przebieg postępowania upadłościowegoPrzebieg postępowania upadłościowego uzależniony jest od sytuacji majątkowej i finansowej danego konsumenta. Niemniej postępowanie upadłościowe w przedmiocie upadłości konsumenckiej można zasadniczo podzielić na trzy etapy: postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości konsumenckiej, właściwe postępowanie upadłościowe, wykonanie planu spłaty wierzycieli.

Postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości

Postępowanie to inicjuje wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej złożony przez dłużnika.

Na tym etapie sąd bada, czy wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej spełnia wszystkie wymogi formalne oraz dokonuje oceny, czy zostały spełnione przesłanki ogłoszenia upadłości konsumenckiej i czy nie zachodzą okoliczności skutkujące jego oddalenie.

Etap ten kończy postanowienie sądu o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej obejmującej likwidacje jego majątku albo o oddaleniu wniosku.

Właściwe postępowanie upadłościowe

Właściwe postępowanie upadłościowe prowadzone jest w przypadku wydania przez sąd postanowienia o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. W jego toku dokonuje się:

 1. ustalenia składu i wartości masy upadłości, tj. majątku i dochodów upadłego konsumenta.
 2. sporządzenia listy wierzytelności.
 3. sprzedaż majątku upadłego i podział uzyskanych w ten sposób środków między wierzycieli ujętych na liście wierzytelności, o ile upadły konsument posiada jakiś majątek.

Na tym etapie postępowania upadłościowego istnieje możliwość zawarcia z wierzycielami układu.

Zakończenie tego etapu następuje w dwojaki sposób, w zależności od sytuacji majątkowej upadłego konsumenta:

– przez wykonanie ostatecznego planu podziału masy upadłości – jeżeli upadły konsument posiadał majątek,

lub

– przez zatwierdzenie listy wierzytelności – jeżeli upadły konsument nie posiada majątku.

Ustalenie Planu Spłaty Wierzycieli

Zaraz po zakończeniu właściwego postępowania upadłościowego, sąd wydaje postanowienie o ustaleniu Planu Spłaty Wierzycieli. Postanowienie to wydawane jest z urzędu, a co za tym idzie upadły konsument nie musi składać żadnego wniosku.

Plan Spłaty Wierzycieli polega na częściowej, ratalnej spłacie wierzycieli przez maksymalnie trzyletni okres. Sąd określa również w jakiej części niespłacone zobowiązania upadłego konsumenta zostaną umorzone po wykonaniu Planu Spłaty Wierzycieli.

Etap ten jest pomijany jeżeli osobista sytuacja  upadłego konsumenta w sposób oczywisty wskazuje, że nie byłby on zdolny do dokonania jakichkolwiek spłat w ramach Planu Spłaty Wierzycieli. W takim przypadku wydawane jest postanowienie o umorzeniu zobowiązań upadłego konsumenta bez ustalenia Planu Spłaty Wierzycieli.

Tekst nowych przepisów o upadłości konsumenckiej do pobrania TUTAJ.

Dołącz do dyskusji na forum!

Zachęcam do zadawania pytań na forum o upadłości konsumenckiej. Przejdź do strony >>

26 Replies to “Przebieg postępowania upadłościowego przy upadłości konsumenckiej”

 1. Gratuluje Mecenasowi rzeczowego bloga. Przeszukałam już chyba wszystko co związane z upadłością konsumencką i jest to jedyna strona zawierająca konkretne informacja. Zwłaszcza ten wpis jest niezmiernie przydatny takim laikom jak ja.

 2. te informacje są dla mnie nieocenione.
  w tej chwili upadłość konsumencka daje szanse „prawdziwym bankrutom”
  na wyjście z dołka.
  myślę że każdy kto dostał takiego kopa,wie już na czym polega spirala długów i nie popełni tych samych błędów.
  państwo na pewno odzyska dużą część podatników.

  wyrazy szacunku.

 3. witam mam pytanie . Posiadam kilka zadłużonych pożyczek które przejęły większość firmy windykacyjne. W Polsce zwolniłem sie. Z pracy i wyjechałem za granice. Czy moge z korzystać z upadłości konsumenckiej. W Polsce nie posiadam żadnego majątku. Pozostałem wymeldowany z rodzinnego domu. Obecnie pracuje i mieszkam za granica. I chciałbym skorzystać z przywileju upadłości. Z góry dziekuje za odpowiedz.

  • Brak majątku nie stanowi przeszkody dla ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Problem stanowi natomiast brak miejsca zamieszkania w Polsce. Taka sytuacja wyklucza możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

 4. dzien dobry

  chcialabym oglosic upadlosc konsumencka, ale bardzo sie boje, gdyz z mezem i dwojka dzieci mieszkamy w mieszkaniu mojego ojca, ojciec z nami nie mieszka, mam umowe uzyczenia, maz dorabia, nie mamy stalych dochodow, ja mam dlugi, maz jezdzi samochodem wartosc ok 2000 zł, w mieszkaniu znajduje sie sprzet agd ma ok 10 lat i ponad 10 lat, mam faktury na sprzet, bo to wlasnosc ojca mojego, ojciec kupil nam zmywarke w zeszlym roku, korzystamy z niej, faktura jest na niego, czy oglaszajac upadlosc musze podac te wszystkie rzeczy jako moj majatek czy w jakiej formie to ujac, zeby syndyk tego nie sprzedal? dodam, ze moj ojciec nie wie o moich dlugach, bede wdzieczna za odpo.

  • Jeżeli za wszytko zapłacił Pani ojciec, to on jest właścicielem, i wymienione ruchomości nie wchodzą do masy upadłości. Przy czym proszę trzymać faktury, istnieje bowiem domniemanie prawne, że rzeczy znajdujące się w posiadaniu upadłego, stanowią jego majątek.

 5. Jak poprzednio pisałem moja żona niema żadnego majątku, tylko spół udział kredytów z mężem. Gdyby złożyła wniosek o upadłość i był pozytywnie rozpatrzony, czy mogła by zrobić intercyzę, ja jako mąż nie chciałbym składać wniosku o upadłość ponieważ było to dla mnie nie korzystne.Bardzo proszę mecenasa o odpowiedz.

  • Jeżeli mają Państwo wspólność majątkową, to ogłoszenie upadłości konsumenckiej może być dla Pana mało korzystne. Z dniem ogłoszenia upadłości konsumenckiej automatycznie powstaje bowiem rozdzielność majątkowa, a cały majątek wspólny wchodzi do masy upadłości żony. Pana udziały w majątku wspólnym mogą być dochodzone jedynie w drodze dokonania zgłoszenia wierzytelności do masy upadłości, przy czym wierzytelność ta nie jest w żaden sposób uprzywilejowana w stosunku do pozostałych wierzycieli żony. Ewentualne zawarcie intercyzy niczego nie zmieni.

 6. Witam
  Mam dwa zobowiązania jedno spłacam obecnie przez komornika w wysokości od 500-800 zł( a zostało mi jeszcze do spłaty ok. 7 000). ja pracuje na 3/4 etat i dostaję 936 zł. wychowuje syna i dostaje alimenty w kwocie 600 zł. z mężem nie zyjemy razem ale nie mamy rozwodu, mamy rozdzielność majątkową . czy mogę się starać o upadłość konsumencką i jakie mam szanse. drugie zobowiązanie jest w wysokości ok. 18 000.nie mam majątku (oprócz mebli,telewizora, lodówka, zmywarka). Przez to zajęcie komornicze nie jestem w stanie płacić bieżących rachunków.proszę o pmoc jestem na skraju załamania

  • Brak majątku nie stanowi przeszkody dla ogłoszenia upadłości konsumenckiej. To co ma znaczenie to okoliczności powstania stanu niewypłacalności. Jeżeli na powstanie stanu niewypłacalności wpływ miała postawa męża, to w mojej ocenie istnieje podstawa ku temu, aby ewentualny wniosek o upadłość konsumencką został uwzględniony. Przy czym znaczenie ma również to na co i w jakich okolicznościach były zaciągane wskazane przez Panią zobowiązania.

 7. Mam do pana pytanie. Podobnie jak wszyscy na tym forum mam długi i zamierzam ogłosić upadłość konsumencką.Mieszkam w Krakowie w mieszkaniu komunalnym tylko nie meldowałem się. Czy brak meldunku zamyka mi drogę do ogłoszenia upadłości. I jeszcze jedno. Przez te wszystkie lata nazbierało mi się trochę długów w różnych instytucjach,sieciach komórkowych itp. Nie wszystkie pamiętam. Czy jak ich wszystkich nie spiszę to zostaną również anulowane ?

  • Brak zameldowania nie stanowi problemu. Niemniej musi mieć Pan miejsce zamieszkania na terenie Polski, albo przynajmniej Pana majątek musi znajdować się w kraju.
   Jeżeli chodzi o brak wskazania wszystkich wierzycieli, to też nie stanowi to problemy, jednakże pod warunkiem, że ich pominięcie nie było umyślne. Jeżeli bowiem upadły konsument umyślnie nie ujawnił jakiegoś wierzyciela, to jego wierzytelność nie zostanie umorzona, jeżeli wierzyciel ten nie brał udziału w postępowaniu.

 8. Dzień dobry. Piszę do Pana z prośbą o poradę, po krótce opiszę naszą sytuację. Masa długów, hipoteka na mieszkaniu – mama jest głównym kredytobiorcą, ja współkredytobiorcą, sprawa jest u komornika. Poza mieszkaniem mama z cennych rzeczy ma jeszcze telewizor, ja nie mam nic na siebie. Zastanawiamy się nad ogłoszeniem upadłości – osobno mama, osobno ja. Czy jest jakakolwiek szansa, żeby mieszkanie nie zostało sprzedane? Może jakby mama je komuś darowała, przepisała na kogoś i to mieszkanie nie byłoby już na nią, to nie weszłoby w skład jej majątku? Jest to mieszkanie w starym budownictwie i ogólnie nieciekawe, ale mama się w nim urodziła, mieszka tam od 60 lat, jest to mieszkanie po jej rodzicach – bardzo ciężko będzie jej się z nim rozstać. Niemniej jednak mamie trudno jest zrozumieć, że i tak niedługo zlicytuje je komornik. Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź. Magda.

  • Jedyna szansa na zachowanie nieruchomości to dogadanie się z wierzycielami. Odradzam dokonywanie jakichkolwiek darowizn. W niczym to nie pomoże, a może zamknąć drogę do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. W ogóle powstrzymałbym się od jakichkolwiek rozporządzeń majątkiem przed złożeniem wniosku o upadłość konsumencką. Przeprowadzenie jakiejkolwiek czynności, uznanej później przez sąd za dokonaną z pokrzywdzeniem wierzycieli, będzie stanowiło dla sądu upadłościowego podstawę do oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

 9. Cieszę się,że są wśród nas tacy ludzie jak Pan, bardzo zrozumiale udzielana odpowiedź, rozwiewa wątpliwości,że może ogłoszenia upadłości nie jest takie straszne jak się nam wydaje,po zapoznaniu się z przepisami z lat ubiegłych nie mogłam zrozumieć czemu i komu ta ustawa ma służyć, dzisiaj wiem,że jest możliwa. DZIĘKUJĘ.

 10. Wkrótce przejdę na emeryturę, moja emerytura będzie bardzo niska, jestem zadłużona w ZUS (prowadziłam działalność gospodarczą z moim partnerem, partner zmarł , zostawił mnie z długami w ZUS i z niespłaconym kredytem, kredyt BANK sprzedał do windykacji) , nie mam
  majątku, mieszkanie spółdzielcze lokatorskie- czy to mieszkanie również może być sprzedane przez syndyka w skutek złożenia wniosku o upadłość?, za udzieloną odpowiedź z góry dziękuję.

 11. DZIĘKUJĘ BARDZO. CHCIAŁABYM JESZCZE WIEDZIEĆ CZY DŁUG W STOSUNKU DO ZUS- U ZA PRACOWNIKÓW (JEST MI WIADOMO,ŻE NALEŻNOŚCI WYMAGANE PRZEZ ZUS ZA PRACOWNIKÓW NIE ULEGAJĄ UMORZENIU) RÓWNIEŻ MOGĄ BYĆ UWZGLĘDNIONE WE WNIOSKU O UPADŁOŚĆ ?, I MOJE ZADŁUŻENIE Z TYTUŁU SKŁADEK?. POZDRAWIAM I Z GÓRY DZIĘKUJĘ.

 12. Jeszcze jedno, nie przebywam w miejscu zameldowania, i nie wiem kiedy tam wrócę, czy wniosek o upadłość może złożyć osoba przeze mnie upoważniona, czy koniecznie muszę to zrobić osobiście, i czy w ogóle cały tok postępowania upadłościowego może odbyć się bez mojego udziału. Jestem osobą z zespołem lękowym i wszystkie tego rodzaju sprawy wpływają na mnie niekorzystnie , mam za sobą silną i długoletnią depresję – dlatego pozwoliłam sobie zadać Panu to pytanie.

  • O tym jaki sąd jest właściwy do rozpoznania wniosku o upadłość konsumencką i przeprowadzenia postępowania upadłościowego może Pani przeczytać TUTAJ. Znaczenie ma miejsce zamieszkania, a nie zameldowania. Oczywiście wniosek w Pani imieniu może złożyć inna osoba, ale pod warunkiem, że w świetle przepisów Kodeksu postępowania cywilnego może występować przed sądami jako Pani pełnomocnik. Niemniej w pewnych przypadkach, gdy zażąda tego sąd lub syndyk będzie Pani musiała wziąć bezpośredni udział w pewnych czynnościach.

 13. DZIĘKUJĘ BARDZO. NIE WIEM CZY UDZIELI MI PAN ODPOWIEDZI ODBIEGAJĄCEJ OD TEMATU TU PORUSZANEGO, A MIANOWICIE O ZARZUT PRZEDAWNIENIA,(JEŚLI NIE TO MOŻE SKIERUJE MNIE PAN DO OSOBY KTÓRA MNIE OŚWIECI Z TEGO TEMATU). OTO PYTANIE: CZY Z CHWILĄ NIEODEBRANEGO WEZWANIA OKRES PRZEDAWNIENIA LICZY SIĘ OD NOWA?, I CZY KREDYT WZIĘTY W OKRESIE PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ Z TYM ,ŻE W UMOWIE NIE JEST ZAZNACZONE ,ŻE NA DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ, „PRZEDAWNIA SIĘ PO TRZECH LATACH, CZY 10 LATACH.

  • Bieg przedawnienia przerywają jedynie czynność przedsięwzięte przed sądem lub w postępowaniu egzekucyjnym w celu dochodzenia roszczenia. Żadna inna czynność nie przerywa biegu przedawnienia. Roszczenie banku z niespłaconego kredytu przedawnia się po upływie 3 lat.

 14. Dzień dobry, w lipcu zeszłego roku została ogłoszona upadłość konsumencka wobec mnie (sąd w Krakowie), a 29.03.2018 syndyk złozył Listę Wierzycieli i do dziś nic więcej się w mojej sprawie nie posunęło do przodu. Czy Pan Mecenas lub ktoś tutaj obecnych ma wiedzę ile może potrwać ten etap zanim sąd nie ogłosi listy i zasądzi raty? Syndyk od prawie roku zajmuje moje wynagrodzenie i jest to dla mnie ciężka finansowo sytuacja. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *