Ogłoszenie upadłości konsumenckiej stanowi jedynie pierwszy krok na drodze do oddłużenia. Umorzenie zobowiązań następuje bowiem dopiero po zakończeniu postępowania upadłościowego i wykonaniu planu spłaty wierzycieli, o ile takowy będzie ustalony. Wierzycielom wprawdzie nie przysługuje zażalenie na postanowienie o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, jednakże i tak dłużnik nie ma gwarancji, że cała procedura zostanie z sukcesem doprowadzona do końca. Przepisy przewidują bowiem przypadki, w których może nastąpić umorzenie postępowania upadłościowego – nawet wbrew woli dłużnika. 

Postępowanie upadłościowe może zostać umorzone przez sąd, z urzędu albo na wniosek syndyka lub wierzyciela. Podstawę umorzenia stanowi natomiast:
– nie wskazanie lub nie wydanie syndykowi całego majątku, niezbędnych dokumentów oraz naruszenie w innych sposób ciążących na upadłym obowiązków;
– ujawnienie się w toku postępowania upadłościowego okoliczności stanowiących podstawę oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, tj. istnienie jednej z przesłanek negatywnych (np. brak złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy w okresie prowadzenia działalności gospodarczej) lub brak przesłanek pozytywnych.

Przy czym nawet w przypadku zaistnienie powyższych okoliczności sąd nie umorzy postępowania upadłościowego, jeżeli przeprowadzenie postępowania jest uzasadnione względami słuszności lub względami humanitarnymi (o względach tych pisałem już TUTAJ), a w przypadku pierwszej podstawy umorzenia dodatkowo, jeżeli uchybienie przez upadłego ciążącym na nim obowiązkom nie jest istotne.

W odniesieniu do drugiej podstawy umorzenia postępowania upadłościowego należy podkreślić, że chodzi tu wyłącznie o okoliczności nieznane sądowi przy rozpoznawaniu wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Nie dotyczy to natomiast okoliczności wprawdzie uzasadniających oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, jednakże znanych i poddanych już ocenie przez sąd w zwykłym toku instancji.

Postanowienie w przedmiocie umorzenia postępowania upadłościowego sąd wydaje po wysłuchaniu upadłego, syndyka, a w razie potrzeby także wierzycieli. Na postanowienie to przysługuje zażalenie.

Biorąc pod uwagę przesłanki umorzenia postępowania upadłościowego dłużnik, który rzetelnie sporządził wniosek i sumienie wywiązuje się ze wszystkich nałożonych na nie go przepisami obowiązków nie musi się o nic martwić. Przy czym należy liczyć się z tym, że wierzyciele mogą składać wnioski o umorzenie postępowania upadłościowego nawet w sytuacji ewidentnego braku podstaw. Przypuszczam, że pewna grupa wierzycieli może podejmować takie próby dla samej zasady. 

Umorzenie postępowania upadłościowego

Dołącz do dyskusji na forum!

Zachęcam do zadawania pytań na forum o upadłości konsumenckiej. Przejdź do strony >>

41 Replies to “Umorzenie postępowania upadłościowego”

  • W mojej ocenie nie powinno. Przepisy wprost mówią o zakończeniu działalności gospodarczej i jej wyrejestrowaniu. Dlatego też samo faktyczne zakończenie prowadzenia działalności gospodarczej nie jest wystarczalne.

 1. Panie Mecenasie, jeśli we wniosku u upadłość napiszę, że interesuje mnie zawarcie układu z wierzycielami to co to oznacza dla mnie mnie?? Mam kredyt na mieszkanie (we frankach). Czyli bank będzie np. chciał mi wydłużyć okres spłat, zmniejszyć ratę czy jeszcze jakieś inne rozwiązanie, żebym tego mieszkania nie straciła (boję się, że jeśli wybiorę tą opcję to zamiast sobie pomóc tylko pogorszę sytuację, bo kredyt i tak juz mam na 40 lat)? Jak sąd mnie oceni, jeśli napisałabym, że nie chce układu i liczę się z utratą mieszkania i nie chcę a raczej nie mam już sił o nie walczyć?

  • W zasadzie nic. Każda upadłość konsumencka jest ogłaszana jako upadłość likwidacyjna. Dopiero po ogłoszeniu upadłości można złożyć wniosek o zwołanie zgromadzenia wierzycieli celem głosowania nad układem. To czy Pani chce układu, czy też nie zasadniczo nie ma na tym etapie postępowania znaczenia.
   Niestety nie jestem w stanie Pani odpowiedzieć co będzie chciał dany bank w Pani sytuacji. Bank za bardzo nie może chcieć czegokolwiek, wniosek o zwołanie zgromadzenia celem zawarcia układu może złożyć tylko Pani.

   • witam

    Panie Mecenasie dziś odebralam 2 przesylki z sadu gospodarczego, pierwsza odnosnie wynagrodzenia syndyka, a drugie wezwanie na rozprawe ta druga mnie troche martwi, poniewaz jest napisane tak: …będzie przesluchiwana w sprawie…w upadlosci likwidacyjnej w przedmiocie umorzenia postepowania. dodali jeszcze kserokopie pisma od syndyka, gdzie napisal, ze moja sytuacja, dochody na poziomie minimum egzystencji, wskazuje na niezdolnosc do jakichkolwiek splat, w tej sytuacji wnioskuje o umorzenie zobowiazan upadlej bez planu splat i ukonczenia postepowania upadlosciowego.

    moje pytanie, w jakim celu to przesluchanie (dodam, ze we wniosku podalam zawarcie ukladu i moj harmonogram splat), bylam przesluchiwana na poczatku czy to moze skutkowac tym, ze sad np. nie umorzy mi moich dlugow, bo tak napisano w pismie”w przedmiocie umorzenia postepowania”?

    • Podłączam się pod pytanie Agnieszki.

     Czy w przypadku braku majątku i lichych dochodów albo ich braku sąd umarza postępowanie a nie je zakańcza z umorzeniem długów bez planu spłaty?

     Czy tak jak w przypadku Agnieszko oznacza to, że po umorzeniu postępowania nadal mam długi? Nie zostają one umorzone???

     Wydawało mi się, że umorzenie to raczej jest wtedy gdy nei wywiązuję się np. ze swoich obowiązków albo coś wyjdzie nie tak w toku postępowania.

     • w ustawie jest napisane, ze brak majatku nie stanowi przeszkody w ogloszeniu upadlosci i dlugi sa w uzasadnionych przypadkach umarzane lub ustalany jest plan splat, ja nie mam dochodow, niby moj syndyk tez dostal wezwanie na moja rozprawe i on twierdzi, ze sad mi umorzy dlugi, tylko czemu w pismie jest tak dziwnie napisane, umorzenie zobowiazan to by bylo dla mnie jasne, ale umorzenie postepowania no to juz nie

     • Nie ma takiej takiej możliwości. Nie stanowi to podstawy do umorzenia postępowania upadłościowego, a co najwyżej do umorzenia zobowiązań bez ustalania planu spłaty wierzycieli.

     • Panie Mecenasie proszę o pomoc. Ojciec miał ogloszoną upadlość. Syndyk sprzedał wszystko co mógł. Po czym syndyk wystąpił do sądu a sąd wydał postanowienie w którym odmuwił ustalenia planu spłaty. Co to znaczy? Co dalej z upadlością?

     • Uwzględnienie wniosku syndyka przez sąd będzie równoznaczne z odmową oddłużenia pomimo przeprowadzenia postępowania upadłościowego. Upadłość zostanie zakończona, ale długi pozostaną.

    • Jest to jakiś błąd. Wskazane przez syndyka okoliczność nie stanowi podstawy do umorzenia postępowania, a jedynie do ukończenia postępowania i umorzenia zobowiązań bez ustalania planu spłaty wierzycieli. Przesłuchanie jest po to aby ustalić jaka jest Pani sytuacja osobista, tj. czy rzeczywiście nie ma Pani zdolności do dokonywania jakichkolwiek spłat. Więcej na ten temat TUTAJ i TUTAJ.

     • Pani Agnieszko jak będzie Pani po rozprawie proszę dać znać jak to wyglądało i czy faktycznie chodziło o umorzenie postępowania czy o zakończenie postępowania bez ustalania planu spłaty i umorzenie zobowiązań.

     • Przyłączam się do prośby. Pani relacje byłby bardzo przydatne dla innych „upadłowiczów”. Z chęcią zamieściłbym je na blogu w kolejnym wpisie z cyklu „Okiem dłużnika”.

 2. witam, co się w stanie gdy po ogłoszeniu upadłości na wezwanie sadu czy syndyka wierzyciele nie przedstawią wierzytelności do miesiąca czasu od zawezwania
  czy to prawda ze wierzyciel nie będzie mógł domagać się zwrotu należności. Taka właśnie sytuacja jest u mojego męża w czerwcu ogłoszona upadłość i cisza, maż w sądzie był i uzyskał jedynie informacje iż wierzyciele wogóle się nie odezwali, co dalej?

  • Nic się nie stanie 🙂 Postępowanie będzie kontynuowane, a zobowiązania ostatecznie umorzone. Wierzyciel przez takie zachowanie traci możliwość zaspokojenie choćby w części swoich zobowiązań. Wierzyciel nie ujęty na liście wierzytelności nie powinien zostać objęty ewentualnym planem spłaty wierzycieli.

   • Panie Mecenasie!
    1) Wydaje się, ze nie dzialaja maile z forum: ani nie przychodzi mail rejestracyjny ani nie można odzyskac hasla. Ani nie można się zalogowac, bo caly czas pokazuje zle haslo.
    2) Mam jedno pytanie – przedsiebiorca aby nie czekac 1 rok od daty zakończenia działalności może jeszcze prowadzac dzialalnosc zlozyc wniosek o upadlosc firmy. Precyzujac – 1 rok od wykreślenia z rejestru przedsiebiorcow trzeba czekac jak się nie ogłosi tej upadlosci, ale JESLI majac jeszcze firme zglosze się jako przedsiebiorca do Sadu o upadlosc firmy, napisze, ze nie mam dlugow z tyt. firmy (wiem, nie ma znaczenia) i Sad mi ODRZUCI ten wniosek, bo nie ma dlugow firmowych – czy po takim odrzuceniu MUSZE czekac 1 rok czy nie, bo zlozylem w terminie wniosek o upadlosc firmy? I ile taki wniosek kosztuje w Sadzie za 1-os. dzial. gospodarcza?

    • Dziękuje za informacje co do problemów z forum. Mam nadzieje, że szybko uda się usunąć tą usterkę.
     Co do pytania, to po odrzuceniu można złożyć wniosek niezwłocznie po upływie tego rocznego okresu od dnia wyrejestrowania. A przynajmniej taka jest moja ocena, która nie koniecznie muszą podzielać sądy. Przepisy bowiem nie regulują wprost takiego przypadku i są nawet wątpliwości czy sąd powinien wniosek odrzucić, czy też oddalić.
     Opłata od wniosku o upadłość konsumencką wynosi 30 zł.

     • Panie Mecenasie – proszę się nie obrazić, pytanie było jasno sformułowane (choć za brak polskich znaków przepraszam, z różnych urządzeń piszę): nie przeczytał Pan dokładnie. Powtórzę: 1) jaka jest opłata od wniosku o upadłość FIRMY 1-os.? 2) PO CO mam czekać 1 rok od momentu złożenia wniosku o upadłość FIRMY, z której nie ma żadnych długów, skoro czeka się 1 rok jak się tego wniosku NIE ZŁOŻY?
      Z pełnym szacunkiem – szanujmy się nawzajem poprzez… słuchanie siebie. Ja wiem, że Pan jest zmęczony, ale lepiej nie odpisywać jak się jest w takim stanie chyba…
      Chodziło – powtórzę! – o sytuację, kiedy (może jeszcze RAZ sprecyzuję, bo nie wiem czy się niejasno wyrażam, czy druga strona nie słucha): 1) MAM FIRMĘ, ale nie mam długów z tego tytułu; 2) mam długi „dawne prywatne” w sensie nie na firmę; 3) składam wniosek o upadłość firmy TYLKO PO TO, ŻEBY NIE CZEKAĆ 1 ROK po zamknięciu firmy, bo „nie dopełniłem obowiązku zgłoszenia upadłości jako przedsiębiorca; 4) Jaka jest opłata od TAKIEGO wniosku? (a nie od upadłości konsumenckiej!!!); 5) Sąd – odrzuca czy też oddala taki wniosek, bo może go nawet wtedy odrzucić, jak mam długi firmowe, ale zaległości nie przekraczają 3 m-c (z pełnym szacunkiem, ale to podstawa p.u.n.!); 6) W ustawie pisze, że obowiązkiem jest ZŁOŻENIE TAKOWEGO WNIOSKU, a nie sam fakt „stwierdzenia upadłości przez Sąd”; 7) Jeśli powyższe jest słuszne, to zaraz po odrzuceniu/oddaleniu wniosku jako przedsiębiorcy składam wniosek (powiedzmy 1-2 m-ce po zamknięciu firmy) O UPADŁOŚĆ KONSUMENCKĄ!
      Nie wiem tylko – czy ja Panu podkładam „gotowca” w sensie gotowego rozwiązania czy po prostu Pan nie przeczytał, a bardzo chciał odpowiedzieć…?
      Teraz to JA PROSZĘ o odpowiedź. Rzetelną.
      P.S. Proszę się nie zżymać na mnie – skoro i Pan i ja nie jesteśmy w ciemię bici, to oznacza, że każdy może jakieś wnioski dla siebie z takich rozmów wyciągnąć :))

     • Chyba nie możemy się zrozumieć, a już chyba trzeci raz porusza Pan tą kwestię, tak na forum ,jak i na blogu 🙂 To wszystko o czym Pan pisze nie ma znaczenia. Nie ma znaczenia z jakiego tytułu są zobowiązania, nie ma znaczenia kiedy powstało zadłużenia, nie ma znaczenia czy wcześniej złoży Pan wniosek o ogłoszenie upadłości dla przedsiębiorców. Jedyne co ma znaczenie, to to czy od daty wyrejestrowania działalności gospodarczej minął rok. Nie da się tego w żaden sposób przyspieszyć. Dokładniej opisywałem ta kwestię TUTAJ
      Opłata od wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej wynosi 1000 zł. Niemniej złożenie takiego wniosku, jak już wskazywałem powyżej, nie skróci rocznego okresu. Przepisy są tu jednoznaczne. Tak długo jak ma Pan zdolność do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości dla przedsiębiorców, tak długo nie ma Pan zdolności do złożenia wniosku o upadłość dla konsumentów.
      Co do kwestii odrzucenia, to nie pisałem o odrzuceniu wniosku o ogłoszenie upadłości dla przedsiębiorców, a dla konsumentów z powodu braku zdolności do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Powtarzam się, ale zdolność tą nabywa się po upływie rocznego okresu od daty wyrejestrowania. Żadne czary mary tutaj nie pomogą. Jeżeli Pan wcześniej złoży wniosek o upadłość konsumencką, to właśnie z powodu braku tej zdolności wniosek zostanie odrzucony. Wniosku o upadłość dla przedsiębiorcy sąd natomiast Panu nie odrzuci a oddala – odrzuca następuje jedynie z powodu braków formalnych.
      Taka jest moja opinia i w tej kwestii nie mam nic więcej do dodania. Niemniej może Pan spróbować zrobić, to co opisuje. Może wniosek trafi na sędziego, który podzieli Pana interpretacje przepisów.

 3. Witam,
  Wczoraj sąd ogłosił moją upadłość konsumencką, dziś już dzwonił syndyk w celu ustalenia terminu spotkania. Nie posiadam nic po za meblami i sprzętem AGD, proszę mi pwoiedzieć mniej więcej jakie są kwoty do spłaty ustalane przez syndyka górna i dolna granica?

 4. Panie Mecenasie, dzisiaj otrzymałam pismo z Sądu że zwracają mój wniosek gdyż nie podałam terminów zapłaty poszczególnych wierzytelności. Nie wiem dokładnie co to znaczy we wniosku podałam listę wierzycieli i kwoty do spłaty wynikające z zajęć komorniczych oraz ogólną kwotę pobraną przez komornika. Na liście wierzycieli podałam daty oraz kwoty zajęć. Co muszę jeszcze podać? .Jeżeli wniosek został zwrócony czy będę musiała składać go od nowa na nowym wniosku i procedura ruszy od nowa? Zamieszanie wynika też z korespondencji Sądu i informacji jakie otrzymałam w sekretariacie. Czy uzupełniając te dane mam złożyć pismo w formie zażalenia czy jednak od początku nowy wniosek? Bardzo proszę o pomoc. Z góry dziękuję.

  • W spisie wierzycieli należy wskazać terminy zapłaty, czyli daty powstania wymagalności posiadanych zobowiązania. Data wymagalności to np. data, w której powinna nastąpić spłata pożyczki/kredytu lub płatność faktury/rachunku.
   Co do drugiego pytania, to wszystko zależny od tego czy wniosek został zwrócony, czy też oddalony. Jest to istotna różnica i będzie to napisane wprost w otrzymanym piśmie.
   Trudno mi powiedzieć jak dokładnie ma Pani postąpić ponieważ nie znam treści korespondencji otrzymywanej z sądu, a nie chcę Pani wprowadzić w błąd. Otrzymywała Pani wcześniej jakieś pisma z sądu z wezwaniem do uzupełnienia braków? Z czego wynika, to zamieszanie? Nie otrzymała Pani jakiegoś pisma?

   • Panie Mecenasie w zarządzeniu mowa jest o zwrocie wniosku
    za niedotrzymanie terminów dostarczenia braków formalnych i również danych dotyczących terminów zapłaty wierzytelności. Dzisiaj byłam w Sądzie i Pani kazała złożyć zażalenie jednak zastanawiam się czy lepiej dla mnie nie będzie złożyć wniosku od nowa. Co mam zrobić żeby nie zaprzepaścić szansy ogłoszenia upadłości? W skrócie opiszę co się stało. We wniosku podałam 2 adresy korespondencyjny i zamieszkania. Pismo z Sądu wysłano ja zły adres. Kiedy znalazłam przez przypadek awizo było już po terminie. Na drugi dzień poszłam do Sądu wyjaśnić sytuację. Pani pozwoliła mi zrobić zdjęcie pisma i kazała jak najszybciej uzupełnić dane. Tak zrobiłam. Za miesiąc przyszło pismo o treści tego co wysłali wcześniej na zły adres. Poszłam znowu zapytać czy mam coś jeszcze uzupełnić. Pani odpowiedziała ze nie mam czekać jeśli coś trzeba będzie uzupełnić to dostanę kolejne pismo. Nic nie otrzymałam w sprawie uzupełnienia terminów spłaty wierzytelności. Teraz wniosek jest zwrócony. Co mam zrobić?

    • Nie wiem czy czasem nie trzeba było złożyć jakiegoś wniosku o przywrócenie terminu z uzasadnieniem – a potem jeszcze prostować… prostą rzecz.
     Bo prawda jest taka, niestety brutalna, że w Sądzie od człowieka zależy czy i jak się wywiązuje ze swoich obowiązków: często Sąd czyta byle jak, nie wszystko albo w ogóle nic nie czyta.
     Kolega złożył wniosek z żoną, gdzie jednocześnie starał się o pełnomocnictwo ws. żony – i co? I nic. Sąd „nie zauważył”, że tak napisano we wniosku.
     Najgorsze jest to, że takie potem „byle jak” zaważa na całym ludzkim życiu…

    • Jeżeli wniosek został tylko zwrócony, a nie oddalony, to nie ma sensu wnosić żadnego zażalenia, tylko złożyć ponownie wniosek do sądu z uzupełnionymi brakami, ale już na formularzu. Rozpoznanie ewentualnego zażalenia zajęłoby tyle samo, o ile nie więcej czasu, co rozpoznanie ponownie złożonego wniosku 🙂

     • Witam,
      Panie Michale mam jeszcze jedno pytanie, które mi się nasunęło. Z racji tego, że mieszkam z rodzicami nie mam za dużo sowich rzeczy, we wniosku wskazałem jako swój majątek kilka rzeczy, ale nie podałem mebli ( stare biurko, łóżko, szafa i komoda ) i szczerze to nie wiem czemu. Do tego na święta dostałem stary telewizor. Teraz się trochę boję, żeby przez taką głupotę jakieś problemy nie wyniknęły, tym bardzie, że na tych rzeczach mi nie zależy.

      Jak Pan uważa?

 5. Dzień dobry,

  W temacie umorzenia postępowania – jedyny wierzyciel nie złożył wierzytelności w sprawie. Wierzytelność nie kwalifikowała się do wpisu na listę z urzędu.

  W takich okolicznościach sąd postanowił umorzyć postępowanie upadłościowe w trybie art 355 kpc w zw. z 229 prawa upadłościowego.

  Czy będzie to rodziło skutek dla dłużnika w postaci możliwości zasłonięcia się takim postanowieniem w przypadku próby wytoczenia egzekucji przez tego wierzyciela, który się nie zgłosił w postępowaniu?

  • W mojej ocenie nie stanowi to podstawy do umorzenia postępowania. W taki sposób wierzyciele mogliby sabotować każde postępowanie upadłościowe i uniemożliwiając oddłużenie. Gdyby taka sytuacja miała miejsce w prowadzonych przeze mnie sprawach na pewno zaskarżyłbym takie postanowienie.
   Niestety umorzenie postępowania nie rodzi żadnych skutków w Pani relacjach z wierzycielem w odniesieniu do jego należności.

 6. Witam zostaly mi umorzene przez sad wszystkie dlugi w sprawie upadlosci konsumenckiej dostalam pismo z sadu ze jedna firma wyslala do sadu okregowego zazalenie na moj wyrok co teraz czy bede musiala cos placic skoro wszystko zostalo umorzone. Pozdrawiam. Prosze o odpowiedz

 7. Dzień dobry.
  Mam takie pytanie jakie konsekwencje z pkt. widzenia wierzyciela ma postanowienie Sądu Gospodarczego o umorzeniu postępowania upadłościowego wobec dłużniczki (dłużnik nic nie posiada, ale liczne zadłużenia powstały przez działania samego dłużnika)? Chodzi mi o to w jaki sposób wierzyciel może w takiej sytuacji odzyskać swoją należność?

 8. Panie Mecenasie umorzono postepowanie upadlosci konsumenckiej które toczyło się od 2017r i co dalej że mną comam dalej robić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *