciel zażądał uzasadnienia więc sędzina pewnie zaczeka 21 dni od doręczenia uzasadnienia o ile jeszcze nie będzie zażalenia. Wierzyciele mają 7 dni na zażalenie ale sąd czeka bo liczy się data stempla pocztowego , więc czeka na pocztę i dlatego to tyle trwa. Z kolei jeśli wierzyciel złoży o uzasadnienie ma 7 dni od doręczenia na zażalenie więc termin znów się wydłuża . Radziłabym zadzwonić do sądu i spytać czy nie ma zażalenia lub czy wierzyciel nie złożył o uzasadnienie skoro to tak długo trwa. Ja miałam sprawę 19 października i jak na razie nic ale wierzyciel złożył o uzasadnienie więc przedłużył termin uprawomocnienia.

   • Dzięki emma za odpowiedź. U nas sędzie na rozprawie powiedział, że wyrok będzie prawomocny po 7 dniach jeśli żadna ze stron się nie odwoła albo nie wniesie o uzasadnienie. Dzwoniłam wczoraj do Sądu to nie mają wpływu żadnego pisma od wierzyciela a minęło już parę tygodni. Na moje pytanie kiedy w takim razie można otrzymać klauzulę prawomocności uzyskałam odpowiedź że jak złożyłam wniosek o jej nadanie to mam czekać i że mają masę spraw i to może potrwać.
    Ale na pytanie z jaką datą wyrok będzie prawomocny, czy z upływem tych 7 dni czy z datą kiedy sędzia fizycznie nada klauzulę prawomocności nie uzyskałam niestety odpowiedzi. I tutaj mam zagwostkę bo jak sędzie np. w grudniu napisze że wyrok prawomocny z dniem xxx października to by znaczyło że w listopadzie powinnam zacząć realizować plan spłaty a nie robię tego bo nie wiem czy wyrok jest prawomocny.

    • Dziwna sprawa bo nie ma potrzeby składać wniosku o nadanie prawomocności sąd nadaje ją z urzędu . Mi tez tak powiedzieli na sprawie że niby 7 dni ale na postanowieniu jest wyraźna adnotacja 21 dni od doręczenia stronom . Mi kazali pytać za 3 tygodnie mniej więcej tydzien po wysłaniu uzasadnienia. Jeśli można spytać koleżankę jaki plan spłaty , bardzo ciężko czy względnie. Myślę że Pan Mecenas wyjaśni kwestię miesiąca w którym należy dokonać spłaty ja na razie nawet nie mam z czego bo syndyk nadal zajmuje moje wynagrodzenie.

     • U nas też syndyk zajmuje ale rente, powiedział ze zwolni dopiero jak wyrok będzie prawomocny, a ZUS powiedział że po otrzymaniu pisma od syndyka będziemy musieli poczekać około miesiąca aż zwolnią rentę bo tyle to u nich trwa, więc pierwszy miesiąc spłaty będzie masakryczny, ale pocieszamy się że jesteśmy coraz bliżej końca. Plan spłaty uważam że ustalony rozsądnie, dużo mniej niż zabiera teraz syndyk a wcześniej komornik więc damy radę, szczególnie że motywuje nas perspektywa, że po wykonaniu planu będzie wreszcie koniec. Wcześniej jak był komornik tej perspektywy nie było a renta i tak była zabierana, teraz wiem że chociaż jest jakiś cel tego i będzie to mieć pozytywny koniec

  • No i dokonalismy w listopadzie wpłaty pierwszej raty mimo że nie mamy pewności iż wyrok o plan spłaty jest prawomocny. Wszystko wskazuje na to że jest, bo rozprawa była jawna, wierzyciele byli poinformowani, w Sądzie nie mają informacji aby ktoś składał wniosek o uzasadnienie, nie mamy tylko jeszcze z Sądu uprawomocnionego wyroku mimo złożenia już dawno wniosku o taki. Nie wiemy też czy wierzyciel się nie odwołała, bo pismo żadne nie przyszło a w Sądzie nie wiedzą . Ale balismy się, że jak nie dokonamy wpłaty, a w grudniu otrzymamy wyrok z informacją że jest prawmocny z dniem xxx października to będzie kicha jak nie dokonamy wpłaty w listopadzie (plan spłaty zaczyna nam się w następnym meisiącu po uprawomocnieniu).

   • witam ja mam już prawomocny plan spłaty , należy zadzwonić do sądu i spytać czy jest prawomocny powinni udzielić takiej informacji, zanim przyjdzie pocztą może trochę upłynąć. Spytam może niedyskretnie ile dostaliście tzn chodzi o ratę miesięczną i na ile, może na priv mój email ela7434@wp.pl

    • Gratuluje emma, w takim razie ja też może niedługo otrzymam. Do Sądu dzwonię dwa razy w tygodniu i mam wrażenie że już mnie rozpoznają po głosie 🙂 Sędzia zasądziła 165 zł na 28 m-cy. A mogłabym zapytać w którym sądzie miałaś sprawę?

     • Ja mam 500 na 36 i maż tyle samo mimo że ma niskie zarobki i dwóch wierzycieli na kwotę 30 tys , tymczasem syndyk bierze najwięcej w kraju za moją sprawę 11 tys gdzie wszystko sprzedałam sobie sama a za męża 8 tys gdzie nie było nic do sprzedaży i nic do podziału , dodatkowo złożył wniosek do sądu o to aby zasądził nam tyle w planie spłaty ile on pobierał do masy upadłości , sąd w Kielcach najgorszy chyba w całym kraju. Dodam że nie mamy domu samochodu i obydwoje dzieci poważne choroby leczenie w warszawie i Sandomierzu (koszty dojazdu nas zjedzą) chore na poważne przewlekłe schorzenia . Płacąc te plany spłaty wpadniemy w kolejne długi bo musimy leczyć dzieci , opłacać utrzymanie nieswojego mieszkania i żyć , sąd nie wziął tego pod uwagę.

 8. Witam.Jestem juz ,po sprawie o ustaleniu planu splat.Sad orzekl ,o 200zl,na 36 miesiecy,pryz zadluzeniu ok.40.000.Pani syndyk ,twierdzi,ze jej rola juz sie w sprawie zakonczyla.Mam to splacic,i koniec.Pismo wyroku do komornika,i ma zejsc z kont,i pracodawcy.Moge podjac np.lepiej platna prace,i nic nikomu do tego.Zalozyc nowe konto i.t.d.Panie Mecenasie,czy Pani syndyk sie nie myli,i co jescze ewentualnie mogl roic w sprawie?

  • Odwołanie można składać. Ale zaraz, zaraz… KOMORNIKA masz na koncie?!?? Co Ty mówisz?!! Niemożliwe! Przecież komornika rola się kończy w momencie początku upadłości, postanowienia o tejże upadłości! Ejże…!!?? To jak to jest?

   • Pani komornik twierdzi,ze dopoki nie otrzyma prawomocnego wyroko,z sadu o zakonczeniu postepowania,zawiesza wszystkie srodki.Twierdzi ,ze to zgone z ustawa,jej rola sie skonczy ,po tym wlasnie ,jak w moim przypadku ,planie splaty.

     • Pani syndyk ,powiedziala ,ze jej rola juz sie skonczyla,mam te ray do zaplacenia,powieadomienie komrnika ,o otrzymaniu pisma ,i tyle.

     • No ja popieram moskita – ani tutu nie rozumiem, z tak bardzo chaotycznej wypowiedzi i zasadniczo można się domyślać czegokolwiek czyli wszystkiego – co miała ona znaczyć? 🙂 W ogóle nie wiemy marcin o co chodzi…

     • Cześć,

      z tego co się orientuję rola syndyka kończy się w momencie uprawomocnienia postanowienie o planie spłat. Akurat dzisiaj odebrałem prawomocne postanowienie z sądu, z którym pojechałem do Syndyka. Pani Syndyk je powiedziała, że na tym jej rola się kończy. Z tym postanowienie pojechałem do banku (Pani Syndyk wskazała mi dokładną placówkę), gdzie pokazałem to prawomocne postanowienie, Pani z banku zadzwoniła jeszcze do Pani Syndyk aby potwierdzić czy wszystko jest w porządku i po tym odzyskałem zarząd nad kontem (mogę już wybierać z nie go pieniądze i robić przelewy). Od momentu kiedy miałem rozprawę o plan spłat na konto, które założył syndyk wpłynęło 2 x 50% moje pensji, a dzisiaj te pieniądze mogłem wypłacić i mam je do własnego użytku. Syndyk też mnie poinformowała, że wyśle pismo na pocztę aby już nie było przekierowania korespondencji.

     • Co masz ,w tej wypowiedzi chaotycznego?Syndyka konczy sie rola,w tym momencie.Mam plan splaty.Komornika musze powiadomic,jak juz bedzie prawoocny,bo jak naraie siedzi na kontach,i twierdzi,ze w zawieszeniu jak narazie moze jeszcze blokowac.

     • marcin – ty się tak kolego nie gorączkuj, tylko pisz precyzyjnie i bez błędów. Coś tutaj „nie halo”: nie może być komornika na koncie w trakcie postępowania z syndykiem.

  • Wszystko się zgadza. Syndyk już nie ma w Pana sprawie. Postępowanie upadłościowe formalnie się zakończyło. Pan ma już tylko wykonywać plan spłaty i zdawać sądowi coroczne sprawozdania.
   Przy czym nie bardzo wiem skąd u Pana ten komornik skoro była ogłoszona upadłość.

   • Wyglada ,to na czysta zawisc inic wiecej.Po otrzymaniu wyroku,dostarcze jej to osobiscie,i ie bedzie tak ,ze zaslania sie nieznajomoscia ustaw.

    • Wlasnie przyszlo z kancelaria ,ktora reprezentuje wierzyciela:Wniosek uzasadnienia orzeczenia ,oraz o doreczenie orzeczenia wraz z uzasadnieniem.O co chodzi,jak jeszcze niczego z sadu nie dostalem..Tak jakby postanowinie chcieli?Nic ,takiego nie mam.

     • Wierzyciel uczestniczył w postępowaniu i chce od Ciebie dokumentów? Niech sobie z sądu wezmą leniuchy 🙂 Nie masz obowiązku im tego przesyłać

     • Tzn.,ja dostalem tego odpis,ze chca uzasadnienia postanowienia z sadu,z tym ,ze ja takiego nie mam.Wiec .o co chodzi?

     • I nic Pan nie dostanie jeżeli nie zażąda. Uzasadnienie z postanowieniem dostanie ten kto złoży o to wniosek – oczywiście w terminie.
      Skoro wierzyciel złożył wspomniany wniosek to znaczy, że nosi się z zamiarem jego zażalenia.

 9. Marcin, jeśli wierzyciel wystąpił do sądu o doręczenie orzeczenia wraz z uzasadnieniem, a postanowienie o ustalenie PSW jeszcze nie jest prawomocne to prawdopodobnie szykują się do złożenia zażalenia. Jeśli tak się stanie zostaniesz o tym fakcie przez sąd poinformowany.

  • Dziekuje,za pomoc.Rzeczywiecie,wszystko na to wskazuje,tak jak opisuje moskit.Planuje, odwolac sie po otrzymaniu prawomocnego wyroku.Chcialbym,napisac odwolanie,o zmniejszenie rat ,tak mniej wiecej o polowe,czyli z 200zl,do 100,i chyba nie pogorsze tym swojej sytuacji,tzn.sad chyba ,przez to nie zwiekszy wysokosci rat?

   • Wierzyciel musi złożyć zażalenie zanim PSW się uprawomocni, ty jeśli byś chciał również (choć wydaje mi się, że w twoim przypadku już jest na to za późno).
    Proponuję przenieść dalszą dyskusję na forum, będzie dla wszystkich znacznie wygodniej i szybciej 🙂

    • Nie dostalem zadnego pisma z sadu.Skad mam wiedziec,czy orzeczenie jest prawomocne?Jak mam splacac zasadzony plan splaty?Gdzie sie tego dowiedziec?

     • Wszystko powinno być opisane w postanowieniu o ustaleniu planu spłaty wierzycieli, tj. co, komu i kiedy ma Pan spłacić.
      O tym czy postanowienie jest prawomocne może się Pan dowiedzieć najzwyczajniej dzwoniąc do sądu.

     • Rozmawialem ,z pania syndyk.Prawdopodobnie wierzyciel zlozyl zazalenie,dlatego nie mam prawomocnego wyroku.Teraz pytanie,Gdzie ,i jak sie odwolac,tzn,zaskarzenie,do tego samego sadu?

     • Zażalenie wnosi się do sądu odwoławczego, ale za pośrednictwem sądu, który wydał postanowieni. Pytanie tylko czy Panu nie upłynął już termin do wniesienia zażalenia i co dokładnie chce Pan żalić, bo chyba nie to, że wierzyciel wniósł zażalenie. Pan powinien wnieść odpowiedź na zażalenie.

     • Postanowienia PSW ,zadnego nie dostalem.Wyrok jest juz prawomocny.Teraz dopiero dostalem od komornika pismo,ze w zwiazku z upadloscia i.t.d,konczy postepowanie wobec mnie.

 10. Moje ogłoszenie o upadłości nastąpiło 9 maja 2015r. Od tego czasu trwały wszystkie etapy przy czym sama likwidacja majątku nie było zbyt skomplikowana (nie było mieszkania, domu, jedynie drobne sprzęty domowe). Pod koniec 2016r. syndyk poinformował mnie że zbliżamy sie do zakończenia postępowania likwidacyjnego i żebym złożyła wniosek do sądu o ustalenie planu spłaty co tez uczyniłam. Niebawem minie dwa lata jak trwa postępowanie likwidacyjne. Zadzwoniłam więc do sądu z zapytaniem czy coś wiadomo w sprawie ustalenia mojego planu spłaty. Uzyskałam odpowiedź że nie mają ustalonego terminu co do rozpatrzenia wniosku i należy czekać. Zastanawiam się czy faktycznie tak jest, a jesli tak to czy to nie jest jakaś luka. Bo w obliczu takiej sytuacji postępowanie likwidacyjne (w postaci zajęcia wynagrodzenia) może trwać nawet do czasu spłaty całości zadłużenia. Mogę prosić o opinię w tej sprawie.

     • Mam taką samą sytuację likwidacja majątku przebiegła szybko a ustalenie Planu spały ciągnie się 6 miesięcy . Jak to możliwe przecież wyznaczenie rozparpary o upadłość oraz o sprzedaż mieszkania nie trwała tak długo a teraz gdy jesteśmy na prostej drodze sprawa się przedłuża. Jeśli jest to normalne postępowanie to proszę o informację jak długo można czekać na rozprawę o plan spłat i czy jest możliwość odwołania się przyspieszenia cokolwiek . Niemożliwe jest utrzymywać się z 400 zł miesięcznie przy wynajmowaniu mieszkania . Chyba nie taki był zamysł postępowania upadłościowego . Ma to służyć oddłużeniu a tutaj jest gorzej bo nie dość że nie mamy mieszkania to nawet pieniędzy jest mniek

     • Niestety nie znam akt Pani sprawy, a co za tym idzie nie jestem w stanie wskazać konkretnych przyczyn takiego stanu rzeczy.
      Niestety nie ma żadnych terminów, ani na wyznaczenie rozprawy, ani tym bardziej na zakończenie całego postępowania. Nie ma też możliwości przyspieszenia postępowania. To sąd decyduje co, kiedy i jak.

  • Rozumiem, że został złożony wniosek o stwierdzenie wykonania PSW? Jeżeli tak, to najlepiej przejść się do sądu i zaznajomić z aktami sprawy, ewentualnie zadzwonić do sądu i dowiedzieć się w ten sposób co dzieje się w sprawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *