Podejmując decyzję o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej musisz mieć na uwadze, że postępowanie upadłościowe to często długotrwały proces, który wiąże się z koniecznością znoszenia określonych „niedogodności”. Wysoce prawdopodobnym jest również, że „niedogodności” tę w pewnym stopniu dotkną także członków Twojej rodziny. W związku z powyższym, aby podjęta przez Ciebie decyzja była jak najbardziej świadoma, przygotowałem listę najistotniejszych konsekwencji ogłoszenia upadłości konsumenckiej, o których pisałem już na łamach niniejszego bloga.
Konsekwencje upadłości konsumenckiej:
- Z chwilą ogłoszenia upadłości konsumenckiej tracisz prawo zarządzania i rozporządzania swoim majątkiem, które od tego momentu przysługuje wyłącznie syndykowi. W konsekwencji powyższego, nie możesz już samodzielnie sprzedać swojego mieszkania, czy też samochodu. Wszelkie czynności prawne dotyczące składników Twojego majątku, a dokonane przez Ciebie już po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej będą nieważne.
- Cały Twój majątek, za wyjątkiem pewnych jego składników (więcej na ten temat TUTAJ), staje się „masą upadłości”, która służy spłaceniu twoich długów oraz pokryciu kosztów postępowania upadłościowego. W związku z powyższym, cały Twój majątek wchodzący do „masy upadłości” zostanie spieniężony przez syndyka. Dotyczy to również Twojego domu/mieszkania, z którego będziesz musiał się wyprowadzić.
- W związku z powyższym zobowiązany będziesz do wskazania i wydania syndykowi wszystkich składników Twojego majątku oraz dotyczących ich dokumentów.
- Do „masy upadłości” wejdzie również Twoje wynagrodzenie z umowy o pracę w części podlegającej zajęciu w postępowaniu egzekucyjnym. Przy czym ograniczenie to nie odnosi się już do otrzymywanego wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia, czy też umowy o dzieło. Nie licz zatem na to, że w przypadku wcześniejszego zajęcia Twojego wynagrodzenia przez komornika zostanie ono zwolnione po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej.
- Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej będziesz mógł jedynie zawierać drobne umowy życia codziennego, jak np. zakupy żywności. Wykluczonym jest zawieranie przez Ciebie umów, które skutkowałyby zwiększeniem zadłużenia, w stopniu wpływającym na możliwość zaspokojenia Twoich dotychczasowych wierzycieli.
- Ogłoszenie upadłości konsumenckiej spowoduje postawienie wszystkich Twoich zobowiązań w stan natychmiastowej wymagalności i to niezależnie od tego, czy byłe one dotychczas na bieżąco regulowane. Nie ma możliwości objęcia postępowaniem upadłościowym tylko części Twoich zobowiązań.
- Jeżeli jesteś w związku małżeńskim, to z chwilą ogłoszenia upadłości konsumenckiej między Tobą i współmałżonki powstanie rozdzielność majątkowa, zaś cały majątek wspólny wejdzie do masy upadłości (więcej na ten temat TUTAJ). Twój współmałżonek będzie mógł dochodzić należności z tytułu udziału w majątku wspólnym jedynie w postępowaniu upadłościowym, tj. zgłaszając swoją wierzytelność sędziemu-komisarzowi tak jak pozostali wierzyciele.
- Jeżeli prowadzisz postępowanie sądowe, to po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej Twoje miejsce zajmie syndyk, który od tego momentu będzie reprezentował Twoje interesy.
- Pewne czynności prawne (umowy darowizny, umowy sprzedaży, obciążenia majątku) dokonane przez Ciebie w okresie do roku przed dniem złożenia wniosku o upadłość konsumencką będą bezskuteczne w stosunku do masy upadłości (więcej na ten temat TUTAJ).
Jeżeli mam zajętą przez komornika pensję z tytułu umowy o pracę (zostaje mi 1200 zł), to czy można wykazać, że nie jestem w stanie się utrzymać za tę kwotę (chodzi o koszty wynajmu pokoju, jedzenie, telefon, karta miejska), to czy sąd może zadecydować inaczej?
Niestety nie ma takiej możliwości.
Czy w przypadku upadłości zasada że jeżeli dług powstał bez zgody i wiedzy współmałżonka, majątek wspólny małżeństwa (dom) wejdzie do masy upadłości czy tak jak w postępowaniu egzekucyjnym po sprzeciwie współmałżonka nie podlega egzekucji???
Cały majątek wspólny wchodzi do masy upadłości. Współmałżonek upadłego może jedynie dokonać zgłoszenie swojej wierzytelności z tytułu udziału w majątku wspólnym, na tych samych zasadach co każdy inny wierzyciel upadłego. Nie korzysta on z żadnych przywilej. Więcej na ten temat TUTAJ
Mam trochę długów. Czy w momencie ogłoszenia upadłości konsumenckiej i braku majątku takiego jak mieszkanie czy samochód moje długi są umorzone i z mojego wynagrodzenia i przyszłych oszczędności nikt już mi Ich nawet w części nie zabierze?
Skuteczne przeprowadzenie całego postępowania upadłościowego co do zasady kończy się umorzeniem posiadanego zadłużenia niezależnie od posiadania majątku oraz wysokości zaspokojenia wierzycieli. Przy czym należy się liczyć z możliwością ustalenia przez sąd planu spłaty wierzycieli, w ramach którego nastąpi częściowa spłata zadłużenia. Niemniej o tym czy będzie plan spłaty wierzycieli, czy też nie decyduje indywidualna sytuacja danego dłużnika, a dokładniej jego możliwości zarobkowe i koszty niezbędnego utrzymania.
Odnośnie punktu czwartego wynagrodzenie zostanie zwolnione przez komornika ale w zamian zajęte przez syndyka, wszelkie egzekucje komornicze po ogłoszeniu upadłości nie są już wykonywane . Panie Mecenasie wynagrodzenie jest zajmowane do powyższej kwoty ale tylko do ostatecznego ustalenia masy upadłości a później rozumiem ,że to sąd wyznacza kwotę na pozostałe 3 lata którą będziemy płacić na poczet długów.
Wynagrodzenie w wysokości określonej przepisami prawa wchodzi do masy upadłości. Czyli jego część będzie podlegała zajęciu przez cały czas trwania postępowania upadłościowego. NIe dotyczy to już okresu wykonywania ewentualnego Planu Spłaty Wierzycieli.
Witam, jestem 50ciolatką która odkryła, że za chwilę będzie bankrutem.
Dwa pytania:
1. W moim osobistym majątku jest mieszkanie, przekazane mi w akcie darowizny przez Rodziców. Co trzeba zrobić, żeby uchronić mieszkanie przed włączeniem go do masy upadłościowej.
2. Dzisiaj mam zarejestrowaną działalność gospodarczą. To stanowi problem przy ogłoszeniu upadłości konsumenckiej jak rozumiem, nie mam innej pracy, tak zdobywam zlecenia. Rozumiem, że muszę ją zamknąć.
Odnosząc się do Pani pytań:
1. nie ma takiej możliwości. Tak długo jak mieszkanie wchodzi w skład Pani majątku, tak długo wchodzi ono do masy upadłości.
2. dokładnie tak. Przy czym, żeby nie uchronić się przed oddaleniem wniosku o upadłość konsumencką, należałoby wcześniej złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości dla przedsiębiorców.
Pytanie o skutki. W trakcie procesu upadłości czy po jego zakończeniu, konsument upadły nie może zawierać umów. A dokładnie jakich i kiedy?
Dokładnie takie jak wskazane w pkt 5 artykułu. „Wykluczonym jest zawieranie przez Ciebie umów, które skutkowałyby zwiększeniem zadłużenia, w stopniu wpływającym na możliwość zaspokojenia Twoich dotychczasowych wierzycieli.”
Czy próba ogłoszenia upadlości (szczególnie nieudana) ma wpływ na bieg przedawnienia?
Nie
Ja mam pytanie do Pana Mecenasa ale też do wszystkich czytających bloga o to jak długo trwa rozpatrywanie wniosku przez sąd faktycznie , przepis mówi ,że do dwóch miesięcy ale w praktyce wygląda to inaczej . Wiem ,że sąd w tarnobrzegu robi to bardzo szybko do dwóch tygodni .Czy ktoś z Was złożył już wniosek o upadłość.
Ja złożyłam na początku stycznia. Rozprawa wyznaczona na piątek 27. 02.
z tego co wiem odbywa się to na posiedzeniu niejawnym czyli bez udziału dłużnika , zapytam czy Pani ma wezwanie na rozprawę jednak.Proszę o info na prywatnego emaila jako że jedziemy na podobnym wózku mam kilka pytań mój email : eszafa1@wp.pl , bardzo proszę o wiadomość
Mam wezwanie na rozprawę.
Próbowałam pisać, ale pojawia się wiadomość adres nieprawidłowy. Podaję swój alutkavonchrupka@interia.p
Maz zlozyl wniosek o upadlosc konsumencka do Sadu a mnie tez wszedl komornik na emeryture za dlugi meza co bedzie zamna gdy sad wyda ogloszenie upadlosci meza czy ja Nadal bede splacac
Nie wiem z jakiego dokładnie tytułu odpowiada Pani za zobowiązania męża, ale co do zasady jeżeli nawet mężowi zostaną umorzone zobowiązania, to Pani nadal będzie ponosiła za nie odpowiedzialność w takim zakresie w jakim nie zostaną spłacone w toku postępowania upadłościowego.
Co do zasady rozpoznanie wniosku odbywa się na posiedzeniu niejawnym, niemniej sąd może wyznaczyć rozprawę jeżeli uzna za stosowne przesłuchanie wnioskodawcę, lub on sam o to wnosił.
Witam i jak przebiegła sprawa? udało się ?
Na chwile obecną żaden z wniosków o upadłość konsumencką składanych przez Kancelarię nie został jeszcze rozpoznany. Od złożenia niektórych upłynął już miesiąc.
Witam,
czy jeśli postępowanie upadłościowe zakończy się umorzeniem zobowiązań, a po uprawomocnieniu się wyroku podejmę pracę z tytułu umowy o pracę to muszę poinformować o tym Sąd i wynagrodzenie będzie podlegało egzekucji?
Nie do końca rozumiem pytanie. Jeżeli cała procedura zostanie zakończona, to brak podstaw do podejmowania czynności w zakończone sprawie.
Odnośnie do pkt 5 i Pana odpowiedzi : jeśli dziś mam zajętą emeryturę z racji egzekucji komorniczej prowadzonej od wielu lat , to z części pozostałej , którą otrzymuję na konto zawieram nie tylko umowy zakopując za gotówkę żywność (dla mnie to nie jest umowa), ale również zawieram a raczej przedłużam umowy bo mija ich termin np. na telefon komórkowy , czy internet , czy tv , to są moje koszty życia – czy mam rozumieć , że nie będe mogła tego robić? Chyba po to jest okreslony % pensji czy emerytury, którą zabiera komornik żeby pozostałą kwotą mozna było swobodnie dysponować , oczywiście bez wydatkow typu ekstra np. kolejny telewizor na raty.
W pkt 5 wyraźnie jest napisane o umowach „które skutkowałyby zwiększeniem zadłużenia, w stopniu wpływającym na możliwość zaspokojenia Twoich dotychczasowych wierzycieli.” Jeżeli dana umowa nie wpływa na uszczuplenie masy upadłości i pokrywana jest z kwot wolnych od zajęcia, to osobiście nie widzę przeszkód.
Witam serdecznie
czytając informację na temat ogłoszenia upadłości konsumenckiej, wydawać by się mogło że jest to sprawa prosta i nic tylko ją ogłaszać ! nie jest tak do końca bo już sam fakt podjęcia takiej decyzji wpływa niesamowicie na naszą psychikę a cała otoczka i całe dalsze działanie jest niełatwe obciążą nie tylko nas ale naszą rodzinę , dowiadują się o tym najbliżsi znajomi itp. czy każdy jest na to przygotowany? mając mieszkanie tracimy je i zachodzi pytanie gdzie będziemy mieszkać?? jak będziemy dalej funkcjonować co zrobią nasze dzieci ? To jest po prostu życie i podjecie takiej decyzji na pewno każdego kosztuje bardzo wiele.
pomijam stronę techniczną i prawną bo jest ona określona przepisami regulacjami itd. i to jest jasne ale to o czym wspominam ?? tego nie regulują żadne przepisy z tym musi sobie poradzić każdy osobiście i czy każdy ma taką psychikę jest tak odporny? znam przypadki załamań prowadzących do targnięcia się na życie z powodu długów bo to nie są żarty. z mojej strony mam takie pytanie p Michale – kiedy już się zdecyduję na ten krok i przegryzę to w sobie wraz z rodziną – czy to faktycznie jest szansa na nowe życie na uwolnienie się od dotychczasowego życia w strachu i niepewności? ciągłego braku pieniędzy pism od wierzycieli , od egzekucji komorniczych ?? czy faktycznie ta upadłość jest rozwiązaniem wyjściem ratunkiem? czy długi spłacamy do końca życia czy tylko te 36 miesięcy? czy mając mieszkanie otrzymamy coś w zamian ? no bo gdzie będziemy żyć ? na ulicy? pozdrawiam serdecznie i proszę o komentarz/ odpowiedź
Upadłość konsumencką jest szansą na pozbycie się dotychczasowego zadłużenia, którego nie jesteśmy w stanie spłacić. Nie ma innej drogi, oczywiście poza jego spłatą. Jeżeli cała procedura zostanie przeprowadzona od początku do końca, to niespłacone w jej toku zobowiązania zostaną umorzone. Ewentualny Plan Spłaty Wierzycieli obejmuje co do zasady okres maksymalnie 36 miesięcy. Na temat zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych upadłego konsumenta można przeczytać TUTAJ
oglaszajac upadlosc nie zmienia sie praktycznie nic oprocz tego ze komornik schodzi z kont i pensji,w moim przypadku mimo interwencji syndyka nadal z konta nie zszedl.plus jest tylko taki ze odsetki nie rozna.pozatym najlepiej maja ci ktorzy nie maja doslownie nic.ja np szarpie sie o polowe domu i zapewne tak bedzie jeszcze dlugi czas.w moim przypadku upadlosc nie zmienila niczego.
Samo ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie ma niczego zmieniać. Postępowanie upadłościowe to takie zbiorowe postępowanie egzekucyjne. Zasadnicza zamian – oddłużenie – następuje dopiero po przeprowadzeniu całej procedury.
Zibi, to nie jest tylko 36 miesięcy. Jeśli masz mieszkanie i cenne rzeczy – to syndyk je będzie sprzedawał. A to może trochę porwać (z nieznanych mi przyczyn moje mieszkanie było sprzedawane ponad 2 lata), potem w zależności od sądu, trzeba będzie czekać na ustalenie wynagrodzenia syndyka, plany spłat, itd. Ciągnie sie to u mnie już ponad rok. Uwaga – jeśli złożysz skargę na przewlekłość postępowania, to sprawa się odwlecze o czas, kiedy wyższa instancja przejrzy wszystko i orzeknie – jak w moim przypadku, ze owszem widzi nieprawidłowości w działaniu syndyka, ale skoro nie napisano na kogo ta skarga, to się ją oddala i bez możliwości odwołania. Czyli jesteś w zawieszeniu żyjąc tylko z połowy pensji 2-3 lata.. potem dopiero spłaty…
a sąd ma cie w nosie, jesteś kolejnym numerkiem, dla którego nie ma czasu, a że nie masz za co życ? nikogo to nie obchodzi. trzeba mieć kogoś kto przez ten czas pomoze, bo mozna oszaleć z rozpaczy..
Otwieram upadłość.
Po roku otrzymuję spadek.
Czy ten spadek wejdzie w masę upadłościową?
Tak, spadek otrzymany w toku postępowania upadłościowego wejdzie do masy upadłości.
Jaki jest dalszy scenariusz? Konsument ogłasza upadłość, majątek jest wyprzedawany, a reszta umarzana w ciągu 36 mies.? Rozumiem, że po 36 miesiącach konsument jest „nowym” człowiekiem i może zawierać kolejne zobowiązania, normalnie pracować, posiadać etc?
Czy znika również z baz nierzetelnych dłużników, np. KRD?
Po zakończeniu całej procedury konsument jest „czysty”
To czy znika z baz nierzetelnych dłużników nie jest już pewne. Przepisy prawa upadłościowego nie regulują już tej kwestii i w praktyce mogą być z tym spore problemy.
wydaje się, że skoro nie jest dłużnikiem, nie może być w bazie dłużników, także w tej dla nierzetelnych.
Z tym równie bywa. Znam niejeden przypadek gdzie pomimo spłaty całego zadłużenia bank odmawia wykreślenia z rejestru.
BIK w zestawieniu historii kredytowej zamieścił zakładkę pt. Wzmianka o upadłości konsumenckiej. Odpowiedzi są tylko dwie: TAK i NIE. Można się domyśleć, że odpowiedź TAK będzie wiecznie nieusuwalna, ponieważ regulamin BIK nie wspomina o okresie wymazania tej informacji. Może za parę lat UOKiK zmusi BIK do ustalenia, że np. po 10 latach informacja o upadłości przechodzi do archiwum (czyli części niedostępnej dla banków, które robią wywiad o zdolności kredytowej)…
Każdy Bank zapewne będzie prowadził własną wewnętrzna politykę udzielania kredytów/pożyczek osobom, które ogłosiły upadłość konsumencką. Przypuszczam, że nawet gdyby taka informacja była usuwana z BIK, to znalazłaby się w innym wewnętrznym rejestrze przeznaczonym na użytek własny 🙂
Witam, czy jeśli podpiszemy z mężem intercyzę a później przepisze samochód na meza. Dopiero później złoże wniosek o upadłość czy wtedy chronię auto i meza przed konsekwencjach? Dodam ze mieszkamy u rodziców. Żadnego innego majątku nie mamm
Niestety nie. Intercyza jest skuteczne jeżeli została zawarta co najmniej na dwa lata przed złożeniem wniosku o upadłość. Co więcej przez pięć lat od daty danej czynności, która miała np. za przedmiot darowanie samochodu syndyk może wystąpić z tzw. skargą paulińską celem uznania takiej czynności za bezskuteczną. Na domiar złego sąd upadłościowy może odmówić oddłużenia jeżeli uzna, że upadły w sposób celowy wyzbywał się majątku przed ogłoszeniem upadłości.
Czy w przypadku gdy człowiek nie ma nic poza samochodem wartym 1000zł ( mieszka w wynajętym pokoju) i praca za najniższa krajową możliwe jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej?
Brak majątku nie stanowi przeszkody w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Więcej na ten temat Tutaj
Jeżeli od zeszłego roku od maja mamy z mężem rozdzielność majątkową a właścicielem majątku ruchomego jest tylko mąż to czy to też wchodzi do masy upadłościowej?
Ustanowienie rozdzielności majątkowej w pewnych przypadkach jest bezskuteczne w stosunku do masy upadłości. Więcej na ten temat TUTAJ
Robiłem postępowanie układowe w 2000 roku wierzyciele to olali firma upadła ( własna DG) od tego czasu 1 bank i 1 firma windykacyjna mnie „gnębią” ciągle komornicy idt..
w związku z czym pracuję na 1/8 etatu mieszkam kątem u matki
zarabiam 200zł miesięcznie nie mam absolutnie nic
Pytanie czy także w takim wypadku mam 3 lata wykonywać plan spłat
i jak wygląda sprawa z mieszkaniem , pracą?
Sąd może mi nakazać szukanie pracy za jakąś kwotę?
Czy w takim wypadku sąd może mnie oddłużyć wcześniej?
To czy w ogóle będzie ustalany Plan Spłaty Wierzycieli, a jeżeli tak, to na jaki okres zależy od oceny Pana sytuacji dokonanej przez sąd. Zgodnie z przepisami „Sąd umarza zobowiązania upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli, jeśli osobista sytuacja upadłego w oczywisty sposób wskazuje, że nie byłby on zdolny do dokonania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty wierzycieli.” Sąd będzie na pewno brał pod uwagę Pana możliwości zarobkowe, koszty utrzymania oraz sytuację rodzinną.
Witam,
Mój mąż i jego wspólnicy z byłej spółki cywilnej zamierzają wystąpić o upadłość konsumencką. Jak wygląda moja sytuacja jako poręczyciela ich kredytów? Czy osobno powinnam ubiegać się o upadłość konsumencką?
Jeżeli chce się Pani „wyzbyć” zadłużenia, za które odpowiada osobiście, to koniecznym będzie złożenie osobnego wniosku o upadłość konsumencką. Umorzenie zobowiązań męża oraz jego wspólników nie oznacza bowiem umorzenia Pani zobowiązań.
jeszcze ostatnia sprawa.
Co z przedawnionymi wierzytelnościami?
Mam 2 po wyrokach nieprzedawnione
i mam 2 przedawnione.
Czy te przedawnine tez sie zglasza?
Poniewaz wierzytelności przedawnine jakby nie było są, to oferty są wystawione np. na dlugi.info.
Zgodnie z prawem windykacja może wystawiac je na sprzedaż.
W związku z tym pytanie czy taka upadłość umorzy także te przedawnione wierzytelności czy nie?
Przepisy mówią, że do wniosku o upadłość konsumencką należy dołączyć listę wierzycieli. Nie wskazują one przy tym, czy chodzi tylko o wierzycieli posiadających wierzytelności nieprzedawnione. W mojej ocenie takich wierzycieli nie trzeba wskazywać, biorąc pod uwagę cel dołączania listy wierzycieli do wniosku. Przy czym nie jest wykluczone, że ktoś będzie miał inny pogląd. Nad tym czy umorzenie obejmuje wierzytelności przedawnione nigdy się nie zastanawiałem, niemniej wydaje mi się, że tak. Niemniej muszę to jeszcze przemyśleć. Jeżeli dojdę do innych wniosków napiszę o tym na łamach bloga.
Witam
nie mam majątku oprócz sprzętu kuchennego i telewizora i dajmy na to , że sąd uznał mój wniosek o upadłość konsumencką. Rozumiem że zabiera mi część wypłaty. mam ok. 15 000 tyś. długu.i co dalej jak długo syndyk ciąży nade mną. co ja mogę. zarabiam 960 zł. bo pracuje na 3//4 etat. a komornik już zabiera mi ok. 800 zł.jakie ja mam prawa po ogłoszeniu upadłości. czego nie mogę i przez ile lat skutki syndyka na mnie ciążą.
Do masy upadłości wejdzie taka część Pani wynagrodzenia, jaką dotychczas zajmuje komornik. Prowadzone postępowania egzekucyjne zostaną ostatecznie umorzone po uprawomocnieniu się postanowieniu o ogłoszeniu upadłości. O tym z jakim konsekwencjami wiąże się upadłość napisałem w powyższym artykule.
Panie Mecenasie. Wyobrażmy sobie, że zapada wyrok i sąd ogłasza moją upadłość. Czy wierzyciele / wierzyciel mogą odwołać się od wyroku?
Nie. Wierzyciele nie są w ogóle informowani o wszczęciu postępowania w przedmiocie wniosku o ogłoszenie upadłości. O tym, że dłużnik złożył taki wniosek wierzyciel dowiaduje się już po fakcie, tj. wydaniu postanowienia o ogłoszeniu upadłości. Przy czym nie jest też zawiadamiany o tym indywidualnie przez sąd. Dowiedzieć się o tym może jedynie albo od syndyka, który się z nim skontaktuje, albo z lektury Monitora Sądowego i Gospodarczego.
A czy wierzyciel po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej przez dłużnika może mieć wpływ lub uczestniczyć w postepowaniu ??
(a dokładnie chodzi o byłego meża , wobec mnie dług alimentacyjny oraz kilku innych wierzycieli , głównie Banki)
.Cały swój majątek ukrył w spółce, którą utworzył z konkubiną ( w spółce jest prezesem ,ale tylko 5% udziałów.)Na siebie nic nie ma, miga się przed komornikiem.)
Jeżeli wykaże to Pani syndykowi, to może przyczynić się do odmowy oddłużenia Pani byłego męża.
Witam. Opisze na skóry swoją sprawę.
Pochodzę z domu gdzie od małego była przemoc w domu.
Jak tylko skończyłam 18 lat opuściłam dom rodzinny i wyprowadziłam się do chłopaka który w tamtym czasie mi imponował. Jak miałam niecałe 19lat wyszłam za mąż. Mąż dość szybko zauważył że jestem podatna na jego wpływ, robiłam wszystko co chciał. Nabrałam tel które zaraz sprzedał w komisie itd. Gdy okazało się że nie mogę mieć dzieci zostawił mnie. Szybko okazało się że takie życie mi się podoba, coś zakręcić zakombinować aby do przodu. Był rozwód.
Po roku czasu poznałam nowego faceta który od początku wiedział że mam problemy aby mieć dziecko. Wszystko było ok, zaakceptował to. Pobraliśmy się. Zaraz po ślubie zaczeliśmy uczęszczać na kurs dla rodzin zastępczych. Zaraz po zakończeniu kursu trafił do nas chłopiec a po roku jeszcze dwie dziewczynki. Prowadziliśmy rodz zastępczą 2 lata, ja nabrałam na siebie sprzęt rtv oraz agd po czym mąż poinformował mnie, że mnie nie kocha, że to go przerasta i że zmienił orientację i to że mieszkamy jeszcze ze sobą to dla DOBRA dzieci ( tak to tłumaczył). Po raz kolejny zawiodłam się na facecie. Zabrałam dzieci które są u mnie w pieczy zastępczej, przeprowadziłam się w drugi koniec Polski. Cały sprzęt który wziełam na raty zostawiłam mężowi ponieważ powiedział że będzie to spłacał (głupia uwierzyłam w to) Walczyłam o dzieci które kocham jak swoje i udało się. Zostałam jednoosobową rodz zastępczą. Dostałam kolejny już rozwód. Poukładałam wszystko po raz kolejny od nowa.
Poznałam znowu faceta któremu było bardzo ciężko abym mu zaufała. Udało się. Jesteśmy razem i pomimo że nie mogłam mieć dzieci mamy już wspólną córeczkę która ma rok, oraz wspólnie wychowujemy trójkę dzieci w pieczy zastępczej.
Od listopada 2014r. jestem rodziną zastępczą zawodową. (Pensja 1500zł netto ale jest to umowa zlecenie)
Niestety ……… zaczynają się problemy. Wierzyciele z tamtych lat odzywają się. W chwili obecnej mam już komornika i jestem w trakcie załatwiania sprawy polubownie odnośnie spraw po pierwszym małżeństwie z roku 2006, ma być zawieszenie egzekucji ponieważ jest ugoda.
Wiem że pewnie niedługo odezwą się inni komornicy ponieważ były mąż nie spłacał rat za sprzęt rtv i agd który mu zostawiłam, a z błędów młodości i głupoty jest tego dość dużo)
Obecnie mam pensję ale jest to tylko umowa zlecenie a wiem że komornik może zabrać całość.
Jeszcze jedna sprawa. Moi rodzice na koniec 2014r rozpisali gospodarkę i zapisali mojemu bratu 1/3 a siostrze 2/3 gospodarki z tym że siostra musi w przeciągu 10 lat mnie spłacić.
Proszę o poradę jak to wszystko załatwić aby nie ucierpiały na tym moje dzieci które są u mnie w pieczy zastępczej, ponieważ wiem że jeżeli piecza zastępcza dowie się że mam takie długi może mnie rozwiązać i moje dzieci mogą trafić do domu dziecka a tego i ja i moje dzieci by nie przeżyli.
Niestety Pani sytuacja jest zbyt skomplikowana, abym mógł udzielić odpowiedzi na łamach niniejszego bloga. Co więcej potrzebowałbym dużo więcej informacji, aby móc dokładnie ocenić Pani sytuację.
Jak mogłabym sie z Panem skontaktowac ?
Wszystkie dane kontaktowe znajdują się TUTAJ
Czy mozna zglosic wniosek o upadlosc jesli wierzycielami sa osoby fizyczne? Konkretny przyklad-21 letni student wyrokiem Sadu musi zaplacic zachowek rodzinie majatku z darowizny nie ma juz od dwoch lat. Student jest na utrzymaniu rodzicow jego dochody to stypendia z uczelni. Przed nim jeszcze 3i pol roku studiow dziennych.
To czy wierzyciele są osobami fizycznymi, czy też osobami prawnymi nie ma znaczenia. Nawet jeżeli wierzycielami są jedynie osoby fizyczne nie ma przeszkód w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Przy czym istnieje pewna kategoria wierzytelności, która nie ulega umorzeniu (więcej na ten temat TUTAJ)
W ustawie nie jest wymieniona wierzytelnosc o ktorej pisze powyzej. wiec prosze o uscislenie: czy taki dlug (splata zachowku ) moze kwalifikowac sie do ogloszenia upadlosci? Jakich kosztow mozna sie spodziewac?
Przepisy mówią jedynie o „umorzeniu zobowiązań upadłego powstałych przed dniem ogłoszenia upadłości i niewykonanych w wyniku wykonania planu spłaty wierzycieli”. Przepisy nie zawierają enumeratywnego wyliczenia rodzaju umarzanych zobowiązań. Wyraźnie zostały określone jedynie zobowiązań nie podlegają umorzeniu (więcej w temacie TUTAJ).
Opłata od wniosku wynosi 30 zł. Koszty postępowania upadłościowego pokrywane są z masy upadłości, a jeżeli w masie nie ma na to wystarczających, to pokrywa je tymczasowo Skarb Państw. W takim przypadku ich spłata następuje w ramach Planu Spłaty Wierzycieli. To jaka będzie wysokość tych kosztów uzależnione są od sytuacji prawno-majątkowej danego konsumenta, która determinuje zakres czynności jakie muszą zostać podjęte przez syndyka. Przy w miarę prostej upadłości nie powinny one przekroczyć 5 tyś zł.
Witam mam pytanie obecnie pracuję dorywczo rok temu zakończyłem działalność gosp.mam zadłużenia u komornika oraz inne zobowiązania finans. również z sądu czy jeśli złożyłbym wniosek o upadłość w skład upadłości wchodziłoby mieszkanie ,nie mamy rozdzielności majątkowej natomiast mieszkanie jest z majątku osobistego żony i tak jest też na akcie notarialnym
Nic co wchodzi do majątku osobistego Pana żony nie wejdzie do masy upadłości, a co za tym idzie nie może zostać sprzedane przez syndyka.
Witam, prowadziłem przez cztery lata własną działalność gospodarczą. W tej chwili jest ona zawieszona i pracuje na umowę o pracę.Zarabiam około 2000 zł netto.
Mam:
23 000 zł długu w ZUS (za składki)
60 000 zł długu w jednym z banków (egzekucja komornicza)
28 000 zł długu u komorników z tytułu nakazów do zapłaty przez inne podmioty.
2000 zł długu – grzywna w sądzie
Nie posiadam z żoną żadnego majątku nie licząc mebli, telewizora i lodówki, w mieszkaniu należącym do mojego ojca w którym mieszkamy.
Moje pytania brzmią:
1. czy mogę ogłosić upadłość konsumencką pomimo tego, że większość długów powstała w momencie prowadzenia działalności?
2. Ile sąd musi minimalnie zostawić mi wynagrodzenia na życie?
3. Czy wszystkie wymienione przeze mnie zobowiązania mogą zostać zaliczone do upadłości (ZUS, komornicy, sąd)?
4. Czy sąd sprzeda mój sprzęt TV i lodówkę itd?
5. Czy sąd będzie przychodził do mieszkania mojego ojca w którym mieszkam i wyceniał przedmioty?
6. Czy mój lub żony pracodawca jest informowany o tym, że ogłaszam upadłość konsumencką czy tylko robi w ostateczności zajęcie pensji na podstawie sprawy sygn akt.?
7. Co jeśli w przeciągu 36 miesięcy zmienię prace np z wyższą pensją? Czy sąd dalej będzie pobierał mi tą samo kwotę co w wyroku?
8. Co jeśli po ogłoszeniu już upadłości odezwie się kolejny podmiot którego nie wskazałem w długach i będzie żądał zapłaty?
Z góry dziękuje za odpowiedź
Tak długo jak nie wyrejestruje Pan działalności gospodarczej, nie nie upłynie minimum rok od daty rejestracji nie może Pan złożyć wniosku o upadłość konsumencką. Co więcej, podstawę oddalenia wniosku o upadłość konsumencką stanowi brak złożenia wniosku o upadłość dla przedsiębiorców, gdy w okresie prowadzenia działalności gospodarczej zaistniał już stan niewypłacalności.
To ja dopytam:
1. Czy składki ZUS wchodzą w skład tych wierzytelności, których można się przez, upadłość konsumencką, pozbyć?
2. Co z sytuacją kiedy ktoś prowadził działalność gospodarczą do 2009 roku. Jest 2015 rok i chciałby ogłosić upadłość konsumencką, by pozbyć sie składek za 2009 rok.
3. I zastrzeżenie do punktu 2. Nie wiedział, że ZUS nie księguje jego składek, bo cały czas otrzymywał ustne zapenienia, że wszystko jest w porządku, po czym nagle otrzymał pismo, że nie jest 🙁
Dzień dobry
Mam pytanie nosze sie z zamiarem ogłoszenia upadłości.Nie posiadam zadnego majątku poza podstawowymi przedmiotami codziennego uzytku tj pralka lodówka zmywarka uzywanymi wraz z dziecmi i mężem.Ja pracuje na 1/2 etatu zarabiam 670 zł.Mieszkamy w domu który jest własnością teściowej ale jestem w nim zameldowana.Czy dom będzie wchodził w skład masy i rzeczy które w nim są?
Nic co nie jest Pani własnością, w tym dom i znajdujące się w nim sprzęty, nie wchodzi do masy upadłości. Więcej na ten temat TUTAJ i TUTAJ.
Witam. Mam pytanie. W 2004r. zmarla moja mama i tato prowadzil dzialalnosc gosp. Bodajze w roku 2012 ja zamknal. Niestety narobil sobie dlugow miedzy innymi ZUS US i parabanki. W spadku po mamie mamy 1/2 mieszkania podzielona na mnie brata i ojca plus dzialke budowlana podzielona na 4/6 ojca i ja z bratem po 1/6. Chce przepisac dzialke na mnie poniewaz mam zamiar sie kiedys tam budowac a w mieszkaniu mieszkam teraz z mezem i polrocznym synkiem ale wyczytalam tez ze Tato moze oglosic upadlosc konsumencka. Czy moge teraz przepisac udzialy ojca na mnie gdy komornik umorzyl zajecie dzialki i nieruchomosci? Jak wyglada taka upadlosc? Tato jest obecnie po dwoch zawalach obecnie nie pracuje i nie jest nawet ubezpieczony wiec nie wiem z czego mogliby sciagac i boje sie ze zabiora mi mieszkanie i nie bede miala gdzie mieszkac… Z gory dziekuje za odp.
Nikt nie może zająć za długi ojca Pani udziałów w własności rzeczonych nieruchomości. Komornik może prowadzić egzekucję jedynie z udziałów należących do Pani ojca. Udziały te wejdą też w skład masy upadłości jeżeli w stosunku do ojca zostanie ogłoszona upadłość konsumencka.
Odradzam „przepisywania” działki. W grę wchodzi co najwyżej sprzedaż i to za cenę przynajmniej zbliżoną do ceny rynkowej.
Jeżeli ojciec przepisałby na Panią przedmiotowe udziały, to każdy z jego wierzycieli mógłby wystąpić do sądu z tzw. skargą pauliańską. Co więcej, za tego typu działania Pani ojciec może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej (więcej na ten temat TUTAJ). Prawomocne stwierdzenie przez sąd, że dłużnik dokonał czynności prawnej z pokrzywdzeniem wierzycieli stanowi zaś podstawę do oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Ponadto jeżeli czynność taka zostałaby dokonana na rok przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, to byłaby bezskuteczna w stosunku do masy upadłości.
O tym jak wygląda taka upadłość dowie się Pani z lektury wcześniejszych wpisów n blogu.
wobec mnie sąd już orzekł upadłość ale jak mam dalej żyć i nie zadłużać się skoro syndyk zajmie mi część renty, mam orzeczenie inwalidzkie o niemożności podejmowania zatrudnienia, stan zdrowia też uniemożliwia podjęcie pracy a renta po zajęciu wynosi 586 zł, dodatkowo mam na utrzymaniu córkę, która ma stypendium socjalne.Czy mogę wnieść do sądu o wyłaczenie z masy upadłosciowej renty?
Obie z córą mamy zasądzone alimenty, które niestety nie są ściągalne.Byłabym wdzięczna za odpowiedż.
Na pytanie „jak mam dalej żyć” nie jestem w stanie Pani odpowiedzieć. Niestety nie widzę podstaw prawnych do wyłączenia z masy upadłości zajętej Pani części renty.
Na pytanie „jak mam dalej żyć” nie jestem w stanie Pani odpowiedzieć. Niestety nie widzę podstaw prawnych do wyłączenia z masy upadłości zajętej Pani części renty.
Ciekawa jestem jak wygląda takie postępowanie upadłościowe w praktyce , czy mam Pani już jakieś konkrety czy tylko postanowienie o upadłości . Jestem zainteresowana jak wygląda sama likwidacja majątku upadłego i co rzeczywiście wchodzi w skład masy upadłości. Bardzo proszę o informację jak to wygląda w praktyce.
To jak postępowanie upadłościowe na nowych zasadach będzie wyglądało w praktyce dopiero pokaże czas. Na chwile obecną żadnego ze wszczętych postępowań nie udało się zakończyć, i nie sposób zresztą oczekiwać by mogło to nastąpić w przeciągu 3 miesięcy. Na samo postanowieni o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej czeka się średnio 2 miesiące, a co dopiero przeprowadzenie całej procedury. Sama „likwidacja” majątku odbywa się na dotychczasowych zasadach przewidzianych przepisami ogólnymi i tu akurat upadłość konsumencka nie wprowadza w zasadzie żadnych większych odrębności.
„”Do „masy upadłości” wejdzie również Twoje wynagrodzenie z umowy o pracę w części podlegającej zajęciu w postępowaniu egzekucyjnym. Przy czym ograniczenie to nie odnosi się już do otrzymywanego wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia, czy też umowy o dzieło. Nie licz zatem na to, że w przypadku wcześniejszego zajęcia Twojego wynagrodzenia przez komornika zostanie ono zwolnione po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej.””
Czy ja dobrze rozumiem, że jeśli mam pensję zajętą przez komornika, to po ogłoszeniu upadłości będąc – jak to ktoś napisał – „nowym” człowiekiem
dalej będę się dzielił z komornikiem moim wynagrodzeniem ?
„Nowym człowiekiem” stanie się Pan nie po ogłoszeniu upadłości, ale po przeprowadzeniu postępowania upadłościowego. Proszę zapoznać się treścią artykułu znajdującego się TUTAJ
Ciągle podaje Pan odnośniki do stron, które nie istnieją!!!!
Czy już zakończył Pan prowadzenie swojego bloga?
Ostatni wpis na blogu jest z początku bieżącego miesiąca, nie wiem zatem skąd myśl, że zakończyłem jego prowadzenie. A które to odnośniki prowadzą do stron, które nieistniejąca? Oczywiście przy blogu prowadzonym przez kilka lat jest to jak najbardziej możliwe, tym bardziej, że kilka razy był modernizowany. Niemniej wątpię aby miało to charakter nagminny. Ponadto w prawym górnym rogu znajduje się wyszukiwarka. W razie potrzeby można zadać sobie trochę trudu i z niej skorzystać.
Witam serdecznie,
Jesteśmy razem z mężem w trakcie postępowania upadłościowego (w prawdzie nie konsumenckiego ale likwidacyjnego) i powiem szczerze, że nie ma dnia żebyśmy się nie dziwili, jak to wszystko działa (niestety nasza firma „padła ofiarą” niewypłacalności portu lotniczego Gdynia – Kosakowo). Od jakiegoś czasu bowiem musimy niejako bronić się przed działaniami pani syndyk, która wyraźnie jest do nas bardzo negatywnie nastawiona, a co gorsza nie zależy jej chyba na szybkim zakończeniu całego procesu – upadłość firmy ogłoszona została we wrześniu 2014 roku i bardzo niewiele się od tego czasu wydarzyło. Nadal nie zostały sprzedane nasze dwa mieszkania, nas ściga US, bo pani syndyk nie odbierała korespondencji, na własny koszt (wynajmując prawnika) „pozbyliśmy się” ambitnego komornika, który nic sobie nie robił z informacji, że nie mamy majątku i zajmował konta… Aha i jeszcze koleżanka pani syndyk (celowo piszę koleżanka, bo panie faktycznie się przyjaźnią), która zajmuje się stroną prawna upadłości żąda od nas zapłaty za zastępstwo procesowe w sprawie wytoczonej przeciwko nam o unieważnienie rozdzielności majątkowej (my od samego początku przyznawaliśmy, że faktycznie jest to nieważne, bo nie minęły dwa lata). Absurd, prawda?
Syndykami, jak i z komornikami różnie to bywa. Jeżeli są jakieś nieprawidłowości, to zawsze należy o nich informować sędziego-komisarza.
Dzien dobry.
Sąd ogłosił moją upadłość.
Do tej pory komornik pobierał 50% wynagrodzenia /otrzymywałam 2000, zdziwiłam się, bo syndyk zabiera mi wiecej / otrzymuję tylko 1280 zł/
czy jest to prawidłowe postępowanie?
dziękuje z góry za odpowiedź.
W mojej ocenie nie.
Zgodnie z treścią art. 63 ust. 1 pkt 2 „do masy upadłości nie wchodzi wynagrodzenie za pracę upadłego w części niepodlegającej zajęciu”. Wynagrodzenie upadłego w części niepodlegającej zajęciu określają natomiast przepisy art. 87 i 87(1) Kodeksu pracy. Uproszczając, z ich treści wynika zaś, że do masy upadłości nie wchodzi kwota stanowiąca połowę wynagrodzenia upadłego, jednakże pod warunkiem, że upadłemu pozostaje nie mniej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Jeżeli w toku upadłości zaspokajane są alimenty, to upadłemu zostawiana jest kwota stanowiąca równowartość najwyżej 2/5 otrzymywanego wynagrodzenia.
Najlepiej zwrócić się do sędziego-komisarza z wnioskiem o rozstrzygniecie jaka część wynagrodzenia wchodzi do masy upadłości.
bardzo dziękuję za wyjaśnienie
Panie Mecenasie mam ogłoszoną upadłość a mimo to komornik przysłał zajęcie wynagrodzenia z jednej wierzytelności co robić czy możliwa jest egzekucja komornicza po upadłości a w ogóle większość wierzycieli nie przyjmuje do wiadomości upadłości konsumenckiej , jest to to pojęcie abstrakcyjne dla nich udają że nie otrzymali pisma od syndyka i chcą egzekwować nadal swoje wierzytelności. W praktyce nie jest to takie proste.Zaznaczam, że syndyk jeszcze nie zajął mi wynagrodzenia na razie muszę mu przedstawić moje koszty utrzymania i koszty leczenia dzieci.
Nikt nie ma prawa prowadzić jakichkolwiek czynności egzekucyjnych po ogłoszeniu upadłości. Syndyk powinien niezwłocznie zareagować, zwłaszcza na poczynania komornika. Jeżeli nie czyni tego, należałoby zwrócić na to uwagę sędziemu-komisarzowi.
Niestety komornik jest innego zdania żąda prawomocnego wyroku sądu o ogłoszeniu upadłości. Co robić w takiej sytuacji , syndyk twierdzi że uzyska takie postanowienie ale za ile , zanim to zrobi komornik zajmie mi wynagrodzenie , co mogę zrobić.
wyrok uprawomocni sie po 7 dniach od ogloszenia, kiedy Pani miala, prosze wniesc skarge na czynnosc komornika
Komornik nie chce zawiesić postępowania, czy nie chce go umorzyć? Jeżeli to drugie to ma racje. Umorzenie następuje bowiem dopiero po uprawomocnieniu się postanowienia o ogłoszeniu upadłości. Samo wydanie postanowienia skutkuje zaś jedynie zawieszeniem postępowania egzekucyjnego. Więcej na ten temat TUTAJ
Panie Mecenasie postępowanie zostało wszczęte prawie miesiąc po ogłoszeniu upadłości , więc zgodnie z art. 146 ust. 4 ustawy z dnia 28 lutego 2003r. Prawo upadłościowe i naprawcze -nie ma prawa go wszczynać więc czy może być mowa o umorzeniu albo o zawieszeniu , uważa że powinnam dostarczyć wyrok z klauzulą prawomocności a to jest stosowane tylko do egzekucji wszczętych przed ogłoszeniem upadłości. Zamierzam złożyć skargę na jego czynności . Tylko co robić w takim przypadku jak znam życie wszystko trwa wieki w sądach a ja mam wynagrodzenie za tydzień czy pracodawca to uwzględni. Syndyk działa w tej materii bardzo opornie zdaje się go to nie obchodzić.
W takim razie to co robi komornik jest absurdalne i dziwi mnie bardzo, że syndyk nie interweniuje. Proszę o zaistniałej sytuacji poinformować sędziego-komisarza.
Jeżeli mój partner ogłosi upadłość to czy moje mieszkanie wraz z wyposażeniem jest zagrozne? Chodzi o wyposażenie. Jestem jedynym właścicielem . Partner nie jest zameldowany
Wszystko co stanowi Pani majątek jest co do zasady bezpieczne. Przy czym o ile w przypadku mieszkania nie powinno być jakiegokolwiek problemu, to przy wyposażeniu mieszkania syndyk może zażądać wykazania, że zostało ono nabyte wyłącznie przez Panią.
Mam jeszcze jedno pytanie czy koniecznie trzeba wnieść opłatę w wysokości 100 zł (dla upadłego to dużo) składając skargę na czynności komornika, czy należy to zrobić w ciągu 7 dni od daty otrzymania pisma o bezprawnej czynności komornika. Tutaj uwaga dla wszystkich upadłych upadłość to dopiero początek kłopotów naprawdę warto mieć adwokata nawet po upadłości. Myślę że wszystko się zacznie dopiero kiedy wierzyciele dostaną pisma od syndyka.
a ja bym pokazala swojemu pracodawcy uprawomocniony wyrok upadlosci , pokaza rowniez ustawe i artylkul, ktory mowi o tym, ze komornik nie moze zabrac nic, bo nie ma prawa, dziala wtedy syndyk w imieniu upadlego i wtedy porozmawiac z pracodawca, dzialala bym szybko skoro wynagrodzenie ma byc lada dzien, moj syndyk tez sie nie spieszy i zaczyna mnie wkurzac, mysle, ze to z powodu braku majatku u mnie, wiec duzo nie zarobi, dzis 2 tygodnie od ogloszenia upadlosci, a on nic, ma niby dzwonic dzisiaj, ciekawe czy zadzwoni jak nie to wtedy pisze do sadu, bo tak byc nie moze, ze nie dziala wcale i wszystko sie przedluza
a propos oplaty 100 zł prosze sprobowac napisac o zwolnienie z oplat sadowych i przedstawic opis
Można złożyć wniosek o zwolnienie z kosztów, ale to niestety bardzo przedłuża postępowanie. Tak długo jak nie zostanie rozpoznany wniosek o zwolnienie z kosztów, tak długo sąd nie zajmie się samom skargą.
Niestety prawo jest prawem a komornicy i tak robią swoje nieprawdą jest że niemożliwa jest egzekucja komornicza po upadłości jestem tego przykładem. Syndyk złożył pismo o upadłości do komornika a on żąda klauzuli uprawomocnienia na postanowieniu (uprawomocniony 21 .04). Pozostaje jedynie złożenie pisma do pracodawcy przez syndyka ale czy to wstrzyma egzekucję. Jestem przygotowana na trudności ale takie są trochę przykre bo w obliczu prawa komornik robi to co chce. Syndyk interweniował a on z tego kpi.
Niestety w każdym środowisku znajdą się czarne owce. Osobiście dotychczas nie miałem żadnych problemów z komornikami po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej.
Dziękuje za odpowiedź. Panie Mecenasie mam jeszcze jedno „komornicze” pytanie myślę bardzo ważne czy po ogłoszeniu upadłości komornik w ogóle ma prawo toczyć spór z syndykiem. Czy syndyk może wystosować pismo do pracy i czy będzie ono ważniejsze od zajęcia komorniczego jak to interpretować. Taki mamy plan z syndykiem zablokować go pismem u pracodawcy i jeszcze jedno pytanie czy upadły może wnieść skargę na czynności komornika do sędziego komisarza i czy tym nie zaszkodzi syndykowi.
Spierać się jako tako mogą o pewne kwestie „techniczne”. Niemniej dla mnie niewyobrażalnym jest kwestionowanie skutków wydanie postanowienia o ogłoszeniu upadłości. Syndyk jak najbardziej powinien wysłać pismo do pracodawcy i uważam to za słuszne rozwiązanie. Co do skargi na czynności komornika, to wydaje mi się, że powinien zrobić to syndyk. W końcu czynności komornika odnoszą się do majątku (masy upadłości), którą zarządza teraz syndyk.
Jestem po ogłoszeniu upadłości i kontakcie z syndykiem ( na początku była rozmowa telefoniczna, pózniej wizyta syndyka w domu). Dziś był u mnie tzw. windykator terenowy. W sprawie długu wobec telefonii komórkowej. Chciał zobaczyć dokument poświadczający upadłość. To dla mnie zrozumiałe, dokument przedstawiłam. Pózniej stwierdził, że upadłość na pewno dotyczy firmy windykacyjnej Y, ale teraz ten dług został ponownie sprzedany innej firmie windykacyjnej, nazwę ją X i zdaniem windykatora terenowego nie mam na to upadlości, bo dotyczyła ona innej firmy. Powiedziałam, że upadłość dotyczy długu, a nie firmy windykacyjnej. Firma może być inna, ale dług ten sam. Zaproponowałam kontakt z syndykiem. Panie Mecenasie, miałam rację, czy nie?
Jak najbardziej tak 🙂
Panie Mecenasie,
w najbliższym czasie zamierzam ogłosić upadłość konsumencką. Jednym z elementów mojego majątku jest dom, a w jego sprawie toczy się postępowanie w SO (chodzi o błędy na budowie, przez co dom nie nadaje się do zamieszkania). Co będzie, jak po ogłoszeniu upadłości i po ustaleniu planu spłaty okaże się, że sprawę dot. domu jednak przegrałem i mam do zapłacenia koszty postępowania? Czy będzie można te koszty dopisać do wcześniejszych wierzytelności (w moim wypadku w grę wchodzi kredyt hipoteczny i gotówkowy)? Czy dom, który jest przedmiotem sporu sądowego syndyk może sprzedać przed zakończeniem sprawy, która tego domu dotyczy?
I drugie pytanie: czy syndyk masy upadłościowej wskazuje swój numer konta bankowego, na które przelewane będą moje dochody?
Trzecie pytanie: a co z nieregularnymi dochodami z umowy o dzieło? Czy wszyscy, u których pracuję dorywczo będą poinformowani o moich kłopotach i będą przelewali wypłaty poza moimi plecami?
Z góry dziękuję za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam!
Jeżeli powstaną zobowiązania już po ustaleniu planu spłaty wierzycieli, to siłą rzeczy nie będą one objęte procedurą upadłości konsumenckiej. Nie można ich do niczego „doliczać”.
Niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć na pozostałe Pana pytania dotyczące postępowania sądowego prowadzonego w odniesieniu do domu oraz możliwości jego sprzedaży w toku procesu. Wymagałoby to bowiem znajomości akt sprawy. Niemniej po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej postępowanie takie – zakładając, że dom wchodzi do masy upadłości – będzie prowadzone dalej z udziałem syndyka i to on będzie podejmował wszelkie czynności procesowe.
To w jaki sposób będzie przekazywana do masy upadłości przewidziana przepisami cześć Pana wynagrodzenia zależy od uzgodnień z syndykiem i jego preferencji. Wskazany przez Pana sposób jak najbardziej może mieć zastosowanie.
Co do trzeciego pytania, to również ta kwestia podlega uzgodnieniu z syndykiem i wszystko w zasadzie zależy od jego decyzji. W mojej ocenie istnieje możliwość uniknięcia konieczności informowania wszystkich zleceniodawców o Pana sytuacji, o ile uda się zdobyć zaufanie syndyka i ustalić miarodajne mechanizmy kontroli wywiązywania się przez Pana ze swoich obowiązków.
Mam pytanie ile i jak dlugo Syndyk bedzie mi zabieral z renty.
Ile? Zależy od jej wysokości, ale zasadniczo 25%.
Jak długo? Przez cały czas trwania postępowania upadłościowego.
Pytanie na jakieej podstawie jezeli nie mieszkamw miejscu zameldowania to czy komornik ma prawo mi zajac mienie nie nalezace do mnnie? Prawo cywilne mowi ze zgodnie z art. 102 bodajrze wszelkie pisma dotyczace procesu jak terz sluzby wieziennej nalezy wysylac do miejsca pobytu i to jest ustawowo przez utawodawce okreslone wiec odwolanie moze skutkowac ?
Komornik/syndyk nie ma prawa zając mienia, które nie należy do dłużnika. Niemniej jest domniemanie, że jeżeli pod danym adresem dłużnik jest zameldowany, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że dłużnik tam zamieszkuje i znajdujący się tam majątek może stanowić jego własność. Należy mieć na uwadze, że nadal istnieje obowiązek meldunkowy. Jeżeli się mu nie uchybi, to nie ma powodu do obaw.
proszę o odpowiedź czy można przeprowadzić postępowanie upadłościowe gdy nie ma majątku? kto pokryje koszty syndyka?
Tak, można. Brak majątku nie stanowi problemu. W takim przypadku koszty postępowania pokrywa Skarb Państwa.
Witam. Odziedziczyłem po mamie 1/4 mieszkania, reszta przypadła ojcu. Nie mam żadnych długów, lecz ojciec „narobił” ich na kwotę znacznie przekraczającą wartość jego części mieszkania (jest wielu wierzycieli). W jaki sposób, w przypadku ogłoszenia przez ojca upadłości, lub po prostu zajęcia przez komornika mieszkania (bo raczej nie spełnia warunków na upadłość konsumencką), zostanie rozwiązana sprawa mojej części. Bank, komornik, czy ktokolwiek inny chyba nie sprzeda 3/4 mieszkania, bo raczej nikt czegoś takiego nie kupi. Czy są, na taką ewentualność przewidziane jakieś procedury, np. bank (lub ktokolwiek inny) wykupuje ode mnie, moją część?
Pana cześć zostanie przy Panu, a jedynie cześć ojca będzie przedmiotem ewentualnej licytacji/sprzedaży.
Jeżeli nie znajdzie się nabywać, to w przypadku upadłości konsumenckiej udział taty w nieruchomości trafi w ręce gminy lub Skarbu Państwa. Proszę nie pytać jak to w praktyce wygląda, bo na chwile obecną nikt tego jeszcze nie wie. Stosowny przepis obowiązuje dopiero od 01 stycznia 2016 r. Nie słyszałem jeszcze o jakimkolwiek przypadku jego zastosowania.
Witam Czy po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej mogę założyć działalność gospodarczą w Polsce ew. na Słowacji
Po przeprowadzeniu i zakończeniu postępowania upadłościowego – tak.
Witam
Nie wiem czy pan mecenas tu jeszcze odpowiada, ale spytam
musi być przyczyna niezależna od dłużnika czy tą przyczyną może być choroba ? (hazard) ??
Pawel
Tak.
Witam
Będę próbował napisać taki wniosek, ale łatwo nie będzie w zakresie tych wszystkich formalności i trzeba wszystkie obliczenia i dokumenty przygotować. Najłatwiejszy to będzie opis sytuacji a jak nie dam rady i coś namieszam to po jakim czasie i czy w ogóle można składać wniosek do sądu ??. Albo zwrócę się do adwokata, ale właśnie to kosztuje chyba nie mało? A wiadomo jak jest sytuacja.
Pawel
Odpowiedź TUTAJ
chodzi o ewentualny drugi wniosek do sądu
Tak, hazard się „kwalifikuje”.
Czy poza ogłoszeniem upadłości i sądownym umorzeniem wierzytelności
co za tym idzie zakończeniem procesy upadłościowego upadły może zawrzeć umowę pożyczki z Bankiem ?
Czy jest przewidziany jakiś okres karencji czy tym podobne?
A to już pytanie do banków. Przepisy nic takiego nie przewidują. Każdy bank zapewne będzie w tym zakresie prowadził własna wewnętrzną politykę.
czy jeśli sąd orzeknie o planie spłaty na załóżmy 3 lata, czy ewentualne zawarcie nowej umowy pożyczki z bankiem może dopiero nastąpić po tym okresie?
Odpowiedź TUTAJ
Czlowieku ja jak wyjdę z tego bagna to nie pomyślę już aby pożyczyć nawet 1 zł i to od mamy.A Ty o kolejne kredyty pytasz no jaja
witam czy po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej moge bez obaw zawrzeć związek małżeński bez obaw że zadłużenie przejdzie na drugą osobę ???
Tak, bez obaw można zawrzeć związek małżeński.
Dzień dobry. Czy dłużnik może złożyć wniosek o wyłączenie niektórych przedmiotów lub świadczeń z masy upadłości? Przykładowo świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czy tego rodzaju wniosek może być rozpoznany przez sędziego komisarza pozytywnie?
Tak, ale w praktyce różnie z tym bywa. Więcej na ten temat TUTAJ.
„z chwilą ogłoszenia upadłości konsument będzie mógł zawierać tylko drobne umowy życia codziennego, które będą pokrywane z funduszy niepodlegających zajęciu przez syndyka;” jak długo będzie można podejmować tylko drobne umowy?
Przez czas trwania postępowania upadłościowego.
do momentu uprawomocnienia się postanowienia w sprawie ustalenia planu spłat wierzycieli lub umorzenia zobowiązań bez jego ustalania. W okresie obowiązywania planu spłat wierzycieli podlega się pod nieco inne obostrzenia, ale to już inna para kaloszy 🙂
Jak wygląda upadłość konsumencka, jeśli nie dysponuję żadnym majątkiem, ruchomym i nieruchomym, a pracuję za najniższą krajową? Mieszkanie, w którym mieszkam, wraz z wyposażeniem należy do mojej mamy.
Tak samo jak każda inna, wynagrodzenia syndyk nie zabierze bo nie ma z czego, to jest w mieszkaniu jeśli nie jest twoje tylko mamy to nie zabierze o ile mama posiada na to faktury wystawione na siebie. Jeśli nie to syndyk zabierze bo domniemywa się, że tym czym dysponuje upadły jest jego.
Teoretycznie brak jakiegokolwiek majątku powinien przyśpieszyć całe postępowanie, ale to zależy od syndyka bo może je przedłużać jeśli nie będzie miał czego zabrać ani co potrącić z wynagrodzenia bo wtedy w masie nic nie a to znaczy że nie ma też pieniędzy na jego wynagrodzenie…
Czy jeśli żona odziedziczyła 1/4 domu po zmarłym ojcu wraz z 1/4 całości kredytu na dom to czy może ona ogłosić upadłość konsumencką żeby dalej nie spłacać tego kredytu? zauważam iż teściowa (matka żony i współkredytobiorczyni) nadal żyje i spłaca kredyt. poprostu nie dogadujemy się już z teściową i chcielibyśmy się wyprowadzić ale nas nie stać właśnie ze względu na kredyt. żona zarabia ok. 600zł miesięcznie na podstawie umowy zlecenia. doczytałem się gdzieś na internecie że po ogłoszeniu upadłości zostanie zlicytowany majątek konsumenta i z tych pieniędzy dostanie on pieniądze na wynajem mieszkania na okres 12 miesięcy… jak to dokładnie jest??? z góry dziękuję za pomoc…
Mąż zadłużał się bez mojej wiedzy. Ukrywał to przez kilka lat. Do puki nie wpadły mi w ręce umowy kredytowe-wcześniej ukrywane przede mną. Brał kredyty, a kiedy nie był w stanie już ich spłacać zaczął brać pożyczki w parabankach. Obecnie jest zupełnie niewypłacalny. Mieszkamy u moich rodziców, mamy trójkę dzieci i od roku rozdzielność majątkową. Zastanawiamy się nad ogłoszeniem jego upadłości. Jakie konsekwencje czekają mnie i moje dzieci.
Proszę o wskazówki
Witam. Dnia 20.11 została ogłoszona moja upadłość. Wyrok będzie prawomocny dnia 27.11. czekam na kontakt od syndyka. Nie posiadam żadnego majątku. Nawet telefon jest na partnera. Chciałabym jednak otworzyć prywatną placówkę socjoterapeutyczną dla dziewcząt. Czy taka działalność wchodzi w grę?
W okresie prowadzenia postępowania upadłościowego osobiste prowadzenie działalności gospodarczej nie wchodzi w grę.
A co jeśli to ma być osoba prywatna bez działalności?
Nie bardzo rozumiem. Na jakiej zasadzie chce Pani działać w ramach swojej placówki nieprowadząc działalności gospodarczej?
Placówkę niepubliczną może otworzyć osoba prywatna. Przynajmniej tak jest napisane w rozporządzeniu Ministerstwa Oświaty
Nie ma znaczenia kto może prowadzić taką placówkę. Pytanie brzmi czy prowadzenie placówki świadczącej usługi tego rodzaju nie stanowi prowadzenia działalności gospodarczej?
Witam, jeżeli mieszkanie nie należy do mnie tylko do moich rodziców. Czy też zostanie zajęte na poczet spłaty długów ?
Nie, do masy upadłości może wejść tylko to, co stanowi majątek dłużnika.
Co się dzieje po ogłoszeniu upadłości z kredytem hipotecznym lokalu ,w którym prowadzona była działalność gospodarcza? Co z niespłaconym sprzętem w leasingu?
Wszystkie kredyty są wymagalne jako całość natychmiastowo. A co do leasingu, to chyba z racji tego, że nie właścicielem jest ktoś inny, to sobie to bierze, bo leasingobiorca przestaje spłacać…
Kredyt hipoteczny dziali los każdego innego zobowiązania, tj. zobowiązanie z tego tytułu jest umarzane.
Jeżeli leasing był operacyjny, to sprzęt wraca do leasingodawcy.
Uważam ze jestem hazardzista. Poniewaz gram juz od ponad 10 lat. W ostatnim czasie przezywałem trudne chwile w zyciu prywatnym 2 razy w ciagu 2 lat byłem oszukiwany przez moje dziewczyny do tego nawet stopnia ze 1udawała ciaze wykupilem jej dodatkowe ubezpieczenie gdyz ona nie pracowala a ja musialem wyjechac nie moglem tego tak zostawic. oczywiscie to bylo klamstwo, wszystko jej kupowalem ubrania kosmetyki telefon ale ona nie byla fair. Czesto wyjezdzalem za granice dopbrze zarabialem.Obecnie jestem sam. Cała ta bezradnosc na swoje zycie wydaje mi sie ze przekładałem na granie na maszynach. Zaczełem dosyc wczesnie gracw ieku moze 16- 17 zaczelo sie nie winnie a pozniej zaczalemi zaciagac pozyczki..Im starszy tym lepsze zarobki zmaiana pracy wieksze kredyty kolejne konsolidacje i az zostalem zmuszony zeby wyjezdzac za granice i nie mogłem czesto wracac choc chcialem w glebiserca i pielegnowac zwiazek pierwszy trwal 8 lat głowna przyczyna był moj hazard i moje wyjazdy zmusiły ja zeby poszukała szczescia gdzie indziej po tym zwiazku postanowilem sprobowac nie grac i udawalo sie rzucilem palenie nie pilem alkoholu bardzo zadko zaczalem cwiczyc na silowni pozniej sie zakochalem i był drug zwiazek i trwał 2 miesiace to byl ogromny blad. W ostatnm czasie tak sie wsszystko nasiliwo tysiace mysli zlosc i podlamanie wydane pieniadze bez celowo na kogos a oprocz tego kredyty stare,co skutkowało kolejnymi grami i zaciagnelem : kredyt odnawialny na kwote 30000 pozniej szukałem ratunku w innym banku ten zgodził sie na spłate moich kredytow to jest kwota okolo 190 000zl. Teraz w pierwszym banku mam 3 kredyty na mniej wiecej taka kwote . Te pieniadze zniszczelem na hazard. Drugi bank domaga sie dokumentow odnosnie konsolidacji do ktorej nie doszlo nie wiem co robic. stracilem panowanie do tego doszly 3 parabanki. dodatkowo oplacam telefon internet telewizje i pieniadze znajomych ;( nie chcialem wto mieszac bliskich ale to mnie przerasta. potrzebuje pomocy lekarskiej i prawnej. Jeszcze nie mam spraw zadnych ale zbliza sie termin platnosci. obecnie pracuje w polsce jest to ta sama praca tylko nie ma teraz na tyle pracy zeby byly wyjazdy. Tez kredyty znacznie przekraczaja obecnie moja sytuacje.Lacznie mam 7 kredytow na kwote okolo 400 000 zarabiam ok 4k zl a płatnosci w przyblizeniu 5k. Czy moge oglosic w takiej sytuacji upadłosc konsumencka? Czy jest jakies inne wyjscie ? Nie wiem co bankowi powiedaziec odnosnie niedoszlej konsolidacji? Czy moze jest mozliwosc dostania kredytu hipotetyczne na poczet tego wszystkiego do? Osoboscie nie posiadam mieszkania itp.
Napisałem dosyc duzo osobie po to bo mam nadzieje ze ktos sie zastanopwi 2 razy zanim w to wejdzie. Gdzieś ta druga musi sie zakonczyc mam tysiace roznych mysli ale chce sie ratowac. Czasu nie cofne . Mam obecnie 30 lat i zniszczone zycie nic nie osiagnalem nic nie posiadam . Na szczescie mam dobra prace ale dobra praca pomogla mi rowniez wzazc wieksze pozyczki. Boje sie ze sie rozpije popadne w jakas depresje czy cos i strace prace .Wszystko ma swoje skutki. Chciałbym dostac druga szanse i zaczac wszystko od nowa jak wielu z nas. Poki jeszcze jestem mlody chce walczyć o przyszłosc jezeli jest tylko szansa.
Prosze o pomoc…
Tak, osoby uzależnione od hazardu, które w związku z chorobą popadły w stan niewypłacalności, mogą ubiegać się o ogłoszenie upadłości i w przeważającej większości znanych mi przypadków oraz we wszystkich podobnych sprawach, które prowadziła była ogłaszana upadłości.
Nie ma innej możliwości uzyskania umorzenia swoich zobowiązań niż upadłość konsumencką.
Brak majątku nie stanowi przeszkody.
Dzień dobry ja mam takie pytanie czy jak teraz nie posiadam żadnego majątku złożyłam wniosek o upadłość i ona zostanie ogłoszona i po kilku latach ktoś np teściu przepisze na mnie całe swoje mieszkanie to czy ktoś mi go później zabierze
Jeżeli nastąpi to już po zakończeniu całej procedury upadłościowej, to nie.
Witam. Mam problem z napisaniem wniosku o ustalenie planu spłaty w upadłości konsumenckiej. Syndyk mi kazał jak najszybciej złożyć taki wniosek do sądu. Mogę złożyć też wniosek o umorzenie zobowiązań bez ustalenia planu spłaty, tyle tylko że sąd się na to nie zgodzi. I w związku z tym mam pytanie czy znajdę w internecie wzór takiego wniosku o ustalenie planu spłaty? Byłabym bardzo wdzięczna, ponieważ na radcę prawnego mnie nie stać jest.
witam,
jesli mam zawartą intercyzę spisana przed zawarciem małżęństwa czy rodzina tez zostanie obarczona moimi długami?nie posiadam majatku żadnego ,pracuje na poł etatu ..
co sie dzieje z moimi kredytami gotówkowymi?
Rodzina co do zasady nie ponosi odpowiedzialności zad długi. Chyba, że wcześniej np. udzielała poręczenia.
Jeżeli postępowanie upadłościowe zostanie skutecznie przeprowadzone, to zobowiązania z tytułu kredytów są co do zasady umarzane.
Witam serdecznie. Czy po złożeniu wniosku o upadłość konsumencką bank może wymówić mi umowę kredytową nawiązując mi w ciągu 7 dni spłacić całość? strasząc mnie komornikiem i postępowaniem sądowym?
Nadmieniam że bank został powiadomiony o złożeniu takiego wniosku. Kredyt jest spłacany co miesiąc ale w mniejszej kwocie w ramach moich możliwości.
Tak, samo złożenie wniosku nie stanowi przeszkody zarówno na drodze do wypowiedzenia umowy, jak i do wniesienia sprawy do sądu, czy nawet wszczęcia postępowania egzekucyjnego.
Jeśli pozaciogałem chwilowki na spłatę innych kredytów i żebym miał na życie ale teraz nie stać mnie na spatę tych chwilowej i rat w bankach czy mogę złożyć wniosek o upadłość konsumencka ponieważ już nie daję rady spłacać tych wszystkich zobowiązan
Wniosek może Pan składać. Niemniej z tego co Pan pisze wynika, że szanse powodzenia nie są duże.
Mam ogłoszoną upadłość oraz jest za mną ostatnia rozprawa. Czekam teraz na uprawomocnienie wyroku do planu spłaty. Czy mogę zrezygnować z pracy?
A z jakich powodów chce Pani zrezygnować z pracy?
Witam,mielismy dług w bankach ,nie płacimy i mamy komornika od 2007 roku.Po ogłoszeniu upadłosci konsumenckiej cały dług przejoł syndyk,mamy z zona emerytury ,komornik zabierał nam ponad 1000zł mies, mi i żonie to razem 2000tys. mies. w momencie przejecia długu przez syndyka moja żona z emerytury (2500)zł. otrzymuje z ZUZu 800zł z groszami,chcialem sie dowiedziec gdzie reszte pieniedzy sie podziewa to jest około 1700zł.
Potrącane kwoty wchodzą w skład masy upadłości. Z nich pokrywane są przede wszystkim koszty postępowań, a nadwyżka jest dzielona między wierzycieli. Przy czym syndyk zabiera za dużo. Kwota potrącenia powinna wynosić 25%. Więcej na ten temat można przeczytać WYSOKOŚĆ POTRĄCENIA Z EMERYTUR I RENT W POSTĘPOWANIU UPADŁOŚCIOWYM – ORZECZNICTWO
Mam pytanie czy jesli mieszkam w mieszkaniu komunalnym to tez je bede musiala opuscic w momencie ogloszenia upadłości
Nie ma takiej potrzeby. Mieszkanie jest własnością gminy. Nie wchodzi do masy upadłości.
Witam mam pytanie?
Jeśli mąż ogłasza upadłość ..a nie mamy rozdzielnosc majątkowej…czy np samochód który jest na mnie może zostać zajęty przez syndyka? Dodam że on już jest sprzedany …Ale jest tylko umowa która nie została zgłoszona do urzędu ( pieniądze zostały przesłane na moje konto) z racji tego iż ta osoba nie miała by zniżek… czy jeśli wniosek jeszcze nie jest rozpatrywany w sądzie może ta osoba przerejstrowac plus tablice ten samochód na siebie .?? Czy syndyk zabierze mi samochód który nie jest mój???
To wazne
Jeżeli samochód wchodzi do majątku wspólnego, zwłaszcza nie został nabyty przed zawarciem związku lub za środki z darowizny albo spadku, to niestety zostanie zajęty przez syndyka. Nie ma znaczenia na kogo jest zarejestrowany a jedynie to, czy stanowi składnik majątku wspólnego. Nie bardzo rozumiem drugą cześć pytania. Syndyk nie może zabrać rzeczy stanowiącej własność innej osoby. Ewentualne roszczenia będzie miał do Pani.
Jakie są konsekwencje prawne dla Upadłego, gdy ten pomimo upadłości prowadzi ukrytą działalność gospodarczą lub działa na zasadzie podstawionej osoby tzw. Słupa?
Odpowiedzialność karna, a jak wyjdzie to w toku postępowania upadłościowego – jego umorzenie.
Witam.
Mam kilka kredytów i niespłaconych kart kredytowych, do tej pory jak mi brakowało to brałem kredyt żeby spłacić poprzedni, teraz już żaden bank nie chce dać mi kredytu. Do tej pory wszystko spłacałem czasem z małymi opóźnieniami ( karty kredytowe). W tym miesiącu wiem, że nie spłacę części kredytów, bo teraz moje miesięczne zobowiązania kredytowe są wyższe niż kwota mojego wynagrodzenia za pracę. I tak już będzie w każdym miesiącu. I teraz pytanie do Pana mecenasa, czy jeśli na tę chwilę nie mam żadnych postępowań egzekucyjnych dotyczących braku spłat kredytów czy kart kredytowych, nie mam komornika na koncie itp. tylko dopiero dostaje powiadomienia smsowe czy telefoniczne że mam kilka dni zaległości, to czy mam prawo składać wniosek o upadłość konsumencką, czy powinienem czekać na postępowania egzekucyjne i zajęcia komornika. Wiem, że nie dam rady spłacac tych zobowiązań w tym i kolejnych miesiącach, nie mam żadnego majątku na siebie, tzn mieszkania, samochodu, mieszkam w wynajmowanym mieszkaniu nie jestem w stanie znaleźć dodatkowej pracy, żeby zwiększyć dochód ani żeby cokolwiek sprzedać wartościowego żeby było na spłatę. To czy w takim przypadku mogę składać wniosek o upadłość konsumencką czy mam czekać aż w końcu (bo wiem że tego nie unikne, nie będę wstanie spłacać tych zobowiązań) rozpocznie się postępowanie egzekucyjne i komornik się do mnie odezwie z wejściem na konto bankowe. Co powinienem zrobić, czekam na Pańską odpowiedź. Pozdrawiam
W Pana przypadku jak najbardziej można ubiegać się o oddłużenie w ramach upadłości konsumenckiej. Przy czym nie trzeba czekać na komornika i egzekucje. Nie trzeba nawet czekać na wyrok lub nakaz zapłaty. Wystarczy mieć już jakieś zaległości w spłacie zobowiązań. Jeśli potrzebuje Pan pomocy prawnej w przeprowadzeniu postępowania upadłościowego to proszę o kontakt na maila lub pod nr 601 153 747.