Kredyt we frankach a upadłość konsumenckaDzisiaj miałem przyjemność uczestniczyć w szkoleniu zorganizowanym w Krakowie przez tamtejszą Okręgową Izbę Syndyków. Przedmiotem szkolenia były zagadnienia praktyczne związane z upadłością konsumencką. W zasadzie był to panel dyskusyjny, w którym co ważne uczestniczyli również sędziowie orzekający w sprawach upadłości konsumenckiej z różnych stron Polski. O pewnych problemach związanych z upadłością konsumencką oraz stosowanych praktykach, będących przedmiotem dzisiejszych dyskusji, na pewno napisze w najbliższym czasie na blogu. Dzisiejszy krótki wpis poświęcę natomiast frankowiczom.

Temat kredytów we frankach jest ostatnio bardzo eksploatowany medialnie. W związku z powyższym otrzymuję liczne pytania – zwłaszcza od frankowiczów – dotyczące możliwości ogłoszenia upadłości z uwagi na drastyczny wzrost miesięcznej raty spłaty kredytu.

Wzrost raty kredytu sam w sobie nie jest jeszcze podstawą ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Tak długo jak kredyt we frankach jest spłacany, niezależnie od tego jak bardzo stał się on uciążliwy finansowo, nie zachodzi bowiem stan „niewypłacalności” (o niewypłacalności można przeczytać TUTAJ). W związku z powyższym frankowicz może starać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej dopiero gdy straci możliwość regulowania swoich zobowiązań.

Pytanie tylko czy w przypadku zaistnienia stanu niewypłacalności i złożenia z tego powodu wniosku o upadłość konsumencką sąd oddali wniosek , czy też ogłosi upadłość konsumencką. W mojej ocenie zaistnienie stanu niewypłacalności z powodu wzrostu kursu franka jak najbardziej uzasadnia ogłoszenie upadłości konsumenckie. Niemniej korzystając z okazji postanowiłem zapytać o to osoby, których opinia w tej kwestii ma niewątpliwie większą wartość – czyli sędziów.

I tu bardzo dobra wiadomość dla osób mających kredyt we frankach. Każdy z moich rozmówców stwierdził bowiem, że nie sposób frankowiczom zarzucić rażącego niedbalstwa w zaistniałej sytuacji, a co za tym idzie taka sprawa byłaby przez nich rozpoznana pozytywnie. Co więcej niektórzy już nawet ogłaszali upadłość w stosunku do frankowców. Jak wskazywano bowiem, wzrost wartości franka szwajcarskiego miał charakter drastyczny i odbiegał od przeciętnych wahań kursów walutowych, z którymi należało się liczyć zaciągając kredyt w obcej walucie. W związku z powyższym nawet same banki i doradcy kredytowi nie byli w stanie przewidzieć obecnej sytuacji, a co dopiero przeciętny Kowalski, któremu ów kredyty nierzadko był „wciskany”.

Dołącz do dyskusji na forum!

Zachęcam do zadawania pytań na forum o upadłości konsumenckiej. Przejdź do strony >>

14 Replies to “Kredyt we frankach a upadłość konsumencka”

 1. Panie mecenasie, proszę napisać cokolwiek o sytuacji frankowiczów. Jestem jedną z nich. Od lutego „studiuję” Pańskiego bloga. Powinnam juz w nast. miesiącu ogłosić upadłość, ale ciągle jeszcze się miotam, chyba tylko dlatego, ze jeszcze kredyt nie został mi wypowiedziany. Proszę zdradzić czego dowiedział się Pan na szkoleniu. Poza tym chciałam się Pana zapytać, czy po ogłoszeniu upadłości i wystawieniu mieszkania na sprzedaż, syndyk ma prawo dać ogłoszenie na portalach z ogłoszeniami sprzedaży mieszkań z informacją o metrażu, stanie mieszkania i etc. dodatkowo podać imię i nazwisko dłużnika – właściciela mieszkania (takie właśnie ogłoszenie z danymi dłużników znalazłam na jednym z wiodących portali)?? I

  • Proszę bardzo 🙂
   Co do sprzedaży nieruchomości, to syndyk powinien zamieścić obwieszczenia o przetargu w przynajmniej jednym dzienniku o zasięgu lokalnym oraz na tablicy ogłoszeń w budynku sądu. Przepisy nie ograniczają przy tym inwencji syndyka w tym zakresie, a co za tym idzie korzystanie z portali internetowych nie jest zakazane. Zamieszczając obwieszczenia syndyk ma obowiązek wskazać jaki charakter ma sprzedaż oraz w ramach jakiego postępowania jest ona prowadzana. Oznaczenie postępowania upadłościowego dokonywane jest natomiast poprzez wskazanie danych upadłego oraz sygnatury sprawy w danym sądzie.

   • Ja oglosilam bankructwo w uk. Bank po kilku latach zlicytowal moja nieruchomosc a moje szczegolowe dane :nr pesel imiona I nazwisko adres rodzicow , moj adres , kwote Dlugu it’d byly pozamieszczane w internecine , przechwycone I przetwarzane przez rozne firmy. Oczywiscie bylo to nie legalne I po mojej interwencji google usunal je. Teraz bede walczyla o odszkodowanie.

    • A polscy wierzyciele nie mieli problemu z zaakceptowaniem tej upadłości? Z dochodzących mnie informacji wynika bowiem, że czasami są z tym duże problemy. Osobiście nie ma w tej materii doświadczenia.

 2. Ogloszenie upadlosci to przyznanie racji bankom i uniemozliwienie dochodzenia odszkodowan od bankow za egzekucje.
  Dla frankowiczow upadlosc konsumencka to pulapka.

  • Nie zgodzam sie. Ja oglosilam bankructwo w uk za DlugI frankowe w polsce I uwolnilam sie od tej petLi raz na zawsze. Jeszcze tylko jedna sprawa z bankiem za zamieszczenie moich danych osobowych w internecine I juz nigdy nie bede miala z nimi nic wspolnego. Jak czlowiek postanowi sobie unikac bankow to stateje sie bardziej kreatywny.

   • Witam Pani Izo.

    Od kilku miesiecy nosze sie z zamiarem zlozenia wniosku o ogloszenie upadlosci konsumenckiej, jednak nigdzie nie moge znalezc informacji co dzieje sie po wykonaniu planu splaty ustalonego przez sad. W prawie niemieckim jest tak, ze przez kolejne 10 lat osoba po ogloszeniu upadlosci nie moze dorobic sie zadnego majatku, nie moze zarobic ponad jakas kwote, bo wszystko zabierane jest na splate dlugow. A jak to wyglada w naszym kraju? Ustawe cala przestudiowalam ale to suche artykuly. Mam tez obawy co do mojej rodziny (rodzicow i moich dzieci, czy im nic nie grozi jezeli chodzi o moja upadlosc? Czy oni nie beda przeswietlani z tego tytulu i czy im moga cos zabrac, wiem, ze to dotyczy tylko mnie ale nasze prawo jest tak zawile, ze czlowiek musi byc pewny.)
    Jakby Pani byla tak uprzejma naswietlic mi troche cala sprawe ze swojej strony bylabym wdzieczna. Mam juz kancelarie, ktora mnie namawia na to ale jestem strasznie strachliwa, a z drugiej strony chcialabym moc zyc spokojnie.
    pozdrawiam
    Ania
    p.s Przepraszam za literowki ale pisze z angielskiego laptopa.

 3. Panie Mecenasie! Głównie dzięki Panu dowiadujemy się jakie są następstwa upadłości. Mnie interesuje to co się stanie po skończonym planie spłat i otrzymaniu od Sądu zaświadczenia o umorzeniu długów. Czy prawo przewiduje dla takich jednak stygmatyzowanych ludzi jakiś okres, kiedy np. nie będą mogli wziąć np. pożyczki, kredytu nawet na drobne kwoty (pewnie jeśli obsługa kredytu bylaby znacznie droższa), czy takie osoby będą mogły zmienić swój status i zawrzeć małżeństwo z kimś bogatszym od siebie czy bez obaw przyjąć w przyszłości spadek lub po prostu dorobić się np. kawalerki za gotówkę?
  Ciekawi mnie również fakt, czy jeśli w trakcie 3 -letniego planu spłat osoba upadła np. urodzi dziecko (lub inne zdarzenie które spowodują obniżenie miesięcznego dochodu, albo straci pracę), to czy może się renegocjować wysokość wpłat comiesięcznych ustalonych wcześniej z Sądem??

  • Prawo nie przewiduje jakichkolwiek konsekwencji z tytułu skorzystania z instytucji upadłości konsumenckiej. Nie ma żadnych przeszkód w zawieraniu małżeństwa, czy też przyjmowania spadku lub darowizn. Przy czym jestem przekonany, że upadły konsument przez pewien okres na pewno nie będzie mógł liczyć na pożyczkę lub kredyt w banku. Niemniej będzie to kwestia wewnętrznej polityki banku,a nie regulacji prawnych.
   Co do Planu Spłaty Wierzycieli to istnieje możliwość jego zmiany, a nawet uchylenia przez sąd.

 4. Spółka zacągnęła kredyt. Są poręczyciele: osoby fizyczne: wspólnik z żoną i drugi wspólnik z żoną. Spłata kilkumilionowego kredytu jest rozłożona na 50 lat. Pierwszy wspólnik z żoną ogłaszają upadłość konsumencką.. Czy oznacza to, że do spłaty rat kredytu zobowiązani są drugi wspólnik z żoną (taty spłacane są na bieżąco). A pierwszy wspólnik z żoną na wieki wieków pozbywa się kredytu???

  • Anna jest dokładnie tak jak mówisz, jeśli zostanie ogłoszona ich upadłość to oni pozbywają się na amen długu a spłaca go reszta wierzycieli. Nic nie stoi na przeszkodzie aby reszta wierzycieli też ogłosiła upadłość jeśli spełnia warunki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *