upadlosc konsumencka wzor pobierz Pobierz bezpłatnie:
Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej 2020 – WZÓR
Załączniki do wniosku o upadłość konsumencką 2020 – WZÓR
Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej 2020 – INSTRUKCJA


Podejmując decyzję o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej musisz mieć na uwadze, że postępowanie upadłościowe to często długotrwały proces, który wiąże się z koniecznością znoszenia określonych „niedogodności”. Wysoce prawdopodobnym jest również, że „niedogodności” te w pewnym stopniu dotkną także członków Twojej rodziny. Dlatego, aby podjęta przez Ciebie decyzja była jak najbardziej świadoma, przygotowałem listę najistotniejszych konsekwencji ogłoszenia upadłości konsumenckiej, o których pisałem już na łamach niniejszego bloga.

Konsekwencje upadłości konsumenckiej:

1. Z chwilą ogłoszenia upadłości konsumenckiej tracisz prawo zarządzania i rozporządzania swoim majątkiem, które od tego momentu przysługuje wyłącznie syndykowi. Zatem nie możesz już samodzielnie sprzedać swojego mieszkania, czy też samochodu. Wszelkie czynności prawne dotyczące składników Twojego majątku, a dokonane przez Ciebie już po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, będą nieważne.

2. Cały Twój majątek, za wyjątkiem pewnych jego składników, staje się „masą upadłości”, która służy spłaceniu twoich długów oraz pokryciu kosztów postępowania upadłościowego. W związku z powyższym, cały Twój majątek wchodzący do „masy upadłości” zostanie spieniężony przez syndyka. Dotyczy to również Twojego domu/mieszkania, z którego będziesz musiał się wyprowadzić.

Więcej na ten temat we wpisie: Składniki majątku wyłączone z masy upadłości

3. Zobowiązany będziesz do wskazania i wydania syndykowi wszystkich składników Twojego majątku oraz dotyczących ich dokumentów.

4. Do „masy upadłości” wejdzie również cześć Twojego wynagrodzenia. Więcej na ten temat TUTAJ.

5. Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej będziesz mógł jedynie zawierać drobne umowy życia codziennego, jak np. zakupy żywności. Wykluczonym jest zawieranie przez Ciebie umów, które skutkowałyby zwiększeniem zadłużenia, w stopniu wpływającym na możliwość zaspokojenia Twoich dotychczasowych wierzycieli.

6. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej spowoduje postawienie wszystkich Twoich zobowiązań w stan natychmiastowej wymagalności i to niezależnie od tego, czy byłe one dotychczas na bieżąco regulowane. Nie ma możliwości objęcia postępowaniem upadłościowym tylko części Twoich zobowiązań.

7. Jeżeli jesteś w związku małżeńskim, to z chwilą ogłoszenia upadłości konsumenckiej między Tobą i współmałżonki powstanie rozdzielność majątkowa, zaś cały majątek wspólny wejdzie do masy upadłości (więcej na ten temat TUTAJ). Twój współmałżonek będzie mógł dochodzić należności z tytułu udziału w majątku wspólnym jedynie w postępowaniu upadłościowym, tj. zgłaszając swoją wierzytelność sędziemu-komisarzowi tak jak pozostali wierzyciele.

Więcej o majątku wspólnym małżonków we wpisie: Upadłość konsumencka a majątek wspólny

8. Jeżeli prowadzisz postępowanie sądowe, to po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej Twoje miejsce zajmie syndyk, który od tego momentu będzie reprezentował Twoje interesy.

9. Pewne czynności prawne (umowy darowizny, umowy sprzedaży, obciążenia majątku) dokonane przez Ciebie w okresie do roku przed dniem złożenia wniosku o upadłość konsumencką będą bezskuteczne w stosunku do masy upadłości.

Dołącz do dyskusji na forum!

Zachęcam do zadawania pytań na forum o upadłości konsumenckiej. Przejdź do strony >>

15 Replies to “Jakie są konsekwencje upadłości konsumenckiej?”

 1. Witam. A co jesli dom w ktorym mieszkam z aktualnym mezem jest współwłasnoscią z byłym mężem?
  Dodam ze nie mielismy rozdzielnosci malzenskiej. I nie bylo jeszcze sprawy o podzial majatku.
  I jeszcze…maz w trakcie malzenstwa zakupil ze wspolnych pieniedzy dwa auta ktore po cichu przed rozwodem sprzedal. Nie mam dostepu do dokumentacji a chciala bym jakos to dorzucic do upadlosci.

  • Nie stanowi to żadnego problemu. Do masy upadłości wejdą Pani udziały w nieruchomości, które syndyk będzie starał się spieniężyć.
   Tak samo środki ze sprzedaży rzeczonych samochodów. Należy wskazać ten fakt we wniosku o określić jaka kwota z tego tytułu się Pani należy od byłego męża.

 2. Witam.
  A jeśli nie mam żadnego majątku ( nie posiadam mieszkania, auta, nie pracuje) to jakie mam szanse na ogłoszenie upadłości? I jak to w takiej sytuacji wygląda?

   • Dzień dobry, chciałbym upewnić się w kwestii „Nie licz zatem na to, że w przypadku wcześniejszego zajęcia Twojego wynagrodzenia przez komornika zostanie ono zwolnione po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej.” Nie do końca rozumiem? Ergo, jeżeli komornik zajmuje cześć wynagrodzenia (minimalnego), dłużnik nie posiada żadnego majątku trwałego, suma zobowiązań (wypowiedzianych i egzekwowanych) pod doliczeniu odsetek itp.przekracza 100 tys, zł oznacza to, że pomimo ogłoszenia upadłości komornik do końca życia będzie pobierał część wynagrodzenia? Trochę bez sensu, ale pewnie czegoś nie zrozumiałem,. W takiej sytuacji upadłość nie zmienia przecież niczego. Uniemożliwia wejście w związek małżeński i wspólne wnioskowanie np. o kredyt hipoteczny czy nie? Egzekucja komornicza nierzadko jest przeszkodą w znalezieniu pracy. Co w tej kwestii? Co, w przypadku ogłoszenia upadłości oraz istniejącego obciążenia komorniczego na wynagrodzeniu, stanie się, kiedy dłużnik dostanie lepiej płatną posadę? Zwiększy się wielkość zajęcia pomimo ogłoszenia upadłości?

    • Z dniem ogłoszenia upadłości wszelkie postępowania egzekucyjne są zawieszane, a po uprawomocnieniu się postanowienia o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej umarzane. Role komornika przejmuje niejako syndyk, który od tego momentu pobiera do masy upadłości to co wcześniej potrącał komornik.

     • Bez sensu. A jak jak sąd postanowi umorzyć dług bez płacenia? Bo przecież składa się wniosek u syndyka do sądu o umorzenie albo o rozłożenie na raty?

 3. Witam. Mam pytanie odnośnie punktu: „4. Do „masy upadłości” wejdzie również Twoje wynagrodzenie z umowy o pracę w części podlegającej zajęciu w postępowaniu egzekucyjnym. Przy czym ograniczenie to nie odnosi się już do otrzymywanego wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia, czy też umowy o dzieło. Nie licz zatem na to, że w przypadku wcześniejszego zajęcia Twojego wynagrodzenia przez komornika zostanie ono zwolnione po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej.”
  Czy jeśli nie posiadam żadnego majątku, a w chwili obecnej moje wynagrodzenie z umowy o pracę jest zajęte przez komornika, to po ewentualnym ogłoszeniu upadłości moje wynagrodzenie nadal będzie zajęte?? Wyjdzie na to, że sytuacja się nie zmieni?

  • Generalnie przez jakiś czas tak, zamaist komornika wynagrodzenie bedzie zajęte przez syndyka od momentu ogłoszenia upadłości do momentu uprawomocnienia się planu spłaty wierzycieli. Obecnie trwa to około 1-1,5 roku jeśli nie ma majątku

  • Wynagrodzenie zajmie syndyk do czasu uprawomocnienia się planu spłaty wierzycieli ewentualnie umorzeniu zobowiązań bez tego planu. Jednakże po przejściu całego prosu upadłości jest szansa na oddłużenie, co bez tego nie jest raczej możliwe. Więc chyba warto?

 4. Dzien dobry
  Zastanawiam się nad złożeniem wniosku ale mam pytanie
  Co dzieje się w przypadku kiedy osoba składająca wniosek nie żadnego majątku np mieszkania, auta nic a nic
  Co wtedy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *