Postępowanie upadłościowe to długotrwały proces, w czasie którego mogą zaistnieć różnego rodzaju nieprzewidziane i nadzwyczajne okoliczności, jak choćby śmierć dłużnika. Ustawodawca przewidział jednak taką możliwość i określił procedury postępowania w takim przypadku.
Śmierć upadłego dłużnika w czasie postępowania upadłościowego zasadniczo nie stanowi większej przeszkody dla dalszego prowadzenia postępowania i jego pozytywnego zakończenia. Co więcej, okoliczność ta nie stanowi nawet podstawy do zawieszenia postępowania. W miejsce upadłego dłużnika mogą bowiem wejść jego spadkobiercy. Ich wstąpienie do sprawy nie wymaga zaś przedstawienia postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.
Jeżeli upadły ma więcej niż jednego spadkobiercę, każdemu z nich przysługuje prawo uczestniczenia w postępowaniu upadłościowym, niezależnie od innych. Należy przy tym zaznaczyć, że wstąpienie do postępowania upadłościowego stanowi prawo spadkobiercy, a nie jego obowiązek.
Z chwilą wstąpienia do postępowania do spadkobiercy stosuje się odpowiednio przepisy o prawach i obowiązkach upadłego dłużnika. Oznacza to, że taki spadkobierca może podejmować wszelkie czynności, których dokonywanie było dotychczas prawem lub obowiązkiem zmarłego. Należy przy tym zaznaczyć, że upadłym nadal jest zmarły dłużnik, a co za tym idzie wyłącznie jego majątek stanowi masę upadłości.
Jeżeli żaden spadkobierca nie jest znany albo nie wstąpił do postępowania, sędzia-komisarz na wniosek syndyka albo z urzędu ustanowi kuratora, który działa za upadłego w postępowaniu upadłościowym. Przy czym ustanowienie kuratora nie stanowi przeszkody dla późniejszego wstąpienia do sprawy spadkobierców upadłego. Z chwila ich wstąpienia do sprawy ustanowienie kuratora traci moc, o ile wstępujący wykażą swoje prawa prawomocnym postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku.
Witam. A co w przypadku śmierci upadłego na etapie realizacji planu spłat?
Siłą rzeczy cała procedura ulega zakończeniu.
Jak zabezpieczyć się przed długami rodzica który prowadzi upadłość konsumencka?
Obawiam się ze po śmierci rodzica odziedziczę długi (upadłość konsumencka ogłoszona już) ? Co w takim przypadku?
Nie ma się czym martwić. Po zakończeniu postępowania upadłościowego i wykonaniu ewentualnego planu spłaty wierzycieli długi są umarzane, czyli przestają istnieć. Nieistniejących długów nikt nie dziedziczy, choćby nawet przyjął spadek.