Upadłość konsumencka 2016 roku nie będzie zasadniczo różnić się od tej z roku 2015. Niemniej Nowy Rok przyniesie trzy ważne zmiany, które w sposób istotny zmienią sytuacje niektórych dłużników. 

Upadłość konsumencka 2017 TUTAJ

 

Upadłość konsumencka na wniosek wierzyciela

Na chwilę obecną upadłość konsumencka może zostać ogłoszona jedynie na wniosek dłużnika. Od 2016 r. ma się to jednak zmienić i upadłość konsumencka będzie mogła zostać przeprowadzona również na wniosek złożony przez wierzyciela.

Zgodnie z nowymi przepisami wierzyciel będzie miał prawo zgłosić wniosek o ogłoszenie upadłości byłego przedsiębiorcy, po zaprzestaniu prowadzenia przez niego działalności gospodarczej, jeżeli od dnia wykreślenia jej z właściwego rejestru nie upłynął rok. Dotyczy to także byłych wspólników osobowych spółek handlowych oraz osób, które faktycznie prowadzili działalność gospodarczą pomimo jej niezarejestrowania, jeżeli od dnia zaprzestania prowadzenia działalności nie upłynął rok. Postępowanie wszczęte w stosunku do wyżej wskazanych osób na skutek wniosku wierzyciela będzie prowadzone według przepisów o upadłości konsumencie.

Niestety dla wielu dłużników jest to powód do zmartwienia. Jeżeli bowiem dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa lub zachodzą w stosunku do jego osoby pozostałe okoliczności skutkujące oddaleniem wniosku (przeczytać o nich można TUTAJ), to nie ma on co liczyć na pełne oddłużenia. W jego sytuacji upadłość konsumencka będzie oznaczała likwidację majątku bez umorzenia niespłaconych w toku postępowania upadłościowego długów. Nie pomogą tu nawet względy słuszności lub względy humanitarne, które w przypadku złożenia wniosku przez samego dłużnika dają mu jeszcze szanse na nowy start.

Taki stan rzeczy w praktyce będzie oznaczał wyścig między wierzycielami, a co niektórymi dłużnikami, o to kto pierwszy złoży wniosek o ogłoszenie upadłości. Przy czym przepisy w ogóle nie regulują kwestii kolizji między wnioskiem wierzyciela, a wnioskiem dłużnika. W przypadku wpłynięcia do sądu obu wniosków nie wiadomo któremu z nich i w oparciu o jakie zasady sąd da pierwszeństwo.

Były przedsiębiorca nie musi już czekać roku 

Niewątpliwie dobrą wiadomość dla byłych przedsiębiorców jest zniesienia rocznego okresu wyczekiwania na możliwość złożenia wniosku o upadłość konsumencką. Dotychczas bowiem między zakończeniem i wyrejestrowaniem działalności gospodarczej a złożeniem wniosku musiał upłynąć rok. Dłużnik w tym okresie miał bowiem nadal możliwość złożenia wniosku o upadłość dla przedsiębiorców. Od 01 stycznia 2016 r. wniosek o upadłość konsumencką będzie można złożyć zaraz następnego dnia po zakończeniu i wyrejestrowaniu swojej działalności gospodarczej.

Wniosek o upadłość konsumencką na formularzu

Do 01 stycznia 2016 r. wniosek o upadłość konsumencką będzie składany na formularzu. Uchybienie temu obowiązkowi będzie stanowiło brak formalny wniosku, a co za tym idzie skutkowało wezwaniem dłużnika do uzupełnienia rzeczonego braku poprzez złożenia wniosku na formularzu i to pod rygorem jego zwrotu.

Wzór formularza wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej ma natomiast określić Minister Sprawiedliwości w drodze rozporządzenia. Stan prac nad projektem można śledzić TUTAJ.

Upadłość konsumencka 2017 TUTAJ

Upadłość konsumencka 2016

Dołącz do dyskusji na forum!

Zachęcam do zadawania pytań na forum o upadłości konsumenckiej. Przejdź do strony >>

57 Replies to “Upadłość konsumencka 2016 – jakie zmiany?”

 1. Tymczasem ja składam zaraz po Nowym Roku – jeśli Sąd mi odrzuci/oddali wniosek, bo nie ma wzoru wniosku, to będę się odwoływał. Można tak?
  Przecież jeśli ustawodawca wprowadza obowiązek, którego… sam nie dopełnia(sic!), to nie można karać za to petenta!
  Mało tego! Przecież jeśli wierzyciel podniesie i użyje takiego samego (prawie) wniosku i Sąd to przyklepie, to z powodu nieudolności ustawodawcy (brak właściwego wzoru wniosku) zaważy to NA CAŁYM ŻYCIU dłużnika.
  Ech… a to Polska właśnie… Byle jak, byle co – i winnych oczywiście (jak zawsze) brak!

 2. Panie Mecenasie, a co z przedsiębiorcami, którzy są niewypłacalni i z długami zamknęli firmy. Mają nadal obowiązek zacząć od wniosku o upadłość przedsiębiorcy, a w razie odrzucenia z powodu braku majątku od razu składać konsumencką, czy mogą to zrobić od razu po zamknięciu firmy. Teraz mieli obowiązek zawsze złozyć upadłość przedsiębiorcy do roku od wykreślenia z ewidencji. Czy są nowe, specjalne formularze dla przedsiębiorców, czy tylko nowe formularze są dla upadłości konsumenckiej?

  • Nie ma żadnego osobnego formularza wniosku o upadłość konsumencką dla byłych przedsiębiorców.
   Obecnie wniosek o upadłość konsumencką można złożyć zaraz następnego dnia po wyrejestrowaniu działalności gospodarczej.
   Niemniej uchybienie obowiązkowi terminowego złożenia wniosku o upadłość dla przedsiębiorcy nadal stanowi dla sądu podstawę do oddalenia wniosku o upadłość konsumencką.

 3. Witam,
  proszę o podpowiedź. Parę miesięcy zamknęłam działalność. Złożyłam wniosek o upadłość przedsiębiorstwa, do tej pory nie mam odpowiedzi z Sądu, choć wiadomo, że nie posiadam wystarczającego majątku na pokrycie kosztów sądowych. Czy mimo nie zakończonego postępowania mogę złożyć o upadłość konsumencką? Czy powinniśmy złożyć wspólny wniosek z mężem, skoro jesteśmy oboje odpowiedzialni za długi? I czy wszystkie nasze zobowiązania muszą być przedawnione. Część nadal w jakimś stopniu spłacamy, ale ogólne raty przewyższają nasze dochody.

  • Nalepy poczekać do czasu rozpoznania wniosku przez sąd.
   Każdy małżonek musi złożyć osobny wniosek niezależnie od okoliczności powstania zadłużenia. Przy czym wnioski mogą zostać połączone do wspólnego rozpoznania.
   Nie stanowi problemu fakt, że niektóre zobowiązania są obsługiwane.

 4. Panie Mecenasie

  Z jakiego przepisu dokładnie wynika, że były przedsiębiorca nie musi juz czekać roku po wyrejestrowaniu dział. gosp. na złożenie wniosku o upadłość konsumencką?

 5. Panie Mecenasie,
  mam pytanie odnośnie ilości rubryk do wpisania np. ilości wierzycieli. Co jeśli we wzorze jest po prostu za mało rubryk? Można dołączyć spis wierzycieli osobno w załączniku?
  Kłaniam się,Sylwester

 6. „Zgodnie z nowymi przepisami wierzyciel będzie miał prawo zgłosić wniosek o ogłoszenie upadłości byłego przedsiębiorcy, po zaprzestaniu prowadzenia przez niego działalności gospodarczej, jeżeli od dnia wykreślenia jej z właściwego rejestru nie upłynął rok. … itd..” przytaczam tu Pana wpis

  Pytanie – dotyczy to tylko byłych przedsiębiorców czy również „zwykłych” konsumentów?

   • Witam ponownie,
    Panie mecenasie jestem właśnie po rozprawie o upadłość osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Wniosek został złożony w sierpniu 2015 roku, rozprawa po 13 miesiącach.Wniosek został złożony prawidłowo i sąd nie ma wątpliwości co do niewypłacalności. Nie ma też zarzutu działań, które są przesłanką do braku możliwości ogłoszenia upadłości. Ale nie w tym problem. Sąd oddalił wniosek ze względu na brak majątku, gdyż posiadane mieszkanie jest też obciążone kredytem hipotecznym i innymi tytułami więc nie starczy na pokrycie kosztów postępowania. Do tego miejsca wyrok rozumiem.
    Niestety w dalszej treści wyroku pada stwierdzenie, że sąd nie może powiedzieć, że nie mogę złożyć wniosku po upadłość konsumencką ale mówi też, że oddalenie tego wniosku blokuje mi w obecnym stanie prawnym możliwość złożenia wniosku o upadłość konsumencką na 10 lat… chyba , że coś się zmieni.
    Wystąpiłam o uzasadnienie wyroku na piśmie. Wg mojej wiedzy to nie mam co zaskarżać tego wyroku ale czy mogę złożyć wniosek o upadłość konsumencką czy tak jak padło w wyroku nie mam takiej możliwości przez 10 lat? Więc jak to jest na prawdę? Co mogę zrobić?

    • Można składać wniosek o upadłość konsumencką. Jedyne czego można się obawiać, to zarzut, że wniosek o upadłość dla przedsiębiorców nie został złożony w terminie. Samo wcześniejsze oddalenie wniosku o upadłość dla przedsiębiorców nie stanowi problemu.

 7. witam mam pytanko czy osoba fizyczna tzw nornalny kowalski moze oglosic upadlosc a jak mam rente to zabiora rente czy jak to dziekuje

  • Tak, upadłość konsumencka jest właśnie dla „normalnego kowalskiego”. Renty nikt nie zabierze, jeżeli wcześniej nie była zajęta przez komornika w ramach prowadzonych postępowań egzekucyjnych. W tym zakresie bowiem w upadłości konsumenckiej obowiązują te same przepisy co w postępowaniu egzekucyjnym.

 8. MAM DŁUG NA 300 TYSIECY I 26 LAT……. WIEKSZOSC PIENIEDZY PRZEGRALEM PRZEZ HAZARD…WSZYSTKO MI WYPOWIEDZIELI….. JAKIE MAM SZANSE ? RATUJE MNIE TYLKO ANGLIA ?

   • Czy jeśli nie podjalem sie leczenia (brak czasu gdyz pracowalem po 10h dziennie jako bankier)
    I jak nie mam mieszkania na wlasnosc …..
    TO co mam zrobic i jakie dok przygotowac by wszystko sie udalo ??
    Wyjezdzam do pracy w marcu do Anglii. Tam juz kontaktowalem sie z firma odpowiedzialną za upadlosci. Podobno prawo w Anglii jest inne i jest na to duza szansa.
    Mam 300 tys dlugu.. wiekszosc z dlugu doprowadzona zostala przez hazard.
    Ale zarabialem dobre pieniadze wiec stac mnie bylo placic ponad 3000 rat miesiecznie
    Przez 3 lata bylem wyplacalny.
    Po rozwiazaniu umowy o prace z pracodawca…zaczely się schody….
    Proszę mi Panie Michale szczerze powiedzieć… Czy mam szanse ??
    Cała moja rodzina ma problemy…..Bardzo chcialem im pomoc grajac…chcialem szybko sie jeszcze bardziej wzbogacic…. za 2 tyg wyjezdzam i muszę wiedzieć wszystko co powinienem.
    Proszę o porady….Czy mogę zalatwic jakis dokument poswiadczajacy zew taki problem mialem ?

    • Szanse Pan ma. Niemniej jeżeli powołuje się Pan na problemy z hazardem, a nie przedstawi żadnej dokumentacji, to nie wiem czy sąd da wiarę na słowo.
     Przepisy nie określają jakie dokumenty mają być przedstawione. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji danego dłużnika. Zasada jest taka, że to Pan ma przekonać sąd, że ta upadłość się Panu należy. Jak to Pan zrobi, tj. jakimi dowodami, to już Pana problem. Każdy dowód poza opinią biegłego jest dopuszczalny.
     Wskazałem Panu już link do tematu na forum, gdzie ta kwestia jest dokładnie omawiana. Nie będę powielał treści. Proszę tam pisać.

 9. Jeżeli formularz wniosku nie jest dostępny, to wniesienie sprawy może odbyć się na podstawie dotychczasowego wzoru takiego wniosku!!!
  Prawo nie może być ograniczone żadną luką!!!
  W przeciwnym razie jest to złamanie prawa do dochodzenia sprawiedliwości!!!

  • Jerzy – nie mieszaj!
   Wniosek musi być na wzorze i jest to w interesie składającego wniosek!!!
   Jak nie ma w Sądzie, to można sobie wydrukować z internetu – a tak ryzykujesz, że Sąd odrzuci wniosek, bo formalnie źle złożony.

 10. Witam, mam spore długi. I nieruchomość której jestem właścicielem w 50%. Drugie 50% należy do mojej byłej partnerki ( nie mieliśmy ślubu). Na zakup nieruchomości jest wzięty kredyt hipoteczny na 35 lat ( zostało jeszcze 26 lat). Kredyt jest spłacany terminowo przez moją byłą partnerkę. I czy w tym przypadku będę mógł złożyć wniosek o upadłość? Nie ruszając w ogóle kredytu i nieruchomości? Co w tym przypadku? Z góry dziękuje za pomoc

   • Nie dopisałem , że upadłość zawsze wiąże się ze sprzedażą majątku. Wiec kredyt i nieruchomość muszą być „ruszane”.
    Jest co prawda opcja układu z wierzycielami ale nie wiem jak to zadziała w Twoim przypadku. To Sąd po głoszeniu upadłości na wniosek upadłego zwołuje zebranie wierzycieli.

    W każdym razie nie znając szczegółów albo wniosek powinniście złożyć oboje , albo rozmawiać z bankiem o przeniesieniu kredytu na dom na byłą partnerkę.

  • Wniosek może Pan składać. Jeżeli partnerka jest współkredytobiorcą, to spłata kredytu nadal będzie ją obciążała. Przy czym Pana udział w nieruchomości będzie spieniężany (sprzedawane), a kwota, jaką bank uzyska w ten sposób oraz ewentualnie w toku wykonywania planu spłaty wierzycieli zmniejszy zakres odpowiedzialności współkredytobiorcy – partnerki.

 11. Witam,
  Mam pytanie:
  26 lutego została ogłoszona moja upadłość konsumencka na zasadach z 2015 r bo wniosek składałem w 10.2015r. Zarabiam średnio 4500 zł miesięcznie z czego od 4 lat komornik pobiera mi 50 % pensji i na konto wpływało mi średnio do 2100 zł.Pani syndyk oznajmiła mi że zajmuje mi całą pensję i będę dostawał od niej najniższą krajową przez okres 36 miesięcy.Czy jest jakaś możliwość prawna żeby zwiększyć kwotę którą mam dostawać od Pani syndyk?

  • Widzę, że temat wysokości zajęcia wynagrodzenia przez Syndyka jest wciąż bardzo aktualny…
   Cóż mogę powiedzieć tylko , że żyjemy w niedobrym państwie. W Państwie , gdzie każdy syndyk lub komornik może łamać zasady i to ten upadły, lub zadłużony musi ubiegać się o to co ma zagwarantowane…
   Tak powinno być:

   21 czerwca 2015 o 20:25
   #128
   Odpowiedz

   adw. Michał Hajduk

   Administrator forum

   @ minky
   Część wynagrodzenia niepodlegającą zajęciu określają przepisy art. 87 i 87(1) Kodeksu pracy. Uproszczając nie wchodzi do masy upadłości kwota stanowiąca połowę wynagrodzenia, przy czym upadłemu musi pozostać kwota nie mniejsza niż minimalne wynagrodzenie za pracę. W przypadku gdy w toku upadłości zaspokajane są alimenty, upadłemu może zostać zabrane nawet 2/5 wynagrodzenia.
   W związku z powyższym jeżeli ktoś zarabia 5.000 zł, to do masy upadłości schodzi 2.500 zł. Jeżeli natomiast upadły zarabia 1.300 zł, to do masy upadłości wchodzi 13,84 zł.

   @ kasia
   Jeżeli syndyk włączy do masy upadłości składnik majątku stanowiący własność innej osoby niż upadły, to taka osoba musi wystąpić z wnioskiem o wyłączenie go z masy upadłości (art. 70-74 p.u.n.).
   Jeżeli natomiast syndyk do masy upadłości zaliczył składnik majątku stanowiący wprawdzie własność upadłego, ale z mocy przepisów prawa niewchodzący do masy upadłości, to wątpliwości co do tego, które z przedmiotów należących do upadłego wchodzą w skład masy upadłości, rozstrzyga sędzia-komisarz na wniosek syndyka lub upadłego.

   Upadły dłużnik w każdym czasie może złożyć wniosek o umorzenie postępowania upadłościowego. Wniosek ten wiąże sąd. Przy czym skutki powstałe w związku z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej pozostają w mocy nawet w razie umorzenia postępowania.

   A jak będzie ?

 12. Witam,
  Mam bardzo ważne pytanie, mianowicie – czy osoba nigdy nie prowadząca żadnej działalności gospodarczej, a posiadająca zadłużenie, które powstało w wyniku choroby (utrata pracy i brak możliwości podjęcia nowej) może złożyć wniosek o upadłość konsumencką? I czy jest szansa, że zostanie on pozytywnie rozpatrzony i zadłużenie zostanie anulowane?

  • Dzień dobry, dziwne te nowe przepisy – nie wiem o co chodzi, może ktoś wyjaśni? Złożony wniosek o upadłość, jest postanowienie o upadłości – ale syndyk mówi, że nie wiadomo jak prowadzić sprawę, bo we wniosku do sądu nie został złożony spis postępowań egzekucyjnych. Faktycznie, nie został złożony taki spis, bo w sumie to nie wiadomo gdzie a rubryki nie ma, sad też nie chciał. Syndyk mówi, że nie ma jak prowadzić sprawy – moja odpowiedź, że według mojej wiedzy mam to mu dostarczyć, nastąpiło zaprzeczenie, a potem… że mam dostarczyć w try miga. Faktycznie taki spis trzeba we wniosku zalaczyc – i gdzie?

   • Raczej dziwny syndyk 🙂 Przepisy nie wymagają załączania do wniosku listy prowadzonych postępowań egzekucyjnych, a co za tym idzie w formularzu nie przewidziano takiej rubryki. Niemniej na żądanie syndyk dłużnik ma obowiązek dostarczyć mu takie informacje i stosowne dokumenty.

  • Masz takie prawo, musisz jednak wykazać, że zadłużenie nie miało celowego charakteru a wiązało się z podanymi przez Ciebie okolicznościami.

 13. Witam. Panie Mecenasie – mam takie jedno pytanie – Czy jeżeli np. miałem kredyt (na osobę prywatną) i spłacałem go regularnie, to taki kredyt również będzie podlegał pod upadłość konsumencką? Wszystko popsuło się i przestałem być wypłacalny w trakcie prowadzenia działalności… Niestety za bardzo zawierzyłem drugiej stronie… Ale to nie o to chodzi. Czy taki kredyt również zostanie do tego dołączony (do upadłości konsumenckiej)? I mam takie pytanie – z czym dokładnie wiąże się (w przyszłości) taka upadłość? Czy np. będę w jakimś rejestrze i „mogę zapomnieć i śnić tylko” o telefonie na abonament czy jakichś innych ofertach bankowo/ofertowo/handlowych?

   • Witam serdecznie. Wraz z żoną przymierzamy się do ogłoszenia upadłości konsumenckiej, ponieważ wpadliśmy w pętlę kredytową i nie jesteśmy w stanie się z tego wygrzebać :/ Należności wobec wierzycieli przerastają nasze miesięczne dochody. Nasze pytanie dotyczy jednak czegoś innego. Sprawa tyczy się postępowania spadkowego po śmierci taty. Wraz z mamą i bratem doszliśmy do porozumienia, że ja z bratem dostaniemy po kawałku działki, a mama dostanie dom. Całe postępowanie jest już praktycznie na ukończeniu, jednak dowiedzieliśmy się, że syndyk może zakwestionować taki podział. Czy to prawda, że syndyk może wystąpić wobec mamy o wyrównanie różnicy w wartości majątku po podziale na moją korzyść i brata? Mama oczywiście pracuje „na czarno” i nie ma żadnych dochodów. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

 14. Mam wzór wniosku o upadłość , a gdzie mogę pobrać sam wniosek? Czy mogę sama zrobić i wypisać według wzoru?

 15. Witam, bardzo proszę o pomoc. 4 lata temu rozeszłam się z mężem, on zamieszkał w naszym zakupionym na kredyt mieszkaniu z nową rodziną, ja wyprowadziłam sie. Rok temu rozwiodłam się, ale nie dokonałam podziału majątku. Niedawno dowiedziałam się, że kredyt hipoteczny przestał był spłacany, doszło do tego zadłużenie spółdzielni mieszkaniowej. Za wszystkie zadłużenia jestem współodpowiedzialna jako współwłaścicielka mieszkania. W tej sytuacji zastanawiam się nad ogłoszeniem upadłości konsumenckiej . Kiedy złożyć wniosek. Czy mogę to zrobić jeszcze przed licytacja mieszkania? Z tego co wiem, procedura eksmisji i licytacji przedłuża się, ze względu na 3 małoletnich dzieci w tym niemowlaka. W jakim procencie odpowiadam za długi kredytu hipotecznego – jestem tylko w połowie obciążona czy w całości tym długiem, czy zadłużenie wobec spółdzielni powinno znaleźć się w moim wniosku?

  • Tak, jeżeli jest już wymagalne zadłużenie, to nie trzeba czekać ani na postępowanie egzekucyjne, ani nawet na wytoczenie powództwo o zapłatę przez wierzyciela.
   Jeżeli zaciągała Pani kredyt wspólnie z byłym mężem, to jest Pani współkredytobiorcą i odpowiada za całość zobowiązania – nie tylko za połowę.
   Tak, zadłużenie wobec spółdzielni należy wykazać we wniosku.

 16. Witam, chciałem się dowiedzieć jak wygląda sytuacja w przypadku, gdy jestem wiceprezesem spółki z o.o. i chce złożyć wniosek o upadłośc konsumencką czy są ku termu jakieś przeszkody, co najpierw powinienem zrobić?

  • Jest to bez znaczenia. Nic to nie zmienia w sytuacji dłużnika.
   Wyjątek stanowi jedynie przypadek, gdy jest się prezesem/członkiem zarządu spółki, która powinna ogłosić upadłość. Uchybienie obowiązkowi złożenia wniosku o upadłość takiej spółki stanowi podstawę do oddalenia własnego wniosku o upadłość konsumencką.

   • witam Panie Mecenasie czy jeżeli mąż ma długi za alimenty i mieszkanie nie jest w stanie tego spłacić nie pracuje ma najniższą grupe bez renty może złożyć wniosek o upadłość co musi zrobić gdzie się zgłosić ?

    • To gdzie „ma się zgłosić” i „co musi zrobić” jest dokładnie już opisane na blogu. Jest nawet wzór wniosku.
     Alimenty same w sobie nie stanowią przeszkody na drodze do ogłoszenia upadłości, niemniej tego typu zaległości nie podlegają umorzeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *