Krajowy Rejestr Zadłużonych w końcu ruszył. Nie wiadomo jeszcze tylko, czy należy się z tego cieszyć. Tradycyjnie bowiem „nikt nic nie wiem”, co niechybnie wróży spory bałagan w początkowym okresie jego funkcjonowanie. Nawet w sądach upadłościowych radzą powstrzymać się chwilowo ze składaniem nowych wniosków. Jak system teleinformacyjny będzie funkcjonował okaże się w praniu.

Krajowy Rejestr Zadłużonych ma pełnić cztery funkcje:

  • rejestru sądowego,
  • informacyjną,
  • komunikacyjną (doręczeniową),
  • portalu orzeczniczego.

Jego działanie ma skrócić czas prowadzonych postępowań, ułatwić i przyśpieszyć komunikację z sądem upadłościowym oraz umożliwić łatwy i szybki wgląd w prowadzone sprawy.

Przy czym „stare” sprawy będą prowadzone poza rzeczonym systemem. Do Krajowego Rejestru Zadłużonych trafią sprawy, w których wniosek został złożony już za jego pośrednictwem.

W najbliższym, kolejnym wpisie na blogu opiszę jaki wpływ na postępowanie upadłościowe, a zwłaszcza na upadłość konsumencką będzie miało jego funkcjonowanie. 

Prezentacje jego działania oraz firmy instruktażowe można znaleźć na stronie Ministerstwa Sprawiedliwość – link poniżej.

Krajowy Rejestr Zadłużonych

Krajowy Rejestr Zadłużonych

Dołącz do dyskusji na forum!

Zachęcam do zadawania pytań na forum o upadłości konsumenckiej. Przejdź do strony >>

2 Replies to “Krajowy Rejestr Zadłużonych rusza już dzisiaj”

  1. Dzień dobry Panie Mecenasie,
    chciałabym prosić o informację w sprawie krajowego rejestru zadłużonych. Złożyłam w sądzie w Poznaniu wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej na aktualnym formularzu wraz z odpisem i wszystkimi dokumentami. Po 3 miesiącach otrzymałam zwrot wniosku z informacją, że nie złożyłam poświadczonych dokumentów i że wszystko powinno odbywać się elektronicznie. Nie posiadam komputera, nie posiadam profilu zaufanego. Zostałam poinformowana na bezpłatnej konsultacji przez prawnika, że osoby fizyczne nie mają obowiązku posiadania profilu i składania pism przez portal. Jak to jest? Bardzo będę wdzięczna za odpowiedź.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *