W jednym ze wcześniejszych wpisów (link TUTAJ) pisałem już o zasadach obowiązujących przy dokonywaniu przez syndyka potrąceń z rent oraz emerytur. Co do zasady pozostają one niezmienne, przy czym z początkiem bieżącego miesiąca w życie weszła pewna istotna zmianą, która niewątpliwe poprawi sytuację finansową niejednego upadłego dłużnika.

Wszystko za sprawą ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych z dnia 21 października 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 2036), która obowiązuje od 01 lipca 2017 r. Zgodnie z jej treścią zmianie uległa wysokość kwoty wolnej od potrącenia, tj. zwiększono kwotę emerytury i renty wolną do zajęcia z 50% do 75% najniższego świadczenia. Przy czym należy zaznaczyć, że nie dotyczy to przypadku gdy dłużnik posiada zaległości alimentacyjne. W takiej sytuacji obowiązuje bowiem nadal próg 50%.

Powyższa zasada obowiązuje nie tylko w nowo wszczętych postępowaniach egzekucyjnych, czy upadłościowych, ale również w tych postępowaniach, które zostały wszczęte przed datą wejścia w życie wyżej wskazanej nowelizacji.

 

 

 

 

Dołącz do dyskusji na forum!

Zachęcam do zadawania pytań na forum o upadłości konsumenckiej. Przejdź do strony >>

4 Replies to “Emerytury i renty – zmiana kwoty wolnej od potrąceń”

 1. Ale tak chyba zawsze było? Przeciez komornik mogl zając tylko 25 % renty bądź emerytury przy czym 25% było liczone od kwoty brutto a odejmowane od netto.
  Nie bardzo rozumiem co tu się zmieniło.
  Czy Pan Mecenas mógłby wyjaśnić na czym dokładnie polega zmiana…

  • Wszystko zależy od wysokości otrzymanego świadczenia. Jeżeli świadczenie wynosi np. 3.000 zł to, potrącane będzie tylko te 25%, a co za tym idzie w tym przypadku bez znaczenia jest kwota wolna od potrącenia, która stanowi pewnego rodzaju wentyl bezpieczeństwa, próg poniżej którego nie można zejść. Wcześniej wynosiła ona 50% najniższego świadczenia. Sytuacja podobna jak, przy wynagrodzeniu za pracę.

 2. A jeśli Upadły ma emeryturę oraz ZUS potrąca mu bezpośrednio na rzecz żony alimenty to jaką kwotę może potrącić Syndyk? czy wogóle może cokolwiek potrącić?

  • Kwoty wolne od potrąceń
   W zależności od rodzaju dokonywanego potrącenia, emerytowi lub renciście po dokonaniu egzekucji powinno pozostać:
   – 50 proc. najniższej emerytury lub renty przy potrącaniu należności z tytułu alimentów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *