Jak wynika z treści licznych zapytań otrzymywanych w ostaniem czasie od czytelników bloga, plan spłaty wierzycieli to jeden z tych elementów upadłości konsumenckiej, który aktualnie rodzi najwięcej obaw i pytań upadłych dłużników. Na dodatek w sieci krąży szereg mitów, które jedynie pogłębiają ten stan niepewności. Wprawdzie na blogu zamieściłem już kilka wpisów dotyczących tej tematyki, jednakże stanowią one jedynie teoretyczne przedstawienie problematyki planu spłaty wierzycieli a szereg pytań dotyczy tego jak wygląda ustalanie planu spłaty wierzycieli w praktyce.

W związku z powyższym, wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom postanowiłem opublikować uzasadnienie postanowienia o ustaleniu planu spłaty wierzycieli, z którego treści można dowiedzieć się jak w praktyce sądy podchodzą do „możliwości zarobkowych dłużnika” oraz kosztów jego utrzymania, a w szczególności w oparciu o jakie kryteria są ustalane ich wysokości. Lektura udostępnionego uzasadnienia niewątpliwie będzie pomocna przy sporządzaniu własnego wniosku w przedmiocie planu spłaty wierzycieli i pozwoli rozwiać szereg wątpliwości z tym związanych. Niemniej należy mieć na uwadze, że każda spawa jest inna a na chwile obecną brak jest jednolitej praktyki sądów choćby w kwestii ustalania „możliwości zarobkowych dłużnika”.

Postanowienie wraz z uzasadnieniem można pobrać TUTAJ. Oczywiście wszelkie dane umożliwiające identyfikacje sprawy i osoby, której ona dotyczy zostały zmienione.

Ustalanie planu spłaty wierzycieli

Dołącz do dyskusji na forum!

Zachęcam do zadawania pytań na forum o upadłości konsumenckiej. Przejdź do strony >>

18 Replies to “Ustalanie planu spłaty wierzycieli w praktyce”

 1. Panie Mecenasie czy w takiej sprawie można coś jeszcze zrobić? Czy to już koniec i dłużnik ma płacić (choćby się miał znowu zadłużyć). Jeżeli człowiek zarabia niespełna 400 zł to chyba raczej nie da rady wywiązać się z planu. Chyba, że rodzice mu pomogą… 🙂

  • W tej sprawie mamy nadzieje, że nic się nie zmieni. Poziom spłat jest do przyjęcia. Po odjęciu ich łącznej sumy z kwoty uzyskanej ze sprzedaży mieszkania mój Klient i tak jest kila ładnych tysięcy do przodu 🙂 Niestety wierzyciele wnieśli już o uzasadnienie, a co za tym idzie zapewne wniosą zażalenie.

   • Dziękuję za odpowiedź. Właśnie dopiero dziś uświadomiłam sobie, że jednak chyba nie jest tak źle. Również jestem ciekawa jak sędzia podejdzie do mojej sprawy (upadłość ogłoszona w czerwcu 2016 roku). Niestety po urlopie macierzyńskim nie mogłam wrócić do firmy, ponieważ została zlikwidowana i teraz jestem bezrobotna z prawem do zasiłku. Moja pensja była moim jedynym majątkiem. Zaczęłam szukać pracy na nowo, ale łatwo nie jest.Oczywiście o wszystkim napiszę jak już będzie po wszystkim :).

    • Panie Mecenasie mam pytanie odnośnie planu spłaty a konkretnie czy w okresie planu spłaty dłużnik może przyjąć darowiznę . Maż zaczyna plan spłaty , jego ojciec jest w bardzo złym stanie zdrowia i chce dać mu darowiznę samochodu wartego ok 13 tysięcy , na chwilę obecną nie mamy samochodu (ja też jestem po upadłości) co jest dla nas niezwykle uciążliwe bo mamy małe dziecko z którym regularnie jeździmy do lekarza , poza tym mieszkamy na wsi gdzie praktycznie nie ma regularnej komunikacji. Samochód jest niezbędny bez niego ponosimy duże koszty wynajmu , tylko czy jeśli samochód jest warty więcej jak kwota ok. 4100,- to jest to dozwolone. Czy można w tej sprawie zwrócić się do sędziego komisarza z zapytaniem o tą darowiznę czy rozwiązać to inaczej a jeśli to jak. Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

     • dziękuje Panie Mecenasie za odpowiedź mam wątpliwość czy jeśli darowizna jest w kwocie 12 tys trzeba to jakoś wykazać w urzędzie skarbowym, do sprawozdania dołącza się zeznanie podatkowe w którym może trzeba to ująć. Czy zatem mąż może zarejestrować ten darowany samochód na siebie bez obawy o plan spłaty i jego wykonanie , czy należy w sprawozdaniu o tym poinformować. Dziękuję z góry za odpowiedź.

     • Urząd skarbowy to już swoją drogą. Oczywiście aby na gruncie podatkowym nie było problemów należy to złościć. Jeżeli przysporzenie jest na Pani, to nie ma tu z czym dyskutować. Proszę przeczytać mój wpis na blogu odnośnie treści rocznego sprawozdania z wykonywania planu spłaty wierzycieli.

     • Przy darowiźnie w okresie obowiązywania psw należy pamiętać, że takowa może być podstawą do zmiany planu spłat wierzycieli. Tylko dochód z własnej pracy lub działalności nie powoduje zmiany psw.

     • do @Anheros dziękuję za odpowiedź , będzie to darowizna w kwocie , której jest bez podatku a poza tym będzie to kwota darowizny ok. 4700 czyli prawie taka jak dozwolona do nabycia więc chyba problemu nie powinno być

     • emma – czytasz, co inni piszą? Bo mam wrażenie, że nie. Pisałem o planie spłat wierzycieli a nie o stanowisku fiskusa.

     • Kolego @anheros czytam pilnie wszystko ale niewiem czy wiesz , że do sprawozdania które przesyłasz do 30 kwietnia do sądu musisz załączyć dokumenty z fiskusa za poprzedni rok i to co nabyłes wyjdzie . Upadłośc to sprawa nowa, nieznana a przepisy są niejednoznaczne więc Drogi Kolego niemiłe uwagi są tu nie na miejscu , mam prawo pytać . Pozdrawiam Kolegę i więcej cierpliwości i życzliwości w stosunku do ludzi życzę

     • emma – darowiznę oczywiście można przyjąć w dowolnej wysokości. Jednakże może to być powodem do zmiany PSW. Aby uzyskać zwolnienie z podatku musisz dokonać zgłoszenia w US w terminie 6 miesięcy od dnia otrzymania darowizny. Nie wykazujesz tego w PIT, tylko formularz zgłoszeniowy. Nabycie, chociażby w postaci darowizny, wykazujesz w sprawozdaniu rocznym jeśli wartość przekracza wielkość średniego wynagrodzenia. Tak czy siak wyjdzie na jaw. Nawet gdyby wartość przedmiotu darowizny była by niższa od progu też się wyda bowiem dochód wykazany w sprawozdaniu byłby wyższy od tego wykazanego w PIT właśnie o kwotę darowizny. Oczywiście im mniejsza wartość darowizny tym mniejsza szansa na zmianę PSW (kwestia zapisu „W razie istotnej poprawy sytuacji majątkowej upadłego w okresie wykonywania …” Art 491.19.3

 2. Panie Mecenasie,

  Mam pytanie czysto techniczne. Otrzymałem z sądu postanowienie o PSW. Mam 5 wierzycieli: 3 x Skarb Państwa , bank i prywatny wierzyciel. Spłata w ratach przez 25 mies.. Czy w kwestii numerów kont do wpłaty rat to upadły ma sam pisać do każdego z podmiotów (wierzycieli) o wskazanie właściwego konta? Czy zasadne jest mieć na piśmie takie oświadczenie każdego z wierzycieli ze wskazaniem konta do wpłat? Proszę o podpowiedź. Dziękuję i pozdrawiam.

  • Numery kont powinieneś dostać od Syndyka. Każdy wierzyciel który zgłosił swoją wierzytelność do Syndyka podawał mu numer konta. Możesz też sprawdzić na liście wierzytelności bo część syndyków umieszcza tam obok danych wierzyciela też jego numer konta

   • Dziekuje Patrycja, w miedzy czasie ustalilem juz w BOI w Sadzie, ze jest mozliwy wglad w akta sprawy i tam we wnioskach wierzycieli powinny byc podane numery kont. Powinny ale niekoniecznie sa. Prywatny wierzyciel, dzialajacy najprawdopodobniej bez pomocy prawnej i nieobeznany w przepisach, numeru konta nie podal. Trzeba go zawiadomic korespondencyjnie. Jesli nie poda to pozostaje przekaz pocztowy na wskazany adres. Bo jak inaczej prawidlowo wypelnic plan splaty? Pozdrawiam.

    • Mam ten sam problem, na 9 wierzycieli tylko 3 podało numery kont. Na tą chwilę napisałem maile do wszystkich, ale już widzę że na np baki nie są wcale takie skore do współpracy, maile na razie olali. Będę musiał do nich napisać listy za potw. odbioru i w międzyczasie wpłacać na ostatnie przez nich wskazane konta w dokumentach z przed upadłości, chyba że znacie inne metody. Dajcie znać jak Wam udało się rozwiązać ten problem. A tak na marginesie, uważam że syndyk i Sąd nie powinny przyjmować zgłoszeń wierzytelności jeżeli nie było podanego nr rachunku do spłat lub innej metody wpłat…

  • Mam pytanie co muszę zrobić żeby takowy plan spłaty wierzycieli otrzymać ? może jakiś wniosek czy coś? Ewentualnie skąd taki wzór wniosku? I jak to było u Ciebie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *