Czytając o upadłości konsumenckiej na pewno spotykasz się z wieloma, typowymi dla tego tematu, pojęciami. Żeby ułatwić Ci zrozumienie wszystkich zagadnień, o których piszę, przygotowałem najważniejsze definicje. Zajrzyj też do działu z Upadłość konsumencka w pytaniach i odpowiedziach.
Sąd upadłościowy
organ rozpoznający wnioski o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Sądem upadłościowym jest sąd rejonowy – sąd gospodarczy.
Upadłość konsumencka
postępowaniem sądowym dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, które popadły w stan niewypłacalności.
Upadły
osoba w stosunku, do której zostało wydane postanowienie o ogłoszeniu upadłości.
Wierzyciel
osoba, która może żądać spełnienia świadczenia (określonego zachowania się) od innej osoby (dłużnika).
Masa upadłości
majątek Upadłego istniejący w dniu ogłoszenia upadłości konsumenckiej, który służy pokryciu kosztów postępowania upadłościowego i zaspokojeniu Wierzycieli.
Sędzia-komisarz
organ postępowania upadłościowego powołany przez sąd upadłościowy w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości. Sędzia-komisarz kieruje tokiem postępowania upadłościowego oraz sprawuje nadzór nad czynnościami syndyka.
Syndyk masy upadłości
pozasądowy organ postępowania upadłościowego powoływany przez sąd upadłościowy w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości. Syndyk sprawuje zarząd masą upadłości, spienięża jej składniki i rozdziela uzyskane w ten sposób środki między Wierzycieli, którzy zostali ujęci na Liście wierzytelności.
Lista wierzytelności
dokument sporządzany przez syndyka w toku postępowania upadłościowego, zawierający spis uznanych wierzytelności. Lista wierzytelności wyznacza krąg Wierzycieli uczestniczących w postępowaniu upadłościowym i uprawnionych do zaspokojenia z masy upadłości.
Plan podziału funduszów masy upadłości
dokument sporządzany przez syndyka w toku postępowania upadłościowego określający sposób oraz kolejność zaspokojenia Wierzycieli ujętych na Liście wierzytelności ze środków uzyskanych w wyniku likwidacji Masy upadłości.
Plan spłaty wierzycieli
ustalany przez są upadłościowy harmonogram spłat dokonywanych przez Upadłego na rzecz Wierzycieli po zakończeniu postępowania upadłościowego. Jego wykonanie warunkuje umorzenie pozostałych zobowiązań.
Najnowsze komentarze
Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego nie wchodzi do masy upadłości.(...)adw. Michał Hajduk o Upadłość konsumencka FORUM
Syndyk może, a w zasadzie ma obowiązek spieniężyć wszystkie nieruchomości i udziały w nich, które należą do up(...)adw. Michał Hajduk o Zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych upadłego konsumenta
Tak, to prawda.(...)adw. Michał Hajduk o Obowiązki syndyka w postępowaniu upadłościowym konsumenta
P.Mecenasie mam długi i chce zrobić upadłość konsumencka co wtedy z mieszkaniem mam spółdzielcze lokatorskie c(...)Renata o Upadłość konsumencka FORUM
Juliusz. Syndyk chce sprzedać połowę mieszkania przypisaną mi jako współwłasność małżeńska. Mieszkanie otrzym(...)Juliusz Hejnowicz o Zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych upadłego konsumenta