Trzynasta emerytura, znana też jako Emerytura Plus to jednorazowe, dodatkowe świadczenie pieniężne, które ma zostać wypłacone emerytom i rencistom już w maju 2019 r. „Trzynastka” jest wyczekiwana przez wiele osób, w tym dłużników mających wszczęte postępowania egzekucyjne i upadłościowe. W związku z powyższym otrzymuje już sporo maili z pytaniem: Czy trzynasta emerytura podlega potrąceniu?

Trzynasta emerytura

Rzeczone świadczenie będzie wypłacane na podstawie ustawy z dnia 04 kwietnia 2019 r. o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r. (tekst projektu ustawy do pobrania TUTAJ). Na chwile obecną proces legislacyjny nie został jeszcze zakończony. Niemniej mając na uwadze, że projekt przeszedł już bez poprawek przez Senat – jest to już czysta formalność i kwestia najbliższych dni. Tym bardziej, że ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Potrącenia i postępowania egzekucyjne

Zgodnie z art. 10 ustawy trzynasta emerytura ma być wolna od wszelkich potrąceń i egzekucji. Oznacza to, że ani komornik w postępowaniu egzekucyjnym, ani syndyk w postępowaniu upadłościowym nie może nic zabrać z otrzymanego przez dłużnika dodatkowego świadczenia.

trzynasta emerytura potrącenie

Dołącz do dyskusji na forum!

Zachęcam do zadawania pytań na forum o upadłości konsumenckiej. Przejdź do strony >>

4 Replies to “Trzynasta emerytura – czy podlega potrąceniu?”

  1. Dziwne bo mój syndyk wręcz się domaga abym mu ją oddał bo jeśli „nie to zrobi raban w zusie i nie otrzymam kolejnej renty” cytuję jego słowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *