Podstawowym skutkiem przeprowadzenia postępowania upadłościowego jest umorzenie zasadniczo wszystkich zobowiązań upadłego dłużnika powstałych przed datą ogłoszenia upadłości a niezaspokojonych w jego toku. Ponieważ wiele osób podchodzi z pewną dozą nieufności do takich aktów „łaski”, zwłaszcza że pazerność fiskusa potrafi sięgać szczytów absurdu, coraz częściej spotykam się z wątpliwościami dłużników czy od umorzonych w ramach upadłości konsumenckiej zobowiązań nie przyjdzie im zapłacić podatku dochodowego.

Na szczęście nie. Co ważne odpowiedz na powyższe pytanie jest jednoznaczna. Nie wynika ona bowiem z interpretacji przepisów, ale wprost z ich literalnego brzmienia. Chociaż prawdę mówiąc, zdaniem fiskusa literalne brzmienie przepisów nie ma niekiedy żadnego znaczenia, jeżeli miałoby prowadzić do braku opodatkowania 🙂

Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 142) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „wolne od podatku dochodowego są kwoty umorzonych zobowiązań niezwiązanych z pozarolniczą działalnością gospodarczą, jeżeli umorzenie zobowiązań związane jest z postępowaniem upadłościowym.”

Aby nie było już żadnych wątpliwości dodam jeszcze, że zgodnie z treścią art. 14 ust. 3 pkt 6) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie zalicza się „kwoty stanowiącej równowartość umorzonych zobowiązań, w tym także umorzonych pożyczek (kredytów), jeżeli umorzenie zobowiązań jest związane z postępowaniem restrukturyzacyjnym lub postępowaniem upadłościowym”.

podatek dochodowy

Dołącz do dyskusji na forum!

Zachęcam do zadawania pytań na forum o upadłości konsumenckiej. Przejdź do strony >>

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 thoughts on “Umorzenie zobowiązań a podatek dochodowy

  1. Dzień dobry. A czy w przypadku przyznania upadłemu przez sąd środków na wynajem mieszkania, upadły musi zapłacić podatek dochodowy od tej kwoty?..