Postępowanie upadłościowe to długotrwały proces, w czasie którego mogą zaistnieć różnego rodzaju nieprzewidziane i nadzwyczajne okoliczności, jak choćby śmierć dłużnika. Ustawodawca przewidział jednak taką możliwość i określił procedury postępowania w takim przypadku.
Śmierć upadłego dłużnika w czasie postępowania upadłościowego zasadniczo nie stanowi większej przeszkody dla dalszego prowadzenia postępowania i jego pozytywnego zakończenia. Co więcej, okoliczność ta nie stanowi nawet podstawy do zawieszenia postępowania. W miejsce upadłego dłużnika mogą bowiem wejść jego spadkobiercy. Ich wstąpienie do sprawy nie wymaga zaś przedstawienia postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.
Jeżeli upadły ma więcej niż jednego spadkobiercę, każdemu z nich przysługuje prawo uczestniczenia w postępowaniu upadłościowym, niezależnie od innych. Należy przy tym zaznaczyć, że wstąpienie do postępowania upadłościowego stanowi prawo spadkobiercy, a nie jego obowiązek.
Z chwilą wstąpienia do postępowania do spadkobiercy stosuje się odpowiednio przepisy o prawach i obowiązkach upadłego dłużnika. Oznacza to, że taki spadkobierca może podejmować wszelkie czynności, których dokonywanie było dotychczas prawem lub obowiązkiem zmarłego. Należy przy tym zaznaczyć, że upadłym nadal jest zmarły dłużnik, a co za tym idzie wyłącznie jego majątek stanowi masę upadłości.
Jeżeli żaden spadkobierca nie jest znany albo nie wstąpił do postępowania, sędzia-komisarz na wniosek syndyka albo z urzędu ustanowi kuratora, który działa za upadłego w postępowaniu upadłościowym. Przy czym ustanowienie kuratora nie stanowi przeszkody dla późniejszego wstąpienia do sprawy spadkobierców upadłego. Z chwila ich wstąpienia do sprawy ustanowienie kuratora traci moc, o ile wstępujący wykażą swoje prawa prawomocnym postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku.
Witam. A co w przypadku śmierci upadłego na etapie realizacji planu spłat?
Siłą rzeczy cała procedura ulega zakończeniu.
Jak zabezpieczyć się przed długami rodzica który prowadzi upadłość konsumencka?
Obawiam się ze po śmierci rodzica odziedziczę długi (upadłość konsumencka ogłoszona już) ? Co w takim przypadku?
Nie ma się czym martwić. Po zakończeniu postępowania upadłościowego i wykonaniu ewentualnego planu spłaty wierzycieli długi są umarzane, czyli przestają istnieć. Nieistniejących długów nikt nie dziedziczy, choćby nawet przyjął spadek.
Witam serdecznie! A co jeżeli tata ogłosił upadlosc w 2020 roku i do marca tego roku syndyk pobierał pieniądze z emerytury a teraz okazało się , że w lipcu tego roku mieszkanie taty zostało sprzedane A na hipotece jest 60 tysięcy długu. Czy to mieszkanie mogło zostać sprzedane?
Nie do końca rozumiem pytanie. To do kiedy syndyk potrącał środki z emerytury, jak i wysokość długu zabezpieczonego hipoteką na nieruchomości nie ma żadnego znaczenia dla oceny skuteczności sprzedaży nieruchomości przez syndyka.
Dzień dobry,
Osoba po ogłoszeniu upadłości zmarła . Postępowanie upadłościowe w toku. Bank A zgłosił się z długiem do syndyka.
Po około roku otrzymaliśmy wezwanie do sądu na sprawę spadkową po osobie upadłej, którą to sprawę zainicjował inny bank, nazwijmy go B . Do wezwania była załączona kopia dotycząca jeszcze innego długu (kredytu). Prawdopodobnie bank B nie wie o upadłości. Czy spadkobiercom grozi spłacanie długów po upadłej ? Czy coś powinniśmy zrobić?
Należy dokonać odrzucenia spadku.
Dobry wieczór,
na odrzucenie spadku jest już za późno – minęło ponad pół roku.
Postanowienie sądu o upadłości jest z grudnia 2019r. a śmierć osoby upadłej nastąpiła w sierpniu 2020r. Czy spadkobiercom grozi spłacanie długów po upadłej ?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
W takim przypadku sprawa się komplikuje. Aktualnie brak złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku oznacza przyjęcie spadku z tzw. dobrodziejstwem inwentarza. Dziedziczy się wówczas zarówno aktywa (majątek), jak i długi spadkodawcy, które wchodzą w skład masy spadkowej. Przy czym w takim przypadku za długi odpowiada się wyłącznie do wysokości odziedziczonego majątku – o ile takowy istnieje W przypadku braku majątku, nie dziedziczy się żadnych długów.
Czy orientuje się Pan jakie są skutki wyłączenia z masy upadłości jedynego składnika majątku upadłego (konsumenta) który w dodatku już nie żyje, a w sprawie występują spadkobiercy? Czy takie wyłączenie jest korzystne dla spadkobierców? Jak może się w takiej sytuacji zakończyć sprawa. Czy spadkobiercy będą musieli wykonać plan spłaty? Czy zostaną obciążeni kosztami ? Proszę o jakieś wskazówki bo nikt w internecie o tym nie pisze
Niestety nie znając dokładnie stanu sprawy (zwłaszcza akt postępowania) nie sposób udzielić jednoznacznej, konkretnej odpowiedzi. Wszystko zależy od okoliczności danego postępowania upadłościowego oraz co ma podlegać wyłączeniu z masy upadłości i z jakiego powodu. Co do zasady wyłączenie danego składnika z masy upadłości nie rodzi żadnych negatywnych skutków. Niemniej tak jak zaznaczyłem na początku, aby móc to rzetelnie ocenić musiałbym znać dokładniej sytuację.
Bardzo dziękuję za tak szybką reakcję i odpowiedź. Może w takim razie nieco uszczegółowię pytanie: ogłoszono upadłość konsumencką, a następnie upadły zmarł, jest w sprawie dwóch spadkobierców żona i syn którzy mają spadek po 1/2 z ograniczeniem odpowiedzialności. Zmarły nie miał majątku tylko mały dom obecnie w stanie zagrażającym życiu, jest też problem z dokumentami, mało atrakcyjny teren, nikt nie chce kupić tego, dlatego syndyk i sąd planują to wyłączyć z masy upadłości, czyli nie zostanie tam żadne aktywo.
Prosiłabym o informację jaki w tej sytuacji jest dalszy tok, co dalej może się dziać w postępowaniu i jak może się ono zakończyć.
Rozumiem, że aby udzielić konkretnej odpowiedzi należałoby przeanalizować akta, ale chodzi mi o jakieś ogólne nawet informacje, możliwe albo chociaż najbardziej prawdopodobne scenariusze, czego się można spodziewać. Głównie chodzi o to co ze spłatą wierzycieli, skoro upadły już nie żyje, a w upadłości nie ma majątku? Będę wdzięczna za jakieś info. Pozdrawiam
Udział spadkobiercy w postępowaniu upadłościowym ma tylko charakter wyłącznie procesowy. Wstąpienie do postępowania nie nadaje spadkobiercy statusu upadłego.
Upadłym w rozumieniu materialnoprawnym nadal jest zmarły dłużnik. Oznacza to, że tylko jego majątek tworzy masę upadłości.
Niestety przepisy nie regulują dokładnie przebiegu takiego postępowania i dużo zależy od praktyki stosowanej w danym sądzie. Niemniej ponieważ postępowanie nie może zakończyć się ustaleniem planu spłaty wierzycieli, rozwiązania są dwa:
– zakończenie postępowania poprzez umorzenie zobowiązań upadłego bez ustalania planu spłaty wierzycieli;
albo
– umorzenie postępowania na zasadach ogólnych.
W tym drugim przypadku długi nie zostają umorzone i należałoby odrzucić spadek.