Kredyt w okresie wykonywania planu spłaty wierzycieli może wydawać się absurdalnym pomysłem, jednakże życie pisze różne scenariusze i zaciągnięcie tego typu zobowiązania w pewnych krytycznych sytuacjach może okazać się niezbędne. W związku z powyższym rodzi się pytanie: czy można zaciągnąć pożyczkę lub kredyt w okresie wykonywania planu spłaty wierzycieli bez obaw o jakiekolwiek negatywne konsekwencje?
Spis treści:
- Czy można zaciągnąć pożyczkę lub kredyt w okresie wykonywania planu spłaty wierzycieli?
- Zaciąganie zobowiązań w okresie wykonywania planu spłaty wierzycieli
- Zgoda sądu na zaciągnięcie pożyczki lub kredytu
- Zatwierdzenie zawarcia umowy kredytu/pożyczki
Czy można zaciągnąć pożyczkę lub kredyt w okresie wykonywania planu spłaty wierzycieli?
Jeżeli nie chce Ci się czytać dalszej części artykułu, ale chcesz uzyskać szybką odpowiedź na powyższe pytanie odsłuchaj poniżesz nagranie na moim kanale YouTube.
Zaciąganie zobowiązań w okresie wykonywania planu spłaty wierzycieli
W czasie wykonywania planu spłaty wierzycieli upadły co do zasady nie może zaciągać pożyczek lub kredytów, których wysokość potencjalnie mogłaby negatywnie wpłynąć na jego zdolność do dokonywani ustalonych przez sąd spłat.
Upadły ma bowiem ogólny zakaz dokonywania jakichkolwiek czynności prawnych, dotyczących jego sfery majątkowej, które potencjalnie mogłyby pogorszyć jego zdolność do wykonania planu spłaty wierzycieli (art. 491(18) ust. 1 Pr. up.)
Zgoda sądu na zaciągnięcie pożyczki lub kredytu
W szczególnie uzasadnionych przypadkach sąd upadłościowy – na wniosek upadłego – może wyrazić zgodę na zawarcie umowy pożyczki lub kredytu. Przykładowo może to nastąpić jeżeli upadły potrzebuje środków na:
- zakup samochodu niezbędnego Upadłemu do przemieszczania się z uwagi na jego niepełnosprawność,
- remont otrzymanego od gminy mieszkania komunalnego,
- opłacenie kosztownej terapii onkologicznej,
- opłacenie kursu podnoszącego kwalifikacje zawodowe.
W każdy przypadku sąd dokonuje oceny wpływu zaciągniętego zobowiązania na możliwość dalszego wykonywania panu spłaty wierzycieli oraz niezbędności planowanego wydatku, w związku z którym dany kredyt lub pożyczka ma być zaciągnięta.
Zatwierdzenie zawarcia umowy kredytu/pożyczki
O zgodę upadły może wystąpić do sądu już po fakcie, tj. po zawarciu umowy pożyczki/kredytu.
Jednakże w takim przypadku zachodzi ryzyko odmowy jej zatwierdzenia przez sąd. Konsekwencją odmowy zatwierdzenia zawartej pożyczki/kredytu może być zaś sankcyjne uchylenie planu spłaty wierzycieli, czyli bez umorzenia długów.
Dołącz do dyskusji na forum!
Zachęcam do zadawania pytań na forum o upadłości konsumenckiej. Przejdź do strony >>