Wprawdzie Nowy Rok przyjdzie nam przywitać dopiero za parę miesięcy, jednakże już teraz otrzymuję sporo maili z pytaniem czy w upadłości konsumenckiej szykowane są jakieś zmiany lub czy upadłość konsumencka 2017 będzie się czymś różnić od tej w 2016 r.

Zgodnie z posiadaną wiedzą rok 2017 nie powinien przynieść żadnych istotnych zmian w upadłości konsumenckie. Na pewno nie trzeba obawiać się zaostrzenia przesłanek jej ogłoszenia – nadal będą obowiązywać te same kryteria.

Niemniej jest mi wiadome, że zostały rozpoczęte prace nad kolejną nowelizacją upadłości konsumenckiej. Przy czym są one na bardzo wczesnym etapie i mają dotyczyć raczej kwestii technicznych, takich jak np. zasady ustalania i wypłacania wynagrodzenia syndyków.

W związku z powyższym nie ma potrzeby ścigać się z czasem i na siłę składać wniosek o upadłość konsumencką przed 2017 r. Na razie dłużników nie czeka nic złego ze strony ustawodawcy 🙂 

O tym, że upadłości jest i ma być coraz więcej, a także o zmianach w prawie – kilka słów ode mnie w dzisiejszej Rzeczpospolitej (link TUTAJ)

Ponadto zapraszam do lektury wpisu na temat projektowanych zmian, które powinny wejść w życie w 2018 r. (link TUTAJ)

Upadłość konsumencka 2017

Dołącz do dyskusji na forum!

Zachęcam do zadawania pytań na forum o upadłości konsumenckiej. Przejdź do strony >>

29 Replies to “Upadłość konsumencka 2017”

  1. Ile czasu ustawowego ma Sędzia-Komisarz na akceptację lub odrzucenie przygotowanego przez Syndyka planu spłaty wierzycieli? oraz ile czasu ustawowego ma Sędzia-Komisarz na wyznaczenie terminu rozprawy dotyczącej planu naprawczego?

    • Syndyk nie przygotowuje żadnego planu spłaty wierzycieli.
      Nie ma żadnego terminu na wyznaczenie rozprawy dot. „planu naprawczego”. Co więcej nie ma czegoś takiego jak „plan naprawczy”.
      Bardzo prosiłbym aby pytania zadawane pod wpisami na blogu dotyczyły jego tematyki. Jeżeli ma Pani pytanie niezwiązane z tematem danego wpisu, to proszę zadać je na forum.

  2. Jestem po ogłoszeniu upadłości już prawie 20 miesięcy i na tym koniec ,wszystko ,,stoi” . Problemem jest skromne mieszkanie spółdzielcze przekształcone na w latach 80 na własnościowe Mieszkam z mężem, mąż nie jest zasłużony, tylko ja . Mąż jest osoba niepełnosprawną z 2 druga grupą inwalidzkie ,ja jestem też chora ,banki mnie wykończyli psychicznie ,zmagalam się z nimi około 10 lat .Oboje mamy po 68 lat . Mieszkanie jest niesprzedawalne ,bo jak sprzedać mieszkanie z osobą niepełnosprawną. NASZA sytuacja nie poprawi się, lecz pogorszy ,bo staniemy się bezdomnymi i ciężarem dla Państwa , Emerytury mamy niewielkie Jak żyć po upadlosci .Wiem ,ze jest dużo takich rodzin . PROSZĘ O ODPOWIEDZ

    • Nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie „jak żyć”. Jestem prawnikiem i pomóc mogę jedynie w kwestiach prawnych. Jeżeli nie są Państwo w stanie zamieszkać gdzie indziej, to należałoby się zastanowić czy ta upadłość jest dla Państwa. Upadłość łączy się bowiem z likwidacją majątku i z tym należy się liczyć.

  3. Kto może starać się o upadłość konsumencką? Osoba po 30 roku życia zdolna do pracy zdrowa z zadłużeniem około 50 tys nie mogąca odbić się od dna może starać się o upadłość ?

  4. Mój pracodawca wytoczyl sprawę wobec pracowników za łamanie procedor wewnętrznych firmy w wyniku powstalych strat .Sąd przychylił się do wniosku i w ramach odpowiedzialności obciążył mnie kwota 150 tys zł. Czy tego typu sytuacja podlega upadłości konsumenckiej?

  5. Czy osoba prowadząc drobną działalność gospodarczą, które nie jest nigdzie zarejestrowana mogę liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku o upadłość konsumencka ? Czy jeżeli sad dowie się o mojej działalności może umorzyć postępowanie ? pozdrawiam Alek

    • Prowadzenie działalności gospodarczej, niezależnie od tego czy zarejestrowanej, czy tez nie, stanowi przeszkodę w ogłoszeniu upadłości. A jeżeli okoliczność ta zostanie zatajona grozi za to odpowiedzialność karna.

        • Podczas ewentualnej rozprawy dłużnik składa wyjaśnienia po odebraniu od niego przyrzeczenia o następującej treści: „Świadomy znaczenia mych słów i odpowiedzialności przed prawem przyrzekam uroczyście, że będę mówił szczerą prawdę, niczego nie ukrywając z tego, co mi jest wiadome”. Za złamanie ww. przyrzeczenia grozi odpowiedzialność karna.

          • Ja rozumiem, że takie przyrzeczenie jest praktyką – ale nie przymusem: strony mogą sobie zażyczyć owego przyrzeczenia. Czy rozumieć to w ten sposób – czy Pan Mecenas o tym napomina, bo NA KAŻDEJ rozprawie upadłościowej np. ostatniej ws. psw tak jest? I to ma na myśli Pan Mecenas?
            Czy tak ogólnie co do Sądów?

          • W znanych mi rozprawach nie było tego przyrzeczenia – rozumiem, że zależy to od samego Sędziego, tak?

          • Art. 30 ust. 2 Pr. up. „Sąd wysłuchuje dłużnika z zachowaniem przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o przesłuchaniu stron, po odebraniu od niego przyrzeczenia.” Miałem już ponad 150 takich rozpraw i za każdym razem było odbierane przyrzeczenie. A w jakim to sądzie nie odbierają przyrzeczenia?

          • Moja wina, po głębszym zastanowieniu się przyznaję, że się pomyliłem – ma Pan rację. Przepraszam za zamieszanie. Pamięć ludzka jest zawodna – najważniejsze przyznać się do błędu.

  6. Czy po odrzuceniu wniosku o upadłość ,czekam na uzasadnienie jest sens się odwołać do Sądu Gospodarczego odwoławczego co jeżeli Sąd przyklepie po jakim czasie można składać ponowny wniosek ,ponoć lepiej jest cofnąć i poczekać na bardziej liberalne przepisy ?

    • Nie znając sprawy, treści wniosku, protokołu przesłuchania, a zwłaszcza uzasadnienia, nie sposób odpowiedzieć na to pytanie.
      Co do drugiego pytania, to na blogu jest artykuł dotyczący tej kwestii, proszę poszukać.

  7. Witam,mam pytanie czy u momencie niewypłacalności działalności nie złożyłem w ciągu 14 dni wniosku o upadłość gospodarczą ,czy mogę teraz złożyć wniosek o upadłość konsumencką?Firma została zlikwidowana w 2011roku

  8. Mam 23 lata,mam do spłacenia ponad 5 tysięcy złotych,w firmie GetBack,nie da się z Nimi dogadać w zaden sposób,mogę się starać o upadłość?Z czym to się wiąże?Co stracę,co zyskam?jak złożyć dokumenty itd?

    • O tym jakie są konsekwencje ogłoszenia upadłości i jak to zrobić przeczyta Pani na blogu. Do pobrania jest nawet wzór wniosku z instrukcją jego sporządzenia. Proszę trochę poczytać.
      Nie jestem w stanie ocenić czy sąd ogłosi Pani upadłość ponieważ nie znam dokładnie Pani sytuacji. Niemniej przy tak niskiej kwocie sąd może mieć sporę wątpliwości.

  9. Witam,

    Mam 28 lat i mam ogromne dlugi ponad 250 tysiecy w bankach, parabankach i chwillwkach. Mam dochod 1500 zlotych i nie jestem w stanie juz niczego splacac. Nie mam zadnego majatku. Obecnie przebywam na zwoknieniu lekarskim poniewaz jestemw ciazy. Czy mam jakies szanse na upadlosc konsumencka?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *