Możliwe, że upadłość konsumencka 2019 r. będzie funkcjonowała już na nowych zasadach. Po ponad pół roku od daty pierwszych medialnych zapowiedzi, na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się bowiem projekt zmian, które mają na celu przede wszystkim przyspieszyć i ułatwić procedurę upadłości konsumenckiej.

Upadłość konsumencka 2019 – co ma się zmienić?

 

Treść projektu pokrywa się z dotychczasowymi zapowiedziami, które co jakiś czas pojawiały się w przekazach medialnych. Jego wejście w życie w opublikowanym właśnie kształcie niewątpliwie będzie stanowić rewolucję.

Do najistotniejszych z planowanych zmian należy:

– wyłączenie badania przez sąd umyślności i rażącego niedbalstwa przy ogłaszaniu upadłości konsumenckiej. Okoliczności powstania stanu niewypłacalności będą miały znaczenie dopiero na etapie ustalania planu spłaty wierzycieli. Stwierdzenie winy lub rażącego niedbalstwa ma skutkować  jedynie wydłużeniem planu spłaty o okres od 4 do 7 lat. Nie będzie już podstawą do oddalenia wniosku o upadłość konsumencką.

– pojawienie się możliwości zawarcia przez konsumenta układu z wierzycielami, przy wykorzystaniu procedury o zatwierdzenie układu, którą aktualnie przewidzianej Prawo restrukturyzacyjne dla przedsiębiorców. Sąd będzie mógł przy tym wstrzymać na 5 miesięcy rozpoznanie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej celem ustalenia czy istnieje możliwość zawarcia układu.

– wprowadzenie postępowania zabezpieczającego, w toku którego będzie dokonywana ocena możliwości połączenia w jednej decyzji sądu ogłoszenia upadłości oraz ustalenia planu spłat albo  postanowienia umarzającego zobowiązania. Możliwość taka będzie zachodziła w przypadku dłużników nieposiadających majątku.

Projekt zmian można pobrać TUTAJ.

Więcej na temat planowanych zmian można przeczytać TUTAJ. 

Kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy?

 

Nie wiadomo jak długo będą trwały prace nad projektem i kiedy przewidziane w nim zmiany wejdą w życie. Planowany termin przyjęcia projektu to II kwartał 2018 r. Niestety nie wiadomo też w jakim kształcę zostanie on ostatecznie przyjęty. Projekt jest bowiem dopiero opiniowany. W mojej ocenie są szanse na to, aby upadłość konsumencka w zmienionej postaci obowiązywała już od 2019 r. Niemniej wymagałoby to zwiększenia intensywności prowadzonych nad nim prac i skierowania projektu ustawy do Sejmu najpóźniej z początkiem jesieni.

Postępy prac na projektem zmian w upadłości konsumenckiej można śledzić TUTAJ.

Upadłość konsumencka 2019Upadłość konsumencka 2019 – kontynuacja tematu TUTAJ

Dołącz do dyskusji na forum!

Zachęcam do zadawania pytań na forum o upadłości konsumenckiej. Przejdź do strony >>

7 Replies to “Upadłość konsumencka 2019 – planowane zmiany”

  1. Upadlosc byla by dobra tylko bardzo dlugo trwa w sadzie i to pare miesiecy a powinno byc krotko powinno trwac to trzech miesiecy od zlozenia wniosku sady bardzo dlugo to robia

  2. Mój wniosek o upadłość konsumencką został przez sąd odrzucony, złożyłam zażalenie i też zostało odrzucone. Uzasadnienie wyroku to z mojej strony rażące niedbalstwo!!! Szok. Jestem „załatwiona” do końca życia. Uważam, że wyrok niesprawiedliwy :(((

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *