upadlosc konsumencka wzor pobierz Pobierz bezpłatnie:
wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej – wzór
wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej – instrukcja


Stan prawny nieaktualny do 24 marca 2020 r. Artykuł zostanie uaktualniony w najbliższym zasie.

Przepisy regulujące upadłość konsumencką nie określają sztywnych ram czasowych dla przeprowadzenia upadłości konsumenckiej. Długość trwania całej procedury uzależniona jest od indywidualnej sytuacji danego konsumenta oraz czynności podejmowanych przez jego wierzycieli w toku postępowania, którzy również mają wpływ na jego przebieg.

Samo rozpoznanie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej trwa stosunkowo krótko i powinno zakończyć się w przeciągu maksymalnie dwóch-trzech miesięcy. Wprawdzie przepisy przewidują, że rozpoznanie wniosku powinno nastąpić w przeciągu dwóch miesięcy, jednakże jest to termin jedynie instrukcyjny.

Najtrudniej określić jest czas trwania właściwego postępowania upadłościowego, który uzależniony jest przede wszystkim od sytuacji prawno-majątkowej konsumenta, w tym od składu jego majątku.Postępowanie to bowiem sprowadza się zasadniczo do likwidacji majątku upadłego konsumenta, a co za tym idzie czas jego trwania determinuje zakres czynności likwidacyjnych jakie syndyk będzie zmuszony podjąć w tym celu. Jeżeli upadły konsument nie posiada majątku trwałego ten etap postępowania powinien trwać góra kilka miesięcy.

Termin spłaty wierzycieli oznaczony w ustalonym przez sąd Planie Spłaty Wierzycieli może maksymalnie wynosić 36 miesięcy (trzy lata). Przy czym może być on przedłużony o kolejne 18 miesięcy. Jednakże w przypadku gdy osobista sytuacja upadłego konsumenta w sposób oczywisty wskazuje, że nie byłby on zdolny do dokonania jakichkolwiek spłat w ramach Planu Spłaty Wierzycieli, sąd odstępuje od jego ustalania. Wówczas wydawane jest jedynie postanowienie o umorzeniu zobowiązań upadłego konsumenta bez ustalenia Planu Spłaty Wierzycieli.

Dodatkowo na czas przeprowadzenia upadłości konsumenckiej wpływ mają sami wierzyciele, którzy przez swoje czynności, a zwłaszcza wnoszenie środków zaskarżenia na rozstrzygnięcia sprzeczne z ich interesem, mogą go w znaczący sposób przedłużyć.
W związku z powyższym, przeprowadzenie całej procedury upadłości konsumenckiej może zając wiele lat.

 

Dołącz do dyskusji na forum!

Zachęcam do zadawania pytań na forum o upadłości konsumenckiej. Przejdź do strony >>

6 Replies to “Ile czasu trwa przeprowadzenie upadłości konsumenckiej?”

  • Również nie posiadam majątku. Syndyk zakończył swoją pracę, sporządził sprawozdanie końcowe które zatwierdził sąd i …. cisza. Brak postanowienia końcowego, brak wezwania na sprawę, nie ma wglądu do dokumentów bo „są u sędziego na biurku”. Trwa to już ponad rok. Dlaczego? Nikt nie wie.

   • Ja bym w takim razie składał wniosek u umorzenie zobowiązań bez planu spłaty wierzycieli, ewentualnie o ustalenie planu spłaty wierzycieli na zaproponowanym poziomie. Chyba, że taki wniosek był już składany?

   • moja upadlosc trwa 3,5 roku dwa mce temu sprzedana nieruchomosc wniosek o wydzielenie kwoty na wynajem po sprzedazy.i cisza.wysylam ponaglenia by sad przyspieszyl rozpatrzenie i groch o sciane…

    • Niestety tak to aktualnie wygląda w niektórych sądach. Sądy upadłościowe pracują już na granicy swojej wydolności. Radziłabym jeszcze umówić się na spotkanie z przewodniczącym wydziału i przedstawić mu swoją sytuacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *