Trzynasta emerytura, znana też jako Emerytura Plus to jednorazowe, dodatkowe świadczenie pieniężne, które ma zostać wypłacone emerytom i rencistom już w maju 2019 r. „Trzynastka” jest wyczekiwana przez wiele osób, w tym dłużników mających wszczęte postępowania egzekucyjne i upadłościowe. W związku z powyższym otrzymuje już sporo maili z pytaniem: Czy trzynasta emerytura podlega potrąceniu?
Trzynasta emerytura
Rzeczone świadczenie będzie wypłacane na podstawie ustawy z dnia 04 kwietnia 2019 r. o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r. (tekst projektu ustawy do pobrania TUTAJ). Na chwile obecną proces legislacyjny nie został jeszcze zakończony. Niemniej mając na uwadze, że projekt przeszedł już bez poprawek przez Senat – jest to już czysta formalność i kwestia najbliższych dni. Tym bardziej, że ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Potrącenia i postępowania egzekucyjne
Zgodnie z art. 10 ustawy trzynasta emerytura ma być wolna od wszelkich potrąceń i egzekucji. Oznacza to, że ani komornik w postępowaniu egzekucyjnym, ani syndyk w postępowaniu upadłościowym nie może nic zabrać z otrzymanego przez dłużnika dodatkowego świadczenia.
Dziwne bo mój syndyk wręcz się domaga abym mu ją oddał bo jeśli „nie to zrobi raban w zusie i nie otrzymam kolejnej renty” cytuję jego słowa
To proszę mu powołać wskazany we wpisie artykuł ustawy.
Syndyk zabrał mi całą emeryturę. Zablokował mi konto.
Syndyk nie blokuje rachunków bankowych. Robią to same banki bez polecenia syndyka. W takim przypadku należy niezwłocznie skontaktować się z syndykiem aby odblokować rachunek, ewentualnie otworzyć nowy.