konsumenckie postępowanie upadłościowePodczas konsultacji z osobami zainteresowanym złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej zawsze pada pytanie: „Jak długo trwa konsumenckie postępowanie upadłościowe?”. Niestety jest to jedno z tych pytań, na które nie sposób udzielić precyzyjnej odpowiedzi.

Przepisy regulujące upadłość konsumencką nie wyznaczają bowiem żadnych sztywnych ram czasowych, w których postępowaniu upadłościowe powinno zostać zakończone. Długość trwania konsumenckiego postępowania upadłościowego zależy zawsze od indywidualnej sytuacji danego konsumenta oraz czynności podejmowanych przez jego wierzycieli, którzy również mają wpływ na jego przebieg.

Samo postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości konsumenckiej (tj. rozpoznanie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej) trwa stosunkowo krótko i powinno zakończyć się w przeciągu 4 miesięcy licząc od daty złożenia wniosku.

Najtrudniejszym do określenia jest czas trwania właściwego postepowania upadłościowego. Uzależniony jest ono przede wszystkim od sytuacji majątkowej konsumenta (tj. składu masy upadłości).Postępowanie to bowiem sprowadza się zasadniczo do likwidacji majątku upadłego konsumenta, a co za tym idzie czas jego trwania determinuje zakres czynności likwidacyjnych jakie syndyk będzie zmuszony podjąć w celu jego spieniężenia. Niektóre czynności likwidacyjne bywają bardzo czasochłonne i nawet w odniesieni tylko do jednego ze składników masy upadłości mogą potrwać parę lat – zwłaszcza jeżeli w skład masy upadłości wchodzą trudno ściągalne lub sporne wierzytelności lub mało atrakcyjne nieruchomości. W przypadku gdy upadły konsument nie posiada żadnego majątku trwałego, postępowanie to powinno trwać najwyżej około 6 miesięcy.

Jeżeli chodzi o ostatni etap, tj. Plan Spłaty Wierzycieli, to zgodnie z przepisami trwa on maksymalnie 3 lata i kończy się umorzeniem zobowiązań. Przy czym etap ten jest pomijany jeżeli osobista sytuacja upadłego konsumenta w sposób oczywisty wskazuje, że nie byłby on zdolny do dokonania jakichkolwiek spłat w ramach Planu Spłaty Wierzycieli. W takim przypadku wydawane jest postanowienie o umorzeniu zobowiązań upadłego konsumenta bez ustalenia Planu Spłaty Wierzycieli.

Dodatkowo na długość konsumenckiego postepowania upadłościowego wpływ ma czas rozpatrywania ewentualnych środków zaskarżenia wnoszonych w jego toku, zwłaszcza przez wierzycieli niezadowolonych z danego rozstrzygnięcia.

W związku z powyższym, decydując się na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, należy przygotować nawet na wieloletnie postępowanie sądowe.

Dołącz do dyskusji na forum!

Zachęcam do zadawania pytań na forum o upadłości konsumenckiej. Przejdź do strony >>

20 Replies to “Jak długo trwa konsumenckie postępowanie upadłościowe?”

 1. Jak zbankrutować i zacząć od nowa? Raczej jak bankrutować, trwać w tym i liczyć na nowy początek, skoro postępowanie może trwać wiele lat. Tak jednak u nos jest.

  • Niestety – poza możliwością przeprowadzenia sprzedaży ruchomości przez samego upadłego konsumenta – nowelizacja nie wprowadziła mechanizmów, które znacząco przyspieszałyby likwidację masy upadłości. Paradoksalnie w najlepszej sytuacji są konsumenci, którzy nie posiadają żadnego majątku.

 2. Jak w praktyce wygląda ustalenie Planu Spłaty? Sąd zbiera informacje o dochodach upadłego, od tego odejmuje pieniądze potrzebne na życie, utrzymanie rodziny itd. a resztę każe przeznaczyć na spłatę dłużników? Jeżeli upadły zarabia np 5000 netto, to do tej pory komornik zabierał połowę wynagrodzenia – czy sąd może „zejść” poniżej tej kwoty? Czy sąd bierze pod uwagę dochód małżonka – co wtedy? Jest jakaś reguła postępowania?
  Pozdrawiam

 3. Mam 2 pytania co do jednej z części procesu upadłościowego.
  1. Po ogłoszeniu upadłości dłużnika przez sąd a przyjęciem planu spłat wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę trafia do syndyka. Znalazłem różne interpretacje przepisów co do wysokości kwot przelewanych na konto syndyka. Jedne mówią, że dłużnikowi ma zostać 50% wynagrodzenia netto, nie mniej jednak niż minimalna płaca krajowa (tak jak w przypadku zajęć komorniczych) a druga interpretacja, że zawsze bez względu na wysokość zarobków zostaje dłużnikowi minimalna płaca.
  2. Powyższe kwoty znajdują się na rachunku syndyka i po przejęciu i uprawomocnieniu się planu spłat wracają do dłużnika. Kwoty te wchodzą do masy upadłościowej i teraz pytanie czy w wyznaczonym terminie spłaty wierzycieli mamy je przelać w pełnej odzyskanej wysokości czy tylko do wysokości kwot znajdujących się w planie spłat? Zakładam, że proces potrwa kilka miesięcy więc kwota uzbierana przez syndyka może być znacząca.
  Proszę o ustosunkowanie się do moich pytań. Dziękuję bardzo i pozdrawiam.

  • 1. Syndyk może zająć upadłemu wynagrodzenie za jego pracę w granicach określonych przepisami Kodeksu pracy. Co do zasady z wynagrodzenia zajętego przez syndyka pracownik powinien otrzymać przynajmniej połowę (art. 87 Kodeksu pracy), jednak kwota ta nie może być niższa od wysokości wynagrodzenia minimalnego (art. 87(1) Kodeksu pracy).
   2. Nie rozumiem tego pytania. Zajęte wynagrodzenie idzie na pokrycie kosztów postępowania/spłaty wierzytelności. Zajęte wynagrodzenie mogłoby zostać zwrócone, ale pod warunkiem, że coś by z niego zostało po pokryciu kosztów postępowania i spłaty wszystkich wierzytelności.

 4. Witam
  Chciałam oglosic upadolosc konsumencka ale nie wiem jak to uczynic moje zobowiazania lacznie sa na 30 tys a zarabiam 1750 zł brutto i nie stac mnie na splate w dodatku jestem samotnie wychowujaca dziecko i mieszkam kątem u rodziców. Bardzo proszę o poradę bo nie chcę aby mojej dziecko spalalo moje dlugi w przyszlosci???

  • Możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej uzależniona jest przyczyn powstania stanu niewypłacalności. Istotne znaczenie mają tu okoliczności zaciągnięcia zobowiązania, jego rodzaj oraz przyczyny braku możliwości jego spłaty. We wniosku musi Pani wykazać, że zaistniała sytuacja nie jest następstwem Pani rażącego niedbalstwa lub zawinionego działania.

 5. Mieszkam w niemczech i mam dlugi , wiem ze jest mozliwisc ogloszenia upadlosci konsumenckiej w polsce , tak jak w angli i francji dla mieszkancow uni. Jak wyglada ta sprawa pod wzgledem prawnym

  • Pytanie zbyt ogólne, abym mógł na nie w tym miejscu odpowiedzieć. O tym „jak wygląda sprawa pod względem prawnym” dowie się Pan z lektury pozostałych wpisów opublikowanych na bloku. Niemniej, podstawowym warunkiem skorzystania z upadłości konsumenckiej w danym kraju jest posiadanie tam miejsca zamieszkania.

 6. Witam,mam wielki problem,a u resztek sił trzymają mnie dzieci.Przez pętlę długów wpadłam w niezłe bagno,które obecnie wynosi ponad 100 tys…Wiem że trudno w to uwierzyć.Mam pensję 800zł netto,sama wychowuję dwoje dzieci,alimenty to 1000zł na oboje.Jak poprzedniczka mieszkam kątem u rodziców,nie mam żadnego majątku,samochodu,żadnego sprzętu swojego.W dużej części zadłużenie powstało w wyniku zaciągania kolejnych pożyczek na spłatę wcześniejszych,przez jakiś czas dawałam radę,od kilku miesięcy nie jestem jednak w stanie,nie śpię po nocach,zaczynam powoli chyba się poddawać.Pomóżcie i napiszcie czy mam jakąś szansę na tą upadłość?Nie robiłam tego przecież specjalnie,chciałam i chcę to spłacać,tylko że teraz jestem w stanie Max 200 zł przeznaczyć na jakieś spłaty miesięczne bo życie i dzieci kosztują…

  • Pogłębianie zadłużenia kolejnymi pożyczkami na pewnie nie będzie mile widziane przez sąd i w ewentualnym wniosku należałoby to w przekonywujący sposób usprawiedliwić. Spore znaczenie będzie miało to, na co był zaciągnięty dług pokrywany z późniejszych pożyczek, oraz jaka była wówczas Pani sytuacja finansowa.

  • Pani mirko czy zaczela pani proces upadlosci.jestem ciekawa jak dlugo pani proces trwal i czy sad przyznal bi jestem w podobnwj sytuacji

 7. Mam kredyty i chwilowki na ponad 100 tys. Kiedys bylem hazardzista ale wyszedlem z tego dzieki rodzicom ale nie radze sobie ze splata tego wszyskiego poniewaz przewyzsza to moje zarobki czy jest szansa na ogloszenie upadlosci, nie mam zadnego majatku

 8. witam, po ogłoszeniu upadłości syndyk tworzy masę upadłościowa między innymi przejmując połowę wynagrodzenia nie więcej niż min wynagrodzenie. Jeśli część wynagrodzenia wypłacana jest w postaci premii wypłacanej jednorazowo raz w roku to czy syndyk zabierze ją w całości czy w połowie?

  • Wydaje mi się, że w połowie. Zgodnie bowiem z art. 87 § 8 Kodeksu pracy „Potrąceń należności z wynagrodzenia pracownika w miesiącu, w którym są wypłacane składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, dokonuje się od łącznej kwoty wynagrodzenia uwzględniającej te składniki wynagrodzenia.”

 9. Witam i prosze o szybka odpowiedz,otoz maz ma gewerbe ,sciagnal mnie z dziecmi 3lata temu do niemiec gdzie obecnie mieszkamy i zyjemy,przez jakis czas nie pracowalam bo nie znalam jezyka,maz sam wszystko oplacal ,po jakims zcasie popadlismy w dlugi ,od roku zyjemy osobno ,ja dostaje dodatki od panstwa ,dzieci cierpia bo nie maja taty na codzien ,widza sie z tata co drugi week,mi tez go brakuje ,ile musimy czekac na umorzenie dlugow by moc z powrotem byc razem,slyszalam i czytalam o tak zw czystej karcie ze mozna zaczac zyc normalnie ,mezowi tez jest ciezko bo nie ma go przy nas

 10. jeżeli sąd wydał postanowienie o mojej upadłości i nie mam majątku tzn. posiadam tylko ruchomości osobiste jak ubrania czy szczoteczka do zębów, to jak długo będzie trwała moja upadłość do wydania wyroku o umorzeniu zaległości? Posiadam bardzo mało płatną pracę i muszę płacić alimenty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *