Prowadzenie w stosunku do dłużnika postępowania karnego lub karnoskarbowego, a nawet wydanie prawomocnego wyroku skazującego samo w sobie nie stanowi przeszkody na drodze do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Żadna z powyższych okoliczności nie mieści się bowiem w określonym przez ustawodawcę katalogu przesłanek negatywnych, które stanowią dla sądu podstawę do oddalenia wniosku o upadłość konsumencką. Niemniej w pewnych przypadkach ich zaistnienie może determinować negatywne rozstrzygnięcie sądu.
O tym czy prowadzenie postępowania karnego lub wydanie wyroku skazującego może mieć wpływ na ogłoszenie upadłości konsumenckiej decyduje czyn jakiego dopuścił się dłużnik. Sąd upadłościowy będzie bowiem każdorazowo badał czy popełnienie danego czynu zabronionego mogło mieć wpływ na zaistnienie stanu niewypłacalności, ewentualnie na jego pogłębienie.
Przykładem czynu, który niewątpliwie będzie dawało podstawę do oddalenia wniosku o upadłość konsumencką jest wyłudzenie kredytu (oszustwo kredytowe z art. 297 § 1 Kodeksu karnego), polegające na podrobieniu dokumentów i posłużeniu się nimi celem pozyskania kredytu, do spłaty którego dłużnik nie ma zdolności. Natomiast bez większego znaczenia dla sprawy o upadłość konsumencką będzie miało skazanie dłużnika za udział w bójce (art. 158 Kodeksu karnego). Oczywiście pod warunkiem, że w jej wyniku dłużnik nie doznał uszczerbku na zdrowiu, który przyczynił się do obniżenia jego zdolności zarobkowych i w efekcie uniemożliwi mu spłatę zaciągniętych wcześniej zobowiązań.
W kontekście powyższego należy zaznaczyć, że ustalenia wydanego w postępowaniu karnym prawomocnego wyroku skazującego co do popełnienia przestępstwa zawszę będą wiążące dla sądu w postępowaniu upadłościowym.
Stanowczo odradzam wszelkich prób zatajania informacji o prowadzeniu postępowania karnego/ karnoskarbowego, jak i o wydaniu wyroku skazującego. Tego typu okoliczności prędzej czy później zawsze wychodzą na jaw. Ich ujawnienie po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej stanowi zaś podstawę do umorzenia prowadzonego już postępowania upadłościowego. Jeżeli do tego dojdzie, to przez kolejne 10 lat dłużnik nie ma co liczyć na oddłużenia – chyba, że przekona sąd, że przemawiają za tym względy słuszności lub względy humanitarne.
troche juz czasu minelo od wpisu, ale prosze o informacje Pana Mecenasa co w przypadku ewentualnego wyroku o wyludzenie pozyczki, ale jzu po ogloszeniu upadlosci konsumenckiej?
W oswiadczeniu przedstawionym syndykowi nie wspomnialem o tym, bo bylem jedynie na przesluchaniu w charakterze swiadka na policji ponad rok temu i od tego czasu cisza… prosze o informacje jakie Pan ma zdanie na ten temat?
W mojej ocenie okoliczność ta może stanowić podstawę umorzenia postępowania upadłościowego. Niemniej decyzję taką podejmuje sąd po uzyskaniu takich informacji od syndyka.
A co w przypadku jeśli wyrok skazujący za oszustwo następuje po ogłoszeniu upadłości i dotyczy pomocy wyłudzenia kredytu osobom trzecim? Czyn zabroniony popełniony przed ogłoszeniem upadłości, a wyrok skazujący wydany już po ogłoszeniu upadłości.
Jeśli dane przestępstwo nie ma żadnego wpływu na powstanie lub pogłębienie stanu niewypłacalności, to nie ma większego znaczenia. W innym razie może stanowić podstawę odmowy oddłużenia.
Panie Mecenasie ,jesli osoba zostala słusznie badz nie skazana z art 286 kk za chwilówkę 1000 zł przed upadłością co wtedy,osoba nigdy nie miała konfliktu z prawem,kara była bardziej niedopatrzeniem z mojej strony i naciskiem ze strony policjanta aby sie przyznać.
Sprawa nie będzie łatwa, ale jest możliwość uzyskania pomimo tego oddłużenia w ramach upadłości konsumenckiej.
Upadłość ogłoszona, postępowanie w toku a wyszło na jaw że dłużnik ma akt oskarżenia za niealimentacje oraz prokuratura prowadzi postępowanie za sfałszowanie podpisu pod umowa – dłużnik żeby nie płacić zobowiązań podrobił podpis brata i zarabiał ale umowa i konto brata więc komornik nic nie ściągał.
Czy jest to przesłanką?
Jest to do obrony. Niekoniecznie musi przekreślać możliwość oddłużenia w ramach upadłości konsumenckiej. Niemniej bez znajomości szczegółów sprawy nie jestem w stanie nic konkretnego stwierdzić.