Wspólna upadłość konsumencka małżonkówJednym z największych mankamentów nowej upadłości konsumenckiej jest brak możliwości przeprowadzenia wspólnej upadłości konsumenckiej małżonków. Ustawodawca najwyraźniej nie zwrócił uwagi na fakt, że w przeważającej mierze małżonkowie zaciągają zobowiązania wspólnie, a ich zaspokajanie odbywa się ze środków pochodzących z majątku wspólnego. Umorzenie zobowiązań tylko w stosunku do jednego małżonka, nie wpływa zaś na zakres odpowiedzialności drugiego. Taki stan rzeczy powoduje, że dla pełnego „uwolnienia” się od długu niezbędnym jest ogłoszenie upadłości co do każdego z małżonków.

Tymczasem przepisy nie przewidują możliwości złożenia wspólnego wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Oznacza to, że koniecznym jest złożenie dwóch odrębnych wniosków. Niemniej istnieje możliwość wspólnego ich rozpoznania w oparciu o przepisy Kodeksu postępowania cywilnego, które znajdują odpowiednie zastosowanie do postępowania w przedmiocie rozpoznania wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. W tym celu we wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej należałoby zawrzeć wniosek o połączenie obu spraw do wspólnego rozpoznania na zasadzie art. 219 k.p.c. w zw. z art. 35 p.u.n.

Niestety możliwość połączenie spraw dotyczy jedynie postępowania w przedmiocie rozpoznania wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Samo postępowanie upadłościowe prowadzone po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, będzie już musiało być prowadzone osobno co do każdego z małżonków. Brak jest bowiem podstawy prawnej pozwalającej na ich połączenie. Oznacza to, że będą musiały powstać dwie „konkurencyjne” odrębne masy upadłości, a dla każdego z małżonków będzie  wyznaczony osobny syndyk.

Nietrudno zauważyć, że taki stan rzeczy będzie rodził w praktyce wiele komplikacji natury prawnej, jak i faktycznej. Na uwadze należy mieć tu w szczególności skutki ogłoszenia upadłości wynikające z przepisów art. 124 p.u.n., zgodnie z którymi „z dniem ogłoszenia upadłości jednego z małżonków powstaje między małżonkami rozdzielność majątkowa”, zaś „majątek wspólny małżonków wchodzi do masy upadłości, a jego podział jest niedopuszczalny”. Oznacza to, że do masy upadłości małżonka, którego upadłość konsumencka została ogłoszona jako pierwsza, wejdzie cały majątek wspólny, zaś do masy upadłości drugiego z małżonków wejdzie jedynie wierzytelność z tytułu udziału w majątku wspólnym, którą syndyk będzie musiał zgłosić w postępowaniu upadłościowym pierwszego małżonka.

Mając na uwadze powyższe, niezrozumiałym dla mnie jest zaniechanie wprowadzenia rozwiązania, które już istnieje w odniesieniu do upadłości wspólników spółki cywilnej. Zgodnie bowiem z art. 215 ust 1 p.u.n. „W razie ogłoszenia upadłości wszystkich wspólników spółki cywilnej sąd może połączyć do łącznego rozpoznania sprawy upadłościowe prowadzone wobec wspólników tej spółki.” Niemalże identyczny przepis można było wprowadzić no nowej upadłości konsumenckiej, oczywiście przy odpowiednim dostosowaniu do takiego przypadku pewnych instytucji upadłości konsumenckiej, jak choćby Planu Spłaty Wierzycieli.

Wprowadzenie możliwości przeprowadzenia wspólnej upadłości konsumenckiej małżonków nie tylko zmniejszyłoby koszty postępowania upadłościowego, które często pokrywać będzie Skarb Państwa, ale również przyspieszyłoby całą procedurę i zapobiegło mogącym powstać komplikacją związanym z krzyżowaniem się postepowań.

 

Dołącz do dyskusji na forum!

Zachęcam do zadawania pytań na forum o upadłości konsumenckiej. Przejdź do strony >>

12 Replies to “Upadłość konsumencka małżonków”

  1. A co się dzieje z odsetkami karnymi od momentu zaprzestania spłacania rat. Powiedzmy kredyt hipoteczny na milion zł. Ile się czeka na ogłoszenie upałości od momentu złożenia wniosku. Jeśli będą to np. 3 lata, to przez ten czas uzbiera się powiedzmy 100 000 zł odsetek. Czy one też zostają anulowane? Czy po ogłoszeniu upadłości dalej mam zobowiązania do spłaty? Jeśli Chodzi o współmałżonka. Zaciągnąłem kredyt hipoteczny na dwa mieszkania gdy nie byliśmy małżeństwem. Po kilku latach rozszerzyliśmy własność jednego z tych mieszkań o żonę. Jako kredytobiorca widnieje tylko jedna osoba. Czy w tej sytuacji, żona również będzie odpowiadała za moje zobowiązania, skoro kredyty zostały zaciągnięte przed ślubem? Czy rozwiązaniem jest cofnięcie własności tego jednego mieszkania aktem notarialnym? Bardzo proszę o pomoc.

  2. „Odsetki karne” dzielą los kredytu, czyli zostaną umorzone po zakończeniu procesu upadłości konsumenckiej.
    Na samo rozpoznanie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie powinno się czekać dłużej jak dwa miesiące, niemniej nie ma tu sztywnej granicy czasowej.
    Odpowiedzialność za Pana zobowiązanie przez żonę określają przepisy Kodeksu rodzonego i opiekuńczego oraz Kodeksu cywilnego. To czy będzie ponosiła za nie odpowiedzialność i w jakim zakresie zależy od okoliczności ich zaciągania, np. czy wyrażała na to zgodę, czy też nie. Jeżeli Pana zobowiązanie zaciągnięte było jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego, to nie widzę ku temu podstaw. Należy przy tym mieć na uwadze, że czym innym jest odpowiedzialność rzeczowa, a czym innym osobista.
    Nie radzę teraz dokonywać żadnych rozporządzeń majątkiem, uznanie ich przez sąd za działanie z zamiarem pokrzywdzenia wierzyciela będzie stanowiło przeszkodę w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej.

  3. Nosze się z zamiarem ogłoszenia upadłości, przed ślubem wzielam kredyt na mieszkanie, w ktorym obecnie mieszka moja mama, ja z mazem i z dzieckiem mieszkam w mieszkaniu ktore maz kupil takze przed slubem nie mam rozdzielności majątkowej, dostalam wypowiedzenie umowy o prace a maz nie chce mi pomoc płacić rat, jak szybko przed zlozeniem wniosku o upadlosc pownnam zrobic rozdzielność.

    • W ogóle nie powinna Pani ustanawiać rozdzielności majątkowej. Samo ogłoszenie upadłości konsumenckiej skutkuje powstaniem rozdzielności majątkowej między małżonkami. Cały majątek wspólny (z pewnymi wyjątkami) wchodzi zaś do masy upadłości. Więcej na ten temat TUTAJ

  4. Witam noszę się z zamiarem ogłoszenia upadłości.
    Rozumiem że wraz z żoną musimy złożyć dwa oddzielne wnioski?
    Mieszkania nie posiadamy – wynajmujemy.
    Jak to jest z dokumentacją itd. Jakieś 5 lat temu wpadłem w dużą spiralę zadłużenia – teraz te zobowiązania poprzechodziły w różne firmy windykacyjne – nawet nie wiem co komu i ile tak naprawdę – jak to ogarnąć ? Czy na raporcie z BIK będzie to wszystko na bieżąco ?

    • Powinien Pan podać wszystkie informacje jakimi Pan dysponuje i może zdobyć. Jeżeli np. dług został sprzedany przez bank innemu podmiotowi to zawsze można wystosować pismo z zapytaniem na kogo dokonano cesji wierzytelności. Jeżeli nie da się tego ustalić to wskazuję Pan „pierwotnych” wierzycieli z jednoczesną informacją, że zgodnie z Pana wiedzą dług został sprzedany, ale nie był Pan w stanie ustalić komu. BIK nie koniecznie zawiera bieżące informację, co więcej niektórzy wierzyciele mogli nie ujawnić tam swoich wierzytelność względem Pana.

  5. Witam
    mam pytanie w latach 2007-2009prowadzilem dzielalnosc gospodarcza niestety nie udalo sie pozostaly dlugi okolo 150 tys. W roku 2010 wspolnie z zona podpisalismy notarjalnie rozdzielczosc majatkowa. Od 2009 roku pracuje i splacam dlugi u komornika nie sa towielkie kwoty bo nie zarabiam duzo. Nie posiadam zadnego majatku moje pytanie
    – czy mam szanse na upadlosc
    -czy moja zona tez bedzie brala ” udzial”
    chce dodac ze w chwili obecnej jestesmy w separacji bez sadu

    • Jeżeli żona również odpowiada za długi, to żeby się z nich „oczyścić” również musi złożyć osobny wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
      Co do Pana, to z uwagi na brak wcześniejszego złożenia wniosku o upadłość dla przedsiębiorców stąd może Pana wniosek o upadłość konsumencką oddalić, chyba że dojdzie do wniosku, iż za przeprowadzeniem postępowania przemawiają względy słuszności lub względy humanitarne. Dlatego też, musi Pan swój wniosek dodatkowo uzasadnić.

  6. Witam,
    Chciałabym zapytać o samą procedurę składania wniosku. W jakim momencie należy udać się do sądu ?
    Jestem w trakcie rozwodu. Wspólnie z mężem mamy kredyt hipoteczny. Niestety mąż całkowicie przestał spłacać kredyty. Ja z uwagi na niewielkie zarobki nie jestem w stanie płacić rat kredytu ( dodatkowo dziecko jest na moim utrzymaniu ). Od roku mamy rozdzielność majątkową. Na chwilę obecną spłacam kredyt, zaciągnięty na jego firmę gdyż w umowie kredytowej widnieje jako poręczyciel.
    Moje pytanie..
    Czy o upadłość majątkową mogę się starać przed zajęciem domu przez wierzyciela ?

  7. Witam,
    Chcialabym oglosic upadlosc konsumencka. Maz nie wiedzial o zaciaganych przeze mnie zobowiazaniach i nie wyrazal na nie zgody. Maz ma gospodarke ktora zostala na niego przepisana przed slubem. Nie posiadamy rozdzielnosci majatkowej. Czy w przypadku mojej upadlosci maz moze stracic gospodarke?
    Pozdrawiam
    Beata

    • Jeżeli rzeczona gospodarka stanowi majątek osobisty męża, a wskazane okoliczności jej nabycia na to wskazują, to w razie ogłoszenie Pani upadłości konsumenckiej jest ona bezpieczna. Niemniej nie znam dokładniej sprawy, a co za tym idzie nie jestem w stanie dać Pani na to żadnych gwarancji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *