Cofnięcie wniosku o upadłość konsumencką to prawo dłużnika wynikające z istoty instytucji upadłości konsumenckiej. Złożenie wniosku o upadłość konsumencką, w przeciwieństwie do wniosku o upadłość gospodarczą, stanowi przywilej, a nie obowiązek. Ponieważ upadłość konsumencka nie może zostać ogłoszona wbrew woli dłużnika, dłużnik może zawsze wycofać się z wszczętego już postępowania.
Forma cofnięcia wniosku o upadłość konsumencką
Wniosek o upadłość konsumencką cofa się poprzez złożenie pisma, które zasadniczo sprowadza się do jednego zdania: „Cofam wniosek o upadłość konsumencką z dnia 20.03.2019 r.” Przy czym możliwe jest również cofnięcie wniosku ustnie, tj. podczas rozprawy wyznaczonej przez sąd celem przesłuchania dłużnika.
Cofnięcie wniosku nie musi być w żaden sposób uzasadnione, albowiem bez względu na przyczynę cofnięcia wniosku sąd jest związany żądaniem dłużnika.
Termin na cofnięcie wniosku o upadłość konsumencką
Cofnięcie wniosku o upadłość konsumencką może nastąpić na każdym etapie postępowania w przedmiocie ogłoszenie upadłości. Nawet już po wydaniu postanowienia przez sąd I instancji, choćby wniosek został oddalony. Dopiero z momentem uprawomocnienie się postanowienia sądu I instancji cofnięcie wniosku o upadłość konsumencką jest już niemożliwe.
Postanowienie w przedmiocie ogłoszenia upadłości staje się natomiast prawomocne:
– po upływie terminu do wniesienia zażalenia na postanowienie sądu I instancji.
– po rozpoznaniu zażalenia na postanowienie sądu I instancji.
W związku z powyższym, jeżeli cofnięcie wniosku miałoby nastąpić już po wydaniu przez sąd I instancji postanowienia o oddaleniu wniosku, przed złożeniem pisma cofającego wniosek o upadłość konsumencką należy złożyć wniosek o uzasadnienie rzeczonego postanowienia. W ten sposób jest pewność, że cofnięcie wniosku zostanie rozpoznane przed uprawomocnieniem się postanowienia sądu I instancji.
Skutki cofnięcia wniosku o upadłość konsumencką
Cofnięcie wniosku o upadłość konsumencką skutkuje umorzeniem postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości konsumenckiej, a co ważniejsze uchyleniem postanowienia sądu I instancji – nawet jeżeli było ono niekorzystne. Takie umorzone postępowanie traktuje się za niebyłe, w związku z czym nie wywołuje ono żadnych skutków prawnych.
Ponowny wniosek o upadłość konsumencką
Po umorzeniu postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości konsumenckiej na skutek cofnięcia wniosku przez dłużnika, ponowny wniosek o upadłość konsumencką może być składany w każdym czasie. Nie ma żadnego okresu, który musiałby upłynąć przed ponownym złożeniem wniosku.
Więcej na temat umorzenie postępowania i uchylenia postanowienia oddalającego wniosek o upadłość konsumencką TUTAJ.
dzień dobry co w przypadku złożenia zażalenia, do którego sadu mam pisać wniosek o cofniecie? Do SR czy do SO?
Do tego, w którym są akta sprawy. Niemniej najlepiej do jednego i drugiego. Przepływ informacji pomiędzy sądami niestety trwa długo.