Bieżący rok nie przyniósł żadnych zmian na gruncie prawa upadłościowego i najprawdopodobniej  już nie przyniesie. Podjęte zostały jednak prace nad projektem kolejnej nowelizacji upadłości konsumenckiej, która prawdopodobnie wejdzie w życie w 2018 r. O ile w procesie legislacyjnym projekt ostanie się w obecnym kształcie, to można powiedzieć, że czeka nas mała rewolucja, która otworzy drogę do upadłości konsumenckiej licznej grupie dłużników, którzy aktualnie nie mają na to większych szansy.

Wszystko za sprawą rozszerzenia zastosowania względów słuszności i względów humanitarnych (więcej na ich temat TUTAJ) na dłużników, którzy doprowadzili do swojej niewypłacalności lub w sposób istotny pogłębili jej stan na skutek zawinionego działania lub rażącego niedbalstwa. W chwili obecnej wyżej wskazane względy maja zastosowanie jedynie w sytuacji gdy w okresie dziesięciu lat przed dniem zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej:

 1. w stosunku do dłużnika prowadzono już konsumenckie postępowanie upadłościowe i zostało ono umorzone z innych przyczyn niż na jego wniosek,
 2. plan spłaty wierzycieli – ustalony dla dłużnika we wcześniej prowadzonym postępowaniu upadłościowym – został uchylony na skutek niewykonywania określonych w nim obowiązków,
 3. dłużnik mając taki obowiązek, wbrew przepisom nie zgłosił wcześniej w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości dla przedsiębiorcy,
 4. dokonana przez dłużnik czynność prawna została prawomocnie uznana za dokonaną z pokrzywdzeniem wierzycieli,
 5. w stosunku do dłużnika prowadzono postępowanie upadłościowe, w którym umorzono całość lub część jego zobowiązań.

Dzięki rozszerzeniu zastosowania względów słuszności i względów humanitarnych upadłość konsumencką będzie można ogłosić m.in. w stosunku do dłużnika, który wpadł w typową pętle kredytową, zaciągając kolejne zobowiązania celem spłaty posiadanego już zadłużenia. Oczywiście pod warunkiem, że jego indywidualna sytuacja będzie wskazywała na zaistnienie okoliczności mieszczących się w pojęciu względów słuszności lub względów humanitarnych. Aktualnie takie osoby mają małe szanse na ogłoszenie upadłości konsumenckiej (więcej na ten temat TUTAJ).

Ponadto, zgodnie z treścią planowanych zmian, wspomniany powyżej brak wcześniejszego złożenia wniosku o upadłość dla przedsiębiorcy nie będzie już stanowił dla sądu samoistnej podstawy do oddalenia wniosku o upadłość konsumencką. Byli przedsiębiorcy, którzy uchybili temu obowiązkowi nie będą zatem musieli dodatkowo powoływać się w swoim wniosku na względy słuszności i względu humanitarne.

Z drugiej jednak stronie niektórzy dłużnicy powinni zastanowić się nad złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości jeszcze w obecnym stanie prawnym. Planowane zmiany przewidują bowiem dodatkowe przesłanki oddalenia wniosku o upadłość konsumencką. W razie wprowadzenia ich w życie wniosek o upadłość konsumencką będzie mógł zostać oddalony przez sąd, jeżeli nie wcześniej niż w okresie dziesięciu lat przed dniem jego zgłoszenia:

 1. wobec dłużnika prawomocnie orzeczono zakaz prowadzenia działalności gospodarczej;
 2. dłużnik został skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwa określone w przepisach art. 300, art. 301 lub art. 302 Kodeksu karnego lub art. 586 Kodeksu spółek handlowych.

Więcej na temat planowanych zmian TUTAJ.

Upadłość konsumencka 2018

Dołącz do dyskusji na forum!

Zachęcam do zadawania pytań na forum o upadłości konsumenckiej. Przejdź do strony >>

13 Replies to “Idą zmiany – upadłość konsumencka 2018”

 1. Jest: Oddolny – Ma być: oddalony.
  A co do meritum, to wydaje się, że będzie… normalniej. Bo teraz z jednej strony należy uważać, co się mówi (np. owe słynne „ratowałem się”, podczas gdy wszyscy wiedzą, że tonący się brzytwy chwyta jak pętla kredytowa się zaciska), a z drugiej – sąd może wszystko: może w tej samej sytuacji zatwierdzić bądź odrzucić upadłość, całkowicie wg uznania (często humoru) sądu.
  Z upadłością przedsiębiorcy w większości przypadków 1-osobowych działalności również na dzień dzisiejszy funkcjonuje fikcja teorii przepisów, bo wszyscy wiedzą, że sąd oddali taki wniosek (firmowy), jeśli długów nie ma z działalności a o abstrakcyjnie wysokich kosztach i długim czasie postępowania nie wspominając.
  A centralny rejestr upadłych – ruszy w końcu w 2018 roku?
  I czy zostaną zmienione (bo na razie jeszcze chyba po staremu?) przepisy odnośnie wykreślenia z rejestru dłużników niewypłacalnych z automatu na podstawie postanowienia o wykonaniu planu spłat wierzycieli?

  • Dziękuje za wyłapanie literówki 🙂
   To czy będzie normalnie, to czas pokaże. Zapewne będzie jak obecnie, tj. co sąd to inne podejście. Niemniej dla wielu osób jest to poważna zmiana i dająca realną szanse na oddłużenie.
   Z tego co mi wiadomo to z centralnym rejestrem nie zdążą do 2018 r.
   O zmianie zasad wykreślania z rejestru dłużników nic mi nie wiadomo.

 2. Dzień dobry,

  Dziękuję za te informacje, dla wielu osób to daje nadzieję na wydostanie się z „sytuacji bez wyjścia”. Czy mogłabym prosić wskazanie gdzie znajdę projekt ustawy nowelizacyjnej. Próbowałam szukać na stronie projektów Ministerstwa Sprawiedliwości, niestety bezskutecznie. Będę wdzięczna więc za informacje gdzie mogę śledzić kształt przyszłych zmian.

  Pozdrawiam,
  Anna

 3. Witam. Dokąd zmierzamy ? Mam kilkunastu dobrych znajomych.Sześciu z nich ma na karku jednego lub kilku komorników i wytworzyła się ciekawa sytuacja. Żaden z nich nie pracuje legalnie. Pytam się ich,co będzie na starość, odpowiadają „no przecież Państwo nie da mi zdechnąć”. Rozmawiając z ludźmi dochodzę do wniosku,że ta sytuacja się pogłębia, czy Polskę będzie stać na utrzymanie takiej rzeszy ludzi. Czy jest sens być przykładnym Obywatelem ?

  • Z tego co mi jest widome, to zmiany raczej nie zostaną one wprowadzone z początkiem 2018 r. Prace na zamianami utknęły w martwym punkcie. No chyba, że nagle nastąpi jakieś nadzwyczajne ich przyspieszenie – w co wątpię 🙂

   • I jak przebiega reforma? Mam około 70 000 długów z powodu niedbalstwa i wielu pechowych zbiegów okoliczności, depresji. Nie chce się całkowicie oddłużać, chciałbym jakoś stanąć na nogi i mieć małe raty, które dam w stanie opłacać. Czy mój przypadek będzie się kwalifikować? Pozdrawiam

 4. Mam podobny problem jak powyżej Mario opisuje i tez w taki sposób chciałabym uwikłać sie z problemem.Odpisałał pan ze po wejsciu w zycie zmian w upadłości konsumenkiej to jak najbardziej moze się starać.A na dotychczasowych przepisach nie ma co się starać?
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *