Jak wskazują publikowane co jakiś czas statystyki, z miesiąca na miesiąc zwiększa się liczba składanych wniosków o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Jednakże co ważniejsze, w dużej mierze są one pozytywnie rozstrzygane przez sądy, a co za tym idzie stale rośnie liczba ogłoszonych upadłości konsumenckich. W związku z powyższym coraz częściej otrzymuje pytania: „Czy wierzyciel może zaskarżyć postanowienie o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?”

Pytanie to zadają mi zarówno dłużnicy, którzy obawiają się reakcji wierzycieli i ich ewentualnych prób torpedowania postępowania upadłościowego, jak i sami wierzyciele, którzy z oczywistych względów nie są zadowoleni z takiego obrotu stanu rzeczy. Stety dla tych pierwszych, i niestety dla drugich, odpowiedź na powyższe pytanie jest negatywna.

Zażalenie na postanowienie w przedmiocie ogłoszenia upadłości konsumenckiej przysługuje bowiem wyłącznie dłużnikowi, który jest jedynym uczestnikiem postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości konsumenckie. Uczestnikami tego postępowania nie są natomiast wierzyciele. Co więcej nie są oni nawet informowani o złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez dłużnika i terminie ewentualnych posiedzeń w sprawie. Co do zasady wierzyciele dowiadują się o tym dopiero w razie ogłoszenia upadłości konsumenckiej. W związku z powyższym żadnemu wierzycielowi nie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na postanowienie o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej.

Nie oznacza, to jednak, ,że wierzyciele są bezbronni. W pewnych przypadkach przepisy regulujące upadłość konsumencką przewidują bowiem możliwość umorzenia postępowania upadłościowego. Prawo do składania wniosku w tym przedmiocie przyznano zaś m.in. wierzycielom.

Biorąc pod uwagę spore zainteresowanie tą kwestią, podstawą umorzenia postępowania upadłościowego poświęcony zostanie kolejny wpis.

Wrocław - Stare miasto
Wrocław – Stare miasto

 

 

Dołącz do dyskusji na forum!

Zachęcam do zadawania pytań na forum o upadłości konsumenckiej. Przejdź do strony >>

22 Replies to “Czy wierzyciel może zaskarżyć postanowienie o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?”

 1. A jeżeli wierzyciel nie chce uczestniczyć w postępowaniu upadłościowym, nie reaguje na pismo syndyka o ogłoszeniu upadłości i nie zgłosi swoich wierzytelności?
  Jak będzie wtedy wyglądał podział majątku z masy upadłości?
  Jak może wyglądać plan spłat?
  Czy ta wierzytelność mimo, że nie została zgłoszona zostanie umorzona mimo wszystko?

  • No to już problem wierzyciela. Jeżeli nie zgłoszą wierzytelności to nic nie dostana w razie podziału funduszy masy upadłości. Nie zostaną też uwzględnienie w planie spłaty wierzycieli. Nie powinno to stanowić bolączki dla upadłego. Umorzenie i tak będzie miało miejsce.

   • Panie Mecenasie, jeśli podczas 3-letniego okresu spłaty zajdzie w ciążę, to czy jest możliwość wystąpienia do Sądu o obniżenie wysokości comiesięcznej kwoty ustalonej w planie spłat? Kiedy Sąd przedłuża z 36 miesięcy do 54 miesięcy okres spłat (jakie to okoliczności wpływają na przedłużenie)?

     • Panie Mecenasie dziś dzwonilam do syndyka jak sprawy z wierzycielami sie maja. Syndyk powiedzial mi, ze Ministerstwo finansow chce jakis odpis z sadu i wydluzy to wszystko, wierzyciele jeszcze nic tez nie doslali, nie wiem na czym tak naprawde polega to z Ministerstwem, po co to komu, w KRD widnieje juz, wiec nie wiem po co im dalsza wiedza. Czy orientuje sie Pan o co moze chodzic, bo nie za bardzo slyszalam syndyka, cos zaklocalo przez telefon. Powiedzial mi tez o ostatecznym planie splat czy jakims planie co ile komu jestem winna, wtedy niby ma sie ze mna skontaktowac, bo musze to zaakceptowac i teraz kolejne pytanie, zapewne stan zadluzen wierzycieli bedzie inny niz ja podalam do sadu, co w tej sytuacji zrobic, zaakceptowac wszystko czy nie, bo nie wiem co dalej, nie chce byc zaskoczona tez przez syndyka.

     • Nie bardzo wiem co syndyk miał na myśli. Widocznie są jakieś problemu z publikacją obwieszczenia o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Od daty publikacji obwieszczenia wierzyciele nie mogą już zasłaniać się niewiedzą o ogłoszeniu upadłości. Od tej daty biegnie też termin na zgłaszanie wierzytelności. KRD nie ma tu nic do rzeczy.
      Plan Spłaty Wierzycieli ustala sąd na koniec postępowania upadłościowego i nie bardzo wiem co syndyk miałby tu z Panią ustalać. Możliwe, że chodziło mu o zgłoszone już wierzytelności w związku ze sporządzaniem listy wierzytelności. Zgłoszone wierzytelności należny zaakceptować ale tylko w rzeczywistej ich kwocie.

     • witam

      w monitorze sadowym moja upadlosc pojawila sie juz 19 maja. a jak traktowac rzeczywista kwote zadluzenia? nie jestem w stanie policzyc odsetek od zadluzenia, mam tylko stan zadluzenia od niektorych wierzycieli, zanim wnioslam wniosek o upadlosc.

     • A po co chce Pani liczyć odsetki? Przecież już złożyła Pani do wniosku listę wierzycieli ze wskazaniem kwoty wierzytelności. To już nie jest Pani problem.

     • achhh juz sama nie wiem ten syndyk to porazka, wogole nie dzwoni, nie wiem co i jak, jak ja dzwonie to mowi rzeczy niezrozumiale, kazal czekac na telefon, wiec nie wiem czy zadzwonic jeszcze raz i konkretnie dopytac czy wystosowac pismo do niego o sprecyzowanie

     • W sprawie ustanowiony jest syndyk i to on ma teraz działać, a nie Pani. Pani swoje już zrobiła. Postępowanie upadłościowe nie trwa miesiąc czy dwa. Tu nic nie dzieje się z dnia na dzień. Jeżeli nie dzieje się nic złego, to proszę sobie nie zaprzątać tym głowy. Lepiej nie robić sobie wroga w osobie syndyka. Najlepiej od czasu do czasu przeglądać sobie akta sprawy.

   • Panie Mecenasie mój główny wierzyciel nie zgłosił wierzzytelności do upadłości czy możliwe jest że dlatego że sprzedał dług w czasie postępowania upadłościowego , czy należy zatem informować tego komu sprzedał dług. Druga kwestia zmiany nazwiska kredyt bralam na stare nazwisko teraz zmieniłam i syndyk informował bank o upadlości z nowym nazwiskiem a bank udaje ze o niczym nie wie przecież sa pesele. Co zrobić by lista wierzytelności jest niepełna tzn. nie ma wszystkich wierzycieli . boję się ,że jest to celowe działanie banku , który uda później ,że o niczym nie wiedzial. Czy starac się za wszelką cenę dotrzeć do wierzycieli i uzyskać od nich informację że nie zgłaszaja wierzytelności. Co z kredytem z poręczycielem czy powinnam uznać wierzytelność na liście skoro ma spłacać poręczyciel. Najwazniejsze chyba jak długo jeszcze potrwa postępowanie od zatwierdzenia listy wierzytelności i sprzedazy majatku . Czy jeśli nie będzie sprzeciwu to nastapi ustalenie planu spłaty.

    • Jeżeli we wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej wskazała Pani wszystkich znanych sobie wierzycieli, nieukrywająca niczego, to nie jest już Pani problemem to czy dany wierzyciel zgłosił swoją wierzytelność, czy też nie nie. Dokonanie zgłoszenia wierzytelności jest prawem wierzyciela, a nie jego obowiązkiem. Jeżeli wierzyciel nie chce dokonać zgłoszenia wierzytelności, to nikt go do tego nie przymusi. Niemniej wierzyciel musi się liczyć z tym, że jeżeli nie dokona zgłoszenia wierzytelności, to będzie brał udziału w podziale środków pochodzących ze spieniężenia majątku upadłego dłużnika.
     Nie bardzo rozumiem drugie pytanie. Jeżeli jest kredyt i Pani za niego odpowiada to nie może Pani go nie uznać, a przynajmniej nie ma ku temu podstawy.
     Plan spłaty jest ustalany na samym końcu postępowania. Jak już będzie prawomocna lista wierzytelności, spieniężony cały majątek upadłego oraz prawomocny plan podziału funduszy masy upadłości.

  • Panie Mecenasie,
   Firma Profi Credit nie przyjmuje nakazu o ustanowieniu upadłości ogłoszonej w GB w 2016 roku oraz kwestionuje postanowienie sądu GB o umorzeniu zobowiązań . Wszczęła egzekucję po 8 latach od ostatniego kontaktu. Komornik zajął mi konta. Czy komornik zaznajomiony ze stanem faktycznym odblokuje konta i czy Profi Credit postępuje słusznie?

   • Profi Credit postępuje oczywiście niesłusznie. Przy czym zakładam, że jego wierzytelność była wskazana w angielskim postępowaniu upadłościowym, a angielski syndyk informował Profi Credit o upadłości. Należałoby rozważyć wniesienie do sądu powództwa przeciwegzekucyjnego. Biorąc pod uwagę dotychczasową praktykę, wątpię, żeby komornik sam z siebie odblokował rachunki.

 2. Ustawa jest wysoce niekorzystna dla wierzycieli i nieprecyzyjna nie odpowiada na pytania :
  Co w przypadku skazania wyrokiem karnym upadłego bez obowiązku naprawienia szkody ? Czy po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej – postępowanie cywilne pokrzywdzonego o naprawienie szkody z przestępstwa zostanie umorzone ? Czy wierzyciel winien zgłosić szkodę wyrządzoną przestępstwem do masy upadłości ?
  A jeśli miał upadły miał również inne długi za które nie zawinił ?
  Również art. 491 (21).2 jest wysoce nieprecyzyjny nie odp. na pyt. co jeśli obowiązek naprawienia szkody za przestępstwo nie został nałożony wyrokiem karnym.

  • A dlaczego miałoby zostać umorzone? Wczytując się w przepis można zauważyć, że „obowiązek naprawienia szkody” jest wspomniany dwukrotnie, raz w odniesieniu do spraw cywilny i drugi raz w odniesieniu do spraw karnych. Jeżeli wierzyciel posiada prawomocny wyrok karny, z którego wynika zobowiązanie dłużnika do określonego świadczenia pieniężnego, to w mojej ocenie powinien taką wierzytelność zgłosić. Nie bardzo rozumiem drugą cześć pytania. Przepisy art. 491 (21) ust. 2 p.u.n. nie uzależnia odpowiedzialności za zobowiązania od tego czy powstały z winy upadłego czy też nie.

 3. Dzień dobry,
  dzisiaj dostałem postanowienie Komornika o zawieszeniu postępowanie egzekucyjnego toczącego się przeciwko mojemu dłużnikowi, bowiem na początku sierpnia sąd wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości dłużnika. Nie zostałem zawiadomiony o tym postępowaniu, a także nie dostałem informacji o możliwości zgłaszania wierzytelności. Proszę o radę co mam zrobić. Z góry dziękuję

 4. Witam. Czy wierzyciel uczestniczy razem z dluznikiem na sprawie dotyczacej PSW? Chodzi o to czy jest tego dnia na sprawie kiedy rowniez jest dluznik. A i jaka jest jego rola wowczas. Czy jego wyjasnienia moga sprawic iz upadlosc zostanie umorzona ?

  • Wierzyciel ma prawo uczestniczenia w rozprawie w przedmiocie PSW. To czy będzie na rozprawie zależy jedynie od jego woli. Wierzyciel ma prawo przedstawić swoje stanowisko, a zwłaszcza odnieść się do treści wniosku dłużnika. Jeżeli wierzyciel wykaże okoliczności stanowiące podstawę do umorzenia postępowania, to jak najbardziej sąd może je umorzyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *