Windykator terenowy, jak i windykacja to słowa, które same w sobie brzmią złowieszczo i niosą groźbę nieprzyjemnych konsekwencji. Nic zatem dziwnego, że już samo ich wypowiedzenie przez wierzyciela często wzbudza spory stres po stronie dłużnika. Jeszcze bardziej stresującym jest natomiast wizyta owego windykatora w miejscu zamieszkania. Wynika to z faktu, że mało kto wie co naprawdę oznacza windykacja, kim dokładnie jest windykator terenowy, jakie ma uprawnienia i jak należy się zachować podczas jego wizyty.
Spis treści:
- Kim jest windykator terenowy?
- Największe firmy windykacyjne w Polsce
- Windykator a komornik sądowy
- Czym jest windykacja?
- Czego nie może widnykator?
- Co robić podczas wizyty windykatora terenowego?
- Problemy z windykacją – napisz!!
Kim jest windykator terenowy?
Windykator terenowy, to osoba, która zawodowo zajmuje się odzyskiwaniem długów.
Jest to z reguły pracownik mniejszej lub większej firmy windykacyjnej, czyli podmiotu, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej profesjonalnie zajmują się ściąganiem należności na rzecz swoich klientów – wierzycieli.
Wiele z firm windykacyjnych powstało bezpośrednio celem obsługi wybranych Funduszy, które zajmują się skupowaniem wierzytelności. Niemniej zdarza się, że firmy windykacyjne same skupują wierzytelności, a następnie dochodzą ich spłaty już we własnym imieniu.
Największe firmy windykacyjne w Polsce
Do 10 największych firm windykacyjnych w Polsce należą:
- Kruk S.A.
- Best S.A.
- Kredyt Inkaso S.A.
- Intrum Sp. z o.o.
- Ultimo S.A.
- Hoist Polska Sp. z o.o.
- Kaczmarski Inkasso Sp. j.
- Asekuracja sp. z o.o.
- Eos Poland sp. z o.o.
- Asseta S.A.
Windykator terenowy a komornik sądowy
Windykatora terenowego nie należy mylić w komornikiem sądowym.
Komornik sądowy jest funkcjonariuszem publicznym działającym przy sądzie rejonowym. Jako organ pomocniczy sądownictwa podlega on nadzorowi sądu oraz nadzorowi odpowiedzialnemu prezesa sądu rejonowego, przy którym działa.
Najprościej rzecz ujmując komornik to „urzędnik sądowy”, którego głównym zadaniem jest egzekwowanie wyroków/nakazów zapłaty wydawanych przez sąd.
Windykator natomiast nie pełni jakiejkolwiek roli w systemie wymiaru sprawiedliwości. Jego profesja do tej pory nie została prawnie uregulowania – podobnie jak i działalność samych firm windykacyjnych. Tym samym nie posiada ona jakichkolwiek szczególnych uprawnień i w zakresie dochodzenia spłaty zadłużenia może tyle samo co lekarz, piekarz, czy kolejarz 🙂
Reasumując, w przeciwieństwie do komornika nie posiad on jakichkolwiek szczególnych uprawnień. Windykator nie może podejmować jakichkolwiek czynności egzekucyjnych, a jedynie tzw. działania windykacyjne.
Czym jest windykacja?
Windykacja nie jest procedurą uregulowaną przepisami praw. Tym samym jest ona dopuszczalna jedynie na podstawie ogólnych przepisów normujących kwestię zobowiązań i ich wykonywania.
Najprościej rzecz ujmując windykacja to „prywatne” działanie podejmowane przez wierzyciela celem odzyskania należności od dłużnika. Jest ona z reguły podejmowana na etapie przedsądowym. Po uzyskaniu wyroku/nakazu zapłaty wierzyciela z reguły kieruje już sprawę do komornika.
Do najczęstszych i legalnych tego typu działań należą:
- kontakt z dłużnikiem celem poinformowania go o zadurzeniu i konieczności jego spłaty (pisemny, telefoniczny lub mailowy);
- wysyłanie wezwań do zapłaty, jak i propozycji ugodowych;
- kontakt telefoniczny celem mediacyjnego ustalenia nowych warunków spłaty zadłużenia (np. rozłożenie płatności na raty, ustalenie nowych terminów spłaty);
- informowanie o konsekwencjach prawnych braku spłaty zadłużenia, w tym o możliwości skierowania sprawy na drogę sądową oraz późniejszego wszczęcia postępowania egzekucyjne;
- odwiedziny w miejscu zamieszkania, aby przeprowadzić rozmowę na temat spłaty zadłużenia.
Należy pamiętać, że windykacja nigdy nie może przebiegać tak, jak postępowanie egzekucyjne. Jest to prawnie niedopuszczalne.
Czego nie może windykator terenowy?
Windykator terenowy nie może:
1. GROZIĆ lub wprowadzać w błąd co do swoich uprawnień. Zwłaszcza nie może straszyć postępowaniem karnym w celu wymuszenia spłaty zadłużenia. Tego typu działania wypełniają znamiona przestępstwa z art. 191 § 1 i 2 Kodeksu karnego
Art. 191 Kodeksu karnego
1. Kto, stosując przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną, zmusza ją lub inną osobę do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
2. Jeżeli sprawca działa w sposób określony w § 1 w celu wymuszenia zwrotu wierzytelności, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
2. NĘKAĆ telefonami, SMSami/mailami, czy też częstymi wizytami w miejscu zamieszkania. Tego typu działania wypełniają znamiona przestępstwa z art. 190a Kodeksu karnego
Art. 190a § 1 Kodeksu karnego
Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby dla niej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
3. UJAWNIAĆ informacji o Twoim zadłużeniu innym osobą, np. sąsiadom lub pracodawcy. Tego typu działanie stanowi naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych.
Takie dane jak wysokość długu, rodzaj długu (zaległa faktura, umowa pożyczki, mandat), stan wypłacalności stanowią dane osobowe podlegające ochronie RODO.
4. PODSZYWAĆ SIĘ pod komornika, policjanta lub jakiegokolwiek innego urzędnika w celu wywarcia presji i nakłonienia Ciebie do spłaty długu lub poddania się określonym czynnością. Tego typu działania wypełniają znamiona przestępstwa z art. 227 Kodeksu karnego.
Art. 227 Kodeksu karnego
Kto, podając się za funkcjonariusza publicznego albo wyzyskując błędne przeświadczenie o tym innej osoby, wykonuje czynność związaną z jego funkcją, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
5. WEJŚĆ do mieszkania lub domu bez Twojej wyraźnej zgody. Nie masz przy tym obowiązku wpuszczać widnykatora do swojego miejsca zamieszkania, czy nawet z nim rozmawiać. Siłowe wejście wypełnia znamiona przestępstwa z art. 193 kodeksu karnego.
Art. 193 § 1 Kodeksu karnego
Kto wdziera się do cudzego domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia albo ogrodzonego terenu albo wbrew żądaniu osoby uprawnionej miejsca takiego nie opuszcza, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
6. ZABIERAĆ jakichkolwiek ruchomości, które należą do Ciebie, np. samochodu, mebli, sprzętów wyposażenia domowego itp. Może to czynić jedynie komornik na podstawie prawomocnego wyroku sądowego lub nakazu zapłaty.
7. ZAJMOWAĆ Twojego wynagrodzenia, emerytury, renty, czy też jakiegokolwiek innego świadczenia.
Co robić podczas wizyty windykatora terenowego?
Najlepszym rozwiązaniem jest nagrywanie całego spotkania od początku do końca. Dobrze też gdy uczestniczy w nim jeszcze jedna osoba, która w razie potrzeby będzie mogła zeznawać jako świadek bezprawnych działań indykatora.
W przypadku gdy windykator swoim zachowaniem przekracza granice prawa należy kolejno:
- wezwać windykatora do zaprzestania bezprawnych działań;
- poinformować windykatora o możliwości złożenia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa;
- wezwać Policję.
Problemy z windykacja? – napisz !!
Jeżeli masz problemy w uporczywą i bezprawną windykacją, to napisz lub zadzwoń do mnie pod numer 601 153 747.
Pomogę Ci pozbyć się uciążliwych firm windykacyjnych.
Dołącz do dyskusji na forum!
Zachęcam do zadawania pytań na forum o upadłości konsumenckiej. Przejdź do strony >>