W sieci od pewnego czasu krąży informacja, że każdy dłużnik, któremu sąd odmówi ogłoszenia upadłości może po upływie dziesięciu lat złożyć ponowny wniosek o upadłość konsumencką. Nie bardzo wiem co stanowi jej źródło, jednakże z całą stanowczością mogę stwierdzić, że mija się ona z prawdą. Żaden z przepisów regulujących upadłość konsumencką nie przewiduje bowiem takiej możliwości. Niemniej w przypadku niektórych dłużników, w późniejszym czasie rzeczywiście może pojawić się kolejna szansa na ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Nawet w stosunkowo niedługim okresie po oddaleniu pierwszego wniosku.

Kiedy ponowny wniosek o upadłość konsumencką jest dopuszczalny?

Możliwość złożenia ponownego wniosku o upadłość konsumencką może pojawić się u dłużnika, co do którego zachodzą względne przesłanki oddalenia wniosku o upadłość konsumencką (więcej na ich temat TUTAJ), np. u byłego przedsiębiorcy, który uchybił terminowemu złożeniu wniosku o upadłość na zasadach ogólnych. Jednakże może to nastąpić wyłącznie pod warunkiem, że jedyną przyczynę oddalenia wcześniejszego wniosku stanowiło zaistnienie tychże przesłanek.

W przypadku zaistnienia wyżej wskazanych przesłanek sąd może bowiem ogłosić upadłość, jeżeli za przeprowadzeniem postępowania upadłościowego będą przemawiały względy słuszności lub względy humanitarne. Co więcej, ich wystąpienie jest brane pod uwagę na niekorzyść dłużnika tylko w przypadku, gdy zaistniały one w okresie dziesięciu lat przed datą złożenia wniosku o upadłość konsumencką.

W związku z powyższym dłużnik może złożyć ponowny wniosek o upadłość konsumencką jeżeli po oddaleniu wcześniejszego wniosku zaistnieją nowe okoliczności skutkujące pojawieniem się względów słuszności lub względów humanitarnych. Przykładowo jeżeli dłużnik w późniejszym czasie ulegnie wypadkowi, wskutek czego utraci zdolność do pracy zarobkowej.

Ponadto dłużnik może złożyć ponowny wniosek o upadłość konsumencką, jeżeli upłynie wspomniany dziesięcioletni okres. W takim przypadku nie muszą już pojawić się żadne inne nowe okoliczności.

Kiedy nie można złożyć ponownego wniosku o upadłość konsumencką?

Jeżeli sąd oddali wniosek o upadłość konsumencką uznając, że stan niewypłacalności lub jego istotne zwiększenie jest następstwem umyślnego działania lub rażącego niedbalstwa, to dłużnik nie ma już możliwości w późniejszym czasie złożenia ponownego wniosku o upadłość konsumencką. Nie ma znaczenia ile czasu upłynie od daty oddalenia wniosku, ani jakie nowe okoliczności pojawią się w życiu dłużnika. Nic nie jest bowiem w stanie zmienić przyczyn powstania stanu niewypłacalności lub jego pogłębienia, tj. okoliczności które leżały u podstaw oddalenia wniosku. Przy winie lub rażącym niedbalstwie nie są brane pod uwagę względy słuszności lub względy humanitarne.

Ponowny wniosek o upadłość konsumencką

Dołącz do dyskusji na forum!

Zachęcam do zadawania pytań na forum o upadłości konsumenckiej. Przejdź do strony >>

17 Replies to “Ponowny wniosek o upadłość konsumencką”

  1. A wznowienie postepowania jesli pojawia sie nowe okolicznosci?…
    to jednak troche niesprawiedliwr ze razaco niedbaly dluznik nie moze powolywac sie na wzgledy humanitarne, a dluznik ktory pokrzywdzil wierzyciela wyzbywajac sie majatku – tak.
    Czyzby to bylo niedopatrzenie ustawodwacy?

      • Co jednak, jeśli Sąd w uzasadnieniu odrzucenia wniosku o upadłość konsumencką podał „nieumyślne rażące niedbalstwo”? Czy to po wycofaniu wniosku o upadłość przed uprawomocnieniem daje szansę na ponownie złożenie wniosku w późniejszym terminie? Ponad\to w uzasadnieniu była masa błędów Sądu (inne dane, stwierdzenie że kredyt w ogóle nie była spłacany a jest do tej pory)…
        Bardzo proszę o odpowiedź…

        • Jak najbardziej tak. Przy czym najlepiej byłoby gdyby cofnięcie wniosku miało miejsce jeszcze przed sporządzeniem uzasadnienia, o ile ogłoszenie postanowienia miało miejscu na jawnym posiedzeniu. Jeżeli jest pisemne uzasadnienie i ponowny wniosek zostanie złożony w tym samym sądzie, to jest spore prawdopodobieństwo, że „nowy” sąd będzie się na nim opierał – oczywiście nieoficjalnie.

          • Panie Mecenasie, złożyliśmy pismo o cofnięcie wniosku przed uprawomocnieniem wyroku. Czekamy na odpowiedz. Wyrok był na posiedzeniu niejawnym. Będziemy zatem próbować złożyć jeszcze raz. Po jakim czasie najlepiej złożyć taki wniosek? Płacimy co możemy w tym momencie bo złożyliśmy wniosek z mężem razem ale oddzielnie, ponieważ mamy rozdzielność majątkową i każdy z nas ma kredyty i chwilowki do spłaty… Wpadliśmy w petle kredytowa i nie mamy juz wyjścia z sytuacji. Ponowny wniosek z uzasadnieniem oprzemy na tym co sad wykazał jako nasza nieumyślną winę i sprostujemy błędy zawarte w uzasadnieniu.

          • Nie ma żadnego terminu na ponowne złożenie wniosku. To kiedy Państwo to uczynią w zasadzie nie ma większego znaczenia. Kwestia tego aby wniosek nie trafił ponownie do tego samego sędziego.

          • Witam Panie Mecenasie,
            Mam pytanie. Jak długo czeka sie na przyjęcie pisma o cofniecie wniosku o upadłość konsumencką? Pismem złożonym przed uprawomocnieniem wyroku? Czy sad może odmówić takiego cofniecia? My juz czekamy 3 tygodnie i żadnej odpowiedzi nie mamy… Co zrobić jeżeli zostanie on oddalony a nie mamy z czego spłacać dlugow a majątku tez nie posiadamy? Mamy sytuacje krytyczna…
            Pozdrawiam
            Ksenia

          • Nie ma żadnych terminów na rozpoznanie tego typu wniosków. Może to potrwać tydzień, miesiąc lub dłużej. Dlatego złożenie takiego pisma powinno poprzedzić np. złożenie wniosku o sporządzenie uzasadnienia postanowienia, tak aby nie dopuścić do uprawomocnienie się postanowienia. Cofniecie wniosku nie wstrzymuje bowiem biegu terminów, których upływ skutkuje uprawomocnieniem się orzeczenia sądu. Z tego względu trzeba tu działać z dużą ostrożnością.
            Co do zasady nie ma możliwości nieuwzględnienia cofnięcia wniosku. Niemniej tak jak już wskazywałem powyżej, pod warunkiem, że do czasu rozpoznania pisma dłużnika postanowienie sądu się nie uprawomocni.

          • Dziękuję Pani Mecenasie,
            Jeszcze jedno pytanie. Czy jeśli nie złożyliśmy wniosku o wyjaśnienie wyroku możemy zrobić to jeszcze teraz? Co ma zawierać taki wniosek? Co możemy zrobić by mieć jeszcze szanse na ponowne złożenie wniosku o upadłość? W pierwszej decyzji sadu w uzasadnieniu była masa błędów.
            Pozdrawiam
            KSENIA

          • Jeżeli wcześniej w terminie nie został złożony wniosek o uzasadnienie, a ów termin upłynął, to nie ma już możliwości podjęcia jakichkolwiek kroków w celu jego uzyskania.
            O tym kiedy można ponownie składać wniosek o upadłość konsumencką dokładnie napisałem w artykule, pod którym zamieściła Pani swoje pytanie.

  2. Jutro mam rozprawę o ogłoszenie upadłości. Nie wiem, czy dobrze zrozumiałam – jeśli sąd nie ogłosi upadłości, mogę wycofać wniosek i złożyć go jeszcze raz?

    • Dokładnie tak. Oczywiście pod warunkiem, że cofnięcie nastąpi przed uprawomocnieniem się postanowienia. Aby niekorzystne postanowienie się nie uprawomocniło najlepiej zawsze najpierw wnosić o sporządzenie uzasadnienia wniosku.

      • Panie mecenasie , a co z cofnięciem wniosku złożonym w terminie ale bez wniesienia o sporządzenie uzasadnienia. Postanowienie o oddaleniu wniosku o upadłość Sąd ogłosił 22 lutego , wniosek o cofniecie złożony został 27 lutego , a 20 marca Sąd wydał postanowienie o niedopuszczalności cofnięcia wniosku o upadłość konsumencką. Trzeba to skarżyć ale jakie szanse na skuteczność ?

        • W takim przypadku nic się nie da zrobić. Nie da się bowiem uchylić postanowienia, które jest prawomocne. Dlatego zawsze składa się wniosek o uzasadnienie, aby nie dopuścić do uprawomocnienia się postanowienia.

          • Który przepis pozwala confąć wniosk o ogłoszenie upadłości po wydaniu postanowienia przez sąd a przed jego uprawomocnieniem?

          • Nie ma przepisu, który wprost przewiduje taką możliwość. Jest to pochodna interpretacji kilku przepisów zarówno Prawa upadłościowego, jak i Kodeksu postępowania cywilnego. Temat ten był już opisywany na blogu i forum.

  3. witam
    a co zrobić w przypadku jeśli sad odrzuci moj wniosek o upadłość zarzucając mi umyślnego działania lub rażącego niedbalstwa jeśli na przesłuchaniu sędzina zadawała takie pytania by specjalnie wydać taka decyzje co chwila straszydła mnie wiezieniem za skradanie fałszywych ze zeznan zaczelem się gubić straszyła mnie grzywna? wykorzystała to ze jestem osoba chora na cukrzyce i mam zaświadczenie ze jestem osoba niepełnosprawna dostarczyłem wypisy ze szpitala dostarczyłem orzeczenie ze leczę się na depresje co zrobić w takim przypadku jeśli mnie celowo chciała udupić strasząc za każdym razem ja się zaczelem gubić w odpowiedziach ze stresu i tym ze mnie straszyka do kwietnia 2018 roku spłacałem zaciągnięte pożyczki bez problemu fakt ze zmienialem prace bo ze względu na mój pogarszający sie stan zdrowia pracodawca nie chciał mnie trzymać od kwietnia 2018 roku przestałem spłacać gdyż mój pracodawca który dowiedział się ze mam cukrzyce zwolnił mnie zmuszając do zapisu o porozumienie stron od tamtego czasu pracuje dorywczo i mieszkam u rodziców w domu rodzinnym ciężko jest mi podjąć prace gdyż doszła mi jeszcze depresja która pogłębiła się jeszcze bardziej od tej negatywne decyzji od cukrzycy zaczęły mi wypadać zęby i drętwieć dłonie ja nie jestem w stanie spłacić takiej kwoty czy nic się nie da zrobić w mój sprawie? przecież sędzia wymusiła na mnie to ze odrzucali mój wniosek było to celowe zagranie bo miała zły dzień i widać to było wyraźnie a ja nie wiem co myśleć czy przez ten wyrok śmierci który chyba niema już nadziej dla mnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *