wniosek o upadłość konsumenckąJeżeli zamierzasz złożyć wniosek o upadłość konsumencką w pierwszej kolejności powinieneś ustalić sąd właściwy do rozpoznania Twojej sprawy. Przepisy regulujące upadłość konsumencką nie wprowadzają w tym zakresie żadnych szczególnych rozwiązań, a co za tym idzie właściwość sądu ustala się w oparciu o przepisy ogólne prawa upadłościowego i naprawczego.

Właściwość rzeczowa

Stosownie do treści art. 18 ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze, wniosek o upadłość konsumencką rozpatrywany jest przez sąd upadłościowy. Przy czym nie chodzi tu o jakąś odrębną jednostkę organizacyjną w strukturze sądownictwa powszechnego, ale o wydział w sądach rejonowych – sądach gospodarczych.

Wykaz wszystkich sądów gospodarczych oraz ich adresy można znaleźć TUTAJ. Natomiast obszar właściwości danego sądu gospodarczego znajdziesz TUTAJ.

Właściwość miejscowa

Zgodnie z art. 19 ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze, wniosek o upadłość konsumencką powinieneś złożyć w sądzie upadłościowym właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania. Jeżeli natomiast nie mieszkasz w Polsce, sądem właściwym do rozpoznania wniosku o upadłość konsumencką będzie sąd, w którego obszarze znajduję się Twój majątek.

Dołącz do dyskusji na forum!

Zachęcam do zadawania pytań na forum o upadłości konsumenckiej. Przejdź do strony >>

10 Replies to “Gdzie złożyć wniosek o upadłość konsumencką?”

 1. Witam,
  chciałem prosić tylko o potwierdzenie, wniosek o upadłość konsumencką powinienem złożyć w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej jeżeli moje miejsce zamieszkania znajduje się w Wołowie? Czy to będzie sąd właściwy w sprawie o ogłoszenie upadłości konsumenckiej dla mojej osoby?
  Z góry dziękuje za odpowiedź

 2. Witam
  Czy zawieszenie ponad rok temu jednoosobowej działalności gospodarczej spełnia przesłanki by starać się o upadłość konsumencką osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej? Kredyty były brane w oparciu zdolność kredytową wynikającej z pracy na etacie.

  • Upadłość konsumencka może być ogłoszona w stosunku do osoby fizycznej, która prowadziła wcześniej działalność gospodarczą, jednakże pod warunkiem, że od zakończenia prowadzenia działalności gospodarczej upłynął 1 rok. Termin ten liczony jest od dani wykreślenia osoby fizycznej z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zawieszenie działalności gospodarczej niestety nie daje możliwości ubiegania się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

 3. Witam,

  A dla miejsca zamieszkania w Głogowie (kod: 67-200) który sąd będzie właściwy do złożenia wniosku o upadłość konsumencką ?

  Z góry dziękuję za odpowiedź

 4. Nie wiem czy dobrze rozumiem.
  Mieszkam w Wodzisławiu Śląskim. Wniosek składam w Gliwicach czy w Wodzisławiu?(w końcu tutaj też jest sąd rejonowy).

 5. Czyli jeśli mieszkam np w Wierzbinku a chciałbym złożyć wniosek o upadłość to muszę go złożyć do Poznania i potem jeździć z Wierzbinka do Poznania na rozprawy . Skąd wziąść pieniądze na podróż . Przecież to jest chore . Dlaczego niemożna złożyć wniosku w Sądzie Rejonowym w Koninie .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *