Roczne rozliczenie podatku dochodowego (PIT) to obowiązek, który ciąży na większości z nas. Dlatego też w miarę zbliżania się ostatecznego terminu składania PIT otrzymuję coraz więcej zapytań o to kto powinien to zrobić w przypadku ogłoszenia upadłości konsumenckiej – syndyk, czy upadły?

Jak zapewne wszyscy już wiedzą, z dniem ogłoszenia upadłości majątek posiadany przez upadłego z zasady tworzy tzw. masę upadłości. Przy czym w skład masy upadłości wchodzi nie tylko majątek istniejący w dniu ogłoszenia upadłości, ale również nabyty po tej dacie, w tym określona część wynagrodzenia, która jest potrącana przez syndyka. Zarząd nad masa upadłości sprawuje zaś syndyk.

Kto składa PIT po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?

Zgodnie z poglądem prezentowanym przez organy podatkowe, pozbawienie upadłego zarządu znaczną częścią jego majątku nie powoduje jednak, że przestaje on być podmiotem praw i obowiązków w zakresie prawa podatkowego. Zatem upadły jako osoba fizyczna nie traci statusu podatnika, a co za tym idzie nadal podlega takim samym obowiązkom wynikającym z przepisów prawa podatkowego, jak przed ogłoszeniem upadłości konsumenckiej.

W związku z powyższym to na upadłym ciąży obowiązek złożenia rocznej deklaracji podatkowej PIT.

Należy przy tym zaznaczyć, że w rocznym zeznaniu podatkowym upadły musi wykazać wszystkie dochody uzyskane w danym roku. Dotyczy to również dochodów wchodzących w skład masy upadłości.

Na temat wspólnego rozliczenia się małżonków po ogłoszeniu upadłości przeczytasz w poniższym artykule:

Wspólne rozliczenie małżonków po ogłoszeniu upadłości

Natomiast jeżeli chcesz się dowiedzieć czy zwrot podatku wchodzi do masy upadłości zajrzyj pod poniższy link:

Zwrot podatku po ogłoszeniu upadłości.

Roczne rozliczenie podatku dochodowego (PIT) po ogłoszeniu upadłości

Dołącz do dyskusji na forum!

Zachęcam do zadawania pytań na forum o upadłości konsumenckiej. Przejdź do strony >>

18 Replies to “Roczne rozliczenie podatku dochodowego (PIT) po ogłoszeniu upadłości”

  1. Szanowny Panie Mecenasie,
    mam uprzejme zapytanie związane z zeznaniem rocznym.
    Jestem samotną matką z dzieckiem i zwrot podatku związany jest właśnie z tego tytułu, czyli na dziecko a syndyk zabiera wszystko.
    Czy to jest w porządku?

  2. Witam upadłość mam ogłoszoną od Października 2022r .Byłem na spotkaniu z syndykiem wypełniłem masę papierów i tyle cisza do dnia dzisiejszego.Jest to upadłość konsumencka bez majątku .Co dalej bo już sam nie wiem .Ile to ptrwa .

  3. Czy wyplate srodkow z ppk wezmie syndyk kwota 2 tys.w danym miesiacu przyszedl przelew plus minimalne wynagrodzenie i 500 plus. mam ogl upadlosc .ile moze z tego zajac syndyk a ile moge swobodnie wyplacic

    • Zgodnie z przepisami art. 95 ustawy o PPK środki zgromadzone na rachunku PPK nie podlegają egzekucji sądowej ani administracyjnej. Tym samym nie podlegają również potraceniu do masy upadłości przez syndyka. Nie dotyczy to jednak dłużników alimentacyjnych. W takim przypadku potracenie może sięgać 100% środków odkładanych na PPK. W przypadku środków wypłaconych z PPK, to nie ma przepisów, które wprowadzałby tu podobne ograniczenia, a przynajmniej nie znalazłem takowych.

  4. Witam
    Mam ogłoszą upadłość realizuje co miesiąc bez opóźnien plan spłaty nie zalegam z niczym czy rozliczając się z podatku wraz z dziećmi rozliczenie te zostanie mi zabrane skoro mam mam od roku już ustalone raty

  5. Dzień dobry, w lipcu 2023 r. Sąd ogłosił moją upadłość, a we wrześniu 2023 r. żony. Obecnie kończy się wyprzedaż majątku. Jeden z moich wierzycieli (szkoła wyższa) nie przystąpił do postępowania. Ma wobec mnie nakaz zapłaty. Otrzymałem PIT na ponad 4.000 zł. Traktować to jako umorzenie długu i mój przychód? Nie mam żadnego pisma z uczelni, ani informacji w tej sprawie, nie ma porozumienia (umowy) w tej sprawie. Czy powinienem rozliczyć ten podatek w moim rozliczeniu rocznym?

      • Dzień dobry.
        Proszę o odpowiedź, czy w trakcie trwającej spłaty , wg planu spłaty , należy zgłaszać coś do sądu, w sytuacji, gdy na koniec rozliczenia rocznego opłat czynszowych powstała zaległość w kwocie 2200 zł Jak się okazało jest to związane z podwyższeniem kwoty za jednostki zużycia c.o. . Oczywiście będzie to spłacone, jednak nie wiem czy nie powinno to być zgłoszone do sądu upadłościowego. Dodam, że sprawozdanie roczne zostało już złożone do sądu w marcu tego roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *