Prowadzenie w stosunku do dłużnika postępowania karnego lub karnoskarbowego, a nawet wydanie prawomocnego wyroku skazującego samo w sobie nie stanowi przeszkody na drodze do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Żadna z powyższych okoliczności nie mieści się bowiem w określonym przez ustawodawcę katalogu przesłanek negatywnych, które stanowią dla sądu podstawę do oddalenia wniosku o upadłość konsumencką. Niemniej w pewnych przypadkach ich zaistnienie może determinować negatywne rozstrzygnięcie sądu.

O tym czy prowadzenie postępowania karnego lub wydanie wyroku skazującego może mieć wpływ na ogłoszenie upadłości konsumenckiej decyduje czyn jakiego dopuścił się dłużnik. Sąd upadłościowy będzie bowiem każdorazowo badał czy popełnienie danego czynu zabronionego mogło mieć wpływ na zaistnienie stanu niewypłacalności, ewentualnie na jego pogłębienie.

Przykładem czynu, który niewątpliwie będzie dawało podstawę do oddalenia wniosku o upadłość konsumencką jest wyłudzenie kredytu (oszustwo kredytowe z art. 297 § 1 Kodeksu karnego), polegające na podrobieniu dokumentów i posłużeniu się nimi celem pozyskania kredytu, do spłaty którego dłużnik nie ma zdolności. Natomiast bez większego znaczenia dla sprawy o upadłość konsumencką będzie miało skazanie dłużnika za udział w bójce (art. 158 Kodeksu karnego). Oczywiście pod warunkiem, że w jej wyniku dłużnik nie doznał uszczerbku na zdrowiu, który przyczynił się do obniżenia jego zdolności zarobkowych i w efekcie uniemożliwi mu spłatę zaciągniętych wcześniej zobowiązań.

W kontekście powyższego należy zaznaczyć, że ustalenia wydanego w postępowaniu karnym prawomocnego wyroku skazującego co do popełnienia przestępstwa zawszę będą wiążące dla sądu w postępowaniu upadłościowym.

Stanowczo odradzam wszelkich prób zatajania informacji o prowadzeniu postępowania karnego/ karnoskarbowego, jak i o wydaniu wyroku skazującego. Tego typu okoliczności prędzej czy później zawsze wychodzą na jaw. Ich ujawnienie po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej stanowi zaś podstawę do umorzenia prowadzonego już postępowania upadłościowego. Jeżeli do tego dojdzie, to przez kolejne 10 lat dłużnik nie ma co liczyć na oddłużenia – chyba, że przekona sąd, że przemawiają za tym względy słuszności lub względy humanitarne.

postępowanie karne

Dołącz do dyskusji na forum!

Zachęcam do zadawania pytań na forum o upadłości konsumenckiej. Przejdź do strony >>

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 thoughts on “Postępowanie karne a upadłość konsumencka

  1. troche juz czasu minelo od wpisu, ale prosze o informacje Pana Mecenasa co w przypadku ewentualnego wyroku o wyludzenie pozyczki, ale jzu po ogloszeniu upadlosci konsumenckiej?
    W oswiadczeniu przedstawionym syndykowi nie wspomnialem o tym, bo bylem jedynie na przesluchaniu w charakterze swiadka na policji ponad rok temu i od tego czasu cisza… prosze o informacje jakie Pan ma zdanie na ten temat?