W jednym ze wcześniejszych wpisów (link TUTAJ) pisałem już o zasadach obowiązujących przy dokonywaniu przez syndyka potrąceń z rent oraz emerytur. Co do zasady pozostają one niezmienne, przy czym z początkiem bieżącego miesiąca w życie weszła pewna istotna zmianą, która niewątpliwe poprawi sytuację finansową niejednego upadłego dłużnika.
Wszystko za sprawą ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych z dnia 21 października 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 2036), która obowiązuje od 01 lipca 2017 r. Zgodnie z jej treścią zmianie uległa wysokość kwoty wolnej od potrącenia, tj. zwiększono kwotę emerytury i renty wolną do zajęcia z 50% do 75% najniższego świadczenia. Przy czym należy zaznaczyć, że nie dotyczy to przypadku gdy dłużnik posiada zaległości alimentacyjne. W takiej sytuacji obowiązuje bowiem nadal próg 50%.
Powyższa zasada obowiązuje nie tylko w nowo wszczętych postępowaniach egzekucyjnych, czy upadłościowych, ale również w tych postępowaniach, które zostały wszczęte przed datą wejścia w życie wyżej wskazanej nowelizacji.
Ale tak chyba zawsze było? Przeciez komornik mogl zając tylko 25 % renty bądź emerytury przy czym 25% było liczone od kwoty brutto a odejmowane od netto.
Nie bardzo rozumiem co tu się zmieniło.
Czy Pan Mecenas mógłby wyjaśnić na czym dokładnie polega zmiana…
Wszystko zależy od wysokości otrzymanego świadczenia. Jeżeli świadczenie wynosi np. 3.000 zł to, potrącane będzie tylko te 25%, a co za tym idzie w tym przypadku bez znaczenia jest kwota wolna od potrącenia, która stanowi pewnego rodzaju wentyl bezpieczeństwa, próg poniżej którego nie można zejść. Wcześniej wynosiła ona 50% najniższego świadczenia. Sytuacja podobna jak, przy wynagrodzeniu za pracę.
A jeśli Upadły ma emeryturę oraz ZUS potrąca mu bezpośrednio na rzecz żony alimenty to jaką kwotę może potrącić Syndyk? czy wogóle może cokolwiek potrącić?
Kwoty wolne od potrąceń
W zależności od rodzaju dokonywanego potrącenia, emerytowi lub renciście po dokonaniu egzekucji powinno pozostać:
– 50 proc. najniższej emerytury lub renty przy potrącaniu należności z tytułu alimentów