Ulga z tytułu wychowania małoletnich dzieci, jak i każdy inny zwrot nadpłaty podatku stanowi dla wielu osób wyczekiwany zastrzyk gotówki. Dlatego też również po ogłoszeniu upadłości wielu dłużników liczy, że otrzymany zwrot podatku pozwoli choćby doraźnie podreperować domowy budżet nadszarpnięty potrąceniami dokonywanymi przez syndyk z ich wynagrodzenia za pracę. Pytanie tylko czy oczekiwania te są zasadne?

Odpowiedzi na powyższe pytanie próżno szukać wśród przepisów Prawa upadłościowego, albowiem nie określają one wprost jakie składniki majątku upadłego dłużnika wchodzą do masy upadłości. Art. 63 ust. 1 pkt 1 Pr. up. stanowi jedynie, że nie wchodzi do masy upadłości m.in. mienie, które jest wyłączone od egzekucji według przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Zatem o tym czy zwrot podatku wchodzi do masy upadłości, czy też nie decydują ostatecznie przepisy regulujące postępowanie egzekucyjne w postępowaniu cywilnym. Tym czasem przepisy art. 829-833 Kodeksu postępowania cywilnego określające ograniczenia egzekucji nie wyłączają spod niej środków pieniężnych wypłacanych z tytułu zwrotu podatku.

Oznacza to, że ulga z tytułu wychowania małoletnich dzieci, nadpłata podatku dochodowego, jak i każdy innych zwrot podatku trafi ostatecznie w ręce syndyka, a co za tym idzie zasili masę upadłości.

Jeżeli nie chce Ci się czytać niniejszego artykułu, odsłuchaj mojej krótkiej odpowiedzi na pytanie: Czy syndyk zabiera zwrot podatku? 

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, kto po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej składa PIT – upadły, czy syndyk – odpowiedź znajdziesz pod poniższym linkiem:

Rozliczenie rocznego podatku dochodowego po ogłoszeniu upadłości.

Natomiast na temat wspólnego rozliczenia się małżonków po ogłoszeniu upadłości przeczytasz w poniższym artykule:

Wspólne rozliczenie małżonków po ogłoszeniu upadłości.

Zwrot podatku

Dołącz do dyskusji na forum!

Zachęcam do zadawania pytań na forum o upadłości konsumenckiej. Przejdź do strony >>

40 Replies to “Zwrot podatku po ogłoszeniu upadłości”

  1. Dzień dobry.
    W 2021 roku pracowałem za granicą, równiež w 2021 roku w październiku została ogłoszona moja upadłość konsumencka, w tym roku dostałem zwrot podatku za rok 2021 z zagranicy lecz syndyk mi wszystko zabrał do masy upadłościowej, czy ma do tego prawo?

    • Nie jest prawnie możliwa sytuacja, w której prowadzone jest postępowanie upadłościowe, a jednocześnie prowadzone postępowanie egzekucyjne. Do czasu prawomocnego zakończenia postępowania upadłościowego wszystko musi wpływać do masy upadłości – syndyka.

      • Witam co mam zrobić aby syndyk odblokował mi wynagrodzenie i urząd skarbowy jak już mam prawomocny wyrok i plan spłaty minęło już 3 tygodnie i do tej pory mi nie odblokował konta i wynagrodzenia kontaktowałem się z syndykiem a on powiedział że nie musi tego robić bo już niemam syndyka

        • Najlepiej zdobyć postanowienie ustalające plan spłaty wierzycieli ze stwierdzeniem prawomocności. Następnie kserokopię takiego dokumenty przedłożyć pracodawcy oraz wysłać do urzędu. Syndyk ma bezwzględny obowiązek zwrotu wszystkiego co zostanie mu przekazane przez pracodawcę po zakończeniu postępowania. Nie ma prawa tego zatrzymać. W ogóle wraz z zakończeniem postępowania traci on swoją funkcje. Nie może już występować w roli syndyka, a masa upadłości przestaje istnieć.

      • Dzień dobry. Od stycznia 2023 ogloszono upadłość konsumencką i syndyk zajął mi część pensji. Od grudnia 2023 pensje dostaje w całości i nie mogę uzyskać od syndyka żadnej informacji na jakim etapie moja sprawa.
        Ale zwrot podatku z tytułu ulgi na dziecko i jako że wychowuję go sama została zabrana przez syndyka. Kiedy zapytalam czy zostanie mi zwrócony zwrot podatku syndyk kazał mi przedstawić paski wypłat za okres od września 2023 do lutego 2024 i sama nie wiem po co i na jakim etapie moja sprawa. Proszę o pomoc.

  2. Mam prawomocny wyrok . Spłacam plan od stycznia 2024. Pieniądze z masy zostały mi przekazane (nie pokryją w pełni) jednak z nich spłacam wierzycieli. Obecnie koszta postępowania . Komornik zająl mi koszt ze zwrotu podatku. Tu czytam że nie może , jeden urząd w Warszawie widzi zakończenie postępowania drugi już nie ( ten w Grodzisku gdzie obecnie mieszkań ) mimo że wysyłałam kopie . Nie rozumiem juz … Pisma żadnego też nie mam .. co robić .

    • Każdy z urzędów powinien widzieć zakończenie postepowania. Całą sytuacje należałoby wyjaśnić wysyłając w tej sprawie stosowne pismo do tego „opornego” urzędu. Jeżeli chodzi o komornika, to bezwzględnie skarga na czynności komornika.

  3. Witam Pana. Wykonuję plan spłaty już od 21 miesięcy. Jednym z wierzycieli w planie jest Urząd Skarbowy. Czy w przypadku zwrotu podatku Urząd ma prawo zabrać ten zwrot?

  4. Witam serdecznie,
    Czy mogę złożyć skargę na US do Sądu Gospodarczego za nie wypłacenie zwrotu podatku w trakcie realizacji planu spłaty ? Oraz czy i gdzie mogę się starać o wypłatę odsetek za zwłokę od ustawowego terminu wypłaty zwrotu podatku ?

    • To zależy co jest przyczyną niewypłacanie zwrotu podatku. Jeżeli wynika to z faktu zajęcia zwrotu przez komornika, to należy niezwłocznie złożyć skargę na czynności komornika i od niego zażądać zwrotu nienależnie pobranych środków.

  5. Dzień dobry jestem po ogłoszeniu upadłości sprawa całkowicie skończona u syndyka sąd orzekł w marcu umorzenie po rozliczeniu pita miałem zwrot podatku okazał się że komornik je zajął na sprawę którą zajmował się syndyk i co w tej sprawie mam zrobić

  6. Dzień dobry została u mnie ogłoszona upadłość w marcu mi przyszło ostateczna decyzja zakończenia tej upadłości syndyk mi już oddał nadpłatę a dziś dowiedziałem się że komornik zajął zwrot podatku na sprawę co była u syndyka przy upadłości co w takim razie mam zrobić byłem już u komornika on stwierdził że te sprawy co są u niego są tylko zawieszone a nie umorzone a syndyk mi powiedział że wszystkie moje sprawy są umorzone

  7. Dzień dobry
    W lutym 2024 sąd wydał postanowienie o planie spłaty wierzycieli. Wniosłem zażalenie na to postanowienie i czy w takim przypadku syndyk również może zająć zwrot podatku?

    • Praktyka jest różna. Niestety najczęściej zwrot podatku trafia do syndyka. Formalnie bowiem postępowanie upadłościowe nadal trwa i teoretycznie sąd odwoławczy może nawet uchylić postanowienie w przedmiocie planu spłaty wierzycieli i przekazać do ponownego rozpoznania sądowi I instancji.

      • Czy w danym roku w planie spłat jest dopuszczalne opłacenie np 3 rat w miesiącu,co jeśli zapomnę lub spóźnię się z ratą?Oczywiście na koniec roku suma będzie się zgadzać ….

        • Jeżeli w ostatecznym rozrachunku wszystko co powinno będzie uiszczone, to nie będzie żadnego problemu. W praktyce jeszcze mi się nie przytrafiło, aby którykolwiek sąd upadłościowy zwrócił uwagę na opóźnienia w terminach płatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *