Sąd Najwyższy rozstrzygnął bardzo ważne zagadnienie prawne dotyczące hipoteki zabezpieczającej dług umorzony w ramach upadłości. Mianowicie w uchwale z dnia 04 kwietnia 2023 r. ( III CZP 11/22) stwierdził, że: „Umorzenie wierzytelności na podstawie art. 369 ust. 2 ustawy z 28 lutego 2003 r. prawo upadłościowe, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2016 r., skutkuje wygaśnięciem hipoteki na nieruchomości stanowiącej własność osoby trzeciej, ustanowionej na zabezpieczenie tej wierzytelności”.
Wygaśnięcie hipoteki po umorzeniu długu w upadłości konsumenckiej
Przekładając z języka prawniczego na język polski oznacza to, że jeżeli Kowalski kupi na kredyt dom, na którym dla zabezpieczenia spłaty tego kredytu zostanie ustanowiona hipoteka, a następnie sprzeda (daruje) ten dom i ogłosi upadłość, w ramach której dług z kredytu zostanie mu umorzony, to następuje wygaśnięcie hipoteki.
Powyższa uchwała została wydana w tzw. składzie siódemkowym. Na chwile obecną nie jest mi znane jeszcze jej uzasadnienie. Jak tylko poznam jego treść napiszę więcej na ten temat.
Uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 4 kwietnia 2023 r.
Dołącz do dyskusji na forum!
Zachęcam do zadawania pytań na forum o upadłości konsumenckiej. Przejdź do strony >>