Ostatnimi czasy otrzymuję od czytelników bloga sporo maili z prośbą o wskazanie gdzie można znaleźć przykładowe postanowienie o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej wraz z uzasadnieniem. Niestety na razie nie ma nigdzie bazy takich orzeczeń. Ponieważ jednak uważam, że zapoznanie się z takim przykładowym postanowieniem wraz z uzasadnieniem byłoby bardzo pomocne przy samodzielnym sporządzaniu wniosku i dałoby obraz tego jakie okoliczności są istotne dla sprawy, poniżej zamieszczam postanowienie wraz z uzasadnieniem wydane w jednej z prowadzonych przeze mnie spraw. Ponadto dla wątpiących jest to niezbity dowó na to, że znowelizowana upadłość konsumencka działą i naprawdę daje możliwość „nowego startu”.

Zamieszczone poniżej postanowienie dotyczy chyba jednej z najczęstszych przyczyn stanu niewypłacalności, tj. rozstania małżonków. Jak wiadomo powszechnie łatwiej się rozwieść z małżonkiem niż z bankiem. W przyszłości również będę zamieszczał uzasadnienia postanowień w co ciekawszych moich sprawach, a z czasem może nawet stworzę ich bazę. Ponadto w przeciągu miesiąca/dwóch zostanie uruchomiona nowa strona (pod adresem www.wniosekoupadlosckonsumencka.com) zawierająca wzór wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej oraz „instrukcję” jego sporządzania. 

Postanowienie o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej wraz z uzasadnieniem

 

Postanowienie o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej Postanowienie o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej str.2 Postanowienie o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej str.3 Postanowienie o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej str.4 Postanowienie o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej str.5 Postanowienie o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej str.6

Dołącz do dyskusji na forum!

Zachęcam do zadawania pytań na forum o upadłości konsumenckiej. Przejdź do strony >>

32 Replies to “Postanowienie o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej”

  1. Witam, Panie mecenasie czy ma Pan na swoim koncie upadłość byłego przedsiębiorcy( mam na myśli jednoosobową działalność)?Pytam o przypadek osoby która już ponad rok nie prowadzi firmy, a także nie złożyła wniosku o upadłość przedsiębiorcy kiedy był na to czas? Jak sądy podchodzą do takich osób? Według ustawy powinno się odrzucić, a jak to wygląda w praktyce?

    • Mam kilka takich spraw, w których wnioski o upadłość konsumencką zostały już złożone. Żadna z nich nie została jednak jeszcze rozpoznana. Pod koniec kwietnia powinienem mieć już pierwsze postanowienie i na pewno się nim „pochwale”. W związku z powyższym nie mogę jeszcze ocenić podejścia sądów do tego typu spraw.

  2. jeszcze jedno pytanie- załóżmy ,ze sad ogłosił upadłość, majatek został spieniężony….dalej jest plan spłaty, czytałam Pana wszystkie artykuły jednak nie do końca rozumiem…..czy sąd ustala kwotę którą miesięcznie musimy wpłacać na poczet wierzycieli, czy syndyk zabiera nam tą część pensji , którą wcześniej komornik….?nadmienię ,ze komornik zabierał mi 60 % pensji i prawie całość przeznaczona była na alimenty….Jeszcze odnośnie kwoty jaka sąd zostawia na życie( we wniosku napisałam jakie są moje miesięcznie wydatki, wynajem, media, lekarze itd.) czy kwota na „życie” jest odgórnie wyznaczona….bo przecież wszystko zależy choćby od tego w jakim mieście wynajmujemy mieszkanie…..?

    • Plan Spłaty Wierzycieli upadły wykonuje już „dobrowolnie”. W tym momencie postępowanie upadłościowe jest już zakończone i nie ma syndyka. Sankcją za naruszenie warunków Planu Spłaty Wierzycieli jest brak umorzenia zobowiązań. Przy ustalaniu Planu Spłaty Wierzycieli sąd bierze pod uwagę sytuacje osobistą upadłego, tj. możliwości zarobkowe upadłego i osób, pozostających na jego utrzymaniu , w tym ich potrzeby mieszkaniowe, wysokość niezaspokojonych wierzytelności i realność ich zaspokojenia w przyszłości. Nie ma nigdzie odgórnie określonej „kwoty na życie”.

    • Przepisy nie określają jakiej wysokości musi być dług, żeby móc starać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Dług musi być na tyle dłuży, aby obiektywnie patrząc nie było realnych szans na jego spłatę. Musi zaistnieć tzw. stan niewypłacalności. Żeby sąd ogłosił upadłość konsumencką należy uprawdopodobnić, że stan niewypłacalności nie jest następstwem rażącego niedbalstwa lub zawinionego działania.

  3. witam

    Panie mecenasie czy w zasadzie na rozprawie o upadłość potrzebny jest mi pełnomocnik? czy Sąd tak czy siak nawet mając pełnomocnika będzie przesłuchiwał dłużnika? Zastanawiam się czy jest sens brać i płacić za pełnomocnika, jeśli miałby tylko siedzieć i przysłuchiwać się temu o co pyta Sąd? Bardzo proszę o odpowiedź. pozdrawiam

    • W mojej ocenie zasadnym jest udział profesjonalnego pełnomocnika w takim posiedzeniu. Już choćby z tego powodu, że sądy w stosunku do takich osób są „uprzejmiejsze” 🙂
      Niemniej, to czy udział pełnomocnika był potrzebny okazuje się zawsze po fakcie. Opierając się na moim doświadczeniu mogę powiedzieć, że w części przypadków moja obecność była całkowicie zbędna, a w części niezbędna i w zasadzie uratowała cała sprawę. Niektóre przesłuchania potrafiły trwać nawet 2 godziny.

  4. Witam
    Panie Mecenasie, czy można ogłosić upadłość i jakie są jej skutki w przypadku gdy mam już komorników którzy mają sądowe nakazy zapłaty.
    Jednocześnie mam pytanie czy można ogłosić upadłość gdy nie mam żadnego majątku (a na dodatek w chwili obecnej jestem osobą bezrobotną od października 2014 i nie mogę znaleźć pracy)

  5. Panie Mecenasie w przypadku chęci skorzystania z pomocy Pana kancelarii w napisaniu i złożeniu wniosku o upadłość konsumencką jak długo orientacyjnie trwa sporządzenie takie wniosku? Jest to czas liczony bardziej w dniach, tygodniach,miesiącach? Oraz czy prawnik możee mnie reprezentować w sądzie podczas wszelkich prac związanych z upadłością? Nie będzie to źle odebrane że niby niewypłacalna a na prawnika to ją stać?

    Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Dorota Koko

    • Czas sporządzenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej to minimum tydzień. To ile dokładnie czasu zajmie sporządzenie wniosku zależy przede wszystkim od stopnia skomplikowania danej sprawy oraz od tego czy klient od razu dysponuje wszystkimi dokumentami i informacjami potrzebnymi od jego sporządzenia. Średnio sporządzenie wniosku zajmuje około dwóch tygodni licząc od daty zlecenie sprawy.
      Oczywiście adwokat, jak i radca prawny może Panią reprezentować przed sądem. Nie spotkałem się jeszcze, żeby sąd z tego powodu widział jakieś problemy.

      • Panie Mecenasie bardzo dziekuję za odpowiedź.
        Chciałabym jeszcze dopytać o jedną sprawę.Obawiam się trochę zacząć procedurę ogłoszenia upadłości ponieważ w długi wpadłam żerując szwagrowi kredyt na niewyobrażalną wielką kwotę liczoną w milionach której sama nigdy nie byłabym w stanie spłacić ale żyrantów było więcej i to bogatych więc zrobiłam to nie martwiąc się tą kwestią. Jak się potem okazało osoby te specjalnie podżerowały kredyt bez małżonków i tym samym wymigały się od jego spłaty i tylko ja mam na karku od lat komornika. Dodatkowo jak się okazało później w podpisanych papierach była informacja że żerując żeruję swoim mieszkaniem własnościowym ale ono nie jest i nigdy nie było własnościowe bo jest to mieszkanie społdzielcze lokatorskie. Nie zauważyłam że w papierach jest taka informacja i że podpisuję nieprawdę.
        Czy w takim przypadku jest w ogóle sens rozpoczynania ogłoszenia upadłości nawet z pomocą prawnika? Czy on będzie mnie w sanie z tego uwolnić? Czy nie grożą mi żadne konsekwencje związane z poświadczeniem nieprawdy w sprawie mieszkania bo jak na razie w taje kwestii nie miałam nieprzyjemności i boję się że składając wniosek o upadłość rozłoszczę komornika albo wierzyciela który się zemści.

        Bardzo dziękuję za poradę.
        Dorota koko

        • Udzielenie poręczenia samo w sobie nie stanowi problemu. To to jest istotne to okoliczności w jakich to nastąpiło. Znaczenie ma np. za kogo udzielane było poręczenie i w jakiej wysokości. Jeżeli przykładowo poręczenie było udzielane za zobowiązania obcej osoby, tylko dla zwiększenia jej zdolności kredytowej, w sytuacji gdy jej zarobki nie wystarczyły nawet na pokrycie miesięcznej raty kredytu, to w mojej ocenie mamy tu przynajmniej rażące niedbalstwo.

          Poświadczenie nieprawdy może rodzić konsekwencje karne. Niestety nie jestem w stanie Pani powiedzieć jak zachowa się sędzia gdy dowie się o tej okoliczności.

          • Jeszcze raz Panu Mecenasowi dziękuję.
            A czy takie poświadczenie nieprawdy przedawnia się po jakimś czasie? W moim przypadku poświadczenie miało miejsce 23 lata temu bo wtedy był żerowany kredyt.

            Pozdrawiam,
            Dorota Koko

          • Tak, istnieje cos takiego jak przedawnienie karalności. Jeżeli wskazany przez Panią czyn miał miejsce ponad 20 lat temu, to w mojej ocenie nastąpiło już przedawnienie jego karalności.

  6. Panie mecenasie dzis Sad oglosil moja upadlosc, pomimo niezlozenia wczesniej wniosku o upadlosc przedsiebiorcy. Pytanie o syndyka, co teraz bedzie sprawdzal, dodam ze majatku nie mam, zapewne przyjdzie do domu porozmawiac, jakie dokumenty moze chciec, czy moze chciec dokumenty sprzed 7 lat kiedy pracowalam i zaciagalam pozyczki. Czy syndyk kontaktuje sie rowniez z Us i Zus, czy tylko Zus?

    • Co do spotkania z syndykiem zachęcam do lektury najnowszego wpisy – dostępny TUTAJ
      Po ogłoszeniu upadłości syndyk zobowiązany jest zwrócić się do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla upadłego z wnioskiem o udzielenie informacji dotyczących upadłego, mających wpływ na ocenę jego sytuacji majątkowej. ZUS oraz izba skarbowa są natomiast informowane o upadłości przez sąd.
      Syndyk będzie ustalał jaki dokładnie majątek posiada upadły i które z jego składników wchodzą do masy upadłości. W jaki dokładnie sposób będzie to czynił zależy już w zasadzie od jego uznania. Niemniej raczej nie będzie bawił się w sprawdzanie dokumentów sprzed 7 lat. Ewentualnie może poprosić o umowy pożyczek dla zbadania jaka jest dokładna wysokość zadłużenia. Przy czym w przypadku braku posiadania takich dokumentów nie będzie robił żadnych problemów, a przynajmniej nie powinien. Ponadto jego podstawowym zdaniem jest sporządzenie listy wierzytelności, spieniężenie majątku upadłego i rozdysponowanie uzyskanych w ten sposób środków (o ile dłużnik posiada w ogóle jakiś majątek).

      • rozumiem, dziekuje, no wlasnie u mnie nie ma ani domu, mieszkania, wartosciowych, luksusowych rzeczy, tylko jest telewizor ktory bedzie mial teraz ok 5 lat i glownie z niego korzystaja dzieci, zwlaszcza 3 letni syn, oglada bajki, choc obawiam sie, ze syndyk moze chciec go spieniezyc, obawiam sie jeszcze zmywarki, ktora jest wlasnoscia mojego ojca, bo my z niej korzystamy z uwagi na to, ze mamy oszczednosci na wodzie, a za wode place bardzo duzo, wiec w razie czego powiem to, pokaze fakture i oplaty za wode, jesli bedzie chcial zajac to napisze do sedziego komisarza o zwolnienie, Panie Mecenasie czy moge to zrobic w razie czego?

      • umowy mam, za wyjatkiem kart kredytowych, bo nie podpisywalam zadnej umowy na nie, umowy dolaczylam do wniosku

  7. Panie Mecenasie błagam o pomoc, bo nie wiem czy nie wkopałam się w jeszcze większe bagno. Jak się okazało prawnik z którego pomocy zdecydowałąm się skorzystać wystosował pismo do komornika z prośbą o informację z przeprowadzonych przez niego dotychczas czynności windykacyjnych aby dołączyć to do wniosku o upadłość. Przez co komornik teraz już wie że staram sie o upadłość i teraz boję się czy nie będzie się „mścił” i mnie bardziej nachodził zanim sąd nie wyda wyroku o upadłości albo jak sąd odrzuci wniosek to nie będzie bardziej „złośliwy” i „upierdliwy”. Myslałąm, że wierzyciel i komornik dowiedzą się o wszystkim dopiero jak sąd pozytywnie rozpatrzy wniosek a tak to wie już teraz. Proszę mi powiedzieć czy to normalna praktyka występowanie o taki wniosek do komornika. Boję się, że sobie zaszkodziłam.

    • Istnieje taka możliwość, że komornik zintensyfikuje swoje działania celem. Niemniej nie sądzę aby akurat teraz doszukał się czegoś, czego wcześniej już nie zajął.
      Osobiści unikam i odradzam ujawniania informacji o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

  8. Panie Mecenacie
    Czy ogłaszając upadłość mogę stracić mieszkanie spółdzielcze lokatorskie? nie własnościowe. Komornik go nie zabrał ale może syndyk ma większe uprawnienia?

  9. Panie Mecenasie czy sporządzając listę wierzycieli podaję dane firmy w której mam kredyt czy dane komornika który ściąga ode mnie to zobowiązanie? Czy może powinnam podać obu oddzielnie? U jednego kredyt i odsetki a u drugiego opłaty komornicze, egzekucyjne itp? Czy jednak ująć ich razem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *