Rozstrzygnięcie w przedmiocie planu spłaty wierzycieli po jego uprawomocnieniu się formalnie kończy konsumenckie postępowanie upadłościowe. Niestety wierzyciele najczęściej uaktywniają się właśnie na tym etapie postępowania odwlekając moment jego zakończenia. Potrafią oni bowiem dla samej zasady skarżyć nawet postanowienie ustalające na ich rzecz stosunkowo wysokie spłaty. Przy czym na skutek niefortunnego zredagowania przepisu dopuszczającego możliwość wniesienie zażalenia w praktyce zrodziły się pewne wątpliwości, których rozstrzygnięciem musiał ostatecznie zając się Sąd Najwyższy.
Owe wątpliwości dotyczyły momentu, od którego należy wierzycielowi liczyć termin do wniesienia zażalenia na postanowienie o ustaleniu planu spłaty wierzycieli, tj. czy od dnia jego ogłoszenia na posiedzeniu jawnym (rozprawie), czy też od dnia doręczenia jemu odpisu tego postanowienia.
Odnosząc się do powyższego zagadnienia w uchwale z dnia 30 stycznia 2019 r. Sądu Najwyższego jednoznacznie stwierdził, że termin do wniesienia zażalenia na postanowienie o ustaleniu planu spłaty wierzycieli upadłego, wydane na posiedzeniu jawnym, biegnie od dnia ogłoszenia.
Powyższa uchwała Sądu Najwyższego dostępna TUTAJ.
Panie mecenasie sąd wydał postanowienie o ustalenie planu spłat w mojej sprawie w dniu 24.01.2019. Jakie ma to zastosowanie do uchwały sądu najwyższego z 30.01.2019? Wierzyciele maja termin 7 dni od daty doręczenia postanowienia czy zgodnie z uchwała 7 dni od daty wydania postanowienia?
Zgodnie z uchwałą od daty wydania postanowienia na posiedzeniu jawnym. Pytanie tylko czy Pana sąd upadłościowy zna już tą uchwałę 🙂
Lada dzień będę składał wniosek o wydanie owego postanowienia z klauzula prawomocnosci. Czy zasadnym byłoby we wniosku jakby „podpowiedzieć” sądowi o owym orzeczeniu sądu najwyższego?
Nie zawadzi 🙂
Jeżeli, wierzyciele nie byli obecni na posiedzeniu, to czas na wniesienie zazalenia biegnie od daty doręczenia odpisu postanowienia?
Jeżeli wnieśli o jego doręczenie wraz z uzasadnieniem, to tak.