Wniosek o upadłość konsumencką składany jest zawsze w celu pozbycie się zadłużenia. Tym czasem samo ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie oznacza automatycznego oddłużenia. Cel ten nie zawsze da się osiągnąć i na taką ewentualność trzeba być przygotowanym. Co gorszę, ogłoszenie upadłości może czasami wpędzić w jeszcze większe problemy. Niestety o tym nie dowiesz się z reklam „firm oddłużeniowych” i wiadomości pojawiających się w mediach, a zwłaszcza w Internecie.

Wniosek o upadłość konsumencką to dopiero pierwszy krok.

Każdy dłużnik noszący się z zamiarem ogłoszenia upadłości musi mieć świadomość, że złożenie wniosku i ogłoszenie upadłości to dopiero pierwszy, najłatwiejszy krok na jego drodze do pozbycia się zadłużenia. Ogłoszenie upadłości dopiero inicjuje cały proces, po przeprowadzeniu którego sąd może, ale nie musi umorzyć zobowiązania upadłego dłużnika. Oddłużenie to dopiero ostatni etap całej procedury, która może trwać latami. Nie ma żadnych ograniczeń co do czasu trwania konsumenckiego postępowania upadłościowego. Przy czym jest to okres wielu, często dotkliwych wyrzeczeń.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie oznacza automatycznego oddłużenia.

Co więcej, sąd może odmówić oddłużenia pomimo przeprowadzenia postępowania upadłościowego i likwidacji całego posiadanego przez Ciebie majątku. Oznacza to, że możesz stracić mieszkanie/dom i pozostać z dotychczasowymi długami. W okresie prowadzenia postępowania upadłościowego syndyk może też doprowadzić do stwierdzenia bezskuteczności wszystkich darowizn dokonywanych przez Ciebie na przestrzeni ostatnich 5 lat przed dniem złożenia wniosku o upadłość. Zwłaszcza jeżeli dotyczyły one nieruchomości.

Upadłość konsumencka może zostać przeprowadzona wbrew Twojej woli.

Z moich obserwacji wynika, że większość osób składających wniosek o upadłość konsumencką nie ma dokładnej wiedzy co do możliwych negatywnych skutków jej ogłoszenia. O wszystkim dowiadują się dopiero po fakcie od samego syndyka. Niestety wtedy jest już zazwyczaj za późno, aby obronić się przed niechcianymi konsekwencjami upadłości. Po ogłoszeniu upadłości sąd może bowiem prowadzić postępowanie nawet wbrew woli upadłego dłużnika, jeżeli uzna, że jego umorzenie mogłoby doprowadzić do pokrzywdzenia wierzycieli.

Nie daj się naciągnąć. Szukaj rzetelnej wierzy.

Brak świadomości o negatywnych skutkach upadłości konsumenckiej wynika z niepełnych informacji, które pojawiają się w mediach. Zazwyczaj bowiem jest ona przedstawiana wyłącznie w różowych barwach, jako panaceum na wszelkie bolączki osób zadłużonych. Wiele złego w tym zakresie robią też prowadzone w Internecie przez powstające licznie „firmy oddłużeniowych” agresywne kampanie reklamowe. Oferują one najczęściej jedynie pomoc przy samym złożeniu wniosku i ogłoszeniu upadłości. Potencjalni klienci są namawiani do upadłości bez wcześniejszego przeprowadzenia analizy ich sytuacji. Telemarketerzy takich firm z reguły nie informują przy tym o ewentualnych jej konsekwencjach. W przypadku późniejszych problemów upadły już klient pozostawiany jest sam sobie.

Czarne strony upadłości konsumenckiej.

Dlatego też bardzo się cieszę, że mogłem pomóc w stworzeniu artykułu, który przedstawia czarną stronę upadłości konsumenckiej. Został on opublikowanych na łamach tygodnika Newsweek, a link do niego znajduje się poniżej. Przeczytaj koniecznie zanim złożysz swój wniosek o upadłość konsumencką.

„Jestem w położeniu koszmarnym”. Jak wygląda życie po upadłości konsumenckiej

Jeśli potrzebujesz rzetelnej analizy swojej sytuacji i pomocy prawnej przy ogłoszeniu i przeprowadzeniu upadłości konsumenckiej napis lub zadzwoń.
Dane kontaktowe znajdziesz w zakładce Kontakt

Wniosek o upadłość konsumencką

Dołącz do dyskusji na forum!

Zachęcam do zadawania pytań na forum o upadłości konsumenckiej. Przejdź do strony >>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *