Wszystkim zainteresowanym problematyką upadłości konsumenckiej, a zwłaszcza danymi statystycznymi dotyczącymi przebiegu całego postępowania, polecam opracowanie autorstwa Sędzi Ewy Fiedorowicz oraz Darii Popłonyk przygotowane w ramach badań Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. Zostało ono przygotowane w oparciu o 240 przebadanych spraw upadłościowych, prowadzonych w 9 różnych sądach w kraju.
Z jego treści można dowiedzieć się m.in.:
– ile trwa rozpoznanie wniosku o upadłość konsumencką;
– w których sądach najłatwiej ogłosić upadłość;
– jaki jest czas trwania postępowania upadłościowego od daty ogłoszenia upadłości;
– jak często ustalane są plany spłaty wierzycieli i na jakie okresy;
– jakie są najczęstsze przejawy aktywność wierzycieli w toku postępowania upadłościowego.
Wspomniane powyżej opracowanie pt. „Wybrane zagadnienia upadłości konsumenckiej – analiza empiryczna” do pobrania w całości TUTAJ.
Przeczytałem – niektóre rozdziały pobieżnie a niektóre dokładnie. No cóż – jaki jest koń, każdy widzi… Większość proponowanych zmian należałoby wprowadzić „na już”, ale ważniejszy minister Szyszko z szyszkami na wierzbie… „jaki suweren, takie prawo”.
Niepokoi mnie jedynie ważna sprawa – że nie poruszono w ogóle kwestii utworzenia jakiejś instytucji zbierającej dane o upadłych (zakończonych postępowaniach), co znacząco ułatwiłoby wszystkim życie! 🙁
Obowiązujące już przepisy, które weszły w życie w 2016 r. przewidują utworzenie Centralnego Rejestru Upadłości i Restrukturyzacji. Niestety do tej pory nie rozpisano nawet przetargu.