Nowa upadłość konsumencka prawdopodobnie zacznie obowiązywać w grudniu bieżącego roku. Pomimo, że na jej wejście w życie trzeba poczekać jeszcze co najmniej 3 miesiące, już teraz powinieneś rozpocząć odpowiednie przygotowania, jeżeli nosisz się z zamiarem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej na nowych zasadach. Ponadto unikaj podejmowania działań, które mogłyby wpłynąć negatywnie na rozpoznanie twojej sprawy.
Skontaktuj się z prawnikiem
W pierwszej kolejności radzę Ci zgłosić się do prawnika specjalizującego się w prawie upadłościowym, celem ustalenia czy w ogóle masz szanse na uzyskanie ogłoszenia upadłości konsumenckiej na nowych zasadach. Pozwoli to zaoszczędzić sporo czasu i wysiłku, a także późniejszego rozczarowania.
Jakie działania należny już podjąć?
Jeżeli prawnik, do którego udałeś się na konsultacje nie stwierdzi żadnych okoliczności dyskwalifikujących twój wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej już na starcie, powinieneś:
- rozpocząć gromadzenie wszelkich dokumentów pozwalających na ustalenie Twojego zadłużenia. W szczególności powinieneś wystąpić do banków o stosowane zaświadczenia wskazujące na istnienie zadłużenia i jego wysokość.
- ustalić adresy świadków, którzy mają być przesłuchani w Twojej sprawie celem potwierdzenia okoliczności, na które będziesz powoływać się we wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej;
- utrzymywać kontakt z „aktywnymi” wierzycielami, gromadzić otrzymywane od nich pisma i składać im propozycje polubownego rozwiązania problemu zadłużenia;
- jeżeli pomimo faktycznego zaprzestania działalności gospodarczej nadal widniejesz w ewidencji działalności gospodarczej powinieneś jak najszybciej dokonać zgłoszenia zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej celem uzyskania wykreślenia wpisu z CEDIG, a ponadto złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy.
Czego nie należny robić?
Oczekując, aż nowa upadłość konsumencka wejdzie w życie nie powinieneś:
- zwiększać swojego zadłużenia, tj. zaciągać nowych kredytów, pożyczek czy podejmować jakichkolwiek innych zobowiązań finansowych – poza szczególnie uzasadnionymi przypadkami;
- „uciekać” z posiadanym majątkiem, sprzedawać go, czy dokonywać jakichkolwiek darowizn;
- zawierać porozumień i ugód z wierzycielami, składać oświadczeń o uznaniu długu, zrzekać się zarzutu przedawnienia, poddawać się dobrowolnej egzekucji, zawierać porozumień i ugód z wierzycielami, ani dokonywać na rzecz wierzycieli jakichkolwiek zabezpieczeń ich wierzytelności;
- rezygnować z obecnych źródeł dochodu (np. zwalniać się z pracy) oraz zrzekać się jakichkolwiek korzyści majątkowych (np. odrzucać lub zrzekać się spadku, umarzać dług Twoim dłużnikom);
- zmieniać swojego stanu cywilnego, tj. zawierać związku małżeńskiego, czy też rozwodzić się oraz zawierać jakichkolwiek małżeńskich umów majątkowych, ani przeprowadzać podziału majątku wspólnego;
- lekceważyć prowadzonych przeciwko Tobie lub z Twoim udziałem postępowań sądowych i egzekucyjnych;
- nie odbierać przychodzącej do Ciebie poczty, zwłaszcza listów poleconych;
- informować innych osób o swoich dochodach, wydatkach i majątku;
- nawiązywać kontaktu z „nieaktywnymi” wierzycielami;
- informować kogokolwiek o zamiarze złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
Przepisy dotyczące nowej upadłości konsumenckiej znajdziesz TUTAJ
Panie Mecenasie, czy dobrze zrozumiałam? Najpierw wykreślenie z CEIDG, potem wniosek o upadłość przedsiębiorcy, potem dopiero wniosek o upadłość konsumencką… czyli mimo wykreślenia z CEIDG nadal jestem przedsiębiorcą?
Nie jest Pani już przedsiębiorcą, ale jeszcze przez rok, licząc od dnia wykreślenia z CEIDG, posiada Pani ogólną zdolność upadłościową. Konsumencką zdolność upadłościową nabywa Pani „automatycznie” po upływie powyższego terminu.
Dziekuje za odpowiedz, bardzo mi to pomoglo w podjeciu decyzji:-) Pana wiedza jest imponujaca, sledze rozne blogi na temat upadlosci konsumenckiej, ale musze przyznac ze Pana blog jest najbardziej konkretny i fachowy, gratuluje:-)
Dziękuje bardzo za słowa uznania. Będę wdzięczny za polecanie mojego bloga 🙂
Po co mam „utrzymywać kontakt z „aktywnymi” wierzycielami”?
Chodzi o to żeby wykazać należytą staranność, której można oczekiwać od dłużnika, a pośrednio brak winy w zaistniałej sytuacji finansowej.
Czy w Pana opinii kredyt we frankach, który po zmianie kursu stanowi przyczynę niewypłacalności, może zostać uznany za „rażące niedbalstwo”?
Uważam, że sytuacja w jakiej znaleźli się frankowcy nie jest skutkiem ich „rażącego niedbalstwa”, a co za tym idzie sam fakt zaciągnięcia kredytu we frankach, który stał się następnie przyczyna niewypłacalności, nie stoi na przeszkodzie ogłoszeniu upadłości konsumenckiej.
Panie Mecenasie, dlaczego nie wolno.ujawniac woli poddania sie upadlosci konsumenckiej, wydawalo mi sie ze jest to jakis argument w negocjacjach z wierzczycielem (aktywnym oczywiscie) i poinformowalam wierzyciela ze rozwazam taka mozliwosc, czy to byl zly ruch?:-(.
Wszystko zależny od tego z jakim wierzycielem mamy do czynienia. Chodzi o to żeby nie dawać mu impulsu do zintensyfikowania jego działań zmierzających do wyegzekwowania należności przed ogłoszeniem upadłości konsumenckiej. Upadłość konsumencka sprawia, że nie mogą być już prowadzone postępowania egzekucyjne, jednakże to co uda się komornikowi wyegzekwować przed ogłoszeniem upadłości już nie wróci do masy upadłości.
Panie Mecenasie czy przy zawieszeniu działalności gospodarczej (spółka cywilna) można ubiegać się o upadłość konsumencką? Nie zlikwidowaliśmy spółki całkowicie, gdyż mamy do odzyskania w ciągu 3 kolejnych lat kaucje za wykonane prace budowlane.
Niestety nie. Aby móc ubiegać się o upadłość konsumencką musi upłynąć co najmniej rok licząc od daty zakończenia prowadzenia działalności gospodarcze. Decyduje tu data wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej. Do momentu wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej formalnie jest Pani nadal przedsiębiorcą, a co za tym idzie upadłość można ogłosić jedynie na zasadach ogólnych.
Witam,
mój narzeczony ma parę ładnych mandatów na koncie plus wysoki mandat z kontroli transportu drogowego. Niedługo chcemy wziąść ślub i podpisać umowę o rozdzielności majątkowej. Czy może to kolidować z planem ogłoszenia upadłości konsumenckiej? Lepiej najpierw wziąść ślub i później zacząć próbowaś się porozumieć z wierzycielami i podejmować kolejne kroki w stronę owej upadłości czy najpierw podjąć pewne kroki i w trakcie tego można wziąść ślub? I czy podpisana umowa chroni wtedy część majątku przepisaną na mnie?
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź
Nie widzę tu większego problemu, przy czym intercyzę radzę zawrzeć przed zawarciem związku małżeńskiego. Jeżeli od początku będzie istniała rozdzielność majątkowa, kolejność podjętych działań nie ma większego znaczenia. Odradzam natomiast dokonywania „przepisywania” na Panią majątku.
Witam. W powyższym poście przeczytałem :
Jakie działania należny już podjąć?
3.utrzymywać kontakt z „aktywnymi” wierzycielami, gromadzić otrzymywane od nich pisma i składać im propozycje polubownego rozwiązania problemu zadłużenia.
Czego nie należny robić?
3.zawierać porozumień i ugód z wierzycielami……
Czy to się w jakiś sposób nie gryzie ze sobą ? Czy złożenie propozycji polubownego rozwiązania problemu nie jest równoznaczne z zawarciem porozumienia (ugody) z wierzycielem ?
Nie ma tu żadnego konfliktu. Prowadzenie rozmów nie jest równoznaczne z zawarciem porozumienia. Negocjacje nie zawsze musza zakończyć się zawarciem ugody.
Ale raczej np. Bank chcąc polubownie załatwić sprawę na pewno będzie chciał podpisania jakiegoś aneksu do umowy kredytowej. A w moim przypadku (gdyż to nie jest jedyny wierzyciel) wiem, że na dłuższy okres to i tak nic nie da. To mam odmówić takiego podpisu ?
Wszystko zależy od treści aneksu oraz czasu w jakim zamierza Pan złożyć wniosek o upadłość konsumencką.
Ojciec mojego chlopaka nie placil za czynsz w mieszkaniu komunalnym przez co powstal dosc duzy dług. O dlug upomnialo sie miasto i teraz moj chlopak jest „wspolwinny” dlugu mimo iz byl niepelnoletni i nie zarabial tylko dlatego ze byl tam zameldowany. Czy jest jakas mozliwosc zeby wyzbyl sientego dlugu?
Za zapłatę czynszu lokalu mieszkalnego odpowiedzialność ponoszą wszystkie lokatorzy, ale pod warunkiem, że są pełnolotni. Żądanie zapłaty czynszu od Pani chłopaka za okres gdy nie był jeszcze pełnoletni jest więc bezpodstawne. To czy istnieje możliwość „wyzbycia” się tego długu zależy od tego czy został on już stwierdzony prawomocnym wyrokiem, czy jeszcze nie.
Miałem kilka zobowiązań w kilku różnych bankach. Zlicytowano mnie z nieruchomości w 2003 roku. Chciałbym skorzystać z nowelizacji w 2015 i przeprowadzić upadłość. Aktualnie aktywny jest tylko jeden bank (egzekucja komornicza). Chciałbym mieć pewność że po upadłości, żaden z nieaktywnych wierzycieli się nie ujawni. Czy mam się do nich zwrócić z pismem o informację o aktualnym zadłużeniu? We wpisie na blogu jest sugestia aby nienawiązywań kontaktu z „nieaktywnymi” wierzycielami. Jak więc ustalić wysokość zadłużenia, lub sprawdzić jego status??
Jeżeli nie ma Pan możliwości ustalenia tego w inny sposób, to niestety pozostaje jedynie zwrócenie się o informację bezpośrednio do wierzyciela. Jeżeli prowadzone są jakieś postępowania egzekucyjne zawsze może Pan wystąpić do komornika z prośbą o wyliczenie aktualnego stanu zadłużenia.
Witam.Chce ogloscic upadlosc konsumencka.Pol roku temu wzielam slub a przed slubem spisalismy intercyze.Czy to nie zawazy na tym ze oglosze te upadlosc skoro dlugi powstaly duzo wczesniej ? W intercyzie jest punktktory mowi: ze zgodnie z art.126 ust.1 prawa upadlosciowego i naprawczego w razie ogloszenia upadlosci jednego z malzonkow-ustanowienie rozdzielnosci majatkowej jest skuteczne w stosunku do masy upadlosci tylko wtedy,gdyumowa zostala zawarta co najmiej dwa lata przed zlozeniem wniosku.Co to oznacza?
To czy dług powstał przed, czy po zawarciu związku małżeńskiego nie ma dla Pani znaczenia w kwestii upadłości konsumenckiej. Więcej na ten temat TUTAJ