Jest już dostępny formularz wniosku o upadłość konsumencką. We wczorajszym Dzienniku Ustaw (poz. 2276) zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie określenia wzorów formularzy wniosku o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

Formularz wniosku o upadłość konsumencką

Oznacza, to że brew moim obawom, szczęśliwe nie będzie problemów ze składaniem wniosków po Nowym Roku. Rzeczone rozporządzenie można pobrać TUTAJ Wersja edytowalna formularza do pobrania TUTAJ

Gwoli przypomnienia, od 01 stycznia 2016 r. wchodzi w życie obowiązek składania wniosku o upadłość konsumencką na formularzu. Każdy wniosek o upadłość konsumencką składany po tej dacie będzie musiał spełniać ten wymóg. Uchybienie temu obowiązkowi będzie stanowiło brak formalny wniosku, a co za tym idzie skutkowało wezwaniem dłużnika do uzupełnienia rzeczonego braku poprzez ponowne złożenie wniosku na formularzu. Niezastosowanie się do wezwania spowoduje zwrot wniosku o upadłość konsumencką. Zwrócony wniosek nie wywołuje zaś żadnych skutków prawnych.

Formularz wniosku o upadłość konsumencką

Dołącz do dyskusji na forum!

Zachęcam do zadawania pytań na forum o upadłości konsumenckiej. Przejdź do strony >>

23 Replies to “Formularz wniosku o upadłość konsumencką”

 1. To super – zaraz go wypełnię. Ale:
  1) Słowo „wzór” i „załącznik” rozumiem -> usunąć czy nie z wydruku?
  2) Czym się różnią działy „należności” od „spisu wierzycieli”? Tym że „wierzyciel” to np. Jan Kowalski, a w należnościach dla banku – banki? Na marginesie – tylko 2 pozycje…. buhhahaha…, no ale mniejsza. 2 miejsca na dowody, 2 na załączniki… – jakiś koleś nocą na kolanie to pisał…., – ale mniejsza.
  3) Nie ma adnotacji, że w przypadku braku miejsca – dołączyć dodatkowe kartki. Ale rozumiem, że to jest zrozumiałe i jasne i tak się robi – czy tak?

  • Ja bym niczego nie usuwał.
   „Należności” jak zostało wskazane zaraz obok w nawiasie odnoszą się do wierzytelności dłużnika. Chodzi o wskazanie dłużników dłużnika.
   Ja dostrzegam taką informacje w pkt 4 pouczenia – zaraz na samym początku formularza.

   • OK, zgadzam się 🙂
    WIdzę, że została usunięta rubryka „czy dłużnik powołuje się na względy słuszności i humanitarne”, więc oczywistym jest, aby to wskazać w tekście uzasadnienia.
    Czy coś jeszcze pominąłem istotnego? W poniedziałek składam.

     • Mam wątpliwość do nowego formularza upadłości konsumenckiej
      jak się ma punkt 4.2 i 4.3 do punktu 5. Należy przepisać informację?

     • Nie. Wszystkie informacje w podpunktach punktu 4 dotyczą majątku dłużnika. Pkt 4.2 i 4.3 dotyczy wierzytelności, które przysługują dłużnikowi. W uproszczeniu chodzi o dłużników dłużnika. Pkt 5 natomiast odnosi się do wierzycieli dłużnika.

 2. witam mam pytanie może już zadawane , a jeśli dłużnik nie posada żadnych ruchomości i nieruchomości nie ma żadnych rzeczy które można z pieniężyć tylko występują długi w US,ZUS,BANK,KREDYT SAMOCHODOWY w GETIN BANK co w tedy można zrobić
  odsetki przekraczają realnie spłatę zadłużenia
  RÓWNIEŻ ODSETKI KOMORNICZE MIESIĘCZNIE NA POZIOMIE 3000 TYS.
  POZDR.R

 3. Jeżeli mam kilka zobowiązań u jednego wierzyciela, to muszę wpisać każde osobno? I co wpisać jako termin zapłaty jeżeli jest już prowadzona egzekucja komornicza?

  • Nie, nie ma takiego wymogu, niemniej dla większej przejrzystości byłoby to wskazane – ja tak zawsze robię. Ewentualnie można poprzestać na wskazaniu w treści samego uzasadnienia jakie zobowiązania, kiedy i w jakim celu były zaciągane u danego wierzyciela.
   Gdy egzekucja jest już prowadzona, to jako termin zapłaty można wskazać termin, od którego zgodnie z orzeczeniem sądu liczone są odsetki.

 4. Witam, a w jaki sposób we wniosku należy określić termin zapłaty długów, jeśli wszystkie są już na etapie egzekucji komorniczej i właściwie są już wymagalne?

 5. Witam. Mam pytanie które już tutaj padło ale nie było na nie odpowiedzi. Jak postąpić w przypadku braku wolnych rubryk w w formularzu? Chodzi głównie o rubryki 4.2, 4.3, 5, 8,9. Czy mam wypisać to na zwykłej kartce i wpisać w rubrykę 9 (załączniki) czy ma to być wydrukowany i wypełniony cały wniosek poraz drugi i trzci …, tylko z innymi wartościami w rubrykach 4.2, 4.3, …., czy może wydukować tylko stronę na której są wspomniane wcześniej rubryki i je wypełnić i wpsiać na listę załączników?

 6. Mam brata ktory wlasnie jest na odwyku,ma długi,za mandaty na gape,i kradzieże,jest na dobrowolnym odwyku w monarze,,zjadają,go odsetki,czy jest mozliwosc by po wyjsciu zglosic upadlosc konsumencka,w sumie to z jego winy te dlugi,nie ma pracy,chce chociaz to jakos zamrozic na 5lat by stanac na nogi ,raz ruszyl,mial prace ale te odsetki,utrudnialy mu życie.potracenia z wypłat a odsetki rosna wciaz.Dlugi on chce splacic ale czy da sie cos zrobic odsetkami?on nie posiada nic tylko ciuchy na sobie co ma ,jak wyjdzie to mieszka w osrodku dla bezdomnych.Prosze o pomoc,to on dzwonil i prosil zeby mu wydrukowac wniosek o upadlosc konsumencka,czy on cos z działa?

  • Oczywiście istnieje możliwość złożenia takiego wniosku. Jeżeli długi są wynikiem uzależnienia, a brat uczęszcza na terapię i ją pomyślnie zakończy, to nie widzę tu problemu. Bardzo ważną będzie dokumentacja wskazująca na powyższe. Odsetki również zostają umorzone w ramach upadłości konsumenckiej.

 7. witam
  moja mama ma bardzo duze zadluzenie chcemy zlozyc wnosek o upadlosc konsumencka i mam pytanie. czy jesli mama ma stwierdzone przez psychiatre gleboka depresje i nalog brania kredytow czy sa realne szanse na przyjecie wniosku i oglozenie upadlosci?? i jesli chodzi o wypelnienei go to mama nie ma nikogo kto jeste jej winien pieniadze ale ona jest winna bankom parabankom itp czy to nalezy wpisac w pkt 5 a pominac 4.2 .4.3??

  • Tak, jeżeli wniosek zostanie odpowiednio umotywowany i załączone zostaną do niego dokumenty wskazujące na wspomniane okoliczności.
   Wierzycieli wpisuje się w rubryce „Spis wierzycieli”. W żadnej innej. Bez względu na to kto jest wierzycielem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *