Upadłość konsumencka 2020 zawiera wiele drobnych i z pozoru niewiele znaczących zmian, które jednak w sposób istotny wpływają na sytuację upadłego dłużnika, a zwłaszcza czas trwania samego postępowania upadłościowego. Najlepszym przykładem tego będzie niewątpliwie zmian oznaczenia momentu zakończenia postępowania upadłościowego, którego przeciąganie jest aktualnie niezwykle dotkliwe do upadłych.
Aktualny stan prawny
Według aktualnie obowiązujących przepisów zakończenie konsumenckiego postępowania upadłościowego następuje dopiero z dniem uprawomocnienie się postanowienia w przedmiocie planu spłaty wierzycieli. Postanowienie staje się natomiast prawomocne z dniem rozpoznania wniesionego na nie zażalenia albo z upływem terminu do jego wniesienia.
Oznacza to, że samo wydanie rzeczonego postanowienie – bez względu na jego treść – nie zmienia nic w sytuacji upadłego dłużnika, a zwłaszcza w odniesieniu do jego sfery majątkowej. Wszelkie skutki prawne związane z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej trwają aż do momentu zakończenia postępowania, tj. uprawomocnienia postanowienia w przedmiocie planu spłaty wierzycieli.
Planowane zmiany
Upadłość konsumencka 2020 zmieni powyższy stan rzeczy. Zakończenie konsumenckiego postępowania upadłościowego będzie bowiem następowała z dniem wydania postanowienia o ustaleniu planu spłaty wierzycieli albo o umorzeniu zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli lub o warunkowym umorzeniu zobowiązań bez ustalenia planu spłaty wierzycieli. Tym samym nie będzie trzeba czekać na uprawomocnienie. Już z dniem wydania jednego z powyższych postanowień ustaną skutki ogłoszenia upadłości konsumenckiej.
Jakie ma to znaczenie?
Mogłoby się wydawać, że jest to zmiana o marginalnym znaczeniu, wręcz kosmetyczna – nic bardziej mylnego. Zmiana ta w sposób istotny skraca czas trwania skutków prawnych ogłoszenia upadłości konsumenckiej, a co za tym idzie ich dotkliwość dla upadłego dłużnika.
Okres jaki upływa od czasu wydania postanowienia do jego uprawomocnienia wynosi bowiem w praktyce nawet pół roku. Wystarczy, że wierzyciel złoży wniosek o sporządzenie uzasadnienia postanowienia a następnie jego zażalenie i już czas trwania postępowania upadłościowego przeciąga się co najmniej o parę miesięcy. Jeżeli natomiast sąd II instancji uchyli zaskarżone postanowienie i przekaże je do ponownego rozpoznania – z czym już miewałem do czynienia – zakończenie postępowania przeciąga się co najmniej o rok.
Tymczasem do czasu zakończenia postępowania upadłościowego, tj. uprawomocnienia się postanowienia w przedmiocie planu spłaty wierzycieli, syndyk obowiązany jest nadal wykonywać swoje zadania, w tym te najbardziej dotkliwe dla upadłego jak potrącanie części wynagrodzenia do masy upadłości. Co więcej, jeżeli w tym czasie upadł dłużnik nabędzie spadek lub otrzyma darowiznę, to syndyk będzie zobowiązany spieniężyć nowo uzyskane składniki majątku, które wejdą do masy upadłości.
Treść przyjętego przez rząd projektu nowelizacji prawa upadłościowego do pobrania TUTAJ.
Postępy prac nad projektem można śledzić TUTAJ.
Więcej na temat planowanych zmian pod poniższymi linkami:
Nowe tryby postępowania
Układ z wierzycielami
Oddłużenie nie dla wszystkich
Upadłość konsumencka 2020 mniej dotkliwa
Upadłość konsumencka 2020 – o czym musisz wiedzieć zanim złożysz wniosek!!!
Czy upadłość konsumencka 2020 pomoże małżonkowi upadłego dłużnika?
Zapoznałem się z całym materiałem zaprezentowanym w tym przewodniku i poza jednym, ale dość istotnym brakiem, jest bardzo rzetelny – jestem pełen uznania. Bardzo dokładnie, wyczerpująco omówione są wszystkie aspekty upadłości na nowych zasadach.
A brak, o którym powyżej wspomniałem to brak formularza wniosku o upadłości konsumenckiej dla prowadzących działalność gospodarczą. Mało tego – tego wniosku nie ma nigdzie (przeszukałem wszystkie możliwe strony, łącznie ze strona Ministerstwa Finansów). A zatem – jutro zadzwonię do Ministerstwa i spytam, kto go i gdzie schował?
Przedsiębiorca składa wniosek o upadłość na zasadach ogólnych. Przy czym jeżeli jest osobą fizyczną, to korzysta z „dobrodziejstw” takich jak w upadłości konsumenckiej.
Nie mam zadnego majatku pracuje za minimalne wynagrodzenie kupilem jednak samochod wart 3000zl za 2 13 emerytury zony jednak kupilem na swoje nazwisko jak moge udowodnic syndykowi ze samochod jest niezbedny ,ktorym musze wozic schorowana zone do lekarzy poniewaz samodzielnie nie dojdzie ze wzgledu na wiek i choroby Dziekuje za odpowiedz
Przedstawiając stosowaną dokumentacje medyczną/historie choroby.
Mój były mąż jest w postępowaniu upadłości konsumenckiej, które jeszcze jest niezakończone. Mamy nadal niepodzielony majątek z czasów małżeńskich (wspólnota małżeńska) – garaż z księgą wieczystą, który chcemy sprzedać. Czy możemy to zrobić i kiedy? Nadmieniam, że garaż nie został objęty przez syndyka. Kiedy zakończy się postępowanie upadłościowe byłego męża, które ciągnie się od 2018r?
Niestety, ale nie znając dokładnie sprawy nie jestem w stanie udzielić odpowiedzi. Jeżeli dany składnik majątku wchodził w skład majątku wspólnego, to nie bardzo rozumiem dlaczego syndyk nie włączył go do masy upadłości. Bez znajomości dokumentów nie jestem w stanie stwierdzić, czy to przeoczenie syndyka, czy też wynika z jakichś nieznanych mi okoliczności.