Upadłość Getin Noble Bank S.A. stała się faktem. Jest to kolejny krok zmierzający do pozbycia się problemu „toksycznych” kredytów frankowych. W dniu 30 września 2022 r. Bankowy Fundusz Gwarancyjny wszczął bowiem przymusową restrukturyzację Getin Noble Bank S.A., w wyniku której niejako podzielił bank na dwie części. „Zdrową” część jego dzielności przerzucono na VeloBank S.A., a niechciane frankowe kredyty hipoteczne zostały w restrukturyzowanym Getin Noble Bank S.A. Cel takiej operacji jest raczej oczywisty i nie wymaga komentarza. Dlatego też skupie się na przedstawieniu wpływu ogłoszenia upadłości banku na możliwość dalszego dochodzenia roszczeń z kredytów frankowych.
Upadłość Getin Noble Bank S.A.
Upadłość Getin Noble Bank S.A. została ogłoszona w czwartek (w dniu 20 lipca 2023 r.) przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XVIII Wydział Gospodarczy. Oznacza to, że bankiem nie zarządza już administrator wyznaczony przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, ale wskazany przez sąd syndyk masy upadłości.
Na syndyka został natomiast wyznaczony Marcin Kubiczek.
Obwieszczenie sądu o ogłoszeniu upadłości banku pod poniższym linkiem:
Obwieszczenie o upadłości Getin Noble Bank S.A.
Na temat przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Bank S.A. przeczytasz pod poniższym linkiem:
VeloBank S.A. zajmuje miejsce Getin Noble Bank S.A.
Co oznacza upadłość Getin Noble Bank S.A. dla frankowiczów
Ogłoszenie upadłości oznacza całkowitą zmianę zasad dochodzenia swoich roszczeń wynikających z kredytów frankowych. Zmiana ta dotyczy każdego.
Bez znaczenia jest, czy Twoja sprawa znajduję się już w sądzie, czy też masz już prawomocny wyrok unieważniający umowę frankową, czy też może nie podjąłeś jeszcze żadnych kroków prawnych celem dochodzenia swoich roszczeń.
W każdym z powyższych przypadku musisz dokonać zgłoszenia swojej wierzytelności. W przeciwnym razie nie będziesz miał żadnych szans na odzyskanie jakichkolwiek pieniędzy od banku. Szczęście w nieszczęściu, że nie wiążę się to z koniecznością uiszczenia jakichkolwiek opłat sądowych. Oczywiście pod warunkiem, że zgłoszenie wierzytelności zostanie dokonane w terminie. Jedyny koszt z jakim musisz się liczyć, to honorarium za ewentualną obsługę prawną, jeżeli dalsze dochodzenie swoich należności zlecisz adwokatowi lub rady prawnemu.
Ogłoszenie upadłości a proces sądowy
Roszczenie o zapłatę
Po ogłoszeniu upadłości Getin Noble Banku S.A. nie można już dochodzić swoich roszczeń o zapłatę w postępowaniu sądowym. Procesy sądowe, które zostały wszczęte i niezakończone do momentu ogłoszenia upadłości banku zostaną zawieszone. Zawieszenie będzie trwało do czasu zakończenia postępowania upadłościowego, które może potrwać wiele lat. Przykładowo postępowanie Idea Bank S.A. trwa już około dwa lata, a jest to znacznie mniejszy bank do Getin Noble Bank S.A.
W przypadku uwzględnienia przez syndyka na liście wierzytelności dochodzonego roszczenia, sąd umorzy postępowanie sądowe. W takim przypadku stanie się ono bowiem bezprzedmiotowe.
W razie odmowy uznania wierzytelności w postępowaniu upadłościowym kredytobiorca może wnieść o podjęcie zawieszonego postępowania sądowego.
Roszczenie o unieważnienie umowy
Jeżeli natomiast postępowanie sądowe dotyczy unieważnienia umowy frankowej, to będzie ono prowadzone dalej, ale już z udziałem syndyka.
Prawomocny wyrok stwierdzający nieważność umowy kredytowej będzie stanowił podstawę do zadania zmiany listy wierzytelności i uznania zgłoszonej wierzytelności. Oczywiście o ile zostanie on wydany przed zakończeniem postępowania upadłościowego.
Zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym
Każdy kto chce uczestniczyć w postępowaniu upadłościowym musi dokonać zgłoszenia wierzytelności. Zgłoszenie wierzytelności jest to swego rodzaju pozew, w którym wskazujemy dochodzoną kwotę oraz podstawę naszego roszczenia.
W razie stwierdzenia nieważności umowy frankowej zgłoszenie wierzytelności może obejmować żądanie kwoty obejmującej jednocześnie:
- uiszczone raty spłaty kredytu;
- uiszczone opłat z ubezpieczeniem niskiego wkładu;
- uiszczonej prowizji z tytułu udzielonego kredytu.
Zgłoszeniu wierzytelności podlegają tylko roszczenia o zapłatę z tytułu nienależnego świadczenia. Roszczenie o ustalenie nieważności umowy kredytu nie podlega zgłoszeniu.
Jak dokonać zgłoszenia wierzytelności w upadłości Getin Noble Bank S.A.
Zgłoszenia wierzytelności dokonuje się wyłącznie poprzez system teleinformatyczny zwany Krajowym Rejestrem Zadłużonych – link poniżej:
Zgłoszenie wierzytelności złożone w tradycyjnej formie papierowej zostanie zwrócone, a tym samym nie wywoła żadnych skutków prawnych.
W związku z powyższym, aby dokonać zgłoszenia wierzytelności w upadłości Getin Noble Bank S.A. należy najpierw założyć sobie konto w Krajowym Rejestrze Zadłużonych.
Wszelkie pisma w Krajowym Rejestrze Zadłużonych składane są na odpowiednich formularzy elektronicznych. W przypadku zgłoszenia wierzytelności należy wybrać formularz 30048 — Zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym. Po zalogowaniu się do „Portalu użytkownika zarejestrowanego KRZ” należy wejść w „Katalog dokumentów” i wybrać kolejno następujące kategorie dokumentów: Upadłość przedsiębiorcy, Pisma w postępowaniu po ogłoszeniu upadłości, Pisma związane z listą wierzytelności.
Termin na dokonanie zgłoszenia wierzytelności
Zgłoszenia wierzytelności powinno się dokonać w terminie 30 dni licząc od daty ogłoszenia upadłości, czyli od 20 lipca 2023 r. Tym samym 30-dniowy termin na dokonanie zgłoszenia wierzytelności upływa w dniu 19 sierpnia 2023 r.
Zgłoszenie wierzytelności w tym terminie jest całkowicie bezpłatne.
Zgłoszenie wierzytelności po terminie
Zgłoszenia wierzytelności można dokonać nawet wiele miesięcy, czy też lat po ogłoszeniu upadłości. Niemniej trzeba się liczyć z pewnymi, czasami dotkliwymi konsekwencjami.
Spóźniony wierzyciel będzie zmuszony ponieść zryczałtowane koszty postępowania upadłościowego wynikłe ze spóźnionego zgłoszenia. Nawet w przypadku gdy spóźnienie nastąpiło nie z jego winy.
Wysokość tych kosztów odpowiada równowartości 15% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w trzecim kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
Aktualnie jest to kwota 1.010,49 zł.
Ponadto spóźniony wierzyciel musi liczyć się z tym, że jego zgłoszenie nie ma już wpływu na złożone wcześniej przez syndyka plany podziału funduszów masy upadłości. Zostanie on uwzględniony dopiero w kolejnych planach.
Reasumując bierze on udział w podziale tylko tych środków, które nie zostaną rozdysponowane do czasu uznania jego wierzytelności.
Skutki niezgłoszenia wierzytelności
Niezgłoszenie wierzytelności oznacza brak możliwości uzyskania zaspokojenia posiadanych roszczeń w postępowaniu upadłościowy.
Oświadczenie o potrąceniu roszczeń
Bardzo ważnym jest, aby pamiętać o złożeniu oświadczeniu o potrąceniu zgłaszanej wierzytelności z wierzytelnością banku z tytułu wypłaconego kapitału.
Należy dokonać tego jednocześnie wraz ze zgłoszeniem wierzytelności. Oświadczenie takie musi mieć formę dokumentu elektronicznego i zostać załączone do formularza. Czyli drukujemy oświadczenie, podpisujemy, a następnie skanujemy lub robimy fotokopie.
Brak takiego oświadczenia może skutkować pozwem ze strony syndyka o zwrot kapitału kredytu z odsetkami.
Uwzględnienie wierzytelności przez syndyka
Uwzględnienie zgłoszonej wierzytelności przez syndyka skutkuje umieszczeniem jej na liście wierzytelności, co oznacza, że kredytobiorca będzie uczestniczył w podziale majątku banku.
Jeżeli zgłoszona wierzytelność nie zostanie uwzględniona na liście wierzytelności w całości, albo w części, należy ją zaskarżyć. Następuje to w drodze tzw. sprzeciwu. Oczywiście również składanego poprzez Krajowy Rejestr Zadłużonych. W przypadku sprzeciwu do listy wierzytelności należy wybrać formularz 30050 — Sprzeciw do listy wierzytelności w postępowaniu upadłościowym.
Sprzeciw trzeba złożyć w termie dwóch tygodni od dnia obwieszczenia o sporządzeniu listy wierzytelności do sędziego-komisarza.
Opłata sądowa od sprzeciwu wynosi 200 zł.
Do sprzeciwu dołącza się dowody powołane wcześniej w zgłoszeniu wierzytelności. nie można się powołać na żadne inne dowody.
Co do zasady dowodem będzie umowa kredytu oraz zaświadczenie o wysokości spłaconego kapitału. Dobrze też byłoby wcześniej postarać się o opinię biegłego, jak i pomyśleć o oświadczeniu w przedmiocie akceptacji skutków nieważności umowy.
Jaka jest szansa na odzyskanie pieniędzy przez frankowiczów?
W postępowaniu upadłościowym zgłoszone wierzytelności są zaspokojone tylko w takim stopniu, na jaki pozwala majątek upadłego banku (tzw. masa upadłości). Przy czym w pierwszej kolejności zostaną zaspokojone koszty samego postępowania oraz należności Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Dopiero to co zostanie dzielone będzie pomiędzy pozostałych wierzycieli.
Ponieważ chętnych do odzyskania swoich należności będzie bardzo dużo, nie ma co liczyć, że starczy pieniędzy dla wszystkich kredytobiorców Getin Noble Bank S.A. Niemniej w mojej ocenie i tak warto dokonać zgłoszenia wierzytelności.
Dalsza spłat kredytu zaciągniętego w Getin Noble Bank S.A.
Zapewne znają się też tacy kliencie Getin Noble Bank S.A., którzy chcą nadal spokojnie spłacać kredyt. Dla nich upadłość banku niewiele zmienia. Mogą bowiem robić to nadal zgodnie z harmonogramem.
Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w zgłoszeniu wierzytelności Getin Noble Bank S.A. zadzwoń pod nr 601 153 747
Gwarantujemy profesjonalną obsługę prawną w toku całego postępowania upadłościowego
Dołącz do dyskusji na forum!
Zachęcam do zadawania pytań na forum o upadłości konsumenckiej. Przejdź do strony >>