Upadłość konsumencka Projekt nowelizacji upadłości konsumenckiej przeszedł już przez Senat. Nie obyło się jednak bez kilku zmian, co niestety oznacza wydłużenie procesu ustawodawczego. Senat przychylił się bowiem do części uwag branży finansowej i wprowadził osiem poprawek do ustawy o zmianie ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze, ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Najistotniejsza zmiana dotyczy art. 1. W uzasadnieniu uchwały wskazano, że wprawdzie „wolą ustawodawcy jest, aby postępowanie upadłościowe doprowadziło konsumenta do „nowego startu” jednakże dążenie do „nowego startu” nie może oznaczać, że sąd powinien tracić z oczu interesy wierzycieli.

Zachęcam do zapoznania się z treścią wprowadzonych zmian oraz uzasadnienia uchwały senatu – Uchwała senatu w sprawie upadłości konsumenckiej

Dołącz do dyskusji na forum!

Zachęcam do zadawania pytań na forum o upadłości konsumenckiej. Przejdź do strony >>

6 Replies to “Zmiany projektu nowej upadłości konsumenckiej”

  • Teraz projekt ustawy wróci do Sejmu, który może albo przyjąć poprawki uchwalone przez Senat, albo je odrzucić. Następnie nowa upadłość konsumencka (odpowiednio z poprawkami Senatu lub bez nich) trafi na biurko prezydenta, który ma 21 dni na jej podpisanie. Mniej więcej tak to wygląda w dużym skrócie 🙂

   • A sejm będzie mógł wnieść jeszcze jakieś nowe zmiany? Czy już tylko nowa upadłość konsumencka może wejść albo według projektu przyjętego przez sejm, albo z poprawkami senatu?

    • Nie jetem znawcą tematu, ale z tego co wiem to jedyne co sejm może teraz zrobić to albo dorzucić poprawki Senatu albo je przyjąć. Nie może już wprowadzać kolejnych zmian do projektu upadłości konsumenckiej.

  • Jeżeli wszystko pójdzie sprawnie nowa upadłość konsumencka powinna wejść w życie pod koniec roku – vacatio legis ustawy to 3 miesiące. Projekt nie przewiduje żadnych zmian w odniesieniu do upadłości transgranicznej..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *