Podstawowym skutkiem przeprowadzenia postępowania upadłościowego jest umorzenie zasadniczo wszystkich zobowiązań upadłego dłużnika powstałych przed datą ogłoszenia upadłości a niezaspokojonych w jego toku. Ponieważ wiele osób podchodzi z pewną dozą nieufności do takich aktów „łaski”, zwłaszcza że pazerność fiskusa potrafi sięgać szczytów absurdu, coraz częściej spotykam się z wątpliwościami dłużników czy od umorzonych w ramach upadłości konsumenckiej zobowiązań nie przyjdzie im zapłacić podatku dochodowego.

Na szczęście nie. Co ważne odpowiedz na powyższe pytanie jest jednoznaczna. Nie wynika ona bowiem z interpretacji przepisów, ale wprost z ich literalnego brzmienia. Chociaż prawdę mówiąc, zdaniem fiskusa literalne brzmienie przepisów nie ma niekiedy żadnego znaczenia, jeżeli miałoby prowadzić do braku opodatkowania 🙂

Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 142) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „wolne od podatku dochodowego są kwoty umorzonych zobowiązań niezwiązanych z pozarolniczą działalnością gospodarczą, jeżeli umorzenie zobowiązań związane jest z postępowaniem upadłościowym.”

Aby nie było już żadnych wątpliwości dodam jeszcze, że zgodnie z treścią art. 14 ust. 3 pkt 6) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie zalicza się „kwoty stanowiącej równowartość umorzonych zobowiązań, w tym także umorzonych pożyczek (kredytów), jeżeli umorzenie zobowiązań jest związane z postępowaniem restrukturyzacyjnym lub postępowaniem upadłościowym”.

podatek dochodowy

Dołącz do dyskusji na forum!

Zachęcam do zadawania pytań na forum o upadłości konsumenckiej. Przejdź do strony >>

14 Replies to “Umorzenie zobowiązań a podatek dochodowy”

 1. Dzień dobry. A czy w przypadku przyznania upadłemu przez sąd środków na wynajem mieszkania, upadły musi zapłacić podatek dochodowy od tej kwoty?..

 2. Mam ogłoszoną upadłość konsumencką, czy wierzyciel może umorzony mój dług obciążyć kosztami swojego Banku,a to nie bagatela 2.800 000tyś. Piszę ponieważ poręczałam kredyt dla męża. A teraz męża eksmitują, przejął budynek za 970000 tyś. I chce po raz drugi na tym zarobić. Proszę o komentarz.

  • Nie do końca rozumiem pytanie. Niemniej wierzyciel, którego należności zostaną umorzone w postępowaniu upadłościowym ma pełne prawo dochodzić zaspokojenia od osoby, która udzieliła poręczenia.

 3. Czy podatek dochodowy od sprzedanej nieruchomości będzie na pewno anulowany w upadłości konsumenckiej ? Mam decyzję o uznaniu mojej upadłości konsumenckiej a miesiąc później dostałem akt oskarżenia o popełnieniu przestępstwa polegającym na niezapłacenia podatku dochodowego od sprzedanej nieruchomości.
  Chodzi o przypadek kiedy nieruchomość zakupiona w kredycie CHF została sprzedana za wyższą kwotę niż cena zakupu lecz zobowiązanie wobec banku nie zostały pokryte. Ja ogłosiłem upadłość dlatego, ze nie mogę spłacić kredytu, do wniosku dołączyłem także roszczenie urzędu skarbowego.
  Jeżeli nie mam pieniędzy to mimo to Sąd może wydać wyrok i zamknąć mnie w więzieniu ? Proszę o pomoc.

  • Wszelkie zadłużenie z tytułu nieuiszczonych podatków są umarzane. Niemniej nie ma to nic wspólnego z odpowiedzialnością karną, czy też karnoskarbową. To są dwa odrębne postępowania, niezależne od siebie, prowadzone przez różne sądy.

 4. to ja mam pytanko. Zgłoszona upadłość i tam wykazana część długów (większość, ale nie wszystkie). Czy wierzytelności które nie zostały zgłoszone do upadłości mogą byc obciążone podatkiem od umorzenia czy może upadłośc dotyczy wszystkich długów – zgłosoznych i niezgłoszonych ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *